Greyhound – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Greyhound, nazywany również psami wyścigowymi, to wyjątkowa rasa, która zasługuje na pełne zrozumienie i docenienie. Od ich unikalnej budowy ciała do ich jedynego w swoim rodzaju charakteru, te psy wyróżniają się na tle innych ras. Zapraszam do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat tej niezwykłej rasy.

Greyhound – opis i wygląd rasy

Greyhound to rasa psa o atletycznym wyglądzie, długim i smukłym ciele. Ma duże oczy, które dodają mu wyrazistego wyglądu. Greyhound ma także krótką, gładką i gęstą sierść, która przyjmuje różne kolory, takie jak czarny, biały, płowy, niebieski, czerwony, szary, pręgowany lub jakikolwiek kombinację tych kolorów.

Charakter psa rasy Greyhound

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Greyhoundy są niezwykle zrównoważone i spokojne. Są inteligentne, łatwo uczą się nowych komend i szybko przyswajają zasady. Greyhoundy są z natury niezależne, ale jednocześnie są bardzo lojalne wobec swojego właściciela.

Jaką ma osobowość?

Mimo swojego wyglądu sportowego, Greyhoundy to psy o spokojnej naturze. Są ciche, delikatne i zwykle dobrze tolerują obecność innych zwierząt. Są też dość niezależne, ale to nie oznacza, że nie lubią towarzystwa – wręcz przeciwnie, Greyhoundy uwielbiają spędzać czas z ludźmi.

Greyhound – jak wyszkolić i wychować?

Greyhoundy są inteligentne, więc nauka nowych umiejętności czy komend nie sprawia im trudności. W przypadku tej rasy szczególnie ważne jest jednak pozytywne wzmocnienie. Greyhoundy są wrażliwe, więc najlepiej zastosować metody treningowe oparte na nagrodach i pochwałach.

Dla kogo nadaje się Greyhound?

Greyhound to idealny pies dla osób aktywnych, które chcą mieć psa o zrównoważonym temperamencie, ale jednocześnie gotowego do biegania i zabawy. Ta rasa wymaga przestrzeni do biegania i regularnych spacerów, ale poza tym jest zaskakująco spokojna i zadowolona z życia domowego.

Greyhound – cena

Cena Greyhounda zależy od wielu czynników, takich jak wiek psa, pochodzenie, czy posiada rodowód, a także od renomy hodowli. Średnio za szczeniaka Greyhounda trzeba zapłacić od 2000 do nawet 8000 zł.

Wady i zalety

Wady

Greyhoundy są psami wrażliwymi, które wymagają cierpliwości i delikatności. Mogą również być nieco niezależne, co niektórym właścicielom może przeszkadzać. Ponadto, ze względu na ich delikatną sierść, Greyhoundy mogą być podatne na zimno w chłodniejszych klimatach.

Zalety

Greyhoundy są niezwykle lojalne, przyjazne i inteligentne. Są świetnymi psami rodzinymi, które dobrze radzą sobie z innymi zwierzętami i dziećmi. Mają również niskie wymagania dotyczące pielęgnacji i zazwyczaj są zdrowe.

Greyhound – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Greyhoundy są psami o dużych wymaganiach energetycznych, więc ich dieta powinna być bogata w białko i tłuszcze. Ważne jest, aby dostarczyć im odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, a także zadbać o regularność posiłków.

Pielęgnacja

Greyhoundy mają krótką, gładką sierść, która nie wymaga dużo pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy i utrzymanie sierści w dobrej kondycji. Ze względu na niską zawartość tłuszczu w skórze, Greyhoundy mogą być wrażliwe na zimno, więc warto zaopatrzyć się w ciepłe ubranka na chłodniejsze dni.

Choroby

Greyhoundy są generalnie zdrową rasą, ale jak każde psy, mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne. Do najczęstszych należą problemy z sercem, skórą, a także biegunka, wynikająca z wrażliwego układu pokarmowego.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Greyhoundy potrzebują przede wszystkim dużo przestrzeni do biegania, więc jeżeli planujesz adopcję psa tej rasy, upewnij się, że masz odpowiednie miejsce. Z uwagi na ich wrażliwość na zimno, warto zaopatrzyć się w ciepłe ubranka dla psa. Greyhoundy są również szczególnie wrażliwe na obroże, dlatego lepiej jest zainwestować w szelki, które nie uciskają szyi psa.

Historia psa rasy Greyhound

Początki

Greyhound to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Pierwsze wzmianki o psach przypominających dzisiejsze Greyhoundy pochodzą z czasów starożytnego Egiptu, gdzie na grobowcach faraonów można znaleźć wyobrażenia psów o smukłym, atletycznym wyglądzie. Na terenach Bliskiego Wschodu hodowano psy o podobnych cechach, wykorzystywane do polowań na duże zwierzęta.

Rozwój rasy

Podczas panowania rzymskiego Greyhoundy dotarły do Europy, gdzie szybko zyskały popularność. W średniowieczu były cenione za swoje umiejętności łowieckie, a także za elegancki wygląd. W Anglii były tak bardzo cenione, że uchwałę z XII wieku zabraniało posiadania Greyhounda osobom spoza szlachty.

Rola Greyhoundów zmieniła się na przestrzeni wieków – z psów myśliwskich, przez psy szlacheckie, do psów wyścigowych. W XIX wieku, po wynalezieniu specjalnego mechanizmu – zająca na wędce, Greyhoundy zaczęły być wykorzystywane do wyścigów, które szybko zyskały popularność, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych.

Obecnie

W dzisiejszych czasach Greyhoundy są cenione zarówno jako psy sportowe, jak i domowe. Wciąż są popularne jako psy wyścigowe, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ale coraz częściej trafiają do domów jako zwierzęta domowe. Wielu Greyhoundów po zakończeniu kariery wyścigowej znajduje nowe domy, dzięki organizacjom zajmującym się adopcją tych psów.

Greyhoundy są także przedmiotem badań naukowych. Dzięki swoim unikalnym cechom, takim jak wyjątkowa szybkość i wrażliwość na niektóre leki, dostarczają cennych informacji dla naukowców z różnych dziedzin, od genetyki po medycynę weterynaryjną.

Podsumowując, historia Greyhoundów to fascynująca opowieść o psach, które od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi, dostosowując się do jego potrzeb i zmieniających się warunków. Dziś, jak nigdy wcześniej, Greyhoundy zasługują na naszą miłość i szacunek, nie tylko jako psy wyścigowe, ale przede wszystkim jako towarzysze życia codziennego.

Wzorzec psa rasy Greyhound

Greyhound to rasa, której wygląd jest nierozerwalnie związany z jej funkcją. To psy o atletycznej budowie, stworzone do biegania z niezwykłą szybkością. Ich sylwetka jest smukła i elegancka, a jednocześnie silna i muskularna.

Głowa Greyhounda jest długa i smukła z delikatnie zarysowanym stopem. Często porównuje się ją do kształtu klina. Nos jest ciemny, a oczy mają kształt migdałów i są ciemne lub harmonizują z umaszczeniem.

Uszy Greyhounda są niewielkie, o kształcie róży, noszone półpionowo. Kiedy pies jest zrelaksowany, uszy są złożone do tyłu, natomiast podczas zainteresowania czy ekscytacji są skierowane do przodu.

Szyja Greyhounda jest długa i muskularna, co pozwala im na swobodne poruszanie głową podczas biegu. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka, co zapewnia miejsce dla dużych płuc i serca, kluczowych dla wytrzymałości i szybkości.

Grzbiet jest lekko wygięty, a lędźwi silne i lekko wklęsłe, co zapewnia dodatkowy napęd podczas biegu. Ogon jest długi, noszony nisko, kiedy pies jest w stanie spoczynku, a podczas biegu działa jako ster, pomagając psu utrzymać równowagę przy szybkich zwrotach.

Nogi Greyhounda są proste i mocne, z długimi, mocnymi mięśniami, które umożliwiają im osiąganie dużych prędkości. Łapy są twarde, dobrze zakończone, zdolne do absorbowania wstrząsów podczas biegu.

Sierść Greyhounda jest krótka i gładka, dostępna w różnych kolorach i wzorach.

Greyhound – ciekawostki o rasie

Greyhound to niezwykła rasa psa, która posiada wiele interesujących cech i faktów. Oto kilka ciekawostek na temat tych wspaniałych zwierząt:

  1. Najszybszy pies na świecie: Greyhound jest uznawany za najszybszego psa na świecie. Potrafi osiągnąć imponującą prędkość dochodzącą do 72 km/h. Dzięki swojej niezwykłej szybkości i zwinności, są znakomitymi psami wyścigowymi.
  2. Wyjątkowy umysł: Pomimo swojej wysokiej aktywności fizycznej, Greyhoundy są również niezwykle inteligentne. Są szybko uczące się, co czyni je łatwymi do szkolenia i odpowiedzi na komendy.
  3. Wyczucie widzenia: Greyhoundy mają niezwykłe zdolności wzrokowe. Ich oczy są jasne i żywe, a ich pole widzenia jest szerokie i umożliwia im dostrzeganie ruchu nawet na znaczne odległości. Dzięki temu są świetnymi łowcami i psami wyścigowymi.
  4. Wrażliwość na zimno: Mimo że Greyhoundy posiadają krótką sierść, są one wrażliwe na chłodne warunki. Ze względu na brak tłuszczu pod skórą, trudno im zatrzymać ciepło w organizmie. Dlatego warto zapewnić im odpowiednią ochronę przed zimnem, szczególnie w chłodniejszych miesiącach.
  5. Charakter spokojny i łagodny: Pomimo swojej imponującej szybkości i wrodzonej siły, Greyhoundy są znane z ich spokojnego i łagodnego charakteru. Są ciche, delikatne i często określane jako „duchowe”. Są to psy, które cieszą się spokojnymi chwilami w towarzystwie swoich bliskich.
  6. Ekologiczne psy: Ze względu na niskie wymagania dotyczące aktywności fizycznej i pielęgnacji, Greyhoundy są uważane za ekologiczne psy. Nie potrzebują dużo miejsca ani intensywnych treningów, co sprawia, że są odpowiednie nawet dla osób mieszkających w mniejszych domach czy apartamentach.
  7. Historia sięgająca tysięcy lat: Greyhoundy mają długą i bogatą historię. Ich początki sięgają starożytnego Egiptu, gdzie były cenione jako towarzysze i psy łowieckie. Wraz z upływem czasu, Greyhoundy stały się symbolem szlachetności i były obecne w kręgach arystokracji.

Podsumowanie

Greyhound to niezwykle wyjątkowa rasa, która zasługuje na uznanie. Jej historia, wygląd i charakter czynią ją jedną z najbardziej niezwykłych ras na świecie. Pamiętaj, że Greyhoundy, choć są psami wyścigowymi, są przede wszystkim towarzyskimi i lojalnymi czworonogami, które potrzebują miłości i opieki.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *