Pies faraona – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Czy jesteś ciekawy, co kryje się za tajemniczą nazwą „Pies faraona”? Ta starożytna rasa, której korzenie sięgają starożytnego Egiptu, skrywa wiele niezwykłych cech. Czytając ten artykuł, dowiesz się wszystkiego o psie faraona – od opisu i charakteru, przez wady i zalety, po historię i ciekawostki. Zapraszam do lektury!

Pies faraona – opis i wygląd rasy

Pies faraona to rasa o atletycznym budowie i eleganckim wyglądzie. Wzrost dorosłych osobników wynosi zazwyczaj od 53 do 63 cm, a masa ciała waha się między 18 a 27 kg. Ich sierść jest krótka, gładka i przylegająca do ciała, zwykle w kolorze rudym. Głowa psa faraona jest długa i smukła, z wyraźnym stopem. Oczy są dużymi, skośnie umieszczonymi migdałami o ciemnobrązowym kolorze, nadającymi im wyrazisty, bystry wzrok. Uszy psa faraona są dużymi, stojącymi „na sztorc” i szeroko rozstawionymi, co dodaje im niezwykłego uroku.

Charakter psa rasy Pies faraona

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Pies faraona to zrównoważony, inteligentny i aktywny towarzysz. Ze względu na swoją historię jako psy myśliwskie, są niezwykle zdolne do pracy, ale wymagają też dużej ilości ruchu i stymulacji umysłowej. Te psy są znane z tego, że są niezależne i nieco uparte, ale z odpowiednim podejściem można je nauczyć wielu umiejętności.

Jaką ma osobowość?

Psy faraona są lojalne i oddane swoim właścicielom, ale mogą być nieco nieufne wobec obcych. Mimo to, z odpowiednim socjalizowaniem, są zazwyczaj przyjazne i otwarte. Są to psy inteligentne, które cenią sobie mentalne wyzwania. Często są opisywane jako „myśliciele” i „rozważające” psy.

Pies faraona – jak wyszkolić i wychować?

Z uwagi na ich niezależny charakter, Pies faraona może być nieco trudny do szkolenia. Najlepsze rezultaty przynosi podejście oparte na pozytywnym wzmocnieniu. Wymagają one cierpliwości i konsekwencji, ale z odpowiednim podejściem mogą stać się dobrze wychowane i posłuszne psy.

Dla kogo nadaje się Pies faraona?

Pies faraona jest idealnym wyborem dla aktywnych osób, które mają dużo czasu na ćwiczenia i stymulację umysłową swojego psa. Ze względu na swoje upodobania do pracy, mogą być doskonałym towarzyszem dla osób uprawiających sporty z psami, takie jak agility czy obedience. Jednak ze względu na swój niezależny charakter, mogą nie być najlepszym wyborem dla osób, które po raz pierwszy mają psa.

Pies faraona – cena

Cena Psa faraona może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, pochodzenie rodziców czy wyniki badań zdrowotnych. Średnio jednak można spodziewać się, że za szczeniaka Psa faraona zapłacimy od 3000 do 5000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Psy faraona, mimo wielu zalet, mają również swoje wady, o których przyszli właściciele powinni wiedzieć. Przede wszystkim, ich niezależność może stanowić wyzwanie, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy mają psa. To są psy, które wymagają stałego prowadzenia i wyraźnego pokazania, kto jest liderem stada. Bez odpowiedniego szkolenia i socjalizacji, mogą stać się uparte i trudne do kontrolowania.

Dodatkowo, psy tej rasy są niezwykle energiczne i wymagają dużo ćwiczeń i aktywności. Jeśli nie są wystarczająco zaspokojone pod tym względem, mogą stać się niespokojne i destrukcyjne w domu.

Jeszcze jednym potencjalnym problemem jest ich instynkt łowiecki. Psy faraona są rasą myśliwską i mają naturalną tendencję do gonienia drobnych zwierząt. To oznacza, że muszą być stale monitorowane, zwłaszcza podczas spacerów czy na otwartej przestrzeni.

Zalety

Mimo pewnych trudności, psy faraona mają wiele zalet, które sprawiają, że są kochane przez swoich właścicieli. Przede wszystkim, są to psy inteligentne i zdolne do nauki. Są chętne do pracy i mogą być doskonale szkolone w różnych dziedzinach, takich jak posłuszeństwo, agility czy tropienie.

Ich lojalność i oddanie dla rodziny są nieocenione. Psy faraona tworzą silne więzi ze swoimi właścicielami i są zazwyczaj bardzo przywiązane do swoich rodzin. Są to psy, które najlepiej czują się w towarzystwie ludzi i nie lubią być same.

Pies faraona to również rasa o stosunkowo dobrym zdrowiu. Są to psy o mocnej konstrukcji i dużej wytrzymałości. Z odpowiednią opieką, mogą żyć nawet do 14-15 lat.

Kolejnym plusem jest ich wygląd – są to eleganckie i szlachetne psy, które przyciągają uwagę swoim wyglądem. Ich krótkie, gładkie futro jest łatwe do utrzymania w czystości, co jest dodatkowym atutem dla osób, które nie chcą spędzać zbyt dużo czasu na pielęgnacji.

Pies faraona – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Psy faraona powinny otrzymywać zbilansowaną dietę, dostosowaną do ich wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem lub doświadczonym hodowcą w kwestii odpowiedniej diety.

Pielęgnacja

Pies faraona ma krótką, gładką sierść, która wymaga minimalnej pielęgnacji. Regularne szczotkowanie raz w tygodniu jest zazwyczaj wystarczające, aby usunąć martwe włosy i utrzymać sierść w dobrej kondycji. Ponadto, regularne sprawdzanie uszu, pazurów i zębów jest ważne dla utrzymania zdrowia psa.

Choroby

Pies faraona to generalnie zdrowa rasa, ale jak każda rasa, są narażone na pewne problemy zdrowotne. Do potencjalnych problemów zdrowotnych należą dysplazja biodrowa, choroby oczu, takie jak atrofia siatkówki, i niektóre alergie. Regularne kontrole u weterynarza i badania zdrowotne mogą pomóc w wykryciu i zarządzaniu tymi problemami.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Decydując się na Psa faraona, należy pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu. Będziesz potrzebować mocnej smyczy i obroży lub szelków, dużej ilości zabawek do żucia i stymulacji umysłowej, a także wygodnego legowiska. Pamiętaj także o podstawowych produktach do pielęgnacji, takich jak szczotka i produkty do pielęgnacji zębów.

Historia psa rasy Pies faraona

Początki

Pies faraona jest jednym z najstarszych ras psów, które przetrwały do dziś niemal bez zmian. Ich historia zaczyna się już w czasach starożytnego Egiptu, gdzie na freskach i rzeźbach datowanych na 3000-4000 lat p.n.e. można znaleźć ich wyobrażenia. Psy faraona były wykorzystywane do polowania na ptaki i małe zwierzęta, a także były cenione jako zwierzęta towarzyszące. Są dowody, że faraonowie traktowali te psy z dużym szacunkiem, co potwierdzają liczne wyobrażenia tych psów na grobowcach faraonów.

Rozwój rasy

Przypuszcza się, że Psy faraona dotarły do Europy za sprawą Fenicjan, starożytnego ludu handlowego. Później, prawdopodobnie w okresie rzymskim, psy te trafiły na Maltę, gdzie zasiedliły na stałe. Na Malcie były chowane głównie dla polowania na króliki, co jest odzwierciedlone w ich lokalnej nazwie „Kelb tal-Fenek”, co dosłownie oznacza „pies królika”. Na Malcie, rasa ta była hodowana w izolacji przez wiele stuleci, co przyczyniło się do zachowania jej pierwotnych cech.

W XIX wieku, Pies faraona był na skraju wyginięcia. Wówczas to angielski pułkownik Edwin Harrison, zainteresowany tą rasą, podjął się zadania ocalenia jej od zapomnienia. To dzięki jego staraniom, psy te rozpowszechniły się w innych krajach Europy i zyskały na popularności.

Obecnie

Współcześnie, Pies faraona jest ceniony za swoją inteligencję, elegancki wygląd i niezależny charakter. Chociaż nie jest to jedna z najpopularniejszych ras, zyskuje na popularności, szczególnie wśród miłośników psów myśliwskich. Psy faraona są cenione za swój charakter, zdolności myśliwskie, a także zdrowie i długowieczność. W Polsce jest to rasa raczej rzadko spotykana, ale wciąż rosnąca grupa miłośników tych psów dba o jej rozwój i promocję.

Wzorzec psa rasy Pies faraona

Pies faraona to rasa psa o szlachetnej postawie i eleganckim wyglądzie, który jest starannie zdefiniowany w wzorcu rasy. Psy faraona są średniej wielkości, z wysmukłym, ale mocnym i muskularnym ciałem, które wykazuje harmonię i symetrię. Ich sylwetka jest opływowa i atletyczna, a ruchy są płynne i pełne gracji.

Ich głowa jest długa i smukła, z mocno zaznaczonym stopem i ostrym profilem. Wzrok tych psów jest intensywny i przenikliwy, z dużymi, ciemnobrązowymi oczami dającymi wyraz inteligencji i czujności. Wyjątkowym elementem są ich duże, stojące uszy, które są szerokie u nasady i zwężają się do ostrego, zaokrąglonego końca. Są one zawsze na czujności, podkreślając ich czujny i energiczny charakter.

Sierść Psa faraona jest gładka i błyszcząca, krótka, leżąca blisko ciała. Kolor sierści powinien być szlachetny, głęboki czerwony, mogą pojawić się białe znaki na końcach nóg, klatce piersiowej, ogonie, a na czole i na karku powinny występować charakterystyczne dla rasy „znaki faraona”.

Ogon tych psów jest długi i smukły, noszony nisko gdy pies jest w spoczynku, ale uniesiony do góry i lekko zakrzywiony, kiedy pies jest podekscytowany lub w ruchu.

Psy tej rasy powinny wykazywać pewność siebie, inteligencję i czujność, a ich temperament powinien być żywy i pełen energii, ale jednocześnie przyjazny i towarzyski. Ważne jest, aby psy faraona były dobrze zrównoważone, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, z wyraźną zdolnością do adaptacji i uczenia się.

Pies faraona powinien wykazywać pewność siebie i swobodę ruchów. Zawsze powinien pozostać czujny, zarówno na terenie domowym, jak i na zewnątrz. Według wzorca rasy, nieakceptowalne jest, aby psy te były nieśmiałe, agresywne lub nadmiernie bojaźliwe. Wszystko to razem tworzy wizerunek psa, który jest nie tylko piękny, ale również zdolny do pracy i jest wspaniałym towarzyszem życia.

Pies faraona – ciekawostki o rasie

Pies faraona, choć nie jest jedną z najpopularniejszych ras psów, posiada wiele ciekawych cech i ma bogatą historię, która czyni go unikalnym. Oto kilka interesujących faktów o tej niezwykłej rasie:

  1. Starożytny dziedzictwo: Psy faraona są jedną z najstarszych ras psów, które przetrwały do dzisiaj niemal niezmienione. Wyobrażenia tych psów można znaleźć na egipskich freskach i rzeźbach sprzed 3000-4000 lat.
  2. Rasa królewska: Psy faraona były cenione przez starożytnych faraonów Egiptu, co jest dowiedzione na podstawie licznych wyobrażeń tych psów na grobowcach faraonów.
  3. Instynkt łowiecki: Psy faraona mają silny instynkt łowiecki, który pochodzi z ich długiej historii jako psy myśliwskie. W przeszłości były wykorzystywane do polowania na ptaki i małe zwierzęta, a na Malcie były hodowane głównie dla polowania na króliki.
  4. „Znaki faraona”: Psy faraona są znane z charakterystycznych „znaków faraona” na ich sierści. Te znaki, które są białe, znajdują się na czole (znak „księżyca w pełni”), na karku (znak „księżyca w nowiu”), na koniuszku ogona, na stopach i na klatce piersiowej.
  5. Energia i aktywność: Psy faraona są niezwykle energiczne i wymagają dużo ćwiczeń. Są znanymi „skoczkami” i potrafią skakać na wysokość nawet do dwóch metrów.
  6. Wierność i przywiązanie: Mimo swojej niezależności, psy faraona są niezwykle lojalne i przywiązane do swoich właścicieli. Często tworzą silne więzi z jednym członkiem rodziny.
  7. Długowieczność: Psy faraona są rasą długowieczną. Dzięki odpowiedniej opiece, mogą żyć nawet do 14-15 lat, co jest dosyć długim okresem życia dla psa średniej wielkości.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *