Akita inu – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Psy są nie tylko najlepszymi przyjaciółmi człowieka, ale także wspaniałymi towarzyszami w codziennym życiu. Wśród wielu ras, jedną z najbardziej charakterystycznych jest Akita inu, rasa pochodząca z Japonii. Te piękne i urocze psy zdobywają coraz większą popularność na całym świecie ze względu na swoje niezwykłe cechy charakteru, a także z powodu swojego niezwykłego wyglądu i bogatej historii. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się rasie Akita inu, opiszemy jej cechy fizyczne, charakter, historię i pochodzenie, a także podpowiemy, jak należy wychowywać i pielęgnować te urocze psy.

Akita inu – opis i wygląd rasy

Akita inu to imponujący, wielki pies o charakterystycznym wyglądzie. Jest to rasa pierwotnie pochodząca z Japonii, gdzie pełniła rolę psa myśliwskiego oraz stróża. Obecnie, Akita inu jest popularnym psem domowym, który cieszy się dużym uznaniem wśród miłośników czworonogów.

Charakterystyczne cechy rasy to duże, trójkątne uszy, ogniste oczy oraz szeroka, mocna szczęka. Akita inu to pies o krępym i muskularnym ciele, z mocnymi kośćmi i dużymi łapami. Osiąga wysokość od 60 do 70 cm i waży od 35 do 50 kg.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Akita inu

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Akita inu to pies o wielu umiejętnościach. Z racji swojego pierwotnego przeznaczenia, czyli myślistwa, rasa ta jest bardzo sprytna i zręczna. Doskonale radzi sobie na terenie górzystym, gdzie potrafi znaleźć drogę nawet w trudnym terenie. Ponadto, Akita inu jest bardzo odważna i zdecydowana, co sprawia, że świetnie sprawdza się jako pies stróżujący.

Jaką ma osobowość?

Akita inu to pies o bardzo wyrazistej i niezależnej osobowości. Często porównywana jest do kota ze względu na swoją niezależność oraz upartość. Z jednej strony jest to pies bardzo przywiązany do swojego właściciela, ale z drugiej strony potrafi być również nieufny wobec obcych. Bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie i socjalizacja psa, aby uniknąć problemów z zachowaniem.

Akita inu – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie i wychowanie Akity inu wymaga czasu i cierpliwości. W związku z tym, że jest to pies o silnej osobowości, konieczne jest stosowanie metody pozytywnej motywacji. Ważne jest również, aby od wczesnego wieku zapewnić mu odpowiednią socjalizację, czyli zapoznanie z różnymi sytuacjami oraz innymi zwierzętami.

Dla kogo nadaje się Akita inu?

Akita inu to pies dla osób z doświadczeniem w posiadaniu psów i zdecydowanych na poświęcenie mu czasu oraz uwagi. Ze względu na swoją niezależną osobowość, Akita inu nie nadaje się dla początkujących właścicieli psów.

Akita inu – cena

Cena Akity inu zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie szczeniaka, ranga hodowcy, czy popularność rasy w danym miejscu. Przeciętnie, cena szczeniaka Akity inu wynosi od 3000 do 6000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Jedną z największych wad Akity inu jest jej niezależna osobowość oraz upartość. Z tego powodu, jej wyszkolenie i wychowanie może być trudne i czasochłonne. Ponadto, jest to rasa, która nie toleruje innych psów, szczególnie osobników tej samej płci.

Zalety

Jedną z największych zalet Akity inu jest jej inteligencja oraz odwaga. Jest to pies bardzo przywiązany do swojego właściciela, a jednocześnie potrafi samodzielnie podejmować decyzje. Ponadto, Akita inu to pies o silnym charakterze, który świetnie nadaje się jako pies stróżujący.

Akita inu – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Aby zachować zdrowie i kondycję Akity inu, ważne jest odpowiednie żywienie. Należy wybierać karmy wysokiej jakości, bogate w białko oraz składniki odżywcze. W przypadku psów starszych lub z problemami zdrowotnymi, warto skonsultować się z weterynarzem w celu doboru odpowiedniej diety.

Pielęgnacja

Akita inu to pies o krótkiej sierści, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy regularne czesanie i kąpiel co kilka tygodni. Należy również regularnie kontrolować stan zębów i pazurów.

Choroby

Akita inu to rasa, która może być podatna na pewne choroby, takie jak dysplazja stawów czy choroby skóry. Dlatego ważne jest regularne badanie u weterynarza oraz stosowanie profilaktycznych środków.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Aby zapewnić Akicie inu odpowiednie warunki, warto zainwestować w odpowiednie akcesoria i wyposażenie. Przede wszystkim potrzebna będzie duża, wytrzymała obroża oraz smycz. Ponadto, warto zaopatrzyć się w legowisko oraz miski na wodę i karmę. W przypadku dłuższych wyjazdów, warto zaopatrzyć się w transporter dla psa.

Historia psa rasy Akita inu

Historia psa rasy Akita inu sięga starożytności, a jego początki związane są z północnymi regionami Japonii. Pierwotnie psy te były używane do polowań na dzikie zwierzęta, takie jak dziki, jelenie czy niedźwiedzie. W okresie Edo (1603-1868) Akita stała się bardziej popularna jako pies bojowy, a później jako pies stróżujący. Podczas II wojny światowej rasa niemal została wyginięta, ponieważ jej hodowla była zakazana przez rząd japoński, który nakazywał dostarczanie psów do wojska w celu wykorzystania ich do celów militarnych.

Po zakończeniu wojny, Amerykanie pomogli w odbudowie hodowli Akita, przyczyniając się do ich popularności w Stanach Zjednoczonych. Początkowo rasa była nazywana „Akita Inu”, ale po pewnym czasie nazwa „Inu” została usunięta, aby odróżnić ją od innych ras o zbliżonej nazwie.

Dziś Akita inu jest uważana za jedną z najważniejszych ras w Japonii i jest uważana za narodowe dziedzictwo kraju. W 1931 roku rasa została oficjalnie uznana przez japońskie Ministerstwo Edukacji, a w 1934 roku powstała pierwsza organizacja hodowców tej rasy. Obecnie Akita inu cieszy się popularnością na całym świecie i jest hodowana w wielu krajach.

Wzorzec psa rasy Akita inu

Wzorzec rasy Akita inu określa standardowe wymagania dotyczące wyglądu i cech charakterystycznych tej rasy psów. Według wzorca, samce powinny mieć wysokość w kłębie od 64 do 70 cm, a samice od 58 do 64 cm. Waga samców powinna wynosić od 38 do 50 kg, a samic od 34 do 45 kg.

Głowa Akity powinna być szeroka i trójkątna, z masywną szczęką i nosem w kolorze czarnym lub brązowym. Oczy powinny być małe, trójkątne i ciemne, a uszy są trójkątne i skierowane do przodu.

Sierść Akity inu składa się z dwóch warstw – miękkiej i puszystej podszerstki oraz dłuższego, sztywnego i prostej okrywy włosowej. Kolor sierści może być różny, od białego poprzez czerń, szary, sable, brindle, aż po rudawy. Akita inu jest dobrze umięśnionym psem, z mocnym i krótkim grzbietem oraz prostą i dobrze umięśnioną klatką piersiową.

Charakterystyczne cechy charakteru Akity inu to lojalność, niezależność i pewność siebie. Są to bardzo odważne psy, które nie wahają się bronić swojego terytorium i rodziny. Są jednak także bardzo spokojne i ciche, a w stosunku do swojego właściciela są bardzo przyjacielskie i lojalne.

Wzorzec rasy określa również ruch Akity, który powinien być prosty, łatwy i elegancki. W poruszaniu się psy te powinny prezentować się z pewnym powagą i majestatem.

Akita inu – ciekawostki o rasie

Akita inu to rasa psów, która obok swojego pięknego wyglądu i charakterystycznej osobowości, posiada także wiele interesujących faktów i ciekawostek.

  • Po pierwsze, Akita inu jest uważana za narodowego skarba Japonii i jest często uważana za symbol kraju. W Japonii psy te uważane są za wyjątkowo ważne i są zwykle traktowane jak członkowie rodziny.
  • Po drugie, Akita inu ma bardzo silny instynkt myśliwski, co oznacza, że uwielbia polować na zwierzęta. Dlatego właściciele tej rasy powinni zadbać o to, aby ich psy nie były w stanie uciec lub zniknąć podczas spacerów.
  • Po trzecie, Akita inu jest jedną z najstarszych ras psów na świecie. Pochodzi z regionu Akita na północy Japonii, gdzie była używana do polowań na dzikie zwierzęta i jako pies obronny. Od 1931 roku rasa ta jest uznawana za skarb narodowy Japonii.
  • Po czwarte, Akita inu była pierwotnie hodowana jako pies bojowy i była używana do walk psów. Jednakże, po tym jak w Japonii zakazano tego okrutnego procederu, rasa ta zaczęła być hodowana jako pies do obrony domu i towarzysz dla rodziny.
  • Po piąte, Akita inu jest jedną z niewielu ras psów, które mają kilka wersji kolorystycznych sierści, w tym białą, czarną, szarą, rudą i sable. Każda wersja kolorystyczna ma swoje cechy charakterystyczne, ale wszystkie one łączy spokojny i godny zaufania charakter.

Podsumowanie

Akita inu to rasa psa o niezwykłym charakterze i pięknym wyglądzie. Jest to pies o silnym charakterze, który wymaga odpowiedniego wyszkolenia i wychowania. Jednak dla osób, które cenią sobie niezależność i odwagę, Akita inu może być idealnym towarzyszem. Należy jednak pamiętać, że to pies, który nie toleruje innych psów, a także może być podatny na pewne choroby. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie szczeniaka tej rasy, warto dokładnie się zastanowić i zapoznać się z jej cechami i wymaganiami.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *