Sznaucer średni – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Sznaucer średni, znanego także jako sznaucer standardowy, jest jednym z trzech rodzajów sznaucerów, obok miniaturowego i olbrzyma. Ta wielofunkcyjna rasa psów, pochodząca z Niemiec, znana jest ze swojej lojalności, inteligencji i energii. Przez wieki były wykorzystywane jako psy robocze, stróżujące i ratunkowe, a dziś są cenione jako towarzysze rodziny i psy wystawowe. W tym artykule zapoznamy się dokładniej z tą rasą, omówimy jej charakterystykę, historię, zdrowie i wiele innych aspektów.

Sznaucer średni – opis i wygląd rasy

Sznaucer średni to pies o mocnej, proporcjonalnej budowie i wyrazistej głowie. Ma mocny, kwadratowy pysk z charakterystycznym brodaczem, ciemne, owalne oczy pełne życia i energii. Ucho może być stojące (jeśli jest przycinane), ale naturalnie są one zwisające i zwinięte w kształcie litery „V”. Sierść sznaucera średniego jest twarda i szorstka, tworząca gęstą warstwę ochronną, a na pysku i brwiach tworzy charakterystyczne „brwi” i „brodę”.

Charakter psa rasy Sznaucer średni

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Sznaucery średnie są psami niezwykle inteligentnymi i zdolnymi do nauki wielu komend i sztuczek. Ich zdolności obejmują szereg umiejętności, od podstawowych komend posłuszeństwa po zaawansowane zadania, takie jak szukanie i ratownictwo. Są także dobrymi stróżami, dzięki swemu wrodzonemu instynktowi ochrony domu i rodziny.

Jaką ma osobowość?

Sznaucer średni to pies o żywym i pełnym energii temperamentu. Są lojalni, odważni i pewni siebie. Wykazują dużą inteligencję, ale mogą być też nieco uparci. Mają silny instynkt ochrony swojej rodziny, co czyni je doskonałymi psami stróżującymi. Są też bardzo oddane swoim właścicielom i potrzebują dużo interakcji i uwagi, aby czuć się szczęśliwymi.

Sznaucer średni – jak wyszkolić i wychować?

Trening sznaucera średniego powinien rozpocząć się jak najwcześniej. Ze względu na ich inteligencję, są w stanie szybko się uczyć, ale ich upór może stanowić wyzwanie. Zaleca się stosowanie pozytywnych metod szkolenia, takich jak nagrody i pochwały. Sznaucery średnie cenią się za spójność i strukturę, więc konsekwencja jest kluczem do sukcesu.

Dla kogo nadaje się Sznaucer średni?

Sznaucery średnie nadają się dla osób aktywnych, które mogą zapewnić im wystarczającą ilość ruchu i stymulacji umysłowej. Są doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, ponieważ są cierpliwe i dobrze radzą sobie z młodymi. Ze względu na swoje instynkty stróżujące, mogą być również dobrym wyborem dla osób szukających psa do ochrony domu.

Sznaucer średni – cena

Cena szczeniaka sznaucera średniego zależy od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, linie rodowodowe i dostępność szczeniąt. Na ogół, cena szczeniaka sznaucera średniego może oscylować w granicach 2000-4000 zł. Pamiętaj, że oprócz ceny zakupu, będziesz musiał pokryć koszty opieki weterynaryjnej, karmy, akcesoriów i szkolenia.

Wady i zalety

Wady

Jak każda rasa, sznaucery średnie mają swoje wady. Ze względu na ich wysoki poziom energii, potrzebują dużo ruchu, co może stanowić wyzwanie dla niektórych właścicieli. Mogą być również uparte, co może utrudniać szkolenie, szczególnie dla nie doświadczonych właścicieli. Ponadto, ich instynkt stróżujący może prowadzić do agresji terytorialnej, jeśli nie zostanie właściwie skierowany.

Zalety

Zalety posiadania sznaucera średniego to między innymi ich lojalność, inteligencja i wszechstronność. Są to psy, które mogą sprostać wielu zadaniam, od stróżowania po towarzyszenie. Ich twarda i szorstka sierść jest też relatywnie łatwa do pielęgnacji i nie gubi się tak mocno jak u innych ras.

Sznaucer średni – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Sznaucer średni to rasa o umiarkowanym poziomie aktywności, więc ich dieta powinna być dobrze zbilansowana i zaspokajać ich potrzeby energetyczne. Zaleca się karmę wysokiej jakości, z odpowiednią ilością białka i tłuszczów. Warto także pamiętać o regularnych kontrolach wagi, ponieważ sznaucery mają skłonność do tycia.

Pielęgnacja

Sierść sznaucera średniego wymaga regularnej pielęgnacji. Zaleca się szczotkowanie co najmniej raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i utrzymać sierść w dobrej kondycji. Regularne przycinanie, co najmniej raz na kilka miesięcy, także pomoże utrzymać sierść w dobrym stanie. Warto także regularnie kontrolować uszy, zęby i pazury psa.

Choroby

Sznaucery średnie są generalnie zdrową rasą, ale jak każda rasa, są podatne na pewne choroby dziedziczne. Do najczęściej występujących należą choroby oczu, dysplazja stawu biodrowego i choroby serca. Dlatego ważne są regularne kontrole weterynaryjne i utrzymanie psa w zdrowej kondycji.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie sznaucera średniego do domu, będziesz potrzebować kilku podstawowych rzeczy. Do najważniejszych należą: smycz i obroża, miska na jedzenie i wodę, klatka dla psa, zabawki do gry i żucia, szczotka do sierści i produkty do pielęgnacji. Warto także zainwestować w dobrej jakości karmę i zaplanować wizytę u weterynarza na podstawowe szczepienia i badania.

Historia psa rasy Sznaucer średni

Początki

Sznaucer średni, znanego również jako sznaucer standardowy, pochodzi z Niemiec, a jego korzenie mogą być prześledzone aż do XV wieku. W tamtym czasie istniały już psy przypominające sznaucera, które pełniły funkcje pracującego psa wiejskiego. Były to psy wykorzystywane do wielu zadań – od stróżowania gospodarstwa i stada, po polowanie na gryzonie i zwierzęta szkodliwe dla upraw. Dzisiejsze sznaucery średnie są najprawdopodobniej potomkami tych pierwszych pracujących psów.

Rozwój rasy

Proces kształtowania rasy, jaką znamy dzisiaj, rozpoczął się w XIX wieku. Wtedy to hodowcy zaczęli selektywnie dobierać psy, które najlepiej spełniały oczekiwane cechy: inteligencję, odwagę, zdolność do samodzielnego myślenia, a także charakterystyczną szorstką sierść i „brodę”. W tym czasie sznaucery zaczęły być wykorzystywane nie tylko jako psy wiejskie, ale również jako psy wojskowe i policyjne. Wielokrotnie wykazywały swoją odwagę i determinację, co przyczyniło się do wzrostu ich popularności.

W 1880 roku powstał pierwszy klub hodowlany sznaucerów, a w 1884 roku rasa została oficjalnie uznana przez Niemiecki Klub Pinczer-Sznaucer. Pierwszy standard rasy został ustanowiony w 1907 roku.

Obecnie

Obecnie sznaucer średni jest popularną rasą na całym świecie, cenioną za swoją inteligencję, wszechstronność i ujmujący wygląd. Są to psy, które mogą sprostać wielu zadaniam, od stróżowania po towarzyszenie. Są często widywane na wystawach psów i w konkurencjach agility, a także jako psy terapeutyczne i asystujące. W Polsce pierwsze sznaucery pojawiły się na początku XX wieku, a pierwszy związek hodowców rasy powstał w 1924 roku. Od tamtej pory, rasa ta nieustannie zyskuje na popularności wśród polskich miłośników psów.

Wzorzec psa rasy Sznaucer średni

Wzorzec sznaucera średniego, tak jak jest zdefiniowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), przedstawia psa o silnej, ale nie ciężkiej budowie. Sylwetka tych psów jest kwadratowa, co oznacza, że ich wysokość w kłębie jest równa długości ciała.

Wysokość w kłębie powinna wynosić od 45 do 50 cm dla psów i od 43 do 48 cm dla suk. Sznaucery średnie są rasą o mocnej i masywnej budowie, z głową proporcjonalną do reszty ciała, nosem zawsze czarnym, a oczy są ciemne i owalne. Ucho, o wysoko i szeroko zawieszeniu, jest noszone opadając, z podcięciem górnym.

Co do sierści, sznaucery średnie mają podwójne okrywy włosowe. Włos zewnętrzny jest twardy, szorstki, przylegający, niezbyt krótki, a włos spodni (podszewka) jest gęsty i gładki. Kolor sierści może być albo jednolity czarny, albo pieprz i sól. Przy czym pieprz i sól odnosi się do mieszanki ciemnoszarych i białych włosów, które tworzą ogólny efekt „poszarpanego” szaro-białego koloru.

Kolejnym charakterystycznym elementem sznaucera średniego jest broda na pysku i gęste brwi. Włosy na brodzie i brwiach są długie i tworzą charakterystyczny wygląd „brodatego” psa.

Sznaucer średni – ciekawostki o rasie

Sznaucer średni jest rasą pełną niespodzianek, a niektóre fakty o tych psach mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych miłośników psów. Oto kilka ciekawostek o tej niezwykłej rasie:

  1. Sznaucer na obrazach Albrechta Dürera: W sztuce Albrechta Dürera, słynnego niemieckiego malarza i rzeźbiarza z epoki renesansu, pojawiają się psy przypominające sznaucera średniego. To pokazuje, jak długą historię ma ta rasa.
  2. Cichy charakter: Mimo swojego energicznego charakteru, sznaucery średnie są zaskakująco ciche. Szczekają tylko wtedy, gdy uznają to za konieczne, co czyni je doskonałymi mieszkańcami miast i mieszkań.
  3. Broda i brwi: Jednym z najbardziej charakterystycznych cech sznaucera średniego jest jego „broda” i gęste brwi, które nadają mu wyjątkowy wygląd. Ta cecha jest nie tylko urocza, ale też praktyczna – broda i brwi chronią psa przed brudem i wilgocią.
  4. Pierwszy pies na Mt. Everest: Choć to może wydawać się zaskakujące, pierwszym psem, który dotarł na szczyt Mt. Everest, był sznaucer średni o imieniu „Rupee”. W 2013 roku, Rupee towarzyszył swojemu właścicielowi, Joanne Lefson, w trakcie wspinaczki, pokazując niesamowitą wytrzymałość i determinację.
  5. Sznaucery w wojsku i policji: Sznaucery średnie były i nadal są wykorzystywane w wojsku i policji na całym świecie. Ich odwaga, inteligencja i zdolność do samodzielnego myślenia czynią je doskonałymi psami służbowymi.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *