Gryfonik brukselski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Gryfonik brukselski, znany również jako Brussels Griffon lub Belgicki Gryfon, to rasa psa, która z pewnością wywołuje uśmiech na twarzach wszystkich, którzy ją spotkają. Te niewielkie psy są pełne energii, inteligencji i niepowtarzalnego charakteru, co sprawia, że są niezwykle cennym dodatkiem do każdego domu. Ten artykuł ma na celu dostarczyć pełnej, dogłębnej wiedzy na temat tej wyjątkowej rasy.

Gryfonik brukselski – opis i wygląd rasy

Gryfonik brukselski to małe psy o twardym, szorstkim włosie, które potrafią robić ogromne wrażenie swoim osobliwym wyglądem. Charakterystyczną cechą jest ich mała, okrągła głowa z wydatnym czołem, krótkim nosem i dużymi, ciemnymi oczami, które przypominają wyglądem 'piwne butelki’. Uszy są duże i stojące, a ogon zwykle jest obcięty. Istnieją dwa typy tej rasy: o szorstkim i gładkim futrze. Gryfonik brukselski osiąga waga od 3 do 5 kg, a jego wysokość w kłębie wynosi od 18 do 20 cm.

Charakter psa rasy Gryfonik brukselski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Gryfonik brukselski to niezwykle inteligentne i szybko uczące się psy. Mają naturalną zdolność do łapania nowych umiejętności, co sprawia, że są wspaniałe do treningów i aktywności wymagających mentalnej stymulacji. Jednakże, te psy są również znane z upartości, co może utrudniać trening.

Jaką ma osobowość?

Rasa ta jest z natury wesoła, żywa i pełna energii. Są bardzo oddane swoim właścicielom i skłonne do tworzenia silnych więzi. Mają również skłonności do bycia niezależnymi i upartymi, co może być wyzwaniem dla właścicieli psów, którzy nie są przyzwyczajeni do tych cech.

Gryfonik brukselski – jak wyszkolić i wychować?

Choć Gryfoniki są inteligentne, wymagają cierpliwości i konsekwencji w treningu. Ich niezależny charakter może sprawiać trudności, dlatego polecane jest zastosowanie metody pozytywnych wzmocnień. Zaleca się również rozpoczęcie szkolenia jak najwcześniej.

Dla kogo nadaje się Gryfonik brukselski?

Gryfoniki brukselskie to wspaniałe psy dla osób, które cenią aktywny styl życia i chcą psa, który jest w stanie sprostać temu tempu. Są również dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, ponieważ są łagodne i tolerancyjne wobec małych dzieci.

Gryfonik brukselski – cena

Cena Gryfonika brukselskiego zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie, linie rodowe, osiągnięcia wystawowe rodziców. Cena szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w związku kynologicznym może wynosić od 4000 do 7000 PLN.

Wady i zalety

Wady

Gryfoniki brukselskie mogą być uparte, co może utrudniać ich szkolenie. Są również rasy brachycefalicznej, co oznacza, że mają skróconą twarz, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak trudności w oddychaniu.

Zalety

Gryfoniki brukselskie są inteligentne, energiczne i łatwo się uczą. Mają przyjazną naturę i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami i dziećmi. Są również małymi psami, które świetnie nadają się do mieszkania w mieszkaniu.

Gryfonik brukselski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Gryfoniki brukselskie są psami małymi, ale aktywnymi, co oznacza, że potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najlepiej jest karmić je suchą karmą wysokiej jakości, dostosowaną do ich wielkości, wieku i poziomu aktywności.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Gryfonika brukselskiego zależy od typu jego sierści. Psy o szorstkim włosie wymagają regularnego trymowania, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji, podczas gdy te o gładkim włosie wymagają tylko regularnego szczotkowania.

Choroby

Gryfoniki brukselskie są ogólnie zdrowymi psami, ale jak każda rasa, mają pewne predyspozycje do określonych problemów zdrowotnych. Należą do nich m.in. problemy z sercem, dysplazja stawów biodrowych, problemy z oczami i problemy z oddychaniem związane z ich krótką twarzą.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Zanim przyprowadzisz do domu Gryfonika brukselskiego, upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, w tym smycz, obrożę, miski na jedzenie i wodę, zabawki do gry i żucia, klatkę dla psa oraz odpowiednie miejsce do spania. Zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości akcesoria, które wytrzymają energiczny styl życia Gryfonika.

Historia psa rasy Gryfonik brukselski

Początki

Historia Gryfonika brukselskiego jest głęboko zakorzeniona w Belgii, gdzie rasa ta pierwszy raz pojawiła się w XIX wieku. Początkowo psy te były wykorzystywane jako strażnicy stajni oraz do łapania szczurów. Były cenione za swoją niezłomność i odwagę, a ich niewielki rozmiar sprawiał, że były doskonałe do tropienia i łapania szkodników.

Rozwój rasy

Na przestrzeni lat, hodowcy zaczęli krzyżować Gryfoniki brukselskie z innymi rasami, takimi jak Pugs, Affenpinscherzy i Spaniele, aby uzyskać ich obecny wygląd. Wielkość, charakterystyczne „lwi” wygląd oraz temperament tych psów przyciągnął uwagę belgijskiej arystokracji, co przyczyniło się do zwiększenia ich popularności.

Początkowo popularność Gryfoników brukselskich skupiała się głównie w Belgii. Jednakże, w wyniku tego, że królowa Maria Henrieta z Belgii była wielką fanką tych psów, rasa ta zyskała uznanie i międzynarodową popularność. Królowa Maria Henrieta otworzyła swoją własną hodowlę Gryfoników brukselskich, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania tą rasą na całym świecie.

Obecnie

Dzisiaj Gryfoniki brukselskie są cenione i kochane na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych, rasa ta jest szczególnie popularna wśród osób szukających małych, ale energicznych psów. Gryfoniki są znane ze swojego wyjątkowego wyglądu, żywiołowego charakteru i niezłomnej odwagi, a ich małe rozmiary czynią je idealnymi towarzyszami zarówno dla osób mieszkających w domach, jak i w mieszkaniach.

Jednakże, mimo ich popularności, Gryfoniki brukselskie nadal są rzadko spotykane i są uważane za jedną z najmniej licznych ras na świecie. Zainteresowanie nimi jest jednak ciągle duże, a ich unikalne cechy sprawiają, że są wyjątkowym dodatkiem do każdego domu.

Wzorzec psa rasy Gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski to mały pies, który cechuje się doskonałym wyważeniem i dumą. Idealny wzorzec tej rasy pokazuje psa o zrównoważonej sylwetce, krzepkim i mocnym, ale niezbyt masywnym ciele.

Głowa Gryfonika jest wyraźna, z krótkim, niezbyt długim pyskiem. Czoło jest wypukłe, z widocznymi zmarszczkami. Oczy są duże i okrągłe, o ciemnej barwie, pełne wyrazu. Usta są zwarte, a zęby silne. Gryfonik posiada wyraźny stop między czubkiem nosa a czołem.

Uszy są niewielkie i noszone pionowo, co dodaje Gryfonikowi wyrazistości. Kiedy pies jest zrelaksowany lub śpi, uszy mogą opadać, ale gdy jest czujny lub zainteresowany, uszy są wyprostowane. Włos na głowie jest długi i szorstki, tworząc charakterystyczną 'brodę’ i 'brwi’.

Ciało Gryfonika brukselskiego jest krótkie i kwadratowe, a jego sylwetka jest dobrze zarysowana. Klatka piersiowa jest szeroka i dobrze rozwinięta. Ogon jest podnoszony wysoko, często jest skrócony do jednej trzeciej oryginalnej długości.

Gryfonik brukselski ma długie, szorstkie, niekędzierzawe włosy, które tworzą tzw. 'plaszcz’. Na tułowiu, włos jest bardziej stojący niż na głowie, co daje psu wygląd nieco szorstki. Włos na kończynach jest krótszy i gładki.

Pod względem kolorystycznym, Gryfonik brukselski może występować w różnych odcieniach, od czerwieni do czerni, często z czarnym podpaleniem. Jednakże, niezależnie od koloru, cechą charakterystyczną jest zawsze czarna maska na twarzy.

Własności ruchu Gryfonika są sprężyste, żywe i pełne energii. Psy tej rasy poruszają się z łatwością, a ich ruchy są harmonijne i zdecydowane.

Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów tej rasy jest jej „monarszy” wygląd – pies wygląda dumnie, z podniesioną głową i czujnym spojrzeniem, co czyni go wyjątkowo uroczym towarzyszem.

Gryfonik brukselski – ciekawostki o rasie

Gryfonik brukselski, pomimo swojego małego rozmiaru, jest pełen zaskakujących ciekawostek, które sprawiają, że jest to rasa wyjątkowa i niezwykle interesująca.

  1. Gryfoniki brukselskie są często nazywane „psami z brodą” ze względu na ich charakterystyczną szorstką sierść na pysku. Długie włosy tworzą niezwykle uroczy efekt 'brody’, której nie można pominąć.
  2. Jednym z najbardziej znanych Gryfoników brukselskich jest Verdell z filmu „As Good as It Gets” (1997), gdzie grał u boku Jacka Nicholsona. Ta rola przyczyniła się do zwiększenia popularności rasy.
  3. Gryfoniki brukselskie mają reputację psów, które nie zdają sobie sprawy ze swojego małego rozmiaru. Są niezwykle odważne i zdecydowane, co często prowadzi do zabawnych sytuacji, gdy próbują podjąć wyzwania, które wydają się być ponad ich możliwości.
  4. Królowa Maria Henrieta z Belgii była wielką fanką Gryfoników brukselskich i to dzięki niej rasa ta zdobyła międzynarodowe uznanie. Królowa otworzyła nawet własną hodowlę tych psów!
  5. Pomimo swojej niewielkiej wielkości, Gryfoniki brukselskie są znane ze swojej niezłomności. Historia rasy pokazuje, że te psy były wykorzystywane do polowania na szczury w stajniach, co świadczy o ich nieugiętości i odwadze.
  6. Mimo iż Gryfoniki brukselskie są obecnie popularne jako psy towarzyszące, nie straciły one swoich instynktów łowieckich. Często można zauważyć, że te psy mają tendencję do podążania za małymi zwierzętami, jak na przykład ptaki czy gryzonie.
  7. Gryfonik brukselski jest jednym z niewielu psów, które są oficjalnie uznane za narodową rasę Belgii.
  8. W przeciwieństwie do wielu innych ras, Gryfoniki brukselskie są znane z tego, że są zdrowymi psami, które rzadko cierpią na typowe dla małych ras problemy zdrowotne.
  9. Choć Gryfoniki brukselskie są raczej rzadką rasą, to jednak zdobyły one wielu fanów na całym świecie. Są cenione za swoją energię, odwagę, a przede wszystkim za swoją niezwykłą urodę i charakter.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *