Dog argentyński – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Dog argentyński – rasa psa, która w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Jest to rasa pochodząca z Argentyny, która przez wiele lat była wykorzystywana do polowań na duże zwierzęta, takie jak dziki i pumy. Dzisiaj dog argentyński towarzyszy ludziom jako pies rodzinny, ale wciąż zachowuje swoje pierwotne instynkty. W tym artykule przedstawimy dokładny opis rasy, charakterystykę, wady i zalety, historię oraz poradnik dotyczący wychowania, szkolenia, zdrowia i pielęgnacji psa rasy dog argentyński.

Dog argentyński – opis i wygląd rasy

Dog argentyński to pies dużej wielkości, o muskularnej budowie i eleganckim wyglądzie. Wysokość w kłębie wynosi od 60 do 68 cm u samców i od 60 do 65 cm u samic, natomiast waga wynosi od 35 do 45 kg. Głowa psa rasy dog argentyński jest silna i szeroka, z krótką, zwartej budowy szyją. Uszy są przylegające do głowy, a oczy duże, w kolorze ciemnobrązowym. Sierść jest krótka, gładka i lśniąca, a kolor może być biały, z domieszką czarnego, szarego lub płowego.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy dog argentyński

Dog argentyński to pies o wyjątkowo silnym charakterze, który wymaga właściciela o odpowiednich umiejętnościach i doświadczeniu. To rasa inteligentna, lojalna i odważna, ale również zwinna i szybka. Dog argentyński potrzebuje konsekwentnego, ale łagodnego podejścia w treningu i wychowaniu. Z jednej strony jest to pies bardzo posłuszny i łatwy w szkoleniu, z drugiej zaś – jest silnie związany ze swoim właścicielem i potrzebuje bliskości.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Dog argentyński to rasa, która wymaga od właściciela odpowiednich umiejętności i doświadczenia. Przede wszystkim trzeba umieć zarządzać psem o silnym charakterze i posiadającym instynkty myśliwskie. Dog argentyński powinien być szkolony w sposób konsekwentny, ale jednocześnie łagodny i oparty na pozytywnej motywacji.

Jaką ma osobowość?

Dog argentyński to pies o silnym charakterze, ale jednocześnie bardzo przyjacielski i oddany swojemu właścicielowi. To rasa, która wymaga dużo uwagi i bliskości ze strony człowieka, ale w zamian daje wiele radości i miłości. Dog argentyński jest również rasy aktywnej i energicznej, która potrzebuje regularnej aktywności fizycznej i umysłowej. Jest to pies, który świetnie nadaje się do różnego rodzaju aktywności, takich jak bieganie, jazda na rowerze czy zabawy na świeżym powietrzu. Dog argentyński towarzyszy swojemu właścicielowi w każdej sytuacji i uwielbia spędzać czas w jego towarzystwie.

Dog argentyński – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie psa rasy dog argentyński wymaga od właściciela konsekwencji, ale jednocześnie delikatności i cierpliwości. Ważne jest, aby szkolenie odbywało się w sposób pozytywny, oparty na nagradzaniu za dobre zachowanie. Dog argentyński powinien być socjalizowany od najmłodszych lat, aby nauczyć się radzenia sobie w różnych sytuacjach i z różnymi ludźmi oraz zwierzętami.

Dla kogo nadaje się dog argentyński?

Dog argentyński to pies, który idealnie nadaje się dla osób aktywnych i posiadających doświadczenie w hodowli i szkoleniu psów. To rasa, która wymaga dużo uwagi i bliskości ze strony człowieka, ale w zamian daje wiele miłości i radości. Dog argentyński najlepiej nadaje się dla rodzin z dziećmi w wieku powyżej 10 lat, ze względu na swoją dużą siłę i energię.

Dog argentyński – cena

Cena psa rasy dog argentyński w Polsce wynosi od 2500 do 6000 złotych, w zależności od jakości i pochodzenia psa. Przed zakupem psa warto dokładnie przebadać hodowcę i wybrać psa z dobrego źródła, który będzie zdrowy i dobrze socjalizowany.

Wady i zalety

Wady

Dog argentyński to rasa, która wymaga dużo uwagi i czasu ze strony właściciela. To pies o silnym charakterze, który może wymagać od właściciela doświadczenia i umiejętności w szkoleniu i wychowaniu. Dog argentyński ma również skłonność do dominacji i agresji, dlatego ważne jest, aby był szkolony w sposób odpowiedni i konsekwentny.

Zalety

Dog argentyński to rasa inteligentna, lojalna i odważna, która świetnie nadaje się jako pies rodzinny. To rasa, która uwielbia spędzać czas z ludźmi i jest bardzo przyjacielska wobec dzieci. Dog argentyński jest również rasy aktywnej i energicznej, która wymaga regularnej aktywności fizycznej i umysłowej.

Dog argentyński – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Dog argentyński to pies, który wymaga zdrowej i zrównoważonej diety, dostosowanej do jego potrzeb i wieku. Ważne jest, aby karmić go wysokiej jakości karmą, zawierającą odpowiednią ilość białka i składników odżywczych. Dog argentyński jest również skłonny do nadwagi, dlatego ważne jest, aby kontrolować jego dietę i unikać nadmiernego karmienia.

Pielęgnacja

Dog argentyński to pies, który wymaga regularnej pielęgnacji, szczególnie jeśli chodzi o jego sierść i skórę. Regularne szczotkowanie i kąpiele pomagają utrzymać sierść w dobrym stanie i zapobiec problemom skórnym. Warto również regularnie sprawdzać jego uszy i oczy, aby uniknąć infekcji.

Choroby

Dog argentyński to rasa, która może być podatna na pewne choroby, takie jak dysplazja stawów czy choroby skóry. Ważne jest, aby regularnie kontrolować zdrowie psa i wykonywać niezbędne badania, aby zapobiec problemom zdrowotnym.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na psa rasy dog argentyński wymaga odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. Ważne jest, aby zapewnić mu miejsce do spania oraz dostęp do wody i pożywienia. Dog argentyński potrzebuje również zabawek i akcesoriów do ćwiczeń, takich jak smycze i obroże.

Historia psa rasy dog argentyński

Początki

Dog argentyński pochodzi z Argentyny i został stworzony w XIX wieku przez Dr. Antonio Nores Martinez’a, który chciał stworzyć rasę psów, która byłaby wytrzymała, silna i zdolna do polowań na duże zwierzęta. Martinez chciał także stworzyć psa, który miałby połączenie siły, szybkości i wrażliwości, co przyczyniłoby się do poprawy polowania na pumy i dziki.

Aby stworzyć doga argentyńskiego, Martinez krzyżował rasy takie jak mastif, pointer, bulldog, chart afgański i bullterrier. Jego celem było wyhodowanie psa, który byłby zdolny do pracy na różnych terenach i miałby uniwersalne cechy łowieckie.

Rozwój rasy

Dog argentyński zyskał popularność wśród myśliwych i hodowców psów w Argentynie, gdzie był używany do polowań na dzikie zwierzęta, w tym na pumy i jaguary. Początkowo rasa nie miała oficjalnej nazwy i była znana jako „perro de pelea”, czyli pies do walki.

W 1928 roku dog argentyński został oficjalnie uznany za rasę przez Federację Kynologiczną Argentyny. Rok później, rasa została oficjalnie nazwana dog argentyński i zaczęła być hodowana w celach wystawowych i jako pies rodzinny.

Obecnie

Dog argentyński jest popularną rasą psów na całym świecie, chociaż w niektórych krajach jest uznawany za rasę niebezpieczną i zabronioną. Rasa jest szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest stosunkowo rzadka. W Argentynie i innych krajach Ameryki Południowej dogi argentyńskie nadal są używane do polowań na dzikie zwierzęta.

Obecnie dog argentyński jest hodowany z myślą o różnych celach, w tym jako pies rodzinny, pies do obrony, pies tropiący, pies ratowniczy i pies do terapii. Rasa jest bardzo inteligentna i łatwo się szkoli, co czyni ją atrakcyjną dla doświadczonych właścicieli psów.

Wzorzec psa rasy dog argentyński

Wzorzec rasy dog argentyński został określony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Zgodnie z tym standardem, psy rasy dog argentyński powinny mieć następujące cechy:

 • Wygląd zewnętrzny: Dog argentyński to duży, silny i muskularny pies o harmonijnej budowie ciała. Powinien być wysoki na 60-68 cm w kłębie u samców i 60-65 cm u samic, a jego waga powinna wynosić 40-45 kg u samców i 35-40 kg u samic. Głowa powinna być krótka, szersza niż dłuższa, z silnie rozwiniętymi mięśniami policzkowymi. Oczy powinny być średniej wielkości, okrągłe i jasne. Uszy powinny być przylegające do głowy, średniej wielkości, a ich końce zaokrąglone. Szata powinna być krótka, gęsta i lśniąca. Dopuszczalne są wszystkie odcienie białego, z szarymi, czarnymi lub ciemnobrązowymi plamami.
 • Charakter: Dog argentyński to rasa, która potrzebuje konsekwentnego i odpowiedzialnego właściciela. Jest on inteligentny, wierny i odważny, ale jednocześnie wymaga dobrego wychowania i odpowiedniego szkolenia. Może być agresywny w stosunku do innych psów i zwierząt, dlatego konieczna jest odpowiednia socjalizacja od szczenięcia. Dog argentyński jest lojalny wobec swojej rodziny i doskonale sprawdza się jako pies stróżujący.
 • Ruch: Dog argentyński to bardzo ruchliwy pies, który potrzebuje dużo aktywności fizycznej. Dlatego właściciele tej rasy powinni zapewnić mu regularne długie spacery, biegi i zabawy na świeżym powietrzu. Pies ten doskonale sprawdza się w sportach psich, takich jak agility, flyball czy frisbee.

Dog argentyński – ciekawostki o rasie

Dog argentyński to rasa psów, która zyskała popularność na całym świecie. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat tej rasy.

 • Dogi argentyńskie są uważane za jedne z najmocniejszych i najbardziej agresywnych psów na świecie.
 • W przeszłości psy te były używane do walki z dzikimi zwierzętami, a nawet z ludźmi.
 • W wielu krajach psy te są uznawane za niebezpieczne i zabronione.
 • Dog argentyński jest uważany za rasę psa, która wymaga dużo aktywności fizycznej i regularnego wysiłku.
 • Te psy potrzebują dużo uwagi i interakcji ze swoimi właścicielami. Nie są odpowiednie dla osób, które nie są w stanie poświęcić czasu i energii na ich szkolenie i opiekę.
 • Dogi argentyńskie są bardzo opiekuńcze i terytorialne, co oznacza, że ​​są świetnymi stróżami.
 • W przypadku tej rasy nie powinno się stosować zbyt surowych metod szkolenia, ponieważ może to spowodować problemy behawioralne.
 • Dog argentyński potrzebuje dużo miejsca, więc nie powinien być trzymany w małych mieszkaniach.
 • Wiele osób uważa, że ​​dog argentyński jest jedną z najpiękniejszych ras psów na świecie.
 • Psy te mają silny instynkt łowiecki i często polują na małe zwierzęta, więc należy zachować ostrożność, jeśli ma się inne zwierzęta domowe.

Podsumowanie

Dog argentyński to rasa psów, która jest wyjątkowo silna, agresywna i wymagająca. Te psy potrzebują dużo uwagi i aktywności fizycznej, a także regularnego szkolenia i interakcji ze swoimi właścicielami. Pomimo swojej reputacji, są one bardzo opiekuńcze i terytorialne, co czyni je świetnymi stróżami. Dog argentyński to pies dla doświadczonych właścicieli, którzy są gotowi poświęcić czas i wysiłek na jego wychowanie i opiekę.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *