Grzywacz chiński – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Grzywacz chiński to mała rasa psów, która swoim wyglądem i charakterem przypomina lwy. To pies nie tylko piękny i elegancki, ale też bardzo inteligentny i lojalny. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o rasy Grzywacz chiński, jego wyglądzie, charakterze, umiejętnościach, wadach i zaletach, zdrowiu, chorobach i pielęgnacji oraz historii i wzorcu rasy.

Grzywacz chiński – opis i wygląd rasy

Grzywacz chiński to niewielki pies o ciele zbudowanym proporcjonalnie do jego rozmiaru, a wysokość w kłębie wynosi około 30 cm. Charakterystycznym elementem rasy jest grzywa, która przypomina lwa. Jest ona gęsta, długa i zdobi szyję psa. Grzywacz chiński ma także długie, szorstkie włosy na kończynach i na ogonie. Kolor sierści może być czarny, biały, płowy lub brązowy, a jedna z wersji rasy, charakteryzuje się jednoczesnym występowaniem dwóch różnych kolorów.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Grzywacz chiński

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Grzywacz chiński to pies inteligentny i łatwy w szkoleniu, ale wymaga konsekwentnego podejścia. Są to psy, które uwielbiają być w centrum uwagi i dobrze radzą sobie z szeregiem prostych trików i poleceń.

Jaką ma osobowość?

Grzywacz chiński to pies lojalny i oddany swojemu właścicielowi. Są to psy bardzo towarzyskie, które uwielbiają być w otoczeniu ludzi. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, Grzywacz chiński potrafi być bardzo odważny i stanowczy, a także terytorialny.

Grzywacz chiński – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie Grzywacza chińskiego wymaga konsekwencji, ale także delikatnego podejścia. Te psy potrzebują stałej, pozytywnej motywacji i nagród za dobrze wykonane zadania. Warto pamiętać, że Grzywacz chiński nie znosi samotności i potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem.

Dla kogo nadaje się Grzywacz chiński?

Grzywacz chiński to pies, który nadaje się dla osób, które nie mają dużo miejsca w domu, ale chcą mieć psa towarzyskiego i łatwego w utrzymaniu. Są to psy, które dobrze czują się w mieszkaniach, ale także w domach z ogródkiem.

Grzywacz chiński – cena

Cena grzywacza chińskiego waha się od 1500 do 4000 złotych w zależności od miejsca zakupu i pochodzenia psa. Ważne jest, aby wybierać hodowców, którzy dbają o zdrowie i dobre warunki socjalizacji swoich psów.

Wady i zalety

Wady

Grzywacz chiński to rasa, która ma kilka wad. Jedną z nich jest skłonność do nadwagi, dlatego ważne jest, aby dbać o jego dietę i aktywność fizyczną. Ponadto, Grzywacz chiński jest podatny na choroby skóry, takie jak alergie i choroby autoimmunologiczne.

Zalety

Mimo wad, grzywacz chiński ma wiele zalet. Są to psy łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Ich krótka sierść wymaga jedynie regularnego szczotkowania, a nie potrzebują kąpieli tak często jak inne rasy psów. Ponadto, są to psy bardzo przyjacielskie i towarzyskie, które uwielbiają być w otoczeniu ludzi.

Grzywacz chiński – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Grzywacz chiński powinien być karmiony specjalnie dobraną karmą dla psów małych ras, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Ważne jest, aby unikać karmy wysokokalorycznej, ponieważ Grzywacz chiński ma skłonność do nadwagi.

Pielęgnacja

Grzywacz chiński wymaga regularnego szczotkowania i pielęgnacji, aby utrzymać jego krótką sierść w dobrej kondycji. Ważne jest także dbanie o higienę jamy ustnej, ponieważ Grzywacz chiński ma skłonność do chorób zębów i dziąseł.

Choroby

Grzywacz chiński jest podatny na kilka chorób, w tym na choroby skóry, problemy z zębami i dziąsłami, problemy z oczami, jak np. zespół suchego oka, a także choroby autoimmunologiczne. Ważne jest, aby regularnie kontrolować swojego psa u weterynarza i monitorować jego zdrowie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Grzywacz chiński potrzebuje odpowiedniego wyposażenia, takiego jak łóżko, miska na jedzenie i wodę, zabawki oraz smycz i obroża. Ważne jest, aby dobierać akcesoria odpowiednio do rozmiaru psa i jego potrzeb.

Historia psa rasy Grzywacz chiński

Historia psa rasy Grzywacz chiński jest bardzo długa i zawiła. Większość źródeł wskazuje na to, że rasa ta pochodzi z Chin i ma wiele wspólnych cech z innymi rasami chińskimi, takimi jak chow chow czy shar pei. Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia Grzywacza chińskiego, ale niewiele z nich zostało udowodnionych naukowo.

Pierwsze wzmianki o psach podobnych do Grzywacza chińskiego pochodzą z III wieku p.n.e. W tamtych czasach psy te były trzymane przez arystokrację chińską i używane jako psy stróżujące oraz ozdobne. Słynęły z charakterystycznych „grzyw” na szyi, które nadawały im imponujący wygląd.

W kolejnych wiekach rasa ta była coraz bardziej popularna w Chinach i szybko zyskiwała na popularności. W VIII wieku n.e. chiński cesarz Tang zaczął hodować Grzywacze chińskie jako psy ozdobne, a te psy były traktowane z dużym szacunkiem. Wraz z upowszechnianiem się tej rasy, Grzywacz chiński zyskał swoje miejsce w kulturze chińskiej.

W XVIII wieku rasa ta pojawiła się w Europie. W Anglii, Francji i Niemczech szybko zyskała na popularności i stała się jednym z ulubionych psów arystokracji. Wielu znanych ludzi, w tym na przykład księżna Diana, posiadało w swojej kolekcji Grzywaczy chińskich.

W czasie II wojny światowej Grzywacz chiński był na skraju wyginięcia, ale został ostatecznie ocalony przez kilka entuzjastycznie nastawionych hodowców. Dzięki nim rasa ta przetrwała i rozwinęła się w Europie i Ameryce Północnej.

Obecnie Grzywacz chiński jest hodowany na całym świecie. Rasa ta cieszy się dużą popularnością ze względu na swój uroczy wygląd, inteligencję i przyjacielski charakter. Psy te są hodowane zarówno jako zwierzęta domowe, jak i psy wystawowe.

Wzorzec psa rasy Grzywacz chiński

Wzorzec psa rasy Grzywacz chiński określa standardy wyglądu i charakteru, które powinny być spełnione przez psy tej rasy. Jest to dokument opracowany przez organizacje kynologiczne, takie jak FCI (Fédération Cynologique Internationale) i AKC (American Kennel Club), które regulują hodowlę psów na całym świecie.

Według wzorca rasy Grzywacz chiński to pies średniej wielkości, silny i elegancki, o harmonijnej budowie ciała. Głowa psa powinna być duża w stosunku do reszty ciała, z krótkim, szerokim pyskiem i stopniowo opadającą kufą. Oczy psa są duże i ciemne, a uszy małe i trójkątne. Charakterystyczne dla Grzywacza chińskiego są długie, puszyste włosy na szyi, które tworzą charakterystyczną grzywę.

Psy tej rasy powinny mieć krótkie, zwarte ciało, z szeroką klatką piersiową i mocnymi kończynami. Wzorzec rasy określa również, że Grzywacz chiński powinien mieć prosty i mocny kręgosłup oraz łukowate żebra.

Charakterystyczne dla Grzywacza chińskiego są także jego ruchy. Psy tej rasy powinny mieć lekki, elegancki krok, który podkreśla ich gracji i elastyczność. Grzywacz chiński jest także znany z charakterystycznego „chodu kaczki”, podczas którego ruchy kończyn są synchronizowane, a psy sięgają kłębem do przednich łap.

Wzorzec rasy Grzywacz chiński określa również standardy charakteru. Psy tej rasy powinny być inteligentne, wesołe i odważne. Powinny być przyjacielskie dla ludzi i innych zwierząt, a jednocześnie niezależne i stanowcze. Psy Grzywacza chińskiego są bardzo lojalne wobec swoich właścicieli i często wykazują silne poczucie terytorium.

Grzywacz chiński – ciekawostki o rasie

  • Grzywacz chiński jest jedną z najstarszych ras psów, a jego początki sięgają ponad 2000 lat temu. Rasa ta jest uważana za jedną z pięciu chińskich ras psów ozdobnych, a jej nazwa w języku chińskim oznacza dosłownie „pies z koziej bródki”.
  • Grzywacz chiński posiada charakterystyczne włosy na głowie, które przypominają ludzką grzywę i dają mu unikalny wygląd. W rzeczywistości te „włosy” to dłuższe włosy na głowie i szyi, które są trzymane w kucyki lub splatane w warkocze.
  • W przeciwieństwie do innych ras psów, Grzywacz chiński nie ma zębów przedtrzonowych. Zamiast tego, mają one zęby siekacze i trzonowe.
  • Grzywacz chiński może mieć różne kolory sierści, takie jak biały, czarny, kremowy, szary, rudy lub brązowy. Istnieją również egzemplarze o bardziej egzotycznych kolorach, takich jak niebieski czy fioletowy.
  • Grzywacz chiński ma tendencję do zimna i lubi ciepło, co wynika z faktu, że rasa ta pochodzi z klimatu subtropikalnego. Dlatego też zaleca się, aby właściciele tej rasy zapewnili swoim pupilom ciepłe miejsce do spania i ochronili je przed zimnem.
  • Grzywacz chiński jest bardzo oddany swojemu właścicielowi i lubi być blisko niego. Ta rasa jest znana z bycia doskonałym towarzyszem dla ludzi starszych i dla tych, którzy cierpią na lęki i problemy emocjonalne.
  • Grzywacz chiński jest zwykle zdrową rasą, ale jak każda inna rasa psa, może być podatny na pewne choroby. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi, z którymi zmagają się Grzywacze chińskie, są choroby skóry, choroby zębów i oczy, problemy z oddychaniem i choroby serca.

Podsumowanie

Grzywacz chiński to rasa psów, która ma długą historię i jest hodowana na całym świecie. Jest to pies małych rozmiarów, łatwy w utrzymaniu i przyjacielski wobec ludzi. Grzywacz chiński wymaga regularnej pielęgnacji i kontroli zdrowia, ale jego pozytywny charakter i osobowość zdecydowanie wynagradzają trudności związane z opieką nad tą rasą.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *