Pekińczyk – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Pekińczyk to jedna z najstarszych ras psów, która ma bogatą historię sięgającą aż do czasów dynastii chińskiej. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych psów ozdobnych na świecie. Charakteryzuje się unikalnym wyglądem i charakterem, co sprawia, że wiele osób marzy o posiadaniu takiego pupila. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o pekińczyku – od jego historii i wzorca rasy po cechy charakteru, wady i zalety, a także jak dbać o jego zdrowie i pielęgnację. Ponadto, przeczytasz o umiejętnościach, jakie powinieneś posiadać, by wychować i szkolić psa tej rasy oraz poznasz ciekawostki na temat pekińczyków.

Charakter psa rasy pekińczyk

Charakter pekińczyka jest bardzo specyficzny i z pewnością nie dla każdego. Te psy są bardzo dumne, niezależne i nieco uparte. Jednocześnie są towarzyskie i lojalne wobec swojego właściciela, co sprawia, że są idealnymi towarzyszami dla osób, które potrzebują wiernego i oddanego przyjaciela. Pekińczyki są także dość aktywne i lubią się bawić, jednak ze względu na swoje krótkie nóżki, nie potrzebują zbyt dużo ruchu. Są też bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych rzeczy, ale jednocześnie potrafią być niezależne i uparte, co może stanowić wyzwanie dla niektórych właścicieli. W związku z tym, szkolenie pekińczyka wymaga cierpliwości i konsekwencji, ale poświęcenie czasu na jego wychowanie z pewnością przyniesie wiele korzyści.

Sprawdź w naszym sklepie:

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Pekińczyki są inteligentne i łatwo się uczą. Są to psy bardzo przywiązane do swojego właściciela i rodziny, co oznacza, że potrzebują dużo uwagi i miłości. Zwykle są bardzo lojalne i ufne w stosunku do swojego opiekuna, ale czasami mogą być nieufne wobec obcych.

Jaką ma osobowość?

Pekińczyki są bardzo spokojnymi psami, które dobrze czują się w domu. Są to psy towarzyskie, które uwielbiają spędzać czas z rodziną, ale nie są zbyt aktywne i wymagają jedynie krótkich spacerów. W domu są bardzo ciche i nie lubią hałasu i zamieszania. Ich osobowość charakteryzuje się także wytrwałością, uporem i dumą.

Pekińczyk – jak wyszkolić i wychować?

Pekińczyki potrzebują spokojnego i cierpliwego podejścia do treningu. Ich łatwość w uczeniu się oznacza, że mogą szybko nauczyć się różnych trików i komend, ale ważne jest, aby zapewnić im pozytywne wzmocnienie i nagrody za dobre zachowanie. Wychowanie pekińczyka wymaga także zapewnienia mu odpowiedniego ćwiczenia fizycznego i mentalnego, a także regularnych wizyt u weterynarza.

Dla kogo nadaje się pekińczyk?

Pekińczyki są idealnymi psami dla osób, które cenią sobie spokojny styl życia i chcą mieć towarzystwo małego, lojalnego i przyjacielskiego psa. Są to psy, które dobrze nadają się do życia w mieszkaniu lub małym domu, ponieważ są niewielkie i nie potrzebują dużo miejsca ani ćwiczeń. Jednak ze względu na swoją nieufność wobec obcych, nie są to psy, które dobrze radzą sobie z małymi dziećmi.

Pekińczyk – cena

Cena pekińczyka może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, wiek, płeć i zdrowie psa rasy pekińczyk – cena może się różnić również w zależności od regionu i kraju. W Polsce cena pekińczyka w hodowlach rejestrowanych wynosi od 2 500 do 6 000 złotych. Warto jednak pamiętać, że cena psa nie jest jedynym kosztem, jaki ponosi właściciel. Do kosztów należą również opieka weterynaryjna, żywność, akcesoria i wszelkie inne potrzeby.

Wady i zalety

Wady

Pekińczyki są narażone na wiele chorób, takich jak problemy z oddychaniem, oczami, skórą czy zębami. Ich krótka sierść wymaga regularnego czesania i pielęgnacji, a także higieny uszu i oczu. Ponadto, ze względu na ich krótkie nogi, mogą mieć trudności z poruszaniem się po nierównych powierzchniach.

Zalety

Pekińczyki są idealnymi psami dla osób starszych lub tych, którzy lubią spokojny styl życia. Są to psy łatwe do wychowania i bardzo przyjacielskie w stosunku do swojego właściciela. Ich niewielki rozmiar sprawia, że są one idealne dla osób mieszkających w małych mieszkaniach lub domach.

Pekińczyk – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Pekińczyki powinny być karmione dietą, która jest odpowiednia dla ich wieku, wagi i poziomu aktywności. Ważne jest, aby zapewnić im pełnowartościowe jedzenie, które dostarczy im odpowiednią ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów.

Pielęgnacja

Pekińczyki wymagają regularnej pielęgnacji sierści, która powinna być szczotkowana co najmniej raz w tygodniu. Włosy na uszach i między palcami powinny być również przycinane, aby uniknąć infekcji i nieprzyjemnego zapachu. Ich oczy i uszy również wymagają regularnej higieny.

Choroby

Pekińczyki są narażone na wiele chorób, w tym problemy z oddychaniem, oczami, skórą i zębami. Ponadto, ze względu na krótkie nogi, mogą mieć problemy z poruszaniem się po nierównych powierzchniach. Warto regularnie wykonywać badania u weterynarza i zapewnić im odpowiednią opiekę medyczną.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie pekińczyka do domu wymaga odpowiedniego wyposażenia. Potrzebne będą miski na wodę i jedzenie, smycze, obroże, legowisko oraz zabawki, które pomogą psu w spędzaniu czasu, i rozwijaniu jego umiejętności. Ze względu na niską aktywność fizyczną pekińczyków, nie są wymagane długie spacery czy bieganie. Wystarczą krótkie, regularne wyjścia na zewnątrz, aby zapewnić im odpowiednią ilość ruchu i pobudzenia.

Historia psa rasy pekińczyk

Początki

Historia rasy pekińczyk sięga ponad 2000 lat wstecz, do okresu dynastii chińskiej, kiedy to psy te były hodowane i trzymane na dworach cesarskich. W tamtych czasach pekińczyki były nazywane „psami lwimi”, ponieważ ich sierść była strzyżona w taki sposób, aby przypominała grzywę lwa. Pekińczyki były symbolem bogactwa i prestiżu i były dostępne tylko dla nielicznych wybranych.

Rozwój rasy

W XVII wieku pekińczyki zaczęły być sprowadzane do Europy przez żeglarzy i handlarzy, którzy podróżowali do Chin. W Europie stały się one bardzo popularnymi psami ozdobnymi i szybko zdobyły sobie wielu zwolenników. W XIX wieku pekińczyki zaczęły być importowane do Wielkiej Brytanii, gdzie zostały poddane selekcji, w wyniku której powstał obecny wzorzec rasy.

W czasie rewolucji chińskiej w 1949 roku pekińczyki były na skraju wymarcia, ponieważ wiele z nich zostało zabitych, a hodowcy uciekli z kraju. W 1952 roku grupa hodowców pekińczyków z Wielkiej Brytanii zorganizowała akcję ratowania rasy i sprowadziła kilka psów do Europy. Dzięki ich staraniom udało się odbudować populację pekińczyków i obecnie są one jednymi z najpopularniejszych psów ozdobnych na świecie.

Obecnie

Dziś pekińczyki cieszą się wielką popularnością na całym świecie i są hodowane w wielu krajach. Ich symbolem jest ciężka, kwadratowa budowa ciała, mała głowa z charakterystycznymi fałdami skórnymi oraz oczy, które sprawiają wrażenie wyłupiastych. Pekińczyki to nie tylko piękne psiaki, ale także lojalni i oddani towarzysze, którzy sprawiają wiele radości swoim właścicielom.

Wzorzec psa rasy pekińczyk

Wzorzec rasy pekińczyk został opracowany przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii i jest stosowany przez organizacje kynologiczne na całym świecie. Według wzorca rasy, pekińczyk to mały, silnie zbudowany pies o kwadratowej sylwetce i zwartej budowie. Wysokość w kłębie wynosi około 15-25 cm, a masa ciała wynosi od 3 do 7 kg.

Głowa pekińczyka jest charakterystyczna i wyróżniająca się na tle innych ras. Ma ona krótką, szeroką czaszkę z charakterystycznymi fałdami skórnymi, a także wyłupiaste oczy, które nadają mu charakterystyczny wyraz twarzy. Uszy są małe, grube i zwisające. Sierść pekińczyka jest długa i jedwabista, z grubą podszerstkiem, a na głowie i karku jest ona dłuższa i tworzy „grzywę”.

Wzorzec rasy pekińczyk dopuszcza wiele kolorów sierści, w tym czarny, biały, płowy, czarno-biały, płowo-czarny, a także różne odcienie płowego. Umaszczenie pekińczyka powinno być jednolite, z wyjątkiem białych psów, u których dopuszczalne są plamy na głowie i kończynach.

Charakterystyczną cechą pekińczyka jest też jego chód, który jest charakterystyczny dla tej rasy. Pekińczyki poruszają się z majestatem, z zadartą do góry głową i krótkimi, energicznymi krokami.

Wzorzec rasy pekińczyk określa też pewne cechy charakteru, takie jak lojalność, inteligencja, niezależność i dumność. Pekińczyki są przyjacielskie, ale nie przepadają za obcymi ludźmi i często wykazują nieufność wobec nich. Potrafią być bardzo zaborcze wobec swojego właściciela i nie lubią dzielić uwagi z innymi psami czy zwierzętami domowymi.

Pekińczyk – ciekawostki o rasie

Pekińczyk to rasa psa o bogatej historii, która wzbudza wiele emocji i zachwytu. Poniżej znajdują się ciekawostki dotyczące tej wyjątkowej rasy:

  1. Pekińczyki były długo uważane za psa arystokratycznego i były trzymane wyłącznie na dworach cesarskich w Chinach.
  2. Rasa ta była bardzo ceniona przez chińską arystokrację, a za posiadanie pekińczyka groziła kara śmierci.
  3. W czasach dynastii Ming i Qing, pekińczyki były szczególnie ulubione przez cesarzowe, które spędzały z nimi czas i często nosiły je na rękach.
  4. W 1860 roku, podczas II wojny opiumowej, wojska brytyjskie zajęły Pekin i zdobyły dwór cesarski. Tam odkryli wiele egzemplarzy tej rasy i zabrali je ze sobą do Europy, co spowodowało eksplozję popularności rasy.
  5. W 1893 roku pekińczyk został uznany przez American Kennel Club, a w 1909 roku został uznany przez The Kennel Club.
  6. Pekińczyki są jednymi z najchętniej wybieranych ras psów w Japonii i USA.
  7. Ich piękna, gęsta sierść wymaga regularnej pielęgnacji, co może być czasochłonne i kosztowne.
  8. Pekińczyki są zwykle niezwykle przyjacielskie, ale mogą być nieufne wobec obcych i wymagają odpowiedniego szkolenia i socjalizacji.
  9. W 2016 roku w Londynie odbył się konkurs na najbrzydszego psa świata, w którym zwyciężył pekińczyk o imieniu SweePee Rambo.
  10. Pekińczyki mają charakterystyczne, duże, ciemne oczy i krótkie, szerokie pyski, co nadaje im charakterystyczny wygląd i sprawia, że ​​są łatwo rozpoznawalne.

Podsumowanie

Pekińczyk to rasa psa, która jest idealna dla osób, które szukają psa towarzyskiego i łatwego w pielęgnacji. Ich łagodny charakter sprawia, że są oni doskonałymi przyjaciółmi dla dzieci, a także idealnymi psami dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi. Pekińczyki są też znane ze swojego pięknego futra, ale wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, aby utrzymać je w dobrym stanie. W artykule omówiliśmy zarówno zalety, jak i wady posiadania pekińczyka, ale w końcu decyzja o posiadaniu tego psa zależy od indywidualnych preferencji i warunków życiowych przyszłego właściciela. Jednakże, dzięki artykułowi, każdy, kto interesuje się tą rasą, powinien być dobrze poinformowany i przygotowany na to, co może się spodziewać od swojego nowego towarzysza.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *