Cairn terrier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Cairn Terrier to niewielki, ale nieustraszony i energiczny pies, który wywodzi się ze Szkocji. Nazwa rasy pochodzi od słowa „cairn”, co oznacza stos kamieni, które były typowym miejscem schowania dla szkodników, takich jak lisy i borsuki – naturalnych przeciwników tych psów. Zostały one hodowane specjalnie do polowania w trudnym terenie górskim i są znane ze swojej odwagi, wytrzymałości i zdolności adaptacji. Bez względu na to, czy szukasz wiernego towarzysza, zdolnego psa roboczego, czy przyjaciela dla dzieci, Cairn Terrier może okazać się doskonałym wyborem.

Cairn terrier – opis i wygląd rasy

Cairn Terrier jest psem średniej wielkości, z typowym dla terrierów wyrazistym wyglądem i pełnym energii temperamentem. Wysokość w kłębie wynosi od 28 do 31 cm, a waga od 6 do 7,5 kg. Ich sierść jest szorstka i pogrubiona, z miękkim podszerstkiem, który doskonale chroni przed zimnem i wilgocią. Kolor może się wahać od kremowego do prawie czarnego, a najczęściej spotykane są jednolite barwy, takie jak szary, czerwony lub piaskowy.

Mają duże, ciemne oczy i wyraziste uszy, które zawsze są w pozycji stojącej. Wzór rasy zaznacza, że powinny być „tak daleko od siebie, jak tylko możliwe, ale nie na bokach głowy”. Ogon Cairn Terrier jest również charakterystyczny – jest krótki, ale nigdy nie jest noszony nad grzbietem.

Charakter psa rasy Cairn terrier

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Cairn Terrier to typowy terrier, co oznacza, że jest pełen energii, ciekawości i gotowości do akcji. Początkowo były hodowane jako psy myśliwskie, co do dziś wpływa na ich osobowość. Są doskonałymi kopaczami, z zacięciem polują na małe zwierzęta, takie jak gryzonie, i mają naturalny instynkt strażniczy. Mimo to, są również bardzo lojalne i przywiązane do swojej rodziny, co czyni je doskonałymi psami domowymi.

Jaką ma osobowość?

Cairn Terrier to bardzo inteligentne, niezależne i energiczne psy, które są również niezwykle lojalne i oddane swoim właścicielom. Są bardzo towarzyskie i uwielbiają zabawę, więc dobrze czują się w aktywnych rodzinach. Jednak ze względu na ich niezależność, mogą być nieco uparte, co może sprawiać problemy podczas treningu.

Cairn terrier – jak wyszkolić i wychować?

Cairn Terrier to inteligentne psy, które lubią być mentalnie stymulowane. Są chętne do nauki, ale ich niezależny charakter może czasami utrudniać trening. Ważne jest, aby trening był urozmaicony i interesujący, aby utrzymać ich uwagę. Używaj pozytywnych metod treningu, takich jak nagrody i chwalenie, aby motywować je do nauki.

Dla kogo nadaje się Cairn terrier?

Cairn Terrier to doskonały wybór dla aktywnych osób i rodzin, które mają czas, aby poświęcić na regularne ćwiczenia i mentalne stymulacje tych psów. Mogą być dobrymi psami dla rodzin z dziećmi, ponieważ są bardzo towarzyskie i uwielbiają zabawę. Jednak powinny być prawidłowo socjalizowane i szkolone od młodych lat, aby zapewnić, że będą dobrze zachowywać się w różnych sytuacjach.

Cairn terrier – cena

Cena szczeniaka rasy Cairn Terrier może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowcy, jakość rodowodu, wiek i zdrowie szczeniaka. W Polsce średnia cena za szczeniaka z rodowodem to około 2500-3500 zł. Pamiętaj, że do kosztów zakupu należy doliczyć wydatki na akcesoria, jedzenie, opiekę weterynaryjną i szkolenie.

Wady i zalety

Wady

Pomimo wielu zalet, istnieją też pewne minusy związane z posiadaniem Cairn Terrier. Mogą być one uparte, co może utrudniać proces treningu. Ich instynkt łowiecki może również prowadzić do tego, że będą gonić za małymi zwierzętami. Wymagają też regularnej pielęgnacji, aby utrzymać sierść w dobrym stanie.

Zalety

Cairn Terrier to bardzo towarzyskie i energiczne psy, które uwielbiają ludzi i są bardzo lojalne wobec swojej rodziny. Są także bardzo inteligentne, co czyni je dobrymi do różnego rodzaju treningów. Ich mały rozmiar sprawia, że są dobre do życia zarówno w dużych domach, jak i mniejszych mieszkaniach.

Cairn terrier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Cairn Terrier, jak każdy pies, wymaga zbilansowanej diety, aby pozostać zdrowym. Powinny otrzymywać wysokiej jakości jedzenie dla psów, które jest dostosowane do ich wieku, rozmiaru i poziomu aktywności. Pamiętaj, aby unikać nadmiernej podaży pokarmu, ponieważ mogą mieć tendencję do tycia.

Pielęgnacja

Sierść Cairn Terrier wymaga regularnej pielęgnacji. Zaleca się szczotkowanie co najmniej raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zapobiec matowieniu. Ponadto, powinny być regularnie strzyżone, aby utrzymać ich sierść w dobrym stanie.

Choroby

Cairn Terrier to generalnie zdrowa rasa, ale jak każda rasa, są narażone na pewne problemy zdrowotne. Do typowych chorób, które mogą dotknąć tę rasę, należą dysplazja stawu biodrowego, choroby oczu, jak katarakta, alergie oraz problemy z tarczycą.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Cairn Terrier do domu, musisz pomyśleć o podstawowych rzeczach, takich jak miska na jedzenie i wodę, legowisko, smycz i obroża, zabawki do żucia i gryzaki do zabawy. Ponadto, będziesz potrzebować szczotki do pielęgnacji ich sierści i ewentualnie maszynki do strzyżenia.

Historia psa rasy Cairn terrier

Początki

Historia rasy Cairn Terrier zaczyna się w Szkocji, gdzie były one używane przez wieki do polowania na szkodniki. Ich zdolność do lokalizowania i wypłaszania zwierząt z gniazd i jam, często ukrytych pod stertami kamieni (cairns), przyczyniła się do ich nazwy. Terriery wykorzystywane w polowaniach na terenach górskich musiały być nie tylko zręczne i wytrzymałe, ale również odważne i uparte, aby stawić czoła takim przeciwnikom jak lisy czy borsuki.

Rozwój rasy

Pod koniec XIX wieku, w momencie, gdy hodowla psów stała się popularnym hobby, szkoccy hodowcy zaczęli rozwijać i różnicować terriery, które były używane do pracy. W rezultacie powstały różne rasy, takie jak Skye Terrier, Scottish Terrier i West Highland White Terrier. Cairn Terrier, choć wykazujący podobieństwo do tych ras, zachował wiele cech pierwotnego terriera pracującego, w tym szorstką sierść i silny instynkt łowiecki.

Pierwsze wystawy psów tej rasy odbyły się na początku XX wieku. W 1910 roku rasa została oficjalnie uznana przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii, a pierwszy klub rasy Cairn Terrier powstał dwa lata później. Pod koniec lat 20. i na początku lat 30. XX wieku rasa zyskała na popularności, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie

Dziś Cairn Terrier jest popularny na całym świecie, zarówno jako towarzysz domowy, jak i pies wystawowy. Są znane ze swojej niezależności, energii i odwagi, a także z towarzyskości i lojalności wobec swojej rodziny. Wielu ludzi ceni je za ich unikalny charakter i wdzięk, który przypomina o ich szkockich korzeniach.

Wzorzec psa rasy Cairn terrier

Wzorzec Cairn Terrier, zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), precyzyjnie opisuje zarówno fizyczne cechy tej rasy, jak i jej charakterystyczną osobowość.

Zgodnie z tym wzorcem, Cairn Terrier to mały, dobrze zbudowany i aktywny pies, o proporcjonalnej budowie ciała, który daje wrażenie siły i ruchliwości. Długość tułowia w stosunku do wysokości w kłębie wynosi 10:9, co sprawia, że pies wygląda na wydłużonego, ale bez przesady.

Głowa Cairn Terrier jest proporcjonalna do reszty ciała. Czoło jest szerokie, a stop (miejsce, gdzie czoło spotyka się z pyskiem) jest wyraźnie zaznaczone. Oczy są małe, osadzone głęboko i mają kształt migdałów, z intensywnym, inteligentnym spojrzeniem. Uszy są średniej wielkości, w kształcie trójkąta i stojące, z zaokrąglonymi końcówkami.

Sierść Cairn Terrier jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tej rasy. Jest szorstka i kędzierzawa, z miękkim podszerstkiem, który zapewnia ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Kolor sierści jest zróżnicowany i może obejmować wiele odcieni, w tym kremowy, czerwony, szary lub prawie czarny.

Wzorzec rasy podkreśla, że Cairn Terrier jest psami energicznymi, pełnymi życia, pewnymi siebie i nieustraszonymi. Mimo małego rozmiaru, są to psy zdecydowane, które nie boją się stanąć twarzą w twarz z wyzwaniem. Jednocześnie są to psy lojalne i bardzo przywiązane do swoich właścicieli, co czyni je doskonałymi towarzyszami.

Cairn terrier – ciekawostki o rasie

Cairn Terrier, choć nie jest jednym z najbardziej znanych psów na świecie, ma wiele ciekawych aspektów, które zasługują na uwagę.

  1. Pochodzenie nazwy: Nazwa Cairn Terrier pochodzi od słowa „cairn”, które w szkockim gaelickim oznacza stos kamieni. W przeszłości, takie stosy kamieni były używane do oznaczania granic czy miejsc pochówku, ale były również popularnym schronieniem dla szkodników, na które polowali terriery.
  2. Filmowa sława: Najbardziej znanym Cairn Terrierem jest prawdopodobnie Toto z filmu „Czarnoksiężnik z Oz” z 1939 roku. W rzeczywistości, pies grający Toto, o imieniu Terry, był samicą. Terry wystąpiła w 16 filmach w swojej karierze, ale to rola Toto przyniosła jej największą sławę.
  3. Różnorodność kolorów: Cairn Terrier to jedna z nielicznych ras, które mogą występować w tak wielu różnych kolorach sierści. Zgodnie z wzorcem rasy, dopuszczalne są niemal wszystkie kolory, od czarnego, przez szarości, wszystkie odcienie czerwieni, piaskowe, kremowe, do prawie białego. Co ciekawe, kolor sierści Cairn Terrier może się zmieniać w ciągu ich życia.
  4. Znakomite psy pracujące: Mimo niewielkich rozmiarów, Cairn Terrier to wytrwałe i odważne psy, które doskonale radzą sobie w roli psów pracujących. Ich naturalny instynkt łowiecki sprawia, że są zdolne do śledzenia i wypłaszania szkodników, a ich niezależność i determinacja czynią z nich znakomitych pracowników.
  5. Rasa „siostra”: Cairn Terrier ma „rasę siostrę” – West Highland White Terrier, znaną również jako Westie. Obie rasy zostały wyhodowane w Szkocji i mają podobne cechy, choć Westie jest zawsze biały, podczas gdy Cairn Terrier może występować w wielu różnych kolorach.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *