Pekińczyk – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Pekińczyk to jedna z najstarszych ras psów, która ma bogatą historię sięgającą aż do czasów dynastii chińskiej. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych psów ozdobnych na świecie. Charakteryzuje się unikalnym wyglądem i charakterem, co sprawia, że wiele osób marzy o posiadaniu takiego pupila. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o pekińczyku – od jego historii i wzorca rasy po cechy charakteru, wady i zalety, a także jak dbać o jego zdrowie i pielęgnację. Ponadto, przeczytasz o umiejętnościach, jakie powinieneś posiadać, by wychować i szkolić psa tej rasy oraz poznasz ciekawostki na temat pekińczyków.

Charakter psa rasy pekińczyk

Charakter pekińczyka jest bardzo specyficzny i z pewnością nie dla każdego. Te psy są bardzo dumne, niezależne i nieco uparte. Jednocześnie są towarzyskie i lojalne wobec swojego właściciela, co sprawia, że są idealnymi towarzyszami dla osób, które potrzebują wiernego i oddanego przyjaciela. Pekińczyki są także dość aktywne i lubią się bawić, jednak ze względu na swoje krótkie nóżki, nie potrzebują zbyt dużo ruchu. Są też bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych rzeczy, ale jednocześnie potrafią być niezależne i uparte, co może stanowić wyzwanie dla niektórych właścicieli. W związku z tym, szkolenie pekińczyka wymaga cierpliwości i konsekwencji, ale poświęcenie czasu na jego wychowanie z pewnością przyniesie wiele korzyści.

Sprawdź w naszym sklepie:

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Pekińczyki są inteligentne i łatwo się uczą. Są to psy bardzo przywiązane do swojego właściciela i rodziny, co oznacza, że potrzebują dużo uwagi i miłości. Zwykle są bardzo lojalne i ufne w stosunku do swojego opiekuna, ale czasami mogą być nieufne wobec obcych.

Jaką ma osobowość?

Pekińczyki są bardzo spokojnymi psami, które dobrze czują się w domu. Są to psy towarzyskie, które uwielbiają spędzać czas z rodziną, ale nie są zbyt aktywne i wymagają jedynie krótkich spacerów. W domu są bardzo ciche i nie lubią hałasu i zamieszania. Ich osobowość charakteryzuje się także wytrwałością, uporem i dumą.

Pekińczyk – jak wyszkolić i wychować?

Pekińczyki potrzebują spokojnego i cierpliwego podejścia do treningu. Ich łatwość w uczeniu się oznacza, że mogą szybko nauczyć się różnych trików i komend, ale ważne jest, aby zapewnić im pozytywne wzmocnienie i nagrody za dobre zachowanie. Wychowanie pekińczyka wymaga także zapewnienia mu odpowiedniego ćwiczenia fizycznego i mentalnego, a także regularnych wizyt u weterynarza.

Dla kogo nadaje się pekińczyk?

Pekińczyki są idealnymi psami dla osób, które cenią sobie spokojny styl życia i chcą mieć towarzystwo małego, lojalnego i przyjacielskiego psa. Są to psy, które dobrze nadają się do życia w mieszkaniu lub małym domu, ponieważ są niewielkie i nie potrzebują dużo miejsca ani ćwiczeń. Jednak ze względu na swoją nieufność wobec obcych, nie są to psy, które dobrze radzą sobie z małymi dziećmi.

Pekińczyk – cena

Cena pekińczyka może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, wiek, płeć i zdrowie psa rasy pekińczyk – cena może się różnić również w zależności od regionu i kraju. W Polsce cena pekińczyka w hodowlach rejestrowanych wynosi od 2 500 do 6 000 złotych. Warto jednak pamiętać, że cena psa nie jest jedynym kosztem, jaki ponosi właściciel. Do kosztów należą również opieka weterynaryjna, żywność, akcesoria i wszelkie inne potrzeby.

Wady i zalety

Wady

Pekińczyki są narażone na wiele chorób, takich jak problemy z oddychaniem, oczami, skórą czy zębami. Ich krótka sierść wymaga regularnego czesania i pielęgnacji, a także higieny uszu i oczu. Ponadto, ze względu na ich krótkie nogi, mogą mieć trudności z poruszaniem się po nierównych powierzchniach.

Zalety

Pekińczyki są idealnymi psami dla osób starszych lub tych, którzy lubią spokojny styl życia. Są to psy łatwe do wychowania i bardzo przyjacielskie w stosunku do swojego właściciela. Ich niewielki rozmiar sprawia, że są one idealne dla osób mieszkających w małych mieszkaniach lub domach.

Pekińczyk – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Pekińczyki powinny być karmione dietą, która jest odpowiednia dla ich wieku, wagi i poziomu aktywności. Ważne jest, aby zapewnić im pełnowartościowe jedzenie, które dostarczy im odpowiednią ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów.

Pielęgnacja

Pekińczyki wymagają regularnej pielęgnacji sierści, która powinna być szczotkowana co najmniej raz w tygodniu. Włosy na uszach i między palcami powinny być również przycinane, aby uniknąć infekcji i nieprzyjemnego zapachu. Ich oczy i uszy również wymagają regularnej higieny.

Choroby

Pekińczyki są narażone na wiele chorób, w tym problemy z oddychaniem, oczami, skórą i zębami. Ponadto, ze względu na krótkie nogi, mogą mieć problemy z poruszaniem się po nierównych powierzchniach. Warto regularnie wykonywać badania u weterynarza i zapewnić im odpowiednią opiekę medyczną.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie pekińczyka do domu wymaga odpowiedniego wyposażenia. Potrzebne będą miski na wodę i jedzenie, smycze, obroże, legowisko oraz zabawki, które pomogą psu w spędzaniu czasu, i rozwijaniu jego umiejętności. Ze względu na niską aktywność fizyczną pekińczyków, nie są wymagane długie spacery czy bieganie. Wystarczą krótkie, regularne wyjścia na zewnątrz, aby zapewnić im odpowiednią ilość ruchu i pobudzenia.

Historia psa rasy pekińczyk

Początki

Historia rasy pekińczyk sięga ponad 2000 lat wstecz, do okresu dynastii chińskiej, kiedy to psy te były hodowane i trzymane na dworach cesarskich. W tamtych czasach pekińczyki były nazywane „psami lwimi”, ponieważ ich sierść była strzyżona w taki sposób, aby przypominała grzywę lwa. Pekińczyki były symbolem bogactwa i prestiżu i były dostępne tylko dla nielicznych wybranych.

Rozwój rasy

W XVII wieku pekińczyki zaczęły być sprowadzane do Europy przez żeglarzy i handlarzy, którzy podróżowali do Chin. W Europie stały się one bardzo popularnymi psami ozdobnymi i szybko zdobyły sobie wielu zwolenników. W XIX wieku pekińczyki zaczęły być importowane do Wielkiej Brytanii, gdzie zostały poddane selekcji, w wyniku której powstał obecny wzorzec rasy.

W czasie rewolucji chińskiej w 1949 roku pekińczyki były na skraju wymarcia, ponieważ wiele z nich zostało zabitych, a hodowcy uciekli z kraju. W 1952 roku grupa hodowców pekińczyków z Wielkiej Brytanii zorganizowała akcję ratowania rasy i sprowadziła kilka psów do Europy. Dzięki ich staraniom udało się odbudować populację pekińczyków i obecnie są one jednymi z najpopularniejszych psów ozdobnych na świecie.

Obecnie

Dziś pekińczyki cieszą się wielką popularnością na całym świecie i są hodowane w wielu krajach. Ich symbolem jest ciężka, kwadratowa budowa ciała, mała głowa z charakterystycznymi fałdami skórnymi oraz oczy, które sprawiają wrażenie wyłupiastych. Pekińczyki to nie tylko piękne psiaki, ale także lojalni i oddani towarzysze, którzy sprawiają wiele radości swoim właścicielom.

Wzorzec psa rasy pekińczyk

Wzorzec rasy pekińczyk został opracowany przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii i jest stosowany przez organizacje kynologiczne na całym świecie. Według wzorca rasy, pekińczyk to mały, silnie zbudowany pies o kwadratowej sylwetce i zwartej budowie. Wysokość w kłębie wynosi około 15-25 cm, a masa ciała wynosi od 3 do 7 kg.

Głowa pekińczyka jest charakterystyczna i wyróżniająca się na tle innych ras. Ma ona krótką, szeroką czaszkę z charakterystycznymi fałdami skórnymi, a także wyłupiaste oczy, które nadają mu charakterystyczny wyraz twarzy. Uszy są małe, grube i zwisające. Sierść pekińczyka jest długa i jedwabista, z grubą podszerstkiem, a na głowie i karku jest ona dłuższa i tworzy „grzywę”.

Wzorzec rasy pekińczyk dopuszcza wiele kolorów sierści, w tym czarny, biały, płowy, czarno-biały, płowo-czarny, a także różne odcienie płowego. Umaszczenie pekińczyka powinno być jednolite, z wyjątkiem białych psów, u których dopuszczalne są plamy na głowie i kończynach.

Charakterystyczną cechą pekińczyka jest też jego chód, który jest charakterystyczny dla tej rasy. Pekińczyki poruszają się z majestatem, z zadartą do góry głową i krótkimi, energicznymi krokami.

Wzorzec rasy pekińczyk określa też pewne cechy charakteru, takie jak lojalność, inteligencja, niezależność i dumność. Pekińczyki są przyjacielskie, ale nie przepadają za obcymi ludźmi i często wykazują nieufność wobec nich. Potrafią być bardzo zaborcze wobec swojego właściciela i nie lubią dzielić uwagi z innymi psami czy zwierzętami domowymi.

Pekińczyk – ciekawostki o rasie

Pekińczyk to rasa psa o bogatej historii, która wzbudza wiele emocji i zachwytu. Poniżej znajdują się ciekawostki dotyczące tej wyjątkowej rasy:

  1. Pekińczyki były długo uważane za psa arystokratycznego i były trzymane wyłącznie na dworach cesarskich w Chinach.
  2. Rasa ta była bardzo ceniona przez chińską arystokrację, a za posiadanie pekińczyka groziła kara śmierci.
  3. W czasach dynastii Ming i Qing, pekińczyki były szczególnie ulubione przez cesarzowe, które spędzały z nimi czas i często nosiły je na rękach.
  4. W 1860 roku, podczas II wojny opiumowej, wojska brytyjskie zajęły Pekin i zdobyły dwór cesarski. Tam odkryli wiele egzemplarzy tej rasy i zabrali je ze sobą do Europy, co spowodowało eksplozję popularności rasy.
  5. W 1893 roku pekińczyk został uznany przez American Kennel Club, a w 1909 roku został uznany przez The Kennel Club.
  6. Pekińczyki są jednymi z najchętniej wybieranych ras psów w Japonii i USA.
  7. Ich piękna, gęsta sierść wymaga regularnej pielęgnacji, co może być czasochłonne i kosztowne.
  8. Pekińczyki są zwykle niezwykle przyjacielskie, ale mogą być nieufne wobec obcych i wymagają odpowiedniego szkolenia i socjalizacji.
  9. W 2016 roku w Londynie odbył się konkurs na najbrzydszego psa świata, w którym zwyciężył pekińczyk o imieniu SweePee Rambo.
  10. Pekińczyki mają charakterystyczne, duże, ciemne oczy i krótkie, szerokie pyski, co nadaje im charakterystyczny wygląd i sprawia, że ​​są łatwo rozpoznawalne.

Podsumowanie

Pekińczyk to rasa psa, która jest idealna dla osób, które szukają psa towarzyskiego i łatwego w pielęgnacji. Ich łagodny charakter sprawia, że są oni doskonałymi przyjaciółmi dla dzieci, a także idealnymi psami dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi. Pekińczyki są też znane ze swojego pięknego futra, ale wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, aby utrzymać je w dobrym stanie. W artykule omówiliśmy zarówno zalety, jak i wady posiadania pekińczyka, ale w końcu decyzja o posiadaniu tego psa zależy od indywidualnych preferencji i warunków życiowych przyszłego właściciela. Jednakże, dzięki artykułowi, każdy, kto interesuje się tą rasą, powinien być dobrze poinformowany i przygotowany na to, co może się spodziewać od swojego nowego towarzysza.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *