Basenji – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Basenji to rasa psa o wyjątkowym charakterze i fascynującej historii. Jest to pies, który wywodzi się z Afryki Środkowej i znany jest ze swojego braku szczekania oraz niezależnego temperamentu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej rasie Basenji, jej wyglądowi, charakterowi, umiejętnościom, sposobowi wychowania i szkolenia, jak również zdrowiu, chorobom i pielęgnacji. Poznamy również ciekawostki oraz historię tej fascynującej rasy.

Basenji – opis i wygląd rasy

Basenji to pies średniej wielkości, dobrze zbudowany i elegancki. Charakteryzuje się proporcjonalną budową ciała, z harmonijnie umieszczoną głową, lekko wysklepioną kufą i duzymi, wyrazistymi oczami. Uszy są trójkątne, stojące i skierowane do przodu. Rasa ta ma charakterystyczny wygięty ogon, który jest noszony na plecach. Sierść Basenjiego jest krótka, gładka i lśniąca. Akceptowane kolory sierści to czerwony, czarny, trójkolorowy i czarno-biały.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Basenji

Basenji to pies o wyjątkowym charakterze. Jest znany z niezależności i inteligencji. Basenjii są bardzo czystymi psami i niemal nie ma u nich zapachu charakterystycznego dla innych ras. Co więcej, są ciekawskie, żywiołowe i pełne energii. Warto jednak pamiętać, że Basenji są również niezależne i czasami mogą być uparte. Ich temperament jest zdecydowany i pewny siebie, co sprawia, że są idealnymi towarzyszami dla aktywnych i doświadczonych właścicieli.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Basenji ma wiele ciekawych umiejętności. Jedną z nich jest brak szczekania. Zamiast tego wydaje charakterystyczne dźwięki przypominające jodłowanie, mruczenie czy skrzekanie lisa. Ich umiejętności akustyczne są imponujące i sprawiają, że Basenji są unikalnymi członkami świata psów. Ponadto, są doskonałymi myśliwymi i świetnie radzą sobie ze śledzeniem zapachów. Mają również dobrze rozwinięty instynkt stróżujący i często reagują na podejrzane dźwięki lub sytuacje.

Jaką ma osobowość?

Osobowość Basenjiego jest niezwykła i zaskakująca. Są to psy inteligentne, ale jednocześnie niezależne. Są bardzo przywiązane do swojego właściciela. Jednakże, z racji ich niezależnego charakteru, mogą wykazywać pewną upartość i niechęć do bezwarunkowego posłuszeństwa. Basenji są także bardzo ciekawskie i lubią odkrywać nowe rzeczy, dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiedniego bodźca intelektualnego i regularnej aktywności fizycznej.

Basenji – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie Basenjiego wymaga konsekwencji, cierpliwości i pozytywnej motywacji. Ze względu na ich niezależność, metody szkoleniowe oparte na pozytywnej reakcji i nagradzaniu za dobre zachowanie są najskuteczniejsze. Basenji są inteligentne i szybko się uczą, ale mogą mieć pewien upór. Warto zacząć szkolenie w młodym wieku i konsekwentnie kontynuować je przez całe życie psa.

Dla kogo nadaje się Basenji?

Basenji to rasa, która najlepiej sprawdzi się u doświadczonych właścicieli, którzy potrafią sprostać ich niezależnemu charakterowi i zapewnić im odpowiednią aktywność fizyczną i mentalną. Ze względu na ich energię i potrzebę zabawy, Basenji mogą być odpowiednie dla osób prowadzących aktywny styl życia. W domach z małymi dziećmi trzeba zachować ostrożność, ponieważ Basenji mogą nie być zbyt tolerancyjni wobec natarczywych zabiegów.

Basenji – cena

Cena psa rasy Basenji może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowcy, linie rodowodowe, jakość szczeniąt itp. Przeciętnie, cena szczeniaka Basenji może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy dolarów. Warto jednak pamiętać, że zakup psa to tylko początek wydatków związanych z utrzymaniem rasy, wliczając w to opiekę weterynaryjną, karmę, akcesoria i inne potrzeby.

Wady i zalety

Wady

 • Basenji mają tendencję do przejawiania dominującego zachowania, co może wymagać konsekwentnego wychowania i szkolenia.
 • Są niezależne i czasami mogą być uparte, co może utrudniać szkolenie.
 • Basenji to psy o dużym poziomie energii, które wymagają regularnej aktywności fizycznej i mentalnej.

Zalety

 • Basenji są bardzo czystymi psami i nie mają specyficznego zapachu.
 • Są inteligentne i łatwo się uczą.
 • Mają unikalne umiejętności akustyczne, nie szczekają, ale wydają charakterystyczne dźwięki.
 • Basenji mają dobrze rozwinięty instynkt myśliwski i świetnie radzą sobie ze śledzeniem zapachów.
 • Są oddane swojemu właścicielowi i tworzą silne więzi rodzinne.

Basenji – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Właściwe żywienie Basenjiego jest kluczowe dla utrzymania jego dobrego zdrowia. Warto wybierać wysokiej jakości karmę suchą lub mokrą, odpowiednio zbilansowaną pod względem składników odżywczych. Ważne jest również kontrolowanie ilości spożywanego pokarmu, aby uniknąć nadwagi, która może prowadzić do innych problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Sierść Basenjiego jest krótka i nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Regularne szczotkowanie pozwoli utrzymać jej czystość i połysk. Basenji nie wymagają częstego kąpieli, zwykle wystarczy jeden lub dwa razy w roku. Warto regularnie sprawdzać i czyszczenie uszy, dbać o higienę jamy ustnej i regularnie przycinać pazury.

Choroby

Podobnie jak wiele innych ras, Basenji ma pewne predyspozycje do pewnych chorób. Niektóre z nich to dysplazja stawów, choroby oczu, alergie skórne, choroby nerek i problemy z tarczycą. Regularne kontrole u weterynarza oraz odpowiednia opieka zdrowotna są ważne, aby zapewnić psu długie i zdrowe życie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tę rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie Basenjiego do domu wymaga odpowiedniego wyposażenia. Ważne jest zapewnienie psu wygodnego legowiska, które będzie mu dostarczać komfortu i bezpieczeństwa. Aktywna rasa, tak jak Basenji, będzie potrzebować różnych zabawek i akcesoriów, które zapewnią mu odpowiednią stymulację intelektualną i fizyczną. Konieczne jest również posiadanie smyczy, obroży i szelek, które umożliwią bezpieczne wyprowadzanie psa na spacery.

Historia psa rasy Basenji

Początki historii rasy Basenji sięgają tysiącleci wstecz, do terenów Afryki Środkowej, konkretnie do obszaru dzisiejszego Kongo. Basenji, znany również jako Kongo Terier, był tam wykorzystywany przez miejscową ludność do polowań oraz stróżowania.

Basenji został doceniony za swoje niezwykłe umiejętności myśliwskie, zwłaszcza w tropieniu i schwytaniu małych ssaków, takich jak ptaki, gryzonie i małe antylopy. To zwinne, szybkie psy o wrodzonym instynkcie myśliwskim były doskonałymi pomocnikami w zbieraniu pożywienia dla społeczności.

Jedną z charakterystycznych cech rasy Basenji jest brak szczekania. Zamiast tego, Basenji emituje różnorodne dźwięki, w tym warczenie, mruczenie, skrzekanie i zawodzenie. To sprawia, że są niezwykle wyjątkowi w świecie psów i ciekawym fenomenem dla badaczy zachowań zwierzęcych.

W Europie Basenji zadebiutował w latach 30. XX wieku. Pierwsze osobniki zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii przez podróżnika i myśliwego Sir Percy’ego F. Girarda. Szybko zdobyły popularność jako rasa egzotyczna i intrygująca ze względu na swoje wyjątkowe cechy.

W 1943 roku powstał Basenji Club of America, który odegrał kluczową rolę w promocji i ochronie rasy w Stanach Zjednoczonych. Basenji szybko zyskał międzynarodowe uznanie, a w 1964 roku został oficjalnie uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Podczas rozwoju rasy Basenji w Europie i Ameryce, stosowano krzyżówki z innymi rasami, takimi jak chihuahua, pudel i terier. Celem było zachowanie unikalnych cech Basenjiego, takich jak brak szczekania, charakterystyczne dźwięki i wygląd, jednocześnie wprowadzając pewne modyfikacje w kwestii wielkości i proporcji ciała.

Obecnie Basenji jest ceniony zarówno jako pies towarzyszący, jak i pies wystawowy. Jego inteligencja, ciekawy charakter i brak szczekania przyciągają miłośników psów na całym świecie. Rasa ta jest obecna na wielu wystawach psów i cieszy się dużą popularnością wśród osób poszukujących niezależnego, aktywnego i fascynującego towarzysza.

Wzorzec psa rasy Basenji

Wzorzec psa rasy Basenji jest szczegółowym opisem standardowych cech wyglądu i charakteru tej rasy, który jest używany jako podstawa przy hodowli i ocenie psów na wystawach. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) oraz inne kluby i organizacje kynologiczne opracowały precyzyjny wzorzec, który określa, jak powinien wyglądać idealny Basenji.

Wygląd zewnętrzny

Basenji jest psem o umiarkowanej wielkości, harmonijnej budowie ciała i eleganckim wyglądzie. Ma mocne kości i muskularne ciało, które jest proporcjonalne i dobrze zrównoważone. Jego ruchy są płynne i elastyczne, a sylwetka emanuje pewnością siebie i godnością.

Głowa

Głowa Basenjiego jest proporcjonalna do reszty ciała i ma charakterystyczne cechy. Szczyt czaszki jest płaski, a czoło lekko zaokrąglone. Charakterystyczną cechą są duże, wyraziste oczy o kształcie migdałów, które są ciemne w kolorze. Uszy są wysoko osadzone, średniej wielkości, stojące i lekko zaokrąglone na końcach.

Szyja i tułów

Szyja Basenjiego jest długa, muskularna i dobrze umięśniona. Ma elegancką linię, która przechodzi płynnie w łopatki. Kłąb jest wyraźny, a grzbiet prosty i silny. Klatka piersiowa jest głęboka i dobrze rozwinięta, a żebra dobrze wysklepione. Grzbiet jest krótki i prosty, a lędźwie mocne i lekko wklęsłe.

Ogon

Ogon Basenjiego jest wysoko osadzony, dobrze owinięty i noszony na grzbiecie w charakterystycznym korkociągu. Ogon powinien mieć mocne nasadzenie i być dobrze umięśniony. Jest on jednym z wyróżniających elementów wyglądu tej rasy.

Sierść i umaszczenie

Basenji ma krótką, lśniącą sierść, która jest gładka i przylegająca do ciała. Dopuszczalne są różne umaszczenia, takie jak czerwone, czarne, pręgowane, tricolor (czarno-czerwone-białe) oraz czarno-białe. Na kończynach mogą występować białe znaczenia, a na klatce piersiowej i szyi mogą być obecne białe znaczenia w postaci plam.

Wzrost i waga

Wzrost samców Basenjiego wynosi zazwyczaj od 41 do 43 cm, a samic od 38 do 41 cm. Waga samców mieści się zazwyczaj w przedziale od 10 do 12 kg, natomiast samice ważą od 9 do 11 kg. Warto zaznaczyć, że proporcje wzrostu, wagi i sylwetki powinny być zachowane, aby zapewnić harmonijny wygląd rasy.

Basenji – ciekawostki o rasie

 1. Brak szczekania: Jedną z najbardziej fascynujących cech rasy Basenji jest fakt, że nie szczekają w tradycyjny sposób. Zamiast tego, Basenji wydaje różnorodne dźwięki, takie jak warczenie, mruczenie, skrzekanie i zawodzenie. Jest to unikalna cecha wśród psów i sprawia, że Basenji jest niezwykle interesujący.
 2. Samodzielnosc: Basenji jest znany z niezależnego charakteru. Mają tendencję do podejmowania decyzji samodzielnie i nie zawsze chętnie poddają się poleceń. To oznacza, że właściciele Basenjiego muszą być konsekwentni i cierpliwi podczas treningu i wychowania.
 3. Instynkt myśliwski: Basenji ma silny instynkt myśliwski, który wynika z ich długiej historii polowań w Afryce. Może to oznaczać, że będą próbować tropić małe zwierzęta i będą ciekawi zapachów w swoim otoczeniu. Właściciele Basenjiego powinni zachować czujność i zapewnić im odpowiednie zabezpieczenia na zewnątrz.
 4. Czystość: Basenji jest psem bardzo dbającym o higienę. Są znane z tego, że bardzo starannie pielęgnują swoją sierść, podobnie jak koty. Często można ich zobaczyć „myjących się” przy pomocy swojego języka. Dodatkowo, Basenji jest pozbawiony charakterystycznego psiego zapachu.
 5. Energia i aktywność: Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, Basenji jest psem o dużej energii i potrzebie aktywności fizycznej. Są bardzo zwinne i szybkie, co oznacza, że potrzebują regularnego wysiłku, zarówno na spacery, jak i na aktywności umysłowe. Basenji może być dobrym towarzyszem dla osób aktywnych, które cenią sobie wspólne treningi czy długie spacery.
 6. Umaszczenie: Basenji występuje w różnych umaszczeniach, takich jak czerwone, czarne, pręgowane, tricolor (czarno-czerwone-białe) oraz czarno-białe. Ich sierść jest krótka i lśniąca, a umaszczenie może mieć różne kombinacje i wzory, co czyni każdego Basenjiego niepowtarzalnym.

Podsumowanie

Basenji to wyjątkowa rasa psa o fascynującej historii i charakterze. Ich brak szczekania, inteligencja i niezależność czynią z nich interesujących towarzyszy dla doświadczonych właścicieli. Warto jednak pamiętać, że Basenji wymagają konsekwentnego wychowania, odpowiedniej aktywności fizycznej i mentalnej oraz regularnej opieki zdrowotnej. Jeśli jesteś gotowy na przyjęcie tego niezwykłego psa do swojego domu, Basenji może stać się lojalnym i fascynującym towarzyszem na wiele lat.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *