Bedlington terrier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Bedlington terrier, ta urocza rasa o niezwykłym wyglądzie, przypominającym trochę owcę, przyciąga uwagę zarówno miłośników psów, jak i osób przypadkowo spotykających te zwierzęta na ulicy. Choć są to psy o niezwykle miękkim futrze i wyglądzie jak z bajki, mają w sobie wiele energii i charakteru. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej niezwykłej rasie, aby pomóc Ci zrozumieć, co czyni Bedlington terrier unikalnym psem.

Bedlington terrier – opis i wygląd rasy

Bedlington terrier jest psem średniej wielkości, o smukłej, ale muskularnej budowie ciała. Charakterystycznym elementem jest jego owłosienie – gęste, miękkie i kręcone, które, gdy jest odpowiednio przycięte, przypomina owiecze runo. W zależności od pielęgnacji, futro może mieć różne długości, ale zawsze powinno być zadbane i miękkie.

Głowa Bedlington terriera jest dość mała w porównaniu do reszty ciała, z wyraźnym stopem i średnio dużymi, migdałowymi oczami. Uszy są nisko osadzone i zawieszone, pokryte długim, miękkim futrem. Kolor oczu zależy od barwy futra i może być ciemnobrązowy lub orzechowy.

Charakter psa rasy Bedlington terrier

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Bedlington terrier to wyjątkowo wszechstronny pies, który pierwotnie był używany do polowania na szkodniki, takie jak gryzonie. Dzięki swojej inteligencji i zręczności, radzi sobie również w różnego rodzaju sportach i zawodach dla psów, takich jak agility czy obedience.

Jaką ma osobowość?

Mimo że Bedlington terrier jest psem energetycznym i zwinnym, jest również zaskakująco spokojny i delikatny. Jest lojalny wobec swojej rodziny i dobrze dogaduje się z dziećmi. Jest to również pies, który dobrze radzi sobie z innymi zwierzętami, chociaż może próbować dominować nad innymi psami.

Bedlington terrier – jak wyszkolić i wychować?

Bedlington terrier to rasa, która potrzebuje konsekwentnego szkolenia i pozytywnych metod wychowania. Są inteligentne i chętne do nauki, ale mogą być również nieco uparte. Właściciele powinni być cierpliwi i konsekwentni w swoich metodach szkolenia, a także poświęcić odpowiednią ilość czasu na codzienną aktywność fizyczną.

Dla kogo nadaje się Bedlington terrier?

Ze względu na swój aktywny charakter i potencjalną skłonność do dominacji, Bedlington terrier jest najlepszy dla właścicieli, którzy mają doświadczenie w posiadaniu psa. Ta rasa nie jest jednak odpowiednia dla osób starszych lub dla tych, którzy nie są w stanie poświęcić czasu na codzienną aktywność fizyczną i mentalną.

Bedlington terrier – cena

Cena szczeniaka Bedlington terrier może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowcy, linia rodowodowa szczeniaka, a także jego kolor i płeć. Średnia cena za szczeniaka tej rasy w Polsce wynosi około 4000 – 5000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Do wad Bedlington terrierów należy ich potencjalna skłonność do dominacji, która może wymagać konsekwentnego szkolenia i ustanowienia hierarchii. Ponadto, ze względu na ich energię i potrzebę codziennej aktywności, mogą nie być odpowiednie dla wszystkich rodzin.

Zalety

Zalety tej rasy to ich wszechstronność, inteligencja, oraz lojalność. Są to psy, które można trenować do różnego rodzaju zadań, a ich miękka i hypoalergiczna sierść sprawia, że są dobrym wyborem dla osób z alergiami.

Bedlington terrier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Bedlington terrier, jak każdy pies, potrzebuje zrównoważonej diety, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zwykle rekomendowane jest karmienie psa suchą karmą wysokiej jakości, dostosowaną do wieku, wielkości i poziomu aktywności psa.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Bedlington terrierów wymaga regularnego szczotkowania, aby utrzymać ich sierść w dobrym stanie. Zaleca się również regularne przycinanie sierści przez profesjonalnego groomera, aby utrzymać charakterystyczny wygląd rasy.

Choroby

Bedlington terrier jest generalnie zdrową rasą, ale może być podatny na pewne schorzenia, takie jak dysplazja stawu biodrowego, choroby oczu czy choroby nerek. Dlatego ważne jest regularne badania weterynaryjne i odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne dla psa.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przed zakupem szczeniaka Bedlington terrier, ważne jest, aby przygotować odpowiednie akcesoria i wyposażenie. Zalicza się do tego miski na jedzenie i wodę, legowisko, zabawki do gryzienia i zabaw, smycz i obrożę, a także różne narzędzia do pielęgnacji, takie jak szczotki czy nożyczki.

Historia psa rasy Bedlington terrier

Początki

Początki rasy Bedlington terrier sięgają regionu Northumberland w północnej Anglii, gdzie w XIX wieku były one hodowane przez górników, którzy zatrudniali te psy do polowania na gryzonie i szkodniki. Region ten, słynący z wielu kopalń, był domem dla wielu szkodników, które stanowiły zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa górników oraz dla infrastruktury kopalń. Bedlington terrier, ze swoją zwinnością, odwagą i inteligencją, okazał się być idealnym psem do tego rodzaju pracy.

Rozwój rasy

Z czasem Bedlington terrier zyskał uznanie nie tylko jako efektywny łowca szkodników, ale również jako pies towarzyszący i rodzinny, dzięki swojej inteligencji, lojalności i unikalnemu wyglądowi przypominającemu owieczkę. Właściciele zaczęli eksponować te psy na wystawach, doceniając ich elegancki wygląd i przyjazne usposobienie. W XIX wieku rasa była już dobrze ugruntowana i zaczęła zyskiwać na popularności poza granicami Wielkiej Brytanii.

Obecnie

Obecnie Bedlington terrier jest uznawany i doceniany na całym świecie, zarówno jako pies towarzyszący, jak i sportowy. Mimo swojego pochodzenia i pierwotnego celu, jest to rasa, która znalazła swoje miejsce zarówno w domach, jak i na arenach sportowych. Został nawet wybrany jako maskotka miasta Bedlington w Anglii, które nadało mu swoje imię.

Niezwykły wygląd, inteligencja, wszechstronność i oddanie człowiekowi czynią Bedlington terriera niezwykle cenioną rasą wśród wielu właścicieli psów. Ta rasa, która swój początek miała w rudych kopalniach Northumberland, stała się synonimem elegancji, siły i wierności, sprawiając, że Bedlington terrier jest teraz ceniony na całym świecie.

Wzorzec psa rasy Bedlington terrier

Bedlington terrier to pies o wyraźnym, niepowtarzalnym wyglądzie, który wyróżnia się wśród innych ras. Jego budowa jest równocześnie smukła i muskularna, zaznaczając zarówno szybkość, jak i siłę, które były tak ważne dla jego pierwotnej roli jako psa myśliwskiego.

Głowa Bedlingtona jest długa i smukła, z charakterystycznym „stopem” między oczami, a także wyraźnym kształtem migdałka. Oczy są małe i dobrze osadzone, często o ciemnym kolorze, który kontrastuje z jasną sierścią. Uszy są nisko osadzone i zakończone frędzlami.

Bedlington terrier ma mocny, głęboki klatkę piersiową i dobrze umięśnione łapy, które są proporcjonalne do reszty ciała. Jego ogon jest krótki i ostro zakończony, często uniesiony do góry, ale nie przekracza linii grzbietu.

Co najbardziej wyróżnia Bedlington terrier to jego sierść. Jest ona gęsta, kręcona i miękka, podobna do sierści owiec, co daje mu charakterystyczny, owłosiony wygląd. Sierść może przybierać różne odcienie, w tym niebieski, srebrzysty, brązowy i jasnoszary, zazwyczaj z ciemniejszymi „znaczeniami” na uszach.

Standard rasy zaleca, aby sierść była regularnie przycinana i pielęgnowana, aby utrzymać charakterystyczny wygląd psa. W praktyce oznacza to regularne szczotkowanie, aby zapobiec kołtunieniu sierści, a także profesjonalne przycinanie, aby utrzymać jej kształt i wygląd.

Bedlington terrier – ciekawostki o rasie

Bedlington terrier to rasa, która jest pełna niespodzianek i niezwykłości, zarówno dla miłośników psów, jak i dla tych, którzy dopiero poznają te niepowtarzalne psy.

  1. Począwszy od ich unikalnej sierści, która jest gęsta, kręcona i podobna do sierści owiec. To właśnie ta wełnista sierść przyciąga uwagę wielu osób i sprawia, że te psy są łatwo rozpoznawalne.
  2. Mimo swego owczego wyglądu, Bedlington terrier to rasa, która jest pełna energii i zręczności. Te psy są znane ze swoich umiejętności w różnych dyscyplinach sportowych, w tym w agiliti, obiedience czy coursingu.
  3. Choć Bedlington terrier jest psem o silnym charakterze, jest również bardzo lojalny i oddany swojej rodzinie. Znany jest ze swojego zdecydowanego, a jednocześnie łagodnego usposobienia. Są to psy, które doskonale odnajdują się w towarzystwie dzieci i innych zwierząt, pod warunkiem odpowiedniego szkolenia i socjalizacji.
  4. Bedlington terrier ma unikalną zdolność do zmiany tempa i stylu życia w zależności od sytuacji. Mogą spędzać wiele godzin leniwie wylegując się na kanapie, ale kiedy nadejdzie czas na zabawę lub pracę, potrafią natychmiast przełączyć się w tryb aktywności.
  5. Ta rasa jest znana ze swojego talentu do „śpiewania”. Bedlington terrier potrafi wydawać różne dźwięki, które mogą przypominać melodie. Niektórzy właściciele twierdzą, że ich psy „śpiewają” w odpowiedzi na muzykę lub dźwięki instrumentów.
  6. Bedlington terrier to jedna z nielicznych ras, które mają hypoalergiczną sierść, co czyni je dobrym wyborem dla osób z alergiami.
  7. Wreszcie, Bedlington terrier to rasa, która ma swoją maskotkę – „Bobby’ego” – statuę psa, która znajduje się w mieście Bedlington w Anglii, skąd pochodzi rasa.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *