Wyżeł węgierski (Vizsla) – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Wyżeł węgierski, znany również jako Vizsla, to pies, który nie tylko przyciąga uwagę swoim eleganckim wyglądem, ale także swoją inteligencją i wszechstronnością. Znakomity myśliwy, doskonały towarzysz i lojalny przyjaciel – Wyżeł węgierski jest jednym z najbardziej wszechstronnych psów, jakie kiedykolwiek powstały.

Wyżeł węgierski – opis i wygląd rasy

Wyżeł węgierski to pies średniej wielkości, o mocnej, ale eleganckiej budowie. Wygląd rasy cechuje się harmonią i proporcją, nie ma tu miejsca na skrajności. Szata jest krótka, gładka i leży ściśle do ciała, prezentując piękny, złoty lub miedziany odcień. Oczy są żywe, pełne inteligencji, a ich kolor harmonizuje z barwą sierści. Uszy są długie, wiszące, o zaokrąglonych końcach.

Charakter psa rasy Wyżeł węgierski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Wyżeł węgierski to rasa zrodzona do polowania. Jego wszechstronność pozwala na skuteczne działanie zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Wyjątkowo dobrze rozwinięty zmysł węchu, w połączeniu z inteligencją i determinacją, czyni go jednym z najlepszych psów myśliwskich. Ale Wyżeł węgierski to nie tylko myśliwy. To także doskonały pies rodzinny, który dzięki swej wrażliwości i towarzyskości potrafi wspaniale dostosować się do domowego trybu życia.

Jaką ma osobowość?

Wyżeł węgierski to pies wrażliwy, inteligentny i bardzo aktywny. To rasa, która potrzebuje dużo ruchu i angażowania umysłu. Wyżeł węgierski jest bardzo przywiązany do swojej rodziny, chce być w centrum uwagi i uczestniczyć we wszystkich rodzinnych wydarzeniach. To pies, który dobrze radzi sobie z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi.

Wyżeł węgierski – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Wyżła węgierskiego wymaga cierpliwości, konsekwencji, ale przede wszystkim zrozumienia dla tej rasy. Z racji swojej inteligencji i chęci do pracy, Wyżeł węgierski jest łatwy do szkolenia, ale nie toleruje surowości. Nauka powinna być prowadzona za pomocą pozytywnych metod, a każdy postęp powinien być nagradzany.

Dla kogo nadaje się Wyżeł węgierski?

Wyżeł węgierski to pies dla aktywnych osób, które są w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Będzie dobrym towarzyszem dla biegaczy, rowerzystów, a także dla osób uprawiających sporty z psem. Wyżeł węgierski będzie również dobrym wyborem dla miłośników psich sportów, takich jak agility, flyball czy frisbee.

Wyżeł węgierski – cena

Cena Wyżła węgierskiego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, linia genetyczna czy sukcesy wystawowe rodziców. Średnio, za szczeniaka tej rasy, trzeba zapłacić od 3000 do 5000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Niewątpliwie największą wadą Wyżła węgierskiego jest jego wysoka aktywność. To pies, który potrzebuje dużo ruchu i aktywności umysłowej, dlatego nie nadaje się dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Wyżeł węgierski to także rasa wrażliwa emocjonalnie, która źle znosi samotność i separację od rodziny.

Zalety

Zalety Wyżla węgierskiego to przede wszystkim jego wszechstronność, inteligencja i lojalność. To pies, który świetnie radzi sobie zarówno w roli psa myśliwskiego, jak i rodzinnej maskotki. Jest także łatwy w szkoleniu, dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i jest wyjątkowo przyjazny dla dzieci.

Wyżeł węgierski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Wyżeł węgierski nie jest rasą szczególnie wymagającą pod względem żywienia. Ważne jest jednak, aby dieta była zbilansowana i dostosowana do wieku, aktywności i stanu zdrowia psa. Najlepiej skonsultować wybór karmy z weterynarzem lub doświadczonym hodowcą.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Wyżla węgierskiego jest stosunkowo prosta. Wystarczy regularne szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy i utrzymać skórę w dobrej kondycji. Ważne jest także regularne kontrolowanie i czyszczenie uszu, a także pielęgnacja pazurów.

Choroby

Wyżeł węgierski to generalnie zdrowa rasa, ale jak każdy pies, może być narażony na pewne problemy zdrowotne. Do najczęstszych należą dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, różnego rodzaju alergie, a także problemy z oczami. Dlatego regularne wizyty u weterynarza i profilaktyczne badania są tak ważne.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Wybierając Wyżła węgierskiego, warto zainwestować w dobrej jakości smycz i obrożę, które wytrzymają intensywne ćwiczenia i zabawy. Będzie także potrzebna spora ilość zabawek do żucia i interaktywnych, które pomogą zaspokoić potrzeby umysłowe psa.

Historia psa rasy Wyżeł węgierski

Początki

Początki rasy Wyżeł węgierski, znanej również jako Vizsla, sięgają ponad tysiąc lat wstecz, kiedy to węgierskie plemię Magyarów wykorzystywało te psy do polowań. Te pierwotne psy, nazywane „psy plemienne”, były cenione za swoje umiejętności myśliwskie, szczególnie za ich zdolność do śledzenia i gończych. Z biegiem czasu, te psy zaczęły być krzyżowane z innymi rasami, w wyniku czego powstał Wyżeł węgierski, jakiego znamy dzisiaj.

Rozwój rasy

Ewolucja rasy Wyżeł węgierski była procesem długotrwałym i skomplikowanym. W średniowieczu psy te były hodowane głównie przez szlachtę i używane do polowania na ptaki i drobne zwierzęta. W XIX wieku, gdy polowania stały się popularnym sportem, zaczęto zwracać większą uwagę na hodowlę psów myśliwskich. Wyżeł węgierski, ze względu na swoją wszechstronność i doskonałe umiejętności myśliwskie, zyskał wówczas na popularności. W latach 30. XX wieku, rasa została oficjalnie uznana przez Węgierski Kennel Club.

W czasie II wojny światowej rasa Wyżeł węgierski była na skraju wyginięcia. Na szczęście, dzięki wysiłkom entuzjastów rasy, udało się ją ocalić. Po wojnie, wiele rodzin węgierskich, które emigrowały do innych krajów, zabierało ze sobą swoje psy, co przyczyniło się do rozpowszechnienia rasy na całym świecie.

Obecnie

Dzisiaj, Wyżeł węgierski jest popularny na całym świecie, zarówno jako pies myśliwski, jak i rodzinny. Jego wrażliwość i inteligencja sprawiają, że jest często wykorzystywany jako pies terapeutyczny lub asystujący. Pomimo trudnej historii, rasa ta dzięki swoim wyjątkowym cechom i niezwykłej urodzie zyskuje coraz więcej miłośników.

Wzorzec psa rasy Wyżeł węgierski

Wyżeł węgierski to pies o eleganckim wyglądzie i proporcjonalnej budowie ciała, który zgodnie ze standardem FCI powinien mieć średniej wielkości głowę, zharmonizowaną z resztą ciała.

Głowa i szyja

Głowa powinna być dobrze umięśniona, o wydłużonym kształcie, a stop – wyraźnie zaznaczony. Nos jest szeroki, zawsze w kolorze harmonizującym z umaszczeniem, a oczy – średniej wielkości, o wyrazistym spojrzeniu i kształcie migdałowym. Kolor oczu powinien być jak najciemniejszy, ale zawsze zgodny z umaszczeniem.

Uszy są długie, wiszące, o zaokrąglonym zakończeniu. Są dobrze przylegające do policzków, a ich nasada jest szeroka i wysoko osadzona.

Szyja Wyżła węgierskiego powinna być mocna, dobrze umięśniona, bez skórzastego podgardla, proporcjonalna do ciała.

Tułów

Tułów Wyżła węgierskiego jest mocno zbudowany, z głęboką klatką piersiową i dobrze wysklepionymi żebrami. Grzbiet powinien być krótki, prosty, a lędźwiowe partie mocne i elastyczne. Zad jest lekko opadający.

Ogon

Ogon Wyżła węgierskiego jest nisko osadzony, mocny u nasady, zwężający się ku końcowi. W stanie spoczynku opada w dół, a podczas ruchu unosi się na poziomie grzbietu. Zgodnie z tradycją, w wielu krajach, w tym w Polsce, ogon jest przycięty do 2/3 oryginalnej długości. W krajach, gdzie przycinanie ogona jest zakazane, ogon może sięgać do skoków i jest noszony w linii poziomej lub lekko uniesiony.

Kończyny

Kończyny Wyżła węgierskiego są mocne i dobrze umięśnione, zarówno te przednie, jak i tylne. Łapy są zwarte, z dobrze zgiętymi palcami, a opuszki twardymi i mocnymi.

Sierść i umaszczenie

Sierść Wyżła węgierskiego jest krótka, przylegająca, gęsta i szorstka. Umaszczenie może być w różnych odcieniach żółci, od jasnego do ciemnego rudego. Każdy odcień jest dopuszczalny, o ile jest jednolity na całym ciele.

Charakterystyka ruchu

Wyżeł węgierski powinien poruszać się płynnie i łatwo, z wyraźnym impetem i energią. Ruchy powinny być koordynowane i zrównoważone, co pokazuje wytrzymałość i zdolności myśliwskie tej rasy.

Wielkość i waga

Pod względem wielkości, Wyżeł węgierski to pies średniej wielkości. Wysokość w kłębie dla samców wynosi od 57 do 64 cm, a dla samic od 53 do 61 cm. Waga powinna wynosić od 20 do 30 kg dla samców i od 18 do 25 kg dla samic.

Wyżeł węgierski – ciekawostki o rasie

Wyżeł węgierski, znany również jako Vizsla, to rasa z wieloma unikalnymi cechami i interesującymi faktami. Oto kilka ciekawostek, które mogą zainteresować miłośników tej rasy:

  1. Rasa z historią: Jak już wcześniej wspomniano, Wyżeł węgierski ma długą historię, która sięga ponad tysiąca lat. To jedna z najstarszych ras myśliwskich na świecie.
  2. „Ciepłonosny” pies: Vizsla, to węgierskie słowo oznaczające „wskaźnik”. Znane są z tego, że są „ciepłonosnymi” psami, co oznacza, że zamiast aportować zwierzynę w pysku, jak większość psów, Wyżeł węgierski delikatnie trzyma ją między swoimi ciepłymi ciałem a przednimi łapami. To jest wyjątkowo rzadkie zachowanie wśród psów myśliwskich.
  3. Znakomity pływak: Wyżeł węgierski to doskonały pływak, dzięki swoim silnym i dobrze umięśnionym kończynom. Psy tej rasy często wykorzystywane są do polowań wodnych.
  4. Psi supermodel: Wyżeł węgierski jest jednym z najczęściej występujących psów w reklamach i filmach. Jego elegancki wygląd i zdolność do szybkiego uczenia się sprawiają, że jest idealnym kandydatem na psa aktora.
  5. Pies dla aktywnych: Wyżle węgierskie są bardzo energiczne i potrzebują dużo ruchu. Są doskonałym wyborem dla osób prowadzących aktywny tryb życia, które cenią sobie długie spacery, bieganie czy jazdę na rowerze.
  6. Pomocnik w terapii: Dzięki swojej wrażliwości, inteligencji i łatwości w nauce, Wyżle węgierskie często są wykorzystywane jako psy terapeutyczne, asystujące czy do pracy z osobami niepełnosprawnymi.
  7. Unikalne umaszczenie: Każdy Wyżeł węgierski ma umaszczenie w odcieniach złotego pszenicznego, co czyni tę rasę wyjątkowo rozpoznawalną. Umaszczenie to powinno być jednolite i może się różnić od jasnego do ciemnego, ale zawsze musi być w harmonii z kolorem nosa, oczu i pazurów.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *