Chart szkocki – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad posiadaniem niezwykle wyjątkowego psa, takiego, który przyciąga uwagę swoim wyglądem i charakterem? Jeżeli tak, to Chart szkocki może być doskonałym wyborem dla Ciebie. W niniejszym artykule dowiecie się wszystkiego na temat tej niezwykłej rasy psa. Zanurzmy się więc w fascynujący świat Charta szkockiego!

Chart szkocki – opis i wygląd rasy

Chart szkocki, inaczej nazywany Deerhoundem, to olbrzymi, majestatyczny pies, który charakteryzuje się długą, szorstką sierścią i wydłużonym kształtem głowy. Wzrost dorosłego samca może dochodzić do 80 cm, a jego waga do 50 kg. Ich sierść jest zwykle w kolorze szarym, ale można spotkać także osobniki w odcieniach srebrnych, brązowych czy czarnych.

Charakter psa rasy Chart szkocki

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Chart szkocki, choć obecnie często traktowany jako pies domowy, w dawnych czasach był używany do polowań na jelenie. Wciąż w sobie nosi ten instynkt łowiecki. Dzięki swojemu długim kończynom jest niesamowicie szybki i zwinny. Dlatego warto zaangażować go w aktywności, które wykorzystają te naturalne predyspozycje, takie jak biegi, czy treningi agility. To pies, który uwielbia pracować z człowiekiem, dlatego odpowiednie zajęcia z nim nie tylko zaspokoją jego potrzeby fizyczne, ale także umocnią więź z właścicielem.

Jaką ma osobowość?

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się majestatyczny i poważny, Chart szkocki to w rzeczywistości ogromny miś. Jest bardzo przywiązany do swojego właściciela i rodziny, a w stosunku do dzieci bywa cierpliwy i łagodny. Może być początkowo nieco nieśmiały wobec obcych, ale kiedy się z nimi zaprzyjaźni, okazuje się być niezwykle przyjaznym i towarzyskim psem. Ważne jest, aby od małego socjalizować go z różnymi ludźmi i sytuacjami.

Chart szkocki – jak wyszkolić i wychować?

Pomimo swojego łagodnego temperamentu, Chart szkocki wymaga konsekwentnego szkolenia. Dzięki swojej inteligencji szybko przyswaja nowe umiejętności, ale może też być nieco uparty. Kluczem do sukcesu jest pozytywne wzmocnienie oraz cierpliwość. Ważne jest, aby od wczesnego szczenięctwa uczyć go podstawowych komend i zachowań w domu, jak również socjalizować z innymi psami i ludźmi.

Dla kogo nadaje się Chart szkocki?

Ze względu na swój rozmiar i potrzeby ruchowe, Chart szkocki będzie idealny dla osób aktywnych, które chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Może być wspaniałym towarzyszem dla biegacza lub osoby trenującej sporty z psem. Jednak warto pamiętać, że mimo swojej energii, uwielbia też leniwe popołudnia spędzone na kanapie w towarzystwie swojego właściciela.

Chart szkocki – cena

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem szczeniaka tej rasy, musisz wiedzieć, że jest to inwestycja na wiele lat, zarówno pod względem czasu, jak i finansów. Cena szczeniąt rasy Chart szkocki zaczyna się od około 4 000 PLN, ale w zależności od hodowli, prestiżu i rodowodu może wzrosnąć nawet do 7 000 PLN czy więcej. Ważne jest, aby wybierać hodowle z odpowiednimi certyfikatami i dbającą o zdrowie reproduktorów. Pamiętaj też, że oprócz początkowego kosztu zakupu, będziesz musiał pokryć wydatki na żywienie, weterynarza, szkolenia, akcesoria oraz pielęgnację.

Wady i zalety

Wady:

 1. Wysoka energia: Charty szkockie mają wiele energii do spalenia. Jeśli nie dostarczysz im odpowiedniej ilości ruchu, mogą stać się niespokojne lub nawet destrukcyjne w domu.
 2. Instynkt łowiecki: Posiadają silny instynkt polowania, co może być problemem, jeśli masz w domu inne małe zwierzęta.
 3. Wrażliwość na zimno: Ich cienka sierść i niski poziom tłuszczu ciała sprawiają, że są wrażliwe na niskie temperatury, co wymaga od właściciela dostarczenia im ciepłych ubrań w chłodniejsze dni.
 4. Możliwość zachowań nieśmiałych: Mogą być początkowo nieco nieśmiałe wobec obcych, co wymaga dodatkowej socjalizacji.

Zalety:

 1. Wierność i przywiązanie: Są niezwykle lojalne wobec swoich właścicieli, budując z nimi głęboką więź emocjonalną.
 2. Dobra kompatybilność z rodziną: Charty szkockie świetnie dogadują się z dziećmi, są cierpliwe i kochające.
 3. Inteligencja: Są bardzo bystre i łatwo uczą się nowych komend oraz zasad.
 4. Niskie wymagania pielęgnacyjne: Ich sierść jest krótka i gładka, co sprawia, że nie wymaga częstego czesania ani specjalistycznej pielęgnacji.
 5. Zdrowie: Ogólnie są rasą zdrową, choć jak każdy pies, mogą mieć pewne predyspozycje do chorób dziedzicznych.

Chart szkocki – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Kluczową kwestią w utrzymaniu zdrowia Charta szkockiego jest odpowiednie żywienie. Te psy, ze względu na swoją budowę i energię, wymagają zbilansowanej diety bogatej w białko. Najlepszym wyborem jest karmienie suchą karmą premium, dostosowaną do wielkości, wieku i poziomu aktywności psa. Warto też uwzględniać naturalne przysmaki, takie jak mięso czy warzywa, ale unikając produktów toksycznych dla psów, takich jak czekolada czy winogrona. Regularne wizyty u weterynarza oraz kontrola wagi są kluczem do utrzymania ich w optymalnej kondycji.

Pielęgnacja

Sierść Charta szkockiego jest krótka i gładka, co sprawia, że nie wymaga częstego czesania. Niemniej jednak, regularne mycie i czyszczenie uszu jest niezbędne dla utrzymania ich w dobrej kondycji. Ze względu na ich wrażliwość na zimno, warto zaopatrzyć się w ciepłe ubrania dla psa na chłodniejsze dni. Dodatkowo, regularne przycinanie pazurów oraz kontrola stanu zębów to kolejne aspekty pielęgnacji tej rasy.

Choroby

Chociaż Chart szkocki jest generalnie zdrową rasą, jest kilka chorób dziedzicznych, na które są narażone. Do najczęstszych należą problemy z sercem, dysplazja stawu biodrowego czy różnego rodzaju alergie. Warto inwestować w regularne wizyty kontrolne u weterynarza i wykonywać niezbędne badania profilaktyczne, aby w porę wykryć ewentualne problemy zdrowotne.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Charta szkockiego do domu, warto zaopatrzyć się w kilka kluczowych akcesoriów. Pierwszym z nich jest wygodne legowisko oraz zestaw misek na jedzenie i wodę. Ze względu na ich energię, warto też zaopatrzyć się w zabawki do żucia oraz interaktywne gry, które pomogą w spaleniu nadmiaru energii. Niezbędne będzie także smycz i obroża dla spacerów oraz zestaw do pielęgnacji (szczotka, nożyczki do pazurów, szampon). Jeżeli zamierzasz podróżować ze swoim psem, warto zainwestować w transportery oraz specjalne pasy bezpieczeństwa do samochodu.

Historia psa rasy Chart szkocki

Początki historii Charta szkockiego sięgają daleko wstecz i nie są jednoznacznie potwierdzone. Większość teorii sugeruje, że przodkowie tych psów byli używani przez Celtów do polowań na dużą zwierzynę już w epoce żelaza, co czyni ich jedną z najstarszych ras psów.

Początki

Pierwotnie charty były psami wojennymi, które towarzyszyły Celtom w ich podróżach i podbojach. Ich głównym zadaniem było polowanie na dziką zwierzynę, taką jak jelenie czy dziki. Współczesne badania DNA potwierdzają, że Chart szkocki jest jednym z najstarszych typów chartów, które przetrwały do naszych czasów. Ich obecność została potwierdzona na terenach Szkocji już w czasach rzymskich, co zostało udokumentowane w różnych źródłach historycznych.

Rozwój rasy

W średniowieczu rola Charta szkockiego zaczęła się zmieniać. Zamiast być psami wojennymi, stały się one towarzyszami szkockiej szlachty w polowaniach. Ich szybkość i zwinność czyniły je idealnymi psami do ścigania zwierzyny. W XVIII i XIX wieku Chart szkocki zyskał na popularności również jako pies wystawowy, co doprowadziło do dalszego rozwoju i ustabilizowania cech rasy. Były to czasy, gdy rasa zaczęła być eksportowana poza granice Szkocji, zdobywając uznanie na całym świecie.

Obecnie

Współcześnie Chart szkocki jest ceniony przede wszystkim jako pies towarzyszący. Jego elegancki wygląd, spokojne usposobienie i lojalność wobec właściciela sprawiają, że jest chętnie wybierany przez wiele rodzin. Jednak nie można zapominać o jego polujących instynktach i potrzebie regularnej aktywności fizycznej. Rasa ta jest też chętnie prezentowana na wystawach psów rasowych, gdzie jej wyjątkowy wygląd i historia przyciągają uwagę wielu miłośników psów.

Wzorzec psa rasy Chart szkocki

Chart szkocki to pies o wyjątkowej budowie, która jest wynikiem wieków selekcji, mającej na celu uzyskanie psa o doskonałych zdolnościach biegowych i polujących. Istnieje kilka kluczowych cech, które wyróżniają tę rasę i które są uwzględniane w oficjalnych standardach wzorca rasy.

Budowa ciała: Chart szkocki ma mocne, ale jednocześnie bardzo giętkie ciało. Jego sylwetka jest wydłużona, co ma na celu zwiększenie kroku podczas biegu. Grzbiet jest prosty i mocny, a lędźwie krótkie i szerokie, co zapewnia doskonałą dynamikę ruchów.

Głowa: Głowa jest długa, ale nie za szeroka, z wyraźnie zarysowanym stopem. Nos jest czarny, a oczy ciemne, o migdałowatym kształcie, nadające psu inteligentne i przenikliwe spojrzenie. Uszy są małe, noszone półstojąco lub opadające, zależnie od indywidualnych cech psa.

Sierść: Jest krótka, gęsta i przylegająca do ciała. Kolor może się różnić, ale najczęściej spotyka się odcienie szarości, brązów i płowy.

Nogi: Nogi są proste i mocne, z dobrze rozwiniętymi mięśniami, co jest kluczowe dla biegacza. Stopy są zwarte, z mocnymi pazurami.

Ogon: Ogon jest długi, noszony nisko, ale nie dotyka ziemi. Kiedy pies jest podekscytowany lub w ruchu, ogon może być uniesiony, ale nigdy nie jest noszony nad linią grzbietu.

Temperament: Chociaż wzorzec koncentruje się głównie na aspektach fizycznych, charakter także jest istotny. Chart szkocki powinien być pewny siebie, ale nie agresywny, zrównoważony i opanowany.

Chart szkocki – ciekawostki o rasie

 1. Szybkość: Chart szkocki to jeden z najszybszych psów na świecie. W pełnym biegu może osiągnąć prędkość nawet do 70 km/h! To sprawia, że w historii były używane do polowania na szybką zwierzynę, taką jak sarny.
 2. Filmowe gwiazdy: Psy tej rasy pojawiły się w wielu filmach i programach telewizyjnych, często grając role eleganckich, arystokratycznych psów.
 3. Znakomite widzenie: Dzięki wyjątkowej budowie oczu, charty szkockie mają doskonałe widzenie, szczególnie w ruchu. To pozwalało im na skuteczne polowanie, śledząc zwierzynę na duże odległości.
 4. Szlacheckie pochodzenie: W średniowieczu, charty szkockie były uważane za psy szlachty. Właściciel charty mógł być uznany za szlachcica na podstawie samego posiadania takiego psa.
 5. Długa historia: Chart szkocki jest jednym z najstarszych rodzajów psów biegowych. Istnieją przypuszczenia, że mogły one towarzyszyć ludziom już w czasach prehistorycznych.
 6. Minimalna szczeka: Charty szkockie są znane z tego, że rzadko szczekają. Choć mogą wydać głos, jeśli czują się zagrożone lub podekscytowane, z natury są raczej ciche.
 7. Nie są psem dla każdego: Mimo swojej elegancji i spokojnego temperamentu, charty szkockie wymagają specjalnej opieki i uwagi. Ze względu na ich wysoką energię i instynkty polujące, potrzebują dużo ruchu i stymulacji.
 8. Wrażliwość na zimno: Ze względu na niski poziom tkanki tłuszczowej i cienką sierść, charty szkockie są wrażliwe na niskie temperatury. W chłodniejsze dni warto zaopatrzyć je w ciepłe ubrania.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *