Border terrier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Border Terrier, znany również jako „Border”, to rasa psa która pochodzi z granicznego regionu między Anglią a Szkocją, stąd właśnie pochodzi jej nazwa. Są to psy małe, ale niezwykle odważne i niezłomne, które niegdyś były wykorzystywane do polowań na lisów i szkodniki. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej uroczej i niezwykle zróżnicowanej rasie psa.

Border terrier – opis i wygląd rasy

Border Terrier jest psem małym do średniego rozmiaru, o średniej wadze około 5-7 kg dla samców i 5-6,5 kg dla samic. Ich sierść jest twarda, gęsta i wodoodporna, a kolor może wahać się od czerwieni, przez grizzle i czarny, do niebieskiego i złotego. Psy te mają charakterystyczną „otter head”, czyli głowę w kształcie głowy bobra, z małymi, V-kształtnymi uszami i wyrazistymi oczami.

Charakter psa rasy Border terrier

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Border Terrier jest psem bardzo inteligentnym, co czyni go łatwym do szkolenia. Często pokazuje swoje umiejętności w różnych dyscyplinach, takich jak agility, posłuszeństwo, poszukiwanie i ratownictwo. Warto jednak pamiętać, że te psy były pierwotnie hodowane do polowania, więc mają silny instynkt łowiecki i mogą wykazywać tendencje do biegania za małymi zwierzętami.

Jaką ma osobowość?

Border Terrier to rasa psa o żywym i przyjaznym charakterze. Są to psy bardzo towarzyskie, które dobrze dogadują się zarówno z dziećmi, jak i z innymi psami. Mimo swojej niewielkiej wielkości są to psy odważne, które nie boją się stanąć w obronie swojego terytorium.

Border terrier – jak wyszkolić i wychować?

Ze względu na swoją inteligencję, Border Terrier jest łatwy do szkolenia, ale potrzebuje konsekwencji i cierpliwości ze strony właściciela. Najlepsze rezultaty można osiągnąć za pomocą pozytywnych metod szkoleniowych, takich jak nagrody i pochwały.

Dla kogo nadaje się Border terrier?

Border Terrier to doskonały wybór dla osób aktywnych, które lubią spędzać czas na zewnątrz. Mimo swojej niewielkiej wielkości, są to psy energiczne, które potrzebują dużo ruchu. Są również dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, ponieważ są bardzo towarzyskie i dobrze znoszą gwar i aktywność.

Border terrier – cena

Cena Border Terriera zależy od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, linia genetyczna, wiek i płeć psa. Średnio, cena za szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w związku kynologicznym oscyluje w granicach 2000-3000 PLN.

Wady i zalety

Wady

Do wad Border Terriera należy zaliczyć jego niezależny charakter, który może sprawiać problemy podczas szkolenia. Mają również silny instynkt łowiecki, co oznacza, że mogą gonić za małymi zwierzętami.

Zalety

Zaletami posiadania Border Terriera są jego niezłomność, inteligencja i towarzyski charakter. To psy odważne, które potrafią stanąć w obronie swojego terytorium, ale są też bardzo przyjazne i kochają towarzystwo swojego człowieka.

Border terrier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Border Terrier nie ma specjalnych wymagań żywieniowych i dobrze się odżywia na zbilansowanej diecie dla psów. Warto jednak pamiętać, że są to psy aktywne, które potrzebują odpowiedniej ilości białka i tłuszczu w swojej diecie.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Border Terriera jest stosunkowo prosta. Ich sierść wymaga regularnego czesania, aby usunąć martwe włosy, ale nie potrzebują częstych kąpieli. Warto również regularnie sprawdzać stan ich uszu, zębów i pazurów.

Choroby

Border Terrier jest generalnie zdrową rasą, ale jak każdy pies, może być podatny na pewne problemy zdrowotne. Do najczęstszych należą dysplazja stawu biodrowego, choroby serca i problemy z oczami.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Border Terrier nie wymaga specjalistycznego wyposażenia. Będą potrzebować standardowego zestawu, w skład którego wchodzą: smycz, obroża, miski do jedzenia i picia, zabawki do gryzienia i legowisko. Ze względu na ich aktywny tryb życia, z pewnością docenią również zabawki do aktywnej zabawy, takie jak piłki i frisbee.

Historia psa rasy Border terrier

Początki

Początki rasy Border Terrier sięgają granicznego regionu między Anglią a Szkocją, skąd wziął się również ich pełen charakteru wygląd oraz nazwa. Psy te zostały wyhodowane przede wszystkim do polowania na lisy, borsuki i inne szkodniki, a także do pilnowania farm i gospodarstw.

W porównaniu do innych terrierów, Border Terriery nie były hodowane z myślą o konkretnej estetyce, ale przede wszystkim ze względu na ich umiejętności i wytrzymałość. Musiały być w stanie podążać za konno idącymi myśliwymi przez cały dzień, a następnie wdrapywać się do nor, aby stawić czoło lisom. Ta kombinacja wytrzymałości, odwagi i zręczności definiuje rasę do dziś.

Rozwój rasy

Z czasem, Border Terriery zaczęły zdobywać uznanie również poza swoim regionem pochodzenia. Ich niezłomność, zdolności myśliwskie i uroczy wygląd przyciągnęły uwagę wielu miłośników psów. W 1920 roku rasa została oficjalnie uznana przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii.

Choć Border Terriery nadal są używane do pracy na farmach i polowaniach, coraz częściej pełnią rolę psów rodzinnych. Są cenione za swoją inteligencję, łatwość szkolenia i przyjazny charakter.

Obecnie

W dzisiejszych czasach Border Terrier jest jednym z najbardziej popularnych psów terrier w Wielkiej Brytanii. Rasa ta zyskuje również coraz większą popularność na całym świecie, zarówno jako psy rodzinne, jak i psy wystawowe.

Mimo zmieniających się trendów i upodobań, Border Terrier wciąż pozostaje wierny swojemu dziedzictwu. To rasa, która łączy w sobie odwagę i determinację psa roboczego z lojalnością i towarzyskością idealnego psa rodzinnego.

Wzorzec psa rasy Border terrier

Border Terrier jest psem małego do średniego rozmiaru. Samce osiągają wagę od 5,9 do 7,1 kg, natomiast samice od 5,1 do 6,4 kg. Wysokość w kłębie wynosi zwykle od 25 do 28 cm. Jest to zrównoważony i dobrze umięśniony pies, o proporcjach pozwalających na swobodny ruch, a zarazem wszechstronność w działaniu.

Sierść Border Terriera jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej rasy. Składa się z dwóch warstw: gęstej, miękkiej i krótkiej podszerstka oraz szorstkiego, prostego włosa okrywowego. Ta kombinacja sprawia, że sierść jest wodoodporna i chroni psa przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Kolor sierści może być czerwony, pieszczoty, niebieski i płowy lub czarny i płowy.

Głowa Border Terriera przypomina kształtem głowę bobra (stąd określenie „otter head”), z małymi, ciemnymi oczami i krótkimi, V-kształtnymi uszami. Mają mocne szczęki z kompletem mocnych, białych zębów. Wyraz twarzy jest bystry i inteligentny.

Ciało Border Terriera jest zwarte i muskularne, z mocnym grzbietem i głęboką klatką piersiową, co zapewnia mu dobrą kondycję fizyczną. Ogon jest stosunkowo krótki, gruby u nasady i cienki na końcu, zwykle noszony wesoło, ale nie skręcony nad grzbietem.

Border terrier – ciekawostki o rasie

  1. Współczesny „starego typu”: Border Terrier jest jednym z najmniej zmienionych terrierów, zarówno pod względem wyglądu, jak i temperamentu. Rasa ta pozostaje wierna swojemu pierwotnemu przeznaczeniu, łącząc zdolności robocze z doskonałym towarzyszem rodzinnym.
  2. Wytrzymałość na pogodę: Dzięki gęstej, szorstkiej sierści, Border Terrier potrafi przetrwać w trudnych warunkach pogodowych. Ta wodoodporna sierść czyni go idealnym towarzyszem na wszelkiego rodzaju przygody na świeżym powietrzu.
  3. Znakomite pływanie: Pomimo tego, że nie są to psy typowo wodne, Border Terrier to doskonały pływak, co czyni go idealnym towarzyszem na wyprawy nad wodę.
  4. Głośna przeszłość: W przeszłości, Border Terrier był często używany do polowania na lisy. Dzięki swojemu charakterystycznemu „szorstkiemu” szczekaniu, myśliwi mogli łatwo zlokalizować psy, nawet kiedy były w norach.
  5. Celebryci i Border Terrier: Ta rasa psa jest popularna wśród wielu znanych osób. Na przykład, słynny pisarz Roald Dahl miał Border Terriera o imieniu Barnaby, a brytyjski aktor Daniel Radcliffe, znany z roli Harry’ego Pottera, jest właścicielem Border Terriera o imieniu Nugget.
  6. „Otter head”: Jedną z charakterystycznych cech Border Terriera jest jego „głowa bobra”. Ma to na celu ochronę psa podczas polowania w norach, gdzie musiał stawić czoło lisom.
  7. Wytrzymałość i energiczność: Pomimo niewielkiego rozmiaru, Border Terriery to niezwykle wytrzymałe i pełne energii psy. Potrafią biegać przez wiele godzin bez pokazania oznak zmęczenia, co sprawia, że są doskonałymi towarzyszami dla aktywnych właścicieli.
  8. Długowieczność: Border Terrier jest jednym z ras psów, które są znane ze swojej długowieczności. Średnia długość życia tej rasy to około 12-15 lat, chociaż niektóre psy mogą żyć znacznie dłużej.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *