Owczarek szkocki długowłosy – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Owczarek szkocki długowłosy to rasa psa, która od wieków zdobi krajobrazy Wysp Brytyjskich, służąc ludziom jako pies pasterski. Wyróżnia się ona swoim charakterystycznym wyglądem i unikatową osobowością. Czy warto zdecydować się na adopcję psa tej rasy? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o Owczarku szkockim długowłosym.

Owczarek szkocki długowłosy – opis i wygląd rasy

Owczarek szkocki długowłosy to pies średniej wielkości o mocnej budowie. Charakterystyczne dla tej rasy jest gęste, długie i lśniące futro, które może przyjąć różne odcienie szarości, brązu czy czerni. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyrazistymi oczami i stojącymi uszami, które mogą się lekko pochylać na końcach.

Charakter psa rasy Owczarek szkocki długowłosy

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Owczarki szkockie długowłose są znane z niezwykłej inteligencji, która przekłada się na ich zdolność do uczenia się i adaptacji. Tradycyjnie wykorzystywane jako psy pasterskie, mają instynkt pilnowania i kierowania stadem, co czyni je doskonałymi psami pracy. Współczesne wykorzystanie tej rasy obejmuje nie tylko pracę pasterską, ale też różne dyscypliny sportów kynologicznych, takie jak agility, obedience czy flyball. Dzięki swojej bystrości i zwinności, owczarki te potrafią zaskakiwać nawet doświadczonych hodowców.

Jaką ma osobowość?

Owczarek szkocki długowłosy charakteryzuje się głęboką lojalnością wobec swojego właściciela i rodziny. Jego odwaga i determinacja w pracy pasterskiej przejawiają się również w codziennym życiu jako czujność i odwaga. Może być nieco rezerwowany w stosunku do obcych, ale z odpowiednią socjalizacją staje się przyjaznym i otwartym psem. Z powodu swojego silnego instynktu stada, może próbować „pilnować” dzieci podczas zabawy, co jest zachowaniem, które warto kontrolować.

Dla kogo nadaje się Owczarek szkocki długowłosy?

Sukces w wychowaniu Owczarka szkockiego długowłosego leży w konsekwencji i wczesnej socjalizacji. Są to psy bardzo inteligentne, które szybko uczą się nowych poleceń, ale mogą również próbować dominować, jeśli nie czują silnego przywództwa. Warto zastosować metody pozytywnego wzmocnienia, unikając kar. Ponieważ są to psy o wysokim poziomie energii, ważne jest, aby zapewnić im regularne ćwiczenia fizyczne i umysłowe. Aktywności takie jak gry z piłką, szkolenia posłuszeństwa czy agility mogą być doskonałym sposobem na utrzymanie psa w dobrej formie zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Dla kogo nadaje się Owczarek szkocki długowłosy?

Owczarek szkocki długowłosy jest idealny dla aktywnych osób, które są w stanie poświęcić czas na jego ćwiczenia i szkolenie. Jego niezależna natura i inteligencja czynią go wspaniałym kompanem dla osób, które cenią sobie nie tylko towarzystwo, ale także współpracę z psem. Mogą być doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, ale ważne jest, aby dzieci były nauczone, jak odpowiednio obchodzić się z psem. Ze względu na ich instynkt pasterski, mogą nie być najlepszym wyborem dla domów z małymi zwierzętami.

Owczarek szkocki długowłosy – cena

Cena Owczarka szkockiego długowłosego może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Pochodzenie psa, renoma hodowli, linia rodowodowa czy osiągnięcia wystawowe rodziców to tylko niektóre z nich. Cena może również różnić się w zależności od regionu czy kraju. Średnio można się spodziewać, że za szczeniaka z renomowanej hodowli zapłacimy od 2000 do 5000 zł, choć ceny mogą sięgać znacznie wyżej za szczenięta z wyjątkowych linii rodowodowych. Ważne jest, aby nie kierować się ceną jako głównym kryterium wyboru, ale raczej jakością hodowli i zdrowiem szczeniąt.

Wady i zalety

Wady:

 1. Wysoki poziom energii: Owczarek szkocki długowłosy jest rasą aktywną, co oznacza, że wymaga regularnej aktywności. Bez odpowiedniej ilości ruchu może stać się niespokojny czy nawet destrukcyjny.
 2. Potrzeba regularnej pielęgnacji: Ich długie, gęste futro wymaga częstego czesania, aby uniknąć matowania i zapewnienia ogólnej higieny.
 3. Silny instynkt pasterski: Może prowadzić do niepożądanych zachowań, takich jak gonić za ruchomymi obiektami czy nawet dzieci.
 4. Nieco uparty charakter: Ich inteligencja może czasami prowadzić do upartości, co może stanowić wyzwanie dla mniej doświadczonych właścicieli.

Zalety:

 1. Inteligencja: Są jednymi z najbardziej inteligentnych ras psów, co ułatwia szkolenie i nauczanie nowych umiejętności.
 2. Lojalność: Głęboko przywiązują się do swoich właścicieli, stając się wiernymi i oddanymi towarzyszami.
 3. Wszechstronność: Są zdolne do pracy w wielu dyscyplinach, od pracy pasterskiej po sporty kynologiczne.
 4. Długowieczność: Przy odpowiedniej opiece mogą żyć nawet do 15 lat, dostarczając wielu lat towarzystwa.
 5. Silny instynkt ochrony: Chociaż nie są agresywne, to naturalnie pilnują swojego terytorium i rodziny, co czyni je dobrymi psami stróżującymi.

Owczarek szkocki długowłosy – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Odpowiednie żywienie jest kluczem do zdrowia i długowieczności Owczarka szkockiego długowłosego. Te psy o wysokim poziomie energii potrzebują zbilansowanej diety, bogatej w białko i tłuszcze, aby utrzymać ich aktywność i zdrowie. Ważne jest dostarczanie karmy wysokiej jakości, której głównym składnikiem jest mięso. Należy unikać nadmiernego podawania węglowodanów i zbóż. Dodatkowo, regularne kontrole wagi i porcjonowanie posiłków pomogą w uniknięciu otyłości, która może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Owczarka szkockiego długowłosego może być wymagająca. Ich długie, gęste futro potrzebuje regularnego czesania, co pomoże w uniknięciu matowania i utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Czyszczenie uszu, przycinanie pazurów i regularne mycie są równie ważne. Zalecane jest także regularne kontrolowanie oczu w poszukiwaniu wszelkich oznak podrażnienia czy infekcji.

Choroby

Owczarek szkocki długowłosy, jak wiele ras, jest narażony na pewne schorzenia dziedziczne. Dysplazja stawu biodrowego, choroby oczu czy problemy z układem trawiennym to tylko niektóre z nich. Ważne jest, aby regularnie odwiedzać weterynarza, prowadzić odpowiednie badania profilaktyczne oraz dbać o szczepienia. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorobom.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Owczarka szkockiego długowłosego do domu, warto zaopatrzyć się w kilka kluczowych akcesoriów. Solidna smycz i obroża są niezbędne do spacerów. Ze względu na ich aktywną naturę, zabawki do żucia i interaktywne zabawki, które pobudzą ich umysł, będą doskonałym dodatkiem. Dla pielęgnacji warto zaopatrzyć się w dobrej jakości szczotki, grzebienie oraz produkty do czyszczenia uszu i oczu. Pamiętaj też o wygodnym legowisku i miseczkach na jedzenie i wodę.

Historia psa rasy Owczarek szkocki długowłosy

Początki

Pierwotnie, Owczarek szkocki długowłosy został wyhodowany do pracy z owcami w górzystych rejonach Szkocji. Choć dokładne początki tej rasy nie są do końca jasne, wielu ekspertów uważa, że ​​były one używane przez Rzymian do prowadzenia owiec już dwa tysiące lat temu. Rzymianie podbili Brytanię, a wraz z nimi przynieśli różne rasy psów pasterskich, które miały wpływ na kształtowanie się Owczarka szkockiego.

Rozwój rasy

Przez wieki rasa ewoluowała, dostosowując się do surowego klimatu i trudnego terenu Szkocji. Różne psy, które Rzymianie przywieźli ze sobą, zostały krzyżowane z miejscowymi psami, prowadząc do rozwoju kilku ras owczarków. W XIX wieku Owczarek szkocki długowłosy stał się bardziej rozpoznawalny jako oddzielna rasa, głównie dzięki systematycznemu hodowaniu. Jego niezwykłe zdolności pasterskie, inteligencja i lojalność sprawiły, że stał się niezastąpiony dla hodowców owiec.

Obecnie

Dziś Owczarek szkocki długowłosy jest ceniony nie tylko za jego umiejętności pasterskie, ale także jako towarzysz rodziny. Jest popularny na całym świecie, zarówno w roli psa domowego, jak i uczestnika różnych konkursów kynologicznych. Jego wyjątkowy charakter i wygląd przyciągają uwagę wielu miłośników psów. Współczesne Owczarki szkockie długowłose zachowują wiele cech swoich przodków, w tym silny instynkt pasterski i głębokie przywiązanie do człowieka.

Wzorzec psa rasy Owczarek szkocki długowłosy

Wygląd ogólny: Owczarek szkocki długowłosy to pies o mocnej budowie, proporcjonalnej sylwetce i wyrazistej głowie. Jego postawa jest pewna, a wygląd wyraźnie maskulinny, bez nadmiernej grubości lub grubości.

Głowa: Cecha charakterystyczna dla rasy. Czoło jest płaskie, a oczy są średniej wielkości, o migdałowym kształcie i ciemnobrązowym kolorze. Uszy są małe i stojące, lekko zaokrąglone na końcach.

Ciało: Grzbiet jest prosty i mocny, z dobrze wypukłymi żebrami i głęboką klatką piersiową. Lędźwie są krótkie i mocne, a ogon długi, osadzony nisko, noszony nisko, gdy pies jest w spoczynku.

Szata: Futro Owczarka szkockiego długowłosego jest jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych cech. Ma gęstą podszerstkę i długą, szorstką sierść okrywową. Najczęstsze kolory to niebieski merle, czarny, trójkolorowy i sable.

Charakter: Owczarek szkocki długowłosy jest inteligentny, czujny i bardzo oddany swojej rodzinie. Jego instynkt pasterski jest silny, co czyni go doskonałym psem pracy, ale również wymaga od właściciela odpowiedniego przewodnictwa i szkolenia.

Ruch: Charakteryzuje się płynnym, swobodnym i energicznym ruchem. Widać w nim siłę i wytrzymałość, które są niezbędne dla psa pasterskiego.

Owczarek szkocki długowłosy – ciekawostki o rasie

Owczarek szkocki długowłosy, znany także jako „Collie”, to nie tylko wspaniały towarzysz i doskonały pies pasterski. Za jego pięknem kryje się wiele fascynujących historii i faktów, które dodają mu jeszcze większego uroku. Oto kilka ciekawostek na temat tej niezwykłej rasy:

 1. Literacka gwiazda: Najbardziej znany owczarek szkocki długowłosy to bez wątpienia Lassie. Ta fikcyjna postać, która zadebiutowała w powieści Erica Knighta „Lassie Come-Home” z 1940 roku, stała się potem gwiazdą wielu filmów i seriali telewizyjnych.
 2. Królewskie pochodzenie: Owczarki szkockie długowłose cieszyły się popularnością wśród brytyjskiej rodziny królewskiej. Królowa Wiktoria, będąc pod wrażeniem uroku i inteligencji tych psów podczas wizyty w Szkocji, przyjęła jednego do swojej rodziny.
 3. Merle – unikalne umaszczenie: Jednym z charakterystycznych kolorów dla tej rasy jest „niebieski merle”, który jest wynikiem specyficznego genu. Psy z tym umaszczeniem mają niebieskawe lub marmurkowe plamy na sierści i mogą mieć różnokolorowe oczy.
 4. Wyjątkowe uszy: Choć owczarki szkockie długowłose zazwyczaj mają stojące uszy, na początku XX wieku moda na wystawach kynologicznych wymagała, aby miały one lekko zgięte „tipsy”. Wiele owczarków miało więc masowane uszy, aby osiągnąć ten efekt.
 5. Pies ratownik: Lassie może być fikcyjnym bohaterem, ale instynkt ratowniczy owczarków szkockich długowłosych jest bardzo rzeczywisty. Są znane z tego, że ratują ludzi i inne zwierzęta z trudnych sytuacji, co czyni je doskonałymi towarzyszami w niebezpiecznych sytuacjach.
 6. Długowieczność: Odpowiednia opieka i genetyka sprawiają, że owczarki szkockie długowłose mogą żyć nawet 12-14 lat. Są to psy generalnie zdrowe, ale regularne kontrole weterynaryjne są kluczem do ich długowieczności.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *