Chart polski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Chart polski, również znany jako polski greyhound, to rasa psa wyhodowana w Polsce. Ten artykuł poświęcony jest wszystkim aspektom tej wyjątkowej rasy, od jej wyglądu i charakteru, przez historię i choroby, po właściwe wychowanie, pielęgnację i żywienie. Zapraszamy do zapoznania się z fascynującym światem Charta polskiego!

Chart polski – opis i wygląd rasy

Chart polski to pies o budowie typowej dla psów myśliwskich. To rasa średniej do dużej wielkości – samce osiągają wysokość w kłębie od 70 do 80 cm, a suki nieco mniej, od 68 do 75 cm. Ich waga waha się od 25 do 35 kg.

Pies tej rasy charakteryzuje się smukłym, muskularnym ciałem, z długimi i mocnymi kończynami, umożliwiającymi szybkie i wytrzymałe biegi. Głowa jest długa i wąska, o czujnym i przenikliwym spojrzeniu. Uszy Charta polskiego są duże i opadające. Sierść jest krótka, gęsta i szorstka, najczęściej spotykanymi kolorami są różne odcienie szarości, choć zdarzają się też psy o umaszczeniu czarnym, rudym, płowym, a także łaciatym.

Charakter psa rasy Chart polski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Chart polski to pies o wyjątkowych umiejętnościach. Rasa ta jest znana z doskonałych zdolności myśliwskich, zwłaszcza w odniesieniu do biegów za zwierzętami. Chart polski potrafi rozwijać imponującą prędkość, a przy tym jest niezwykle wytrzymały.

Ale to nie wszystko. Chart polski to nie tylko znakomity myśliwy, ale też doskonały towarzysz człowieka. Pies tej rasy jest inteligentny, czujny i skoncentrowany, co sprawia, że może być też wykorzystywany jako pies stróżujący.

Jaką ma osobowość?

Chart polski to pies o zdecydowanej i niezależnej osobowości. Są lojalne i oddane swoim właścicielom, ale jednocześnie mogą być nieco ostrożne wobec obcych. Chart polski może okazać się również nieco uparty, co oznacza, że potrzebuje właściciela, który potrafi ustawić jasne granice.

Chart polski – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Charta polskiego może być nieco wyzwaniem, zwłaszcza dla nieznajomych z tą rasą. Są to psy inteligentne i niezależne, które najlepiej reagują na metody szkolenia oparte na pozytywnym wzmacnianiu. Ważne jest, aby od najmłodszych lat wpajać im zasady i konsekwentnie ich przestrzegać.

Dla kogo nadaje się Chart polski?

Chart polski najlepiej sprawdzi się w domu, gdzie będzie mógł korzystać z dużej przestrzeni do biegania i zabawy. To rasa, która potrzebuje dużo ruchu, dlatego nie jest polecana dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia.

Ze względu na swój niezależny charakter, Chart polski najlepiej nadaje się dla osób z doświadczeniem w posiadaniu psów, które potrafią poradzić sobie z jego upartym charakterem.

Chart polski – cena

Cena Charta polskiego zależy od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, linia rodowodowa czy też osiągnięcia wystawowe rodziców. Średnio, za szczeniaka tej rasy można zapłacić od 2000 do 4000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Wśród wad Charta polskiego wymienia się przede wszystkim jego niezależny i uparty charakter, który może sprawiać problemy w szkoleniu. Ponadto, Chart polski jest rasą, która wymaga dużo ruchu i przestrzeni do biegania.

Zalety

Na plus zaliczyć można wyjątkowe zdolności myśliwskie Charta polskiego, jego lojalność i oddanie dla rodziny, a także inteligencję i czujność. Chart polski jest też psem o pięknym wyglądzie i niezwykłej sylwetce.

Chart polski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Charta polskiego powinno być zrównoważone i dostosowane do jego potrzeb energetycznych. Zalecane jest karmienie psa wysokiej jakości karmą, bogatą w białko i niską w tłuszczach.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Charta polskiego jest stosunkowo prosta. Sierść tych psów jest krótka i szorstka, dlatego nie wymaga regularnego strzyżenia. Wystarczy regularne czesanie, aby utrzymać sierść w dobrym stanie. Należy także dbać o regularną kontrolę i czyszczenie zębów, uszu i pazurów.

Choroby

Chart polski to generalnie rasa zdrowa, ale jak każdy pies, może być narażony na pewne problemy zdrowotne. Do najczęściej występujących chorób zalicza się dysplazję stawu biodrowego, choroby serca, a także problemy z oczami.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Charta polskiego do domu, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Wśród nich znajduje się wygodne łóżko dla psa, miski na jedzenie i wodę, zabawki do gryzienia i do zabawy, smycz i obroża oraz szczotka do sierści.

Historia psa rasy Chart polski

Początki

Początki rasy Chart polski nie są dokładnie znane. Wzmianki o psach przypominających dzisiejszego Charta polskiego pojawiają się już w literaturze polskiej XVI i XVII wieku. Szlachta polska hodowała psy, które były używane do polowań na dzikie zwierzęta, w tym wilki i zające. Pierwszy dokładny opis psa przypominającego Charta polskiego pochodzi z „Rozprawy o psach łownych” autorstwa Krzysztofa Kluka z 1779 roku.

Rozwój rasy

W XIX wieku Chart polski był już dobrze znaną i cenioną rasą w Polsce. Psy te były cenione za swoje zdolności myśliwskie i zaufanie do człowieka. Jednak obie wojny światowe przyniosły duże straty w populacji tej rasy. Po II wojnie światowej rasa była na skraju wyginięcia.

Dzięki staraniom wielu hodowców, Chart polski powrócił do łask. W 1981 roku powstał pierwszy klub rasy Chart polski, a w 1989 roku Polski Związek Kynologiczny zatwierdził wzorzec rasy.

Obecnie

Obecnie Chart polski jest cenioną rasą na całym świecie, zarówno jako pies myśliwski, jak i towarzyszący. Chociaż nie jest tak popularny jak niektóre inne rasy, jego wyjątkowy charakter i historia przyciągają wielu miłośników psów. Rasa ta jest też często spotykana na wystawach psów rasowych, gdzie zdobywa liczne nagrody.

Wzorzec psa rasy Chart polski

Wzorzec rasy Chart polski, zatwierdzony przez Polski Związek Kynologiczny, opisuje psa o silnej i muskularnej budowie, o proporcjonalnej sylwetce i wyrazistym, pełnym godności wyrazie twarzy.

Chart polski powinien być dobrze umięśniony, z silnym i prostym grzbietem oraz głęboką klatką piersiową, która zapewnia odpowiednią przestrzeń dla płuc. Jego sylwetka powinna prezentować harmonijną równowagę między mocą a elegancją.

Głowa Charta polskiego jest długa i wąska, z wyraźnym przodkiem i lekko zaokrąglonym czołem. Oczy są duże, owalne i lekko skośne, zawsze o ciemnym kolorze. Uszy są średniej wielkości, szersze u nasady i zwisające na boki głowy, lecz podczas pobudzenia mogą być półstojące.

Sierść Charta polskiego jest krótka, gęsta, przylegająca do ciała i szorstka w dotyku. Zdarzają się wszystkie kolory, ale najczęściej spotykane to różne odcienie szarości, czerni, płowości i czerwieni.

Ogon Charta polskiego jest długi, osadzony nisko, noszony nisko w stanie spoczynku, a podczas ruchu może się unosić, ale nie powinien przechodzić nad linią grzbietu.

Kończyny Charta polskiego są mocne i muskularne, z długimi kośćmi. Pies porusza się płynnym, swobodnym ruchem, a jego akcja w biegu jest charakterystyczna dla psów biegowych – zgrabna, wydajna i o dużej dynamice.

Chart polski – ciekawostki o rasie

Jedną z najbardziej intrygujących cech Charta polskiego jest jego zdolność do osiągania niezwykłych prędkości. Psy te potrafią osiągnąć prędkość do 60 km/h, co czyni je jednymi z najszybszych na świecie. Ta cecha, w połączeniu z ich wyjątkową wytrzymałością, była niezwykle cenna w czasach, gdy psy te były wykorzystywane do polowań na dzikie zwierzęta.

Wbrew temu, co mogłoby sugerować ich niezależny i uparty charakter, Chart polski jest bardzo wrażliwym i empatycznym psem. Są bardzo wrażliwe na nastrój swoich właścicieli i nie odpowiadają dobrze na surowe metody szkolenia. Najlepsze efekty przynosi ciepłe, miłe i konsekwentne podejście.

Chart polski to także rasa o bogatej historii. Psy te były hodowane i cenione przez polską szlachtę od wieków. Mimo że rasa ta była na skraje wyginięcia po II wojnie światowej, udało się ją ocalić dzięki staraniom wielu hodowców.

Choć Chart polski nie jest tak popularny jak niektóre inne rasy, jest jednym z najważniejszych symboli polskiej kynologii. Ich elegancka sylwetka, niezależny charakter i zdolności myśliwskie przyciągają miłośników psów z całego świecie.

Ciekawostką może być też fakt, że Chart polski to rasa, która mimo swojej niezależności, doskonale odnajduje się w roli psa rodzinnego. Są to psy lojalne, które z wielką miłością i oddaniem traktują swoją rodzinę, chociaż mogą być nieco rezerwowane wobec obcych.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *