Thai ridgeback – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Thai Ridgeback, znany również jako TRD lub Mah Thai, to wyjątkowa rasa psów, która od wieków fascynuje miłośników czworonogów na całym świecie. Charakteryzująca się unikalnym grzebieniem na grzbiecie, silną budową ciała i wytrzymałością, ta rasa ma swoje korzenie w Tajlandii, skąd wywodzi swoją nazwę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej rasie Thai Ridgeback, eksplorując ich charakter, zdrowie, historię i wiele więcej.

Thai ridgeback – opis i wygląd rasy

Thai Ridgeback to średniej wielkości pies, który może osiągnąć wagę od 16 do 34 kg i wysokość w kłębie od 51 do 61 cm. Wygląd Thai Ridgebacka jest niepowtarzalny – najbardziej charakterystyczną cechą jest „grzebień” na jego grzbiecie, stąd nazwa „Ridgeback”. Grzebień ten składa się z włosów rosnących w przeciwnym kierunku do reszty sierści i jest zazwyczaj widoczny jako ciemniejsza linia lub pas na grzbiecie psa.

Kształt ciała Thai Ridgebacka jest harmonijny i muskularny, a jego skóra jest mocna i elastyczna. Jego głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, z lekko zaokrąglonymi uszami i średniej wielkości oczami, które są zwykle ciemnobrązowe. Włos jest krótki, gładki i twardy w dotyku, a paleta kolorów może obejmować czerń, niebieskość, czerwień lub fawn (jasny brąz).

Charakter psa rasy Thai ridgeback

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Thai Ridgeback to rasa o wielu talentach. Tradycyjnie wykorzystywany do polowania, stróżowania i jako pies wózkowy, Thai Ridgeback jest psiem o niezwykłej inteligencji i zrównoważonej naturze. Mają również niesamowity instynkt obronny i są zdolne do samoistnej ochrony swojego domu i rodziny.

Jaką ma osobowość?

Thai Ridgeback jest psem o silnej osobowości. Są niezależni, inteligentni i czasami uparci. Można je opisać jako ciche, lojalne i nieco ostrożne wobec obcych, ale są one również pełne energii i lubią się bawić. Z właściwym szkoleniem i socjalizacją, mogą być doskonałym towarzyszem dla całej rodziny.

Thai ridgeback – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Thai Ridgebacka może być wyzwaniem, ale jest do wykonania. Kluczem jest konsekwencja, cierpliwość i pozytywne wzmacnianie. Pamiętaj, że Thai Ridgeback jest rasą niezależną i może wykazywać upór, więc ważne jest, aby zachować spokój i cierpliwość. Metody szkolenia oparte na nagrodach, takie jak smakołyki, pochwały lub zabawki, mogą być skuteczne.

Dla kogo nadaje się Thai ridgeback?

Rasa ta najbardziej nadaje się dla doświadczonych właścicieli psów, którzy potrafią dać im odpowiednią ilość aktywności fizycznej i mentalnej. Są to psy aktywne, które potrzebują regularnych ćwiczeń, aby pozostać szczęśliwe i zdrowe. Ponadto, ze względu na swoją naturę niezależną i nieco upartą, mogą nie być najlepszym wyborem dla osób, które nie mają doświadczenia w szkoleniu psów.

Thai ridgeback – cena

Cena Thai Ridgebacka może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, linia rodowodowa, wiek i płci psa. Średnia cena za szczeniaka od renomowanego hodowcy może wynosić od 4000 do 8000 PLN. Pamiętaj, że koszty posiadania psa nie kończą się na zakupie – należy również uwzględnić koszty takie jak żywienie, opieka weterynaryjna, szkolenie, akcesoria i zabawki.

Wady i zalety

Wady

Jak każda rasa, Thai Ridgeback ma swoje wady. Są to psy niezależne, które mogą być uparte podczas treningów. Ponadto, ze względu na ich silne instynkty obronne, mogą być nieufne wobec obcych i potrzebują wczesnej socjalizacji. Wymagają również dużej ilości ćwiczeń, co może nie pasować wszystkim właścicielom.

Zalety

Z drugiej strony, Thai Ridgeback ma wiele zalet. Są to psy niezwykle lojalne, które są bardzo przywiązane do swojej rodziny. Mają niskie wymagania dotyczące pielęgnacji i są generalnie zdrowe. Ponadto, są inteligentne i energiczne, co sprawia, że są doskonałymi towarzyszami dla aktywnych osób lub rodzin.

Thai ridgeback – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Thai Ridgeback to psy o wysokiej energii, które potrzebują zbilansowanej diety wysokiej jakości. Najlepiej jest karmić je karmą przeznaczoną dla ras średnich o wysokiej energii, a skład diety powinien zawierać odpowiednie proporcje białka, tłuszczów i węglowodanów.

Pielęgnacja

Thai Ridgeback mają krótką, gładką sierść, która nie wymaga częstego szczotkowania – wystarczy to robić raz na tydzień, aby usunąć martwe włosy i utrzymać sierść w dobrym stanie. Ze względu na krótką sierść, nie są to psy odpowiednie dla osób z alergią na sierść. Regularne kontrolowanie uszu, zębów i pazurów jest również ważne dla utrzymania dobrego zdrowia.

Choroby

Thai Ridgeback to generalnie zdrowa rasa, ale jak każdy pies, mogą być podatne na pewne choroby. Do najczęstszych należą dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, dermoid sinus (rzadkie schorzenie genetyczne charakterystyczne dla tej rasy), a także różne problemy z oczami i skórą. Regularne kontrole weterynaryjne i odpowiednie badania genetyczne mogą pomóc w wykryciu i zapobieganiu tych problemów.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Zakup odpowiednich akcesoriów jest kluczowy dla opieki nad Thai Ridgeback. Potrzebne będą miski na jedzenie i wodę, klatka lub legowisko, smycz i obroża, zabawki, szczotka do sierści, oraz produkty do pielęgnacji zębów. Ważne jest również zapewnienie odpowiednich warunków do ćwiczeń, takich jak bezpieczny ogród lub regularne spacery.

Historia psa rasy Thai ridgeback

Początki

Thai Ridgeback to jedna z najstarszych ras psów na świecie, z historią sięgającą kilku tysięcy lat wstecz. Pochodzą one z wschodniej części Tajlandii, gdzie pierwotnie były używane jako psy polujące, szczególnie na gryzonie i małe zwierzęta. Z uwagi na trudne warunki w tym regionie, psy te musiały być bardzo wytrzymałe, zdolne do przetrwania w trudnych warunkach klimatycznych i minimalnej opieki.

Pierwotnie Thai Ridgeback pełnił różne role – był psem stróżującym, psem myśliwskim, a także towarzyszył w podróżach, dzięki swojej wyjątkowej zdolności do skakania i biegania z dużą prędkością. Rasa ta jest niezwykle stara, jednak przez wiele lat rozwijała się praktycznie bez wpływu człowieka, co pozwoliło jej zachować wiele pierwotnych cech.

Rozwój rasy

Rozwój rasy Thai Ridgeback rozpoczął się naprawdę dopiero w XX wieku. Pierwsze próby zorganizowania hodowli tych psów i stworzenia wzorca rasy podjęli hodowcy tajscy w latach 80-tych. Prace te zaowocowały uznaniem rasy przez tajskie związki kynologiczne w 1989 roku.

Międzynarodowe uznanie dla rasy przyszło nieco później. W 1993 roku Thai Ridgeback został oficjalnie uznany przez Fédération Cynologique Internationale (FCI), międzynarodową organizację kynologiczną. Dzisiaj rasa ta jest również uznawana przez wiele innych organizacji kynologicznych, w tym przez American Kennel Club (AKC).

Obecnie

Współcześnie, Thai Ridgeback jest ceniony za swoje unikalne cechy – zarówno fizyczne, jak i charakterystyczne dla temperamentu. Te psy są popularne zarówno w Tajlandii, jak i na całym świecie. Ich rosnąca popularność wynika z ich niezwykłego wyglądu, ale także z lojalności, odwagi i inteligencji, które czynią je doskonałymi psami towarzyszącymi i stróżującymi.

Mimo tego, że rasa ta jest coraz bardziej znana na świecie, nadal jest stosunkowo rzadka, szczególnie poza Azją. Dlatego właśnie Thai Ridgeback może być trudny do zdobycia, a szczenięta z renomowanych hodowli często są drogie. Niemniej jednak, dla miłośników rasy, ich wyjątkowy charakter i wygląd są warte każdej ceny.

Wzorzec psa rasy Thai ridgeback

Wzorzec rasy Thai Ridgeback jest szczegółowo określony przez Fédération Cynologique Internationale (FCI), międzynarodową organizację kynologiczną, która oficjalnie uznała rasę w 1993 roku. Jest to wzorzec rasy numer 338, grupa 5, sekcja 7. Wzorzec definiuje główne cechy tej rasy, zarówno pod względem fizycznym, jak i temperamentu.

Według wzorca, Thai Ridgeback to pies średniej wielkości, mocny i muskularny, ale jednocześnie smukły i elegancki. Psy te mają silne kości, mocne i umięśnione ciało oraz dobrze zarysowane mięśnie. Wysokość w kłębie u samców powinna wynosić od 61 do 69 cm, a u samic od 56 do 61 cm.

Charakterystycznym elementem tej rasy jest oczywiście grzbiet z grzebieniem. Grzebień powinien składać się z włosów rosnących w przeciwnym kierunku do reszty sierści, co tworzy wyraźny, równoległy wzór. Rozmiar i kształt grzebienia mogą się różnić, ale zawsze powinien być wyraźnie widoczny.

Głowa Thai Ridgeback jest proporcjonalna do reszty ciała, z mocno zaznaczonym stopem. Oczy są średniej wielkości, kształtu migdałowego i mogą mieć różne odcienie od jasnobrązowego do ciemnobrązowego, w zależności od koloru sierści. Uszy są duże, trójkątne i stojące, z szeroką nasadą.

Sierść Thai Ridgeback jest krótka, sztywna, gładka i przylegająca do ciała. Psy te występują w czterech podstawowych kolorach: czerwonym, czarnym, niebieskim i izabelowym. Kolor sierści powinien być jednolity, choć dopuszczalne są białe znaczenia na ciele.

W kwestii temperamentu, wzorzec rasy Thai Ridgeback określa te psy jako odważne, inteligentne i niezależne. Są to psy aktywne, które potrzebują dużo ruchu. Thai Ridgeback to także psy lojalne wobec swojej rodziny, ale mogą być nieco nieufne wobec obcych.

Thai ridgeback – ciekawostki o rasie

  1. Grzebień na grzbiecie: Ta unikalna cecha, od której rasa zawdzięcza swoją nazwę, występuje tylko u kilku ras psów na świecie. Grzebień jest formowany przez włosy rosnące w przeciwnym kierunku do reszty sierści. Wzór i kształt grzebienia mogą się różnić, ale zawsze jest to wyjątkowa i charakterystyczna cecha rasy.
  2. Jedna z najstarszych ras: Rasa Thai Ridgeback jest jedną z najstarszych na świecie. Szacuje się, że ich historia sięga kilku tysięcy lat wstecz, co czyni je jednymi z najdłużej istniejących ras psów.
  3. Rasa narodowa Tajlandii: W Tajlandii, skąd pochodzi ta rasa, Thai Ridgeback jest uważany za narodowego psa i często można go spotkać w sztuce i literaturze tajskiej.
  4. Wszechstronność: W przeszłości, Thai Ridgeback były używane do wielu różnych zadań, takich jak polowanie, stróżowanie, a nawet ciągnięcie wózków. Ich wszechstronność i umiejętności przetrwania sprawiają, że są to psy niezwykle zdolne i inteligentne.
  5. Rzadkość poza Tajlandią: Mimo rosnącej popularności, Thai Ridgeback nadal są rzadko spotykane poza swoim ojczystym krajem. Znalezienie hodowli tych psów może być wyzwaniem, co z kolei przekłada się na relatywnie wysoką cenę szczeniąt.
  6. Cztery podstawowe kolory: Thai Ridgeback występuje w czterech podstawowych kolorach: czerwonym, czarnym, niebieskim i izabelowym. Każdy z nich ma swoją własną unikalną urodę i czar.
  7. Energia i aktywność: Thai Ridgeback są psami o wysokim poziomie energii. Potrzebują regularnej i intensywnej aktywności fizycznej, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla aktywnych osób.
  8. Silny instynkt stróżowania: Te psy mają silny instynkt stróżowania i są z natury nieufne wobec obcych. Dzięki temu są doskonałymi stróżami domu, ale wymagają odpowiedniej socjalizacji, aby uniknąć problemów z agresją.
  9. Długowieczność: Thai Ridgeback są rasą długowieczną. Przy odpowiedniej opiece i zdrowym stylu życia, mogą żyć nawet do 15 lat, co jest długim okresem w porównaniu do wielu innych ras psów.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *