Terier szkocki – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Terier szkocki, nazywany też Scottie, to wyjątkowa rasa psa, która od lat zdobywa serca wielu miłośników czworonogów na całym świecie. Choć jest to pies niewielki, jego charakter jest pełen energii, odwagi i determinacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej unikalnej rasie.

Terier szkocki – opis i wygląd rasy

Terier szkocki to niewielki, ale solidnie zbudowany pies. Jego waga zwykle waha się od 8,5 do 10 kg, a wysokość w kłębie to około 25-28 cm. Posiada krótkie, mocne nogi, dzięki czemu jest doskonałym kopaczem – cechą typową dla terierów. Szata jest twarda i szorstka, zazwyczaj czarna, ale może być również szara lub pręgowana.

Charakter psa rasy Terier szkocki

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Scottie to rasa pełna energii i zaciętości. Jego pierwotnym zadaniem było polowanie na szkodniki, dlatego cechuje go duża odwaga i niezależność. Potrafi być również bardzo uparty, co sprawia, że trening może być nieco trudniejszy niż u innych ras.

Jaką ma osobowość?

Terier szkocki to bardzo wierny i oddany przyjaciel. Jest odważny i pewny siebie, ale także nieco niezależny i uparty. Potrafi być doskonałym towarzyszem dla całej rodziny, ale najlepiej sprawdza się jako pies jednej osoby.

Terier szkocki – jak wyszkolić i wychować?

Pomimo swojej upartości, Scottie jest inteligentny i zdolny do nauki. Kluczowe jest jednak zastosowanie odpowiednich metod treningowych. Należy zachęcać psa do współpracy, stosując pozytywne wzmacnianie, a nie surową dyscyplinę.

Dla kogo nadaje się Terier szkocki?

Terier szkocki to pies dla aktywnych osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Ze względu na swoją energię i upartość, Scottie potrzebuje właściciela, który będzie konsekwentny i cierpliwy.

Terier szkocki – cena

Cena szczeniaka rasy Terier szkocki zależy od wielu czynników, takich jak reputacja hodowcy czy linia genetyczna psa. Średnio, za szczeniaka tej rasy trzeba zapłacić od 2000 do 4000 PLN.

Wady i zalety

Wady

Terier szkocki, pomimo swojej urody i uroku, ma pewne cechy, które mogą być postrzegane jako wady. Przede wszystkim, jest to pies o silnym charakterze, który potrafi być uparty i niezależny. Jego zdolność do samodzielnej pracy, która była niezbędna w pierwotnych warunkach polowania, może utrudniać trening, zwłaszcza dla mniej doświadczonych właścicieli.

Scottie ma również silny instynkt łowiecki, co oznacza, że może gonić małe zwierzęta, takie jak gryzonie czy ptaki. Jest to coś, co należy mieć na uwadze, jeśli w domu są inne małe zwierzęta lub jeśli pies jest wyprowadzany na spacery w miejscach, gdzie są dzikie zwierzęta.

Dodatkowo, Terier szkocki może być nieco rezerwowany wobec obcych. Nie jest to rasa, która od razu zaprzyjaźni się z każdym, kogo spotka. Często wybiera jedną osobę, z którą najbardziej się zżywa, co oznacza, że inni członkowie rodziny mogą czuć się mniej uprzywilejowani.

Zalety

Pomimo wymienionych wyżej wad, Terier szkocki ma wiele zalet, które sprawiają, że jest tak ceniony jako pies domowy. Przede wszystkim, jest to rasa bardzo inteligentna. Scottie szybko się uczy i potrafi rozwiązywać problemy, co sprawia, że jest ciekawym towarzyszem.

Mimo swojego niezależnego ducha, Terier szkocki jest bardzo oddany swojemu właścicielowi. Jest lojalny i często tworzy silne więzi z wybraną osobą. Może być również bardzo odważny i pełen energii, co sprawia, że jest świetnym towarzyszem dla aktywnych osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu.

Inną zaletą tej rasy jest jej wygląd. Scottie jest łatwo rozpoznawalny dzięki swojej szorstkiej sierści, krótkim nogom i długiemu pyskowi. Jest to rasa, która zawsze przyciąga wzrok na spacerach.

Ostatnia, ale nie mniej ważna zaleta, to długowieczność rasy. Terier szkocki, przy odpowiedniej opiece, może dożyć nawet 15 lat, co daje właścicielowi wiele lat towarzystwa tego uroczego psa.

Terier szkocki – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Prawidłowe żywienie jest kluczowe dla zdrowia każdego psa, a Terier szkocki nie jest wyjątkiem. Ta rasa ma tendencję do przybierania na wadze, dlatego ważne jest, aby monitorować ilość i jakość spożywanego przez niego pokarmu.

Dieta Scottie powinna być zbilansowana i bogata w wysokiej jakości białko, które jest kluczowym składnikiem dla zdrowia mięśni. Tłuszcze również są ważne, ale ich nadmiar może prowadzić do otyłości. Dlatego warto dostarczać je w umiarkowanych ilościach. Węglowodany powinny pochodzić z dobrej jakości źródeł, takich jak warzywa i ryż.

Pamiętaj o regularnym dostarczaniu wody, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Teriera szkockiego jest dość specyficzna, ze względu na jego szorstką, dwuwarstwową sierść. Włosy okrywowe są twarde i sztywne, podczas gdy podszerstek jest miękki i gęsty. Aby utrzymać sierść psa w dobrym stanie, niezbędne jest regularne trymowanie, które polega na usuwaniu starych włosów okrywowych.

Należy jednak pamiętać, że trymowanie to technika wymagająca praktyki i doświadczenia. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, lepiej skorzystaj z usług profesjonalnego groomera.

Scottie nie wymaga częstego kąpania. Wystarczy to robić raz na kilka miesięcy, chyba że pies się mocno ubrudzi.

Choroby

Terier szkocki, jak wiele ras, jest narażony na pewne choroby dziedziczne. Zaliczamy do nich m.in. dysplazję stawu biodrowego, która może prowadzić do bólu i problemów z chodzeniem, a w skrajnych przypadkach nawet do paraliżu. Częstą dolegliwością jest także krwotoczne zapalenie skóry (Hemangiosarcoma), choroba, która dotyka naczyń krwionośnych psa.

Regularne badania weterynaryjne są niezbędne, aby monitorować zdrowie psa. W przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów zdrowotnych, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Pierwsze, co powinieneś zrobić przygotowując dom na przybycie Teriera szkockiego, to zainwestować w dobrą smycz i uprząż. Scottie to energiczne psy, które lubią odkrywać świat, dlatego potrzebują sprzętu, który zapewni im bezpieczeństwo podczas spacerów.

Ponadto, Terier szkocki uwielbia zabawki. W szczególności interaktywne zabawki, które będą stymulować jego inteligencję i pomogą spalić nadmiar energii. Zabawki do gryzienia są również ważne, szczególnie dla szczeniąt, które ząbkują.

Komfortowy legowisko to kolejna rzecz, którą warto mieć. Scottie uwielbiają wygodne miejsca do spania, dlatego warto zainwestować w dobrą, wygodną posłanie dla psa.

Historia psa rasy Terier szkocki

Początki

Początki rasy Terier szkocki sięgają XVIII wieku w Szkocji, skąd pochodzi nazwa rasy. Te niepozorne i szorstkowłose psy zostały wyhodowane specjalnie do polowania na lisy, kretowate i inny drobny zwierz nornicowaty. Używano ich również do wypędzania szkodników z nor, stąd ich inna nazwa – „terier norowy”. Właśnie dlatego rasa ta charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością, odwagą i uporem, niezbędnym do skutecznego polowania.

Rozwój rasy

Mimo że Terier szkocki ma swoje korzenie w XIX wieku, to formalnie rasa została uznana dopiero w 1880 roku. To właśnie wtedy Captain Gordon Murray oraz Szkocki Klub Teriera zaprezentowali na wystawie pierwsze egzemplarze tej rasy. Po dwóch latach został on oficjalnie zarejestrowany w The Kennel Club (TKC) w Wielkiej Brytanii.

Początek XX wieku przyniósł prawdziwy rozkwit popularności Terierów szkockich, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Psy te zaczęły pojawiać się w domach zamożnych Amerykanów, co tylko zwiększyło ich renomę.

Obecnie

Terier szkocki, choć nie jest tak popularny jak wiele innych ras terierów, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Psy te są cenione za swoje unikalne cechy, takie jak niezależność, odwaga i siła charakteru. Obecnie Terier szkocki jest powszechnie uważany za psa rodzinny, ale nie zapominajmy, że to rasa, która została wyhodowana do pracy i która nadal ceni sobie możliwość aktywności i wykorzystania swoich instynktów.

Wzorzec psa rasy Terier szkocki

Terier szkocki to rasa o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Są to psy o mocnej, muskularnej budowie ciała, pomimo swojego niewielkiego rozmiaru. Mierzą zazwyczaj od 25 do 28 cm w kłębie i ważą od 8,5 do 10 kg. Proporcje są bardzo ważne dla tej rasy, dlatego też ich długość od nosa do ogona powinna być równa dwóm wysokościom w kłębie.

Głowa Teriera szkockiego jest długa i wąska z wyraźnym stopem i małymi, przenikliwymi oczami o ciemnej barwie. Uszy są małe, stojące, o kształcie przypominającym litery „V”. Nos jest zawsze czarny.

Psy tej rasy posiadają krótkie, proste nogi i mocny grzbiet, co nadaje im bardzo charakterystyczną sylwetkę. Ogon jest średniej długości, gruby u nasady, zwężający się ku końcowi, zawsze trzymany do góry, ale nie powinien być zbyt wygięty w łuk.

Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu Teriera szkockiego jest jednak jego sierść. Ma on dwuwarstwową szatę – twardy włos okrywowy i miękki podszerstek. Kolor sierści może być czarny, pręgowany lub szary.

Terier szkocki – ciekawostki o rasie

Terier szkocki, zwany również Scottie, jest rasą o wielu fascynujących cechach i bogatej historii, która skrywa wiele interesujących faktów. Oto kilka ciekawostek na temat tej wyjątkowej rasy.

  1. Terier szkocki to prawdziwy symbol Szkocji. Na równi z takimi ikonami jak dudy czy szkocka whisky, Scottie jest rozpoznawalny na całym świecie jako wizerunek szkockiego dziedzictwa i kultury.
  2. Scottie był ulubieńcem wielu znanych osobistości. Przykładowo, amerykańska pierwsza dama, Eleanor Roosevelt, miała psa tej rasy o imieniu Fala. Znany jest również fakt, że królowa Anglii, Elżbieta II, miała w dzieciństwie Teriera szkockiego.
  3. Ta rasa jest znana ze swojego niepowtarzalnego stylu biegu – podczas galopu, tylne nogi Scottiego wydają się prawie przeskakiwać przednie.
  4. Scottie są niewątpliwie jednymi z najbardziej rozpoznawalnych psów na świecie. Ich charakterystyczna sylwetka jest często używana w logo firm i w reklamach. Jest nawet figura Teriera szkockiego w popularnej grze planszowej Monopol!
  5. Te psy są niezwykle długowieczne. Przy odpowiedniej opiece i zdrowym stylu życia, Scottie mogą dożyć nawet 15 lat.
  6. Scottie, mimo swojego małego rozmiaru, to prawdziwi strażnicy. Są bardzo wyczulone na obecność intruzów i nie zawahają się ich przepędzić.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *