Buldog angielski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Buldog angielski to pies o charakterystycznym wyglądzie, którego popularność stale rośnie. W artykule przedstawimy opis i wygląd rasy, charakterystyczne cechy osobowości, umiejętności, jakie powinien posiadać pies tej rasy, jak wychować i wyszkolić buldoga angielskiego, dla kogo nadaje się ta rasa, ile kosztuje i jakie są jej wady i zalety. Porozmawiamy również o zdrowiu, chorobach i pielęgnacji oraz historii tej rasy i ciekawostkach, które warto poznać.

Buldog angielski – opis i wygląd rasy

Buldog angielski to pies o krępej, muskularnej budowie ciała, z dużą głową, mocnymi kośćmi i krótkim pyskiem. Sierść jest krótka, gęsta i lśniąca, w różnych odcieniach brązu, białym lub płowiejącym. Umaszczenie psa jest jednolite, ale zdarzają się również białe plamy na klatce piersiowej lub łapach. Buldog angielski to pies średniej wielkości, ważący od 20 do 25 kilogramów i mierzący około 30-40 cm w kłębie.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy buldog angielski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Buldog angielski to pies o charakterze spokojnym i łagodnym. Jest bardzo przyjacielski i towarzyski, uwielbia spędzać czas z rodziną. Buldogi angielskie są również bardzo cierpliwe i łatwo się adaptują do różnych sytuacji. Niestety, ze względu na swoją budowę ciała, nie są one najbardziej ruchliwymi psami i nie nadają się na dłuższe wędrówki.

Jaką ma osobowość?

Osobowość buldoga angielskiego to mix spokoju, łagodności i oddania. Są to bardzo przyjacielskie psy, które uwielbiają towarzystwo swojego właściciela. Buldogi angielskie to również psy, które są bardzo cierpliwe z dziećmi i innymi zwierzętami. Jednak należy pamiętać, że każdy pies ma swoje własne temperamenty i może zachowywać się inaczej w zależności od sytuacji.

Buldog angielski – jak wyszkolić i wychować?

Buldogi angielskie to psy łatwe do wychowania i szkolenia. Są inteligentne, lubią uczyć się nowych rzeczy i chętnie pracują wraz ze swoim właścicielem. Jednak ze względu na swoją spokojną naturę, mogą czasami być oporne w trakcie treningu. Najlepiej zacząć szkolenie w młodym wieku i stosować pozytywne metody szkoleniowe, takie jak pozytywna motywacja i nagradzanie. Warto również pamiętać, że buldog angielski to pies, który szybko się nudzi, więc sesje treningowe nie powinny być zbyt długie.

Jeśli chodzi o wychowanie, buldog angielski wymaga regularnych spacerów i zabaw, jednak nie należy przeciążać go intensywnymi ćwiczeniami. Warto również dbać o odpowiednią dietę i zapewnić psu odpowiednie warunki życiowe, takie jak wygodne legowisko i dostęp do wody i jedzenia.

Dla kogo nadaje się buldog angielski?

Buldog angielski to pies, który nadaje się dla osób ceniących spokojny tryb życia. Są to psy, które najlepiej odnajdują się w towarzystwie swojej rodziny i lubią spędzać czas w domu. Ze względu na swoją łagodną naturę i cierpliwość, buldogi angielskie mogą być dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, starszych osób lub dla osób, które cenią sobie towarzystwo zwierząt.

Buldog angielski – cena

Cena buldoga angielskiego może być dość wysoka i zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie psa, wiek, umiejętności i kolor sierści. Średnia cena buldoga angielskiego w Polsce to około 5000-8000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Największą wadą buldoga angielskiego jest jego zdrowie. Ze względu na swoją specyficzną budowę ciała, buldog angielski jest podatny na wiele chorób, takich jak problemy z oddychaniem, choroby serca, problemy z kręgosłupem i oczy. Buldog angielski może również cierpieć na alergie skórne i trudności w trawieniu.

Inną wadą tej rasy jest również fakt, że buldog angielski jest jednym z najtrudniejszych ras psów do porodu. Wiele suczek wymaga cesarskiego cięcia, co zwiększa koszty hodowli.

Zalety

Największą zaletą buldoga angielskiego jest jego charakter. Są to psy łagodne, przyjacielskie i bardzo oddane swoim właścicielom. Buldogi angielskie są również bardzo cierpliwe z dziećmi i innymi zwierzętami, co czyni je idealnymi towarzyszami dla rodzin.

Inną zaletą buldoga angielskiego jest jego łatwość w szkoleniu i wychowaniu. Są to psy inteligentne, które lubią uczyć się nowych rzeczy i chętnie pracują z właścicielem.

Buldog angielski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Buldog angielski wymaga odpowiedniej diety, która dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ze względu na problemy trawienne, buldog angielski najlepiej toleruje lekkostrawną, wysokiej jakości karmę suchą lub mokrą. Ważne jest również, aby kontrolować ilość jedzenia, ponieważ buldog angielski ma skłonność do nadwagi.

Pielęgnacja

Buldog angielski nie wymaga dużej ilości pielęgnacji. Ze względu na krótką sierść, buldog angielski nie musi być regularnie czesany, ale warto pamiętać o regularnym myciu psa i czyszczeniu uszu oraz obcinaniu pazurów.

Choroby

Buldog angielski jest podatny na wiele chorób związanych z jego specyficzną budową ciała. Jedną z najczęstszych chorób buldoga angielskiego jest stenoza płucna, czyli zwężenie oskrzeli, co utrudnia oddychanie. Buldogi angielskie są również podatne na problemy z sercem, kręgosłupem, oczami i skórą. Ze względu na swoją specyficzną budowę ciała, buldog angielski wymaga regularnych wizyt u weterynarza i regularnej kontroli zdrowia.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjście buldoga angielskiego do domu wymaga pewnych przygotowań. Ważne jest, aby zabezpieczyć odpowiednie akcesoria i wyposażenie dla psa. Do podstawowych akcesoriów należą miska na wodę i jedzenie, legowisko, smycz i obroża. Buldog angielski potrzebuje również zabawek, które pozwolą mu na rozrywkę i zapewnią mu odpowiednią stymulację.

Historia psa rasy buldog angielski

Początki

Początki rasy buldog angielski można odnaleźć w starożytnych Grecji i Rzymie, gdzie psy o podobnym typie budowy były wykorzystywane do walk z dzikimi zwierzętami oraz jako psy pasterskie. Jednakże, to w Wielkiej Brytanii, a szczególnie w Anglii, rasa ta uzyskała swoją ostateczną formę. Pierwsze pisemne wzmianki o buldogu angielskim pochodzą z XVI wieku, kiedy to psy te były wykorzystywane do walk byków oraz do polowań na dzikie zwierzęta.

Rozwój rasy

W XVII i XVIII wieku, buldog angielski zaczął być popularny jako pies bojowy, a także jako pies służący w gospodarstwach rolnych. W tym czasie rasa ta była hodowana w różnych regionach Wielkiej Brytanii, co doprowadziło do powstania kilku odmian buldoga angielskiego, w tym m.in. buldoga cambridge’owego, buldoga londyńskiego czy buldoga stafordańskiego.

W XIX wieku, buldog angielski przeszedł znaczące zmiany w swojej budowie ciała. Zmniejszono jego rozmiar, co wpłynęło na jego urodę i zwiększyło zainteresowanie rasą wśród bogatej klasy mieszczańskiej. W tamtym okresie zaczęto także hodować buldoga angielskiego w celach wystawowych, co doprowadziło do powstania pierwszego klubu hodowców buldoga angielskiego w 1875 roku.

Wraz z rozwojem miast, buldog angielski przestał być wykorzystywany do walk i pracy w rolnictwie. Stał się natomiast pieskiem domowym, który cieszył się popularnością wśród klasy średniej i arystokracji. W latach 40-tych XX wieku, rasa ta prawie zniknęła z powodu braku hodowli, jednakże kilku pasjonatów postanowiło odnowić hodowlę. Od tamtej pory, buldog angielski powrócił do łask i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych psów na świecie.

Wzorzec psa rasy buldog angielski

Wzorzec buldoga angielskiego określa wygląd i cechy charakterystyczne dla tej rasy. Według oficjalnych standardów, buldog angielski jest psem średniej wielkości o krępej i mocnej budowie. Jego sylwetka jest krępa i niska, a ciało proporcjonalne i harmonijne.

Głowa buldoga angielskiego jest charakterystyczna i muskularna, z krótkim, szerokim pyskiem i dużymi, szeroko rozstawionymi oczami. Ucho buldoga angielskiego jest niskie, małe i zwisające, a skóra na twarzy jest wiotka i fałdowata.

Buldog angielski ma krótką, gęstą i lśniącą sierść, która jest łatwa w pielęgnacji. Wzorzec rasy dopuszcza różne kolory umaszczenia, w tym białe, płowe, czerwone, czarne, pręgowane i plamiste.

Wysokość w kłębie dla samca wynosi od 31 do 40 cm, a dla samicy od 30 do 38 cm. Waga psa buldoga angielskiego powinna wynosić od 18 do 25 kg.

Wzorzec rasy buldog angielski określa także charakterystyczne cechy zachowania i temperamentu. Buldog angielski jest zwykle łagodny, przyjacielski i przyjacielski w stosunku do ludzi, w tym do dzieci. Jest to pies inteligentny, ale niezbyt aktywny fizycznie, który preferuje spokojne otoczenie i długie drzemki.

Ostatecznie, aby uzyskać pełny obraz psa rasy buldog angielski, warto zwrócić uwagę na indywidualne cechy i temperament psa, ponieważ każdy pies jest indywidualistą i może nieco odbiegać od standardów rasy.

Buldog angielski – ciekawostki o rasie

Buldog angielski to rasa psa, która wzbudza wiele emocji i skojarzeń. Oto kilka ciekawostek na temat tej rasy:

  • Buldog angielski to jedna z najstarszych ras psów na świecie, a jego korzenie sięgają starożytnych Molosów, które były hodowane w starożytnej Grecji i Rzymie.
  • Początkowo buldog angielski był hodowany do walk z bykami, a także do polowań na dziki i niedźwiedzie. Jego krótki pysk i silne szczęki były bardzo przydatne w takich sytuacjach.
  • W XVIII wieku buldog angielski zaczął być hodowany jako pies do walk psów, a następnie jako pies do walki byków. Walki te były bardzo brutalne i krwawe, a wiele osób zaczęło protestować przeciwko temu okrucieństwu. W 1835 roku w Wielkiej Brytanii wprowadzono ustawę zakazującą tego typu walk.
  • Współczesny buldog angielski jest całkowicie różny od swojego przodka, który był bardziej agresywny i waleczny. Dziś buldogi angielskie to psy, które są bardzo przyjacielskie, lojalne i spokojne.
  • Buldog angielski jest jedną z najpopularniejszych ras psów w Stanach Zjednoczonych, a jego popularność rośnie również w innych krajach.
  • Buldogi angielskie mają słabą tolerancję na ciepło i wysokie temperatury, dlatego należy unikać aktywności fizycznej w upalne dni i zapewnić im odpowiednią ochronę przed słońcem.
  • Ze względu na swój krótki pysk i fałdowatą skórę, buldogi angielskie wymagają szczególnej pielęgnacji i regularnego czyszczenia fałd skórnych, aby zapobiec infekcjom i zapachom.
  • Buldogi angielskie są zwykle bardzo dobrze znoszone przez alergików, ponieważ ich sierść jest krótka i nie wytwarza dużych ilości alergenów.
  • Buldogi angielskie są bardzo popularnymi psami filmowymi i telewizyjnymi. Wiele znanych filmów i programów telewizyjnych przedstawia buldogi angielskie jako urocze i zabawne postacie.

Podsumowanie

Buldog angielski to pies o wyjątkowo przyjacielskim charakterze, który jest idealnym towarzyszem dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Jednocześnie, ze względu na swoją specyficzną budowę ciała, wymaga on regularnej opieki weterynaryjnej i kontroli zdrowia. Buldog angielski to także rasa, która wymaga odpowiedniego wyszkolenia i wychowania, ale z pewnością wynagrodzi to swoją lojalnością i przyjacielską naturą.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *