Parson Russell Terrier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Parson Russell Terrier, nazywany również Jack Russell Terrierem, to rasa psów o silnym charakterze, wyjątkowej inteligencji i niezmiernej energii. Rasa ta, znana ze swojej niezłomnej odwagi i błyskotliwego umysłu, zdobyła serca wielu miłośników psów na całym świecie. W tym artykule postaramy się omówić wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat tej niepowtarzalnej rasy.

Parson Russell Terrier – opis i wygląd rasy

Parson Russell Terrier to niewielki, ale solidnie zbudowany pies, którego wygląd świadczy o jego pełnym życia i energii charakterze. Ich sierść może być gładka lub szorstka, zazwyczaj w kolorach białym z czarnymi lub rudymi plamami. Dorosłe osobniki osiągają przeciętnie wysokość 33-38 cm w kłębie, a ich waga waha się od 5 do 8 kg.

Charakter psa rasy Parson Russell Terrier

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Parson Russell Terrier to niewielki pies o wielkim sercu i jeszcze większej odwadze. Znany jest ze swojego sprytu i zwinności, które czynią go wyjątkowo skutecznym myśliwym. Są inteligentne i szybko uczą się nowych rzeczy, ale ich niezależny charakter może stanowić wyzwanie dla niewykwalifikowanych właścicieli.

Jaką ma osobowość?

Pies tej rasy jest pełen energii, ciekawości i gotowości do zabawy. Są to psy bardzo lojalne i oddane swoim właścicielom, ale mogą być również nieco uparte. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, są one pełne męstwa i gotowe do działania, co czyni je doskonałym towarzyszem dla aktywnych osób.

Parson Russell Terrier – jak wyszkolić i wychować?

Najlepszą metodą szkolenia dla Parsona jest pozytywne wzmacnianie. Cierpliwość i konsekwencja to klucz do sukcesu. Szczególnie ważne jest, aby szkolenie było różnorodne i interesujące, ponieważ te psy szybko się nudzą i potrzebują ciągłych wyzwań.

Dla kogo nadaje się Parson Russell Terrier?

Parson Russell Terrier to idealny wybór dla aktywnych, energicznych osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Te psy potrzebują dużo ruchu i stymulacji mentalnej, więc najlepiej nadają się do domu z ogrodem. Ze względu na swoją niezależność i inteligencję, nie są najlepszym wyborem dla osób, które po raz pierwszy decydują się na psa.

Parson Russell Terrier – cena

Cena Parson Russell Terrier może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek psa, pochodzenie, czy jest to pies ze schroniska, czy z hodowli, oraz stan zdrowia psa. Średnia cena szczeniaka z renomowanej hodowli w Polsce to około 2000-4000 zł.

Wady i zalety

Wady

Pomimo swojej energii i inteligencji, Parson Russell Terrier ma również swoje wady. Mogą być uparte i niezależne, co może utrudniać szkolenie. Są to również psy, które wymagają dużo ruchu i stymulacji, co może stanowić wyzwanie dla niektórych właścicieli.

Zalety

Z drugiej strony, Parson Russell Terrier to psy pełne energii, które uwielbiają bawić się i są zawsze gotowe do zabawy. Są inteligentne, zwinne i odważne, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla aktywnych osób. Są również lojalne i oddane swoim właścicielom.

Parson Russell Terrier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Prawidłowe żywienie jest kluczowe dla zdrowia każdego psa, a Parson Russell Terrier nie jest wyjątkiem. Ta rasa jest aktywna i potrzebuje diety bogatej w białko i niskiej w tłuszcz, aby utrzymać zdrową wagę i energię. Niezależnie od rodzaju karmy, ważne jest, aby pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i dostosowywaniu diety do wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia psa.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Parson Russell Terrier jest stosunkowo łatwa. Sierść tych psów jest odporna na brud i nie wymaga częstego mycia. Wystarczy regularne szczotkowanie, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu i skracaniu pazurów.

Choroby

Parson Russell Terrier są zazwyczaj zdrowymi psami, ale jak każda rasa, są narażone na pewne choroby genetyczne. Wśród nich najczęściej spotyka się dysplazję stawu biodrowego, choroby oczu, jak katarakta, oraz choroby skóry. Regularne kontrole weterynaryjne i odpowiednie żywienie mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia psa.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przed przyprowadzeniem Parson Russell Terrier do domu, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów. Te psy potrzebują solidnej, wygodnej smyczy i obroży, a także odpowiednich zabawek do gryzienia i zabawy. Konieczne jest też miejsce do spania i miska na jedzenie i wodę.

Historia psa rasy Parson Russell Terrier

Początki

Historia Parson Russell Terriera zaczyna się w XIX wieku, w Anglii. Rasa została wyhodowana przez pastora Johna Russella, który jest znany jako „Ojciec rasy”. Russell był zapalonym myśliwym i pragnął stworzyć idealnego psa do polowań na lisy. Jego celem było stworzenie psa, który byłby wystarczająco mały, aby zmieścić się w norach lisów, ale jednocześnie wystarczająco odważny i wytrzymały, aby skutecznie prowadzić polowanie.

Parson Russell Terrier jest wynikiem skrzyżowania teriera Foxa z terierami białymi – psami używanymi do polowań na lisy. Pierwszym znanym Parson Russell Terrierem był pies o imieniu Trump, który został opisany jako mały, biały pies z czerwonymi plamami, o silnej budowie i wielkim odwadze.

Rozwój rasy

Na przestrzeni lat, Parson Russell Terrier zdobył uznanie nie tylko jako wytrzymały i skuteczny myśliwy, ale również jako inteligentny i lojalny towarzysz. Rasa była początkowo znana jako Jack Russell Terrier, ale w 1999 roku, na wniosek Klubu Parson Russell Terrier, Kennel Club w Wielkiej Brytanii zdecydował o zmianie nazwy na Parson Russell Terrier, aby oddać hołd pastorowi Johnowi Russellowi.

Warto wspomnieć, że nazwa „Parson” odnosi się do tytułu pastora, co jest bezpośrednim odniesieniem do pastora Johna Russella. Wybór nazwy Parson Russell Terrier był więc hołdem dla twórcy rasy.

Obecnie

Dzisiaj Parson Russell Terrier jest popularną rasą psów na całym świecie. Znany jest ze swojej inteligencji, odwagi i niesłabnącej energii. Choć nadal jest wykorzystywany w polowaniach, szczególnie w krajach anglosaskich, coraz częściej można go spotkać jako psa rodzinnego, który z powodzeniem odnajduje się w roli psa terapeutycznego, psa do agility czy flyballu. W Polsce Parson Russell Terrier zyskał na popularności dopiero w ostatnich latach, ale coraz więcej osób docenia jego energię, inteligencję i niezależność.

Wzorzec psa rasy Parson Russell Terrier

Parson Russell Terrier, zgodnie ze standardem rasy określonym przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), jest psem o mocnej, ale nie ciężkiej budowie. Jest to pies o proporcjach kwadratowych, z ciałem tak długim jak wysokim w kłębie.

Wysokość w kłębie dla samców i samic powinna wynosić od 33 do 36 cm, z preferowaną wysokością 35 cm. Waga powinna wynosić między 5 a 8 kg, zależnie od wielkości i płci psa.

Parson Russell Terrier powinien wykazywać zwinność i pełnię energii zarówno w swoim ruchu, jak i postawie. Sierść może być gładka lub szorstka, ale zawsze powinna być twarda, gęsta i przylegająca do ciała, aby chronić psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Barwa sierści to przede wszystkim biały kolor, który może być przeplatany czerwonymi lub czarnymi plamami.

Głowa Parson Russell Terriera jest dobrze proporcjonalna do reszty ciała, o płaskim czaszku i wyraźnym stopie. Kufa powinna być mocna i głęboka, o długości mniej więcej równej długości czaszki.

Oczy powinny być ciemne, o kształcie migdałowym, pełne ognia i inteligencji. Uszy są małe, V-kształtne, skierowane do przodu i opadające na boki głowy.

Ogółem, Parson Russell Terrier powinien prezentować się jako pies pełen życia i gotowości do akcji, niezależnie od sytuacji. Wzorzec rasy podkreśla jego cechy jako psa myśliwskiego, a zarazem wielozadaniowego towarzysza.

Parson Russell Terrier – ciekawostki o rasie

Parson Russell Terrier, choć mały, to rasa pełna charakteru i energii. Są to psy niezwykle inteligentne i bystre, co sprawia, że mają wiele nieoczekiwanych talentów i cech, które potrafią zaskoczyć.

  1. Celebryci na czterech łapach: Parson Russell Terrier jest rasą, którą często widzimy na dużym ekranie. Najbardziej znanym z nich jest prawdopodobnie Uggie, pies występujący w filmie „The Artist” z 2011 roku. Uggie zdobył serca widzów na całym świecie swoją osobowością i talentem aktorskim. Został nawet nagrodzony specjalną „Palm Dog Award” na Festiwalu Filmowym w Cannes za swoją rolę. Inne znane Parson Russell Terriery to Moose i jego syn Enzo, którzy grają psa Eddiego w popularnym serialu „Frasier”.
  2. Zmiana nazwy rasy: Rasa była początkowo znana jako Jack Russell Terrier, ale w 1999 roku, na wniosek Klubu Parson Russell Terrier, Kennel Club w Wielkiej Brytanii zdecydował o zmianie nazwy na Parson Russell Terrier, aby oddać hołd pastorowi Johnowi Russellowi, twórcy rasy.
  3. Psy do wszystkiego: Parson Russell Terrier, pomimo swojego pierwotnego przeznaczenia jako pies do polowań na lisy, z powodzeniem odnajduje się w wielu innych rolach. Są popularne jako psy do agility, flyballu, a nawet jako psy terapeutyczne.
  4. Różnorodność sierści: Parson Russell Terrier to jedna z niewielu ras, które mogą mieć zarówno sierść gładką, jak i szorstką. Oba typy są akceptowane przez standard rasy i nie mają wpływu na zdolności psa ani na jego charakter.
  5. Długowieczność: Parson Russell Terrier to psy niezwykle długowieczne. Przy odpowiedniej opiece i zdrowym stylu życia, mogą dożywać nawet 15 lat, co jest imponujące jak na psa średniej wielkości.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *