Manchester terrier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Manchester Terrier to rasa psa o długiej i ciekawej historii, która wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Ten elegancki, aktywny i bystry pies jest znany ze swojego wytrzymałego charakteru i wspaniałych zdolności myśliwskich. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej unikalnej rasie, jej charakterystyce, temperamentu, historii i wielu innych aspektów.

Manchester terrier – opis i wygląd rasy

Manchester terrier to średniej wielkości pies o smukłym, muskularnym ciele i gładkiej, lśniącej sierści. Kolor sierści to zazwyczaj czarny z brunatnymi znaczeniami. Głowa tych psów jest długa i wąska, z bystrymi, migotliwymi oczami. Uszy mogą być stojące lub zwisające, w zależności od konkretnego psa.

Charakter psa rasy Manchester terrier

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Manchester terrier jest znanym i cenionym psem myśliwskim. Są niezwykle bystre, energiczne i uwielbiają biegać. Z powodu ich historycznej roli jako łowców szczurów, mają silny instynkt drapieżnika, więc mogą gonić małe zwierzęta.

Jaką ma osobowość?

Manchester terrier jest zwykle lojalny i przyjacielski dla swojego rodziny. Jest inteligentny, pełen energii i ciekawości. Lubi być aktywny i potrzebuje regularnej stymulacji, zarówno fizycznej, jak i umysłowej.

Manchester terrier – jak wyszkolić i wychować?

Manchester terrier jest inteligentny i chętny do nauki, co sprawia, że ​​trening jest stosunkowo prosty. Kluczową rzeczą jest konsekwencja, a najlepiej zaczynać szkolenie od małego szczeniaka.

Dla kogo nadaje się Manchester terrier?

Manchester terrier nadaje się dla osób, które prowadzą aktywny styl życia i mogą zapewnić psu regularną aktywność fizyczną. Idealny dla osób szukających towarzyskiego psa, który jednocześnie będzie dobrze czuł się w roli stróża domu.

Manchester terrier – cena

Cena Manchester terriera zależy od wielu czynników, takich jak wiek psa, pochodzenie, a także to, czy pies ma rodowód. Średnio, za szczeniaka tej rasy można zapłacić od 2000 do 5000 zł.

Wady i zalety

Wady

Manchester terrier to rasa, która zasługuje na szczególną uwagę. Oto niektóre z wyzwań, z jakimi można się spotkać:

  1. Potrzeba dużo ruchu i aktywności: Manchester terrier jest psiem energicznym, który wymaga regularnej aktywności fizycznej. To może nie być idealny wybór dla osób, które prowadzą mniej aktywny styl życia lub nie mają wystarczająco dużo czasu, aby poświęcić na długie spacery czy zabawy z psem.
  2. Instynkt łowiecki: Ze względu na ich historyczną rolę jako łowców szczurów, Manchester terrier ma silny instynkt łowiecki. Może to oznaczać, że te psy mogą gonić małe zwierzęta, takie jak koty, króliki czy ptaki, co może stanowić problem dla niektórych właścicieli.
  3. Nieodpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi: Chociaż Manchester terrier jest zazwyczaj dobrze zharmonizowany z członkami rodziny, może nie być najlepszym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. Ich żywiołowość i skłonność do szorstkiej gry mogą być zbyt intensywne dla młodszych dzieci.

Zalety

Mimo niektórych wyzwań, Manchester terrier ma wiele do zaoferowania. Oto niektóre z ich najważniejszych zalet:

  1. Inteligencja: Manchester terrier jest wysoce inteligentny, co sprawia, że jest łatwy do wyszkolenia. Są zdolne do nauki szerokiej gamy komend i trików, co czyni je przyjemnymi partnerami.
  2. Lojalność: Manchester terrier jest zwykle bardzo lojalny wobec swojej rodziny. Są to psy, które tworzą silne więzi ze swoimi właścicielami i mogą być doskonałymi towarzyszami.
  3. Aktywność: Dla osób o aktywnym trybie życia, Manchester terrier może być idealnym partnerem. Są to psy, które uwielbiają być w ruchu, co sprawia, że są doskonałymi kompanami na długie spacery, biegi czy zabawy na świeżym powietrzu.
  4. Stróż: Manchester terrier ma naturalne instynkty stróża i jest zawsze czujny wobec obcych. Dzięki temu może służyć jako skuteczny stróż domu.
  5. Długowieczność: Manchester terrier to rasa, która jest zazwyczaj zdrowa i długowieczna. Dobra opieka i odpowiednie żywienie mogą przyczynić się do tego, że te psy będą cieszyć się dobrym zdrowiem przez wiele lat.

Manchester terrier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Manchester terrier, podobnie jak każdy pies, potrzebuje zrównoważonej diety, dostosowanej do jego potrzeb. Choć są to psy energiczne, potrzebują diety bogatej w białko, aby wspierać ich aktywność fizyczną. Zaleca się karmienie ich wysokiej jakości suchą karmą, której głównym składnikiem jest mięso. Można też czasem oferować im naturalne posiłki, takie jak gotowane mięso, warzywa czy ryż. Ważne jest, by unikać karmienia ich ludzkim jedzeniem, które może być dla nich szkodliwe. Regularne kontrole u weterynarza pomogą ustalić optymalne potrzeby żywieniowe dla indywidualnego psa.

Pielęgnacja

Mimo że Manchester terrier ma krótką sierść, wymaga regularnej pielęgnacji. Zaleca się szczotkowanie ich sierści przynajmniej raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zapobiec matowieniu się sierści. Regularne przycinanie pazurów, czyszczenie uszu oraz dbanie o higienę jamy ustnej są również ważne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia psa.

Choroby

Manchester terrier to generalnie zdrowa rasa, ale jak wszystkie rasy, mogą być narażeni na pewne choroby genetyczne. Do chorób, które mogą dotknąć tę rasę, należą dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami czy choroby skóry. Regularne wizyty u weterynarza, odpowiednia dieta i pielęgnacja mogą pomóc w zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym i zapewnić psu długie i zdrowe życie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Manchester terrier, jako energiczny i aktywny pies, potrzebuje odpowiedniego wyposażenia. Zalecane akcesoria to:

Historia psa rasy Manchester terrier

Początki

Manchester terrier pochodzi z regionu Manchester w Anglii, stąd też jego nazwa. Jego korzenie sięgają epoki wiktoriańskiej, gdzie był używany głównie do polowania na szczury. W tamtych czasach problemy ze szczurami w miastach były powszechne, a Manchester terrier, dzięki swoim umiejętnościom i agresji w stosunku do tych gryzoni, szybko zyskał popularność jako skuteczny myśliwy.

Rozwój rasy

W XIX wieku zainteresowanie psami jako towarzyszami człowieka rosło, co doprowadziło do rozwoju hodowli psów rasowych. Właśnie w tym okresie Manchester terrier zyskał uznanie jako pies towarzyszący. W celu poprawy jego wyglądu i temperamentu hodowcy skrzyżowali go z innymi rasami, takimi jak Whippet. Efektem tych krzyżówek było wytworzenie psa o smukłej sylwetce, eleganckim wyglądzie i doskonałym temperamencie.

Obecnie

Dzisiaj Manchester terrier jest znany przede wszystkim jako towarzysz ludzi, choć nadal zachował swoje instynkty łowieckie. Jest ceniony za swoją inteligencję, lojalność i przywiązanie do rodziny. Jest również popularny w różnych dyscyplinach sportowych dla psów, takich jak agility czy obedience. Jego charakterystyczny, elegancki wygląd oraz czarna sierść z białymi znaczeniami czynią go łatwo rozpoznawalnym wśród innych ras.

Wzorzec psa rasy Manchester terrier

Manchester terrier to pies o smukłej, ale zarazem muskularnej budowie ciała, co wskazuje na jego historyczne przeznaczenie jako skutecznego myśliwego. Jego sylwetka jest proporcjonalna i harmonijna, a ruchy płynne i zdecydowane.

Głowa: Średniej wielkości, długa i wąska, o gładkiej powierzchni. Czółko jest płaskie, a stop (przejście między czółkiem a pyskiem) lekko zaznaczony.

Oczy: Małe, migdałowe, o ciemnobrązowym kolorze. Wyrażają żywotność i inteligencję.

Uszy: Stojące lub półstojące, małe i cienkie, w kształcie litery „V”. U niektórych osobników mogą być przylegające do głowy.

Pysk: Ostro zakończony, o równomiernym profilu. Zęby są mocne, zgryz nożycowy.

Szyja: Średniej długości, smukła, ale muskularna, przechodząca płynnie w linii grzbietu.

Korpus: Jest mocny i dobrze umięśniony, ale niezbyt ciężki. Grzbiet prosty, lędźwie krótkie i muskularne, a klatka piersiowa głęboka.

Ogon: Krótki, osadzony nisko, noszony poziomo lub lekko uniesiony. Jest gruby u nasady i zwęża się ku końcowi.

Nogi: Proste, o mocnych kościach, zakończone małymi, okrągłymi stopami.

Sierść: Krótka, gładka i lśniąca. Charakterystyczne dla tej rasy są ciemne, prawie czarne umaszczenie z wyraźnie zaznaczonymi jasnymi znaczeniami na pysku, piersi i stopach.

Manchester terrier – ciekawostki o rasie

Znakomity myśliwy: Manchester terrier był hodowany do polowań na szczury. W XIX wieku w Anglii odbywały się nawet zawody, w których nagradzano psa, który w określonym czasie złapał najwięcej gryzoni.

Pierwsza rasa zarejestrowana przez The Kennel Club: Manchester terrier ma zaszczyt być jednym z pierwszych psów zarejestrowanych przez brytyjski Kennel Club, co podkreśla jego ważne miejsce w historii kynologii.

Delikatne uszy: Uszy Manchester terriera są bardzo delikatne i mogą łatwo doznać urazów, dlatego ważne jest, aby chronić je przed zimnem czy ostrymi przedmiotami.

Loyalny towarzysz: Mimo że jest znakomitym myśliwym, Manchester terrier jest też niesamowicie lojalny wobec swojej rodziny. Jest to pies towarzyski, który chce być blisko swoich ludzi i uczestniczyć w rodzinnych aktywnościach.

Inteligencja w działaniu: Manchester terrier, dzięki swojemu pochodzeniu myśliwskiemu, jest nie tylko szybki, ale także bardzo inteligentny. To czyni go świetnym uczestnikiem wielu dyscyplin kynologicznych, takich jak agility czy posłuszeństwo.

Mało szczekający terrier: W przeciwieństwie do wielu innych ras terrierów, Manchester terrier nie jest rasą nadmiernie szczekającą. Oczywiście, jak każdy pies, może szczekać na obce dźwięki czy osoby, ale generalnie jest to pies raczej cichy i spokojny.

Długowieczność: Z odpowiednią opieką i żywieniem Manchester terrier może żyć nawet 15 lat lub dłużej, co jest stosunkowo długim życiem w porównaniu z innymi rasami.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *