Szpic japoński – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Szpic japoński to jeden z najbardziej uroczych, ale jednocześnie niezwykle tajemniczych czworonogów. Te małe, pełne życia psy pochodzą z Japonii, jednak zdobywają coraz większą popularność na całym świecie.

Szpic japoński – opis i wygląd rasy

Szpic japoński, to pies średniej wielkości, o proporcjonalnej budowie. Psy tej rasy charakteryzują się gęstą, puszystą sierścią, zazwyczaj w kolorze białym, chociaż występują także odmiany kremowe czy czarne. Wyglądają trochę jak małe lisy, z ostrym, inteligentnym spojrzeniem ich ciemnych oczu.

Szpic japoński ma dość duże uszy, które są zawsze wyprostowane, dodając mu czujnego wyglądu. Ogon tej rasy jest charakterystycznie zakręcony na plecach. Ich waga zazwyczaj waha się między 5 a 10 kilogramami, a wysokość w kłębie to około 30-38 centymetrów.

Charakter psa rasy Szpic japoński

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Szpice japońskie są psami niezwykle inteligentnymi i szybko uczącymi się. Są świetnymi towarzyszami dla osób aktywnych, ponieważ uwielbiają bawić się i chętnie uczestniczą w różnych formach aktywności.

Jaką ma osobowość?

Osobowość szpica japońskiego jest zdecydowanie jedną z jego największych zalet. To psy lojalne, przywiązujące się do swojego właściciela, ale także niezależne i pewne siebie. Są zazwyczaj przyjazne dla innych osób i zwierząt, ale potrzebują czasu na zaakceptowanie nowych osób w swoim otoczeniu.

Szpic japoński – jak wyszkolić i wychować?

Ze względu na swoją inteligencję, szpic japoński jest łatwy do wyszkolenia. Są jednak psy o silnym charakterze, więc potrzebują konsekwentnej, ale łagodnej metody treningowej.

Dla kogo nadaje się Szpic japoński?

Szpic japoński to pies idealny dla osób, które cenią sobie niezależność, ale jednocześnie chcą psa, który będzie wiernym towarzyszem. Z powodu swojej energii i radości życia, najbardziej nadają się dla aktywnych osób, które mogą zapewnić im wystarczającą ilość ruchu i stymulacji.

Szpic japoński – cena

Cena szpica japońskiego jest dość wysoka, ze względu na jego popularność i rzadkość. Średnia cena szczeniaka to około 4000-6000 zł, jednak może ona wzrosnąć w zależności od pochodzenia psa i prestiżu hodowli.

Wady i zalety

Wady

Pomimo wielu zalet, szpic japoński ma też swoje wady. Psy te są często niezależne i mogą wykazywać niechęć do podporządkowania się, jeśli nie są odpowiednio wychowane. Mogą także wykazywać tendencję do głośnego szczekania, zwłaszcza gdy są zdenerwowane lub podekscytowane.

Zalety

Jednak zalety posiadania szpica japońskiego zdecydowanie przewyższają jego wady. To psy inteligentne, lojalne i zdecydowanie przywiązane do swojego właściciela. Są także zdrowe i długowieczne, a ich pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca.

Szpic japoński – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Szpic japoński nie ma specjalnych wymagań żywieniowych. Wystarczy mu zrównoważona dieta oparta na wysokiej jakości karmie, ewentualnie uzupełniona o suplementy.

Pielęgnacja

Pielęgnacja szpica japońskiego nie jest trudna, choć wymaga regularnego czesania ze względu na gęstą sierść. Szczególną uwagę należy zwrócić na zęby, które są podatne na choroby przyzębia.

Choroby

Psy tej rasy są generalnie zdrowe, ale mogą być podatne na niektóre problemy zdrowotne, takie jak choroby oczu, dysplazja stawu biodrowego czy problemy z sercem.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na szpica japońskiego, warto zaopatrzyć się w szczoteczkę do sierści, dobrej jakości karmę i zestaw zabawek.

Historia psa rasy Szpic japoński

Szpic japoński, znany również jako Nihon Supittsu, jest uważany za jedną z najstarszych i najczystszych ras japońskich. Jego historia jest nierozerwalnie związana z historią Kraju Kwitnącej Wiśni.

Początki

Początki rasy Szpic Japoński sięgają wielu wieków wstecz. Pierwsze wzmianki o psach przypominających szpice japońskie pochodzą z VIII wieku n.e. Początkowo psy te były wykorzystywane do polowań na małe zwierzęta, a także jako stróżujące psy. W wiekach średnich, szpice zaczęły być traktowane jak cenne skarby i stały się psami dworskim, cenionymi za swoje umiejętności myśliwskie, ale również za elegancki wygląd i lojalność wobec właściciela.

Rozwój rasy

Pierwsze próby standaryzacji rasy przypisywane są XIX wieku. Japończycy, pod wpływem panujących wówczas trendów, postanowili wyhodować rasę o niezmiennej sierści białej barwy. Z tego powodu, szpic japoński, który znamy dzisiaj, jest wynikiem skrzyżowania kilku ras, takich jak szpic niemiecki, szpic duński, volpino italiano czy amerykański eskimoski pies. W wyniku tych krzyżówek powstał pies o delikatnej i eleganckiej budowie, z charakterystyczną białą sierścią.

Obecnie

Dzisiaj szpic japoński jest uznawany za narodowy skarb Japonii i jest jedną z najbardziej popularnych ras w tym kraju. Na całym świecie, szpic japoński jest ceniony za swoją inteligencję, elegancki wygląd i niezależny charakter. Pomimo swojej długiej historii, rasa ta wciąż jest niezwykle rzadka poza granicami Japonii, a jej czystość gatunkowa jest ściśle chroniona.

Wzorzec psa rasy Szpic japoński

Szpic japoński to rasa o charakterystycznym wyglądzie, który odróżnia ją od innych szpiców. Jest to rasa o wyraźnym dimorfizmie płciowym, czyli samce są zauważalnie większe i silniejsze od samic.

Budowa ciała

Szpic japoński to pies średniej wielkości, o harmonijnej i proporcjonalnej budowie. Wysokość w kłębie wynosi od 30 do 38 cm, a masa ciała to około 10 kg dla samców i 8 kg dla samic. Ciało szpica japońskiego jest kwadratowe, z dobrze umięśnionym grzbietem i mocnymi, prostymi kończynami. Ogony tych psów są zawsze zwinięte na grzbiet.

Głowa

Głowa szpica japońskiego jest proporcjonalna do ciała, o delikatnej budowie. Czaszka jest szeroka, a kufa ma kształt klina i jest nieco krótsza od czaszki. Szpice te mają małe, trójkątne oczy, które zawsze są ciemne i wyrażają inteligencję i czujność. Uszy są średniej wielkości, stojące i zawsze noszone pionowo.

Sierść

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech szpica japońskiego jest jego sierść. Jest ona gęsta i puszysta, przypominająca sierść polarnej lisy. Sierść pokrywająca ciało jest długa i sztywna, natomiast podszerstek jest krótki i miękki. Wyjątkową cechą tych psów jest fakt, że ich sierść jest zawsze biała, co podkreśla ich elegancki wygląd.

Wzorzec szpica japońskiego to idealny przykład eleganckiego, harmonijnego psa o charakterystycznym wyglądzie i wyjątkowym kolorze sierści. Ta rasa, zasłużenie nazywana skarbem Japonii, jest prawdziwym klejnotem wśród psów.

Szpic japoński – ciekawostki o rasie

Szpic japoński to rasa pełna tajemnic i ciekawostek, które sprawiają, że jest ona jeszcze bardziej fascynująca. Oto kilka najciekawszych faktów związanych z tą rasą.

Unikalny kolor sierści

Pierwszą i najbardziej znaną ciekawostką o szpicach japońskich jest ich unikalna, biała sierść. Szpice te są jedną z nielicznych ras psów, które zawsze mają biały kolor sierści. Japończycy tak bardzo cenią ten kolor, że w swoim języku mają nawet specjalne słowo opisujące białość sierści szpica japońskiego – „shiro”, co dosłownie oznacza „biały jak śnieg”.

Narodowy skarb

W Japonii szpic japoński jest uważany za narodowy skarb. Psy te są symbolem kraju i często występują w tamtejszej popkulturze. Szpice japońskie często można spotkać na różnych wystawach i pokazach, gdzie są chętnie pokazywane jako przykład japońskiego dziedzictwa i kultury.

Wyjątkowe cechy charakteru

Szpic japoński to rasa o wyjątkowym charakterze. Psy te są niezależne i mają silną osobowość, ale jednocześnie są lojalne i bardzo przywiązane do swojego właściciela. Są to psy o dużej inteligencji, które szybko uczą się nowych komend i chętnie uczestniczą w różnych formach aktywności.

Rzadka rasa

Pomimo swojej popularności w Japonii, szpic japoński jest rasą rzadko spotykaną poza granicami tego kraju. Wielu hodowców na całym świecie próbuje zwiększyć populację tych psów, ale ze względu na rygorystyczne zasady dotyczące hodowli i zachowania czystości gatunkowej, jest to proces wymagający czasu i cierpliwości.

Znak zodiaku

W Japonii uważa się, że szpice japońskie są związane ze znakiem zodiaku – Psem. Osoby urodzone w roku Psa często wybierają szpica japońskiego jako swojego czworonożnego przyjaciela, wierząc, że przyniesie to szczęście i pomyślność.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *