Landseer – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Landseer, jest rasą psa, która cieszy się wielkim uznaniem i miłością ze względu na swój urok i inteligencję. Te duże, silne psy są znane z wytrzymałości i delikatności, co czyni je idealnymi towarzyszami zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla aktywnych osób starszych. Ten artykuł poświęcony jest rasy Landseer, celem przedstawienia pełnego obrazu tego niezwykłego psa.

Landseer – opis i wygląd rasy

Rasa Landseer należy do grupy nowofundlandów i jest niezwykle podobna do nich, z drobnymi jednak różnicami. Landseery są ogromnymi psami, o mocnej, masywnej budowie. Samce mogą osiągać do 80 cm w kłębie i ważyć do 80 kg, podczas gdy samice są nieco mniejsze, zazwyczaj mierzą do 74 cm i ważą do 70 kg.

Charakterystyczną cechą Landseerów jest ich futro. Mają gęstą, wodoodporną sierść, która jest głównie biała z czarnymi plamami. Mają szerokie, mocne głowy, z prostym nosem i dużymi, ciemnymi oczami. Mają mocne, dobrze umięśnione ciała, z głęboką klatką piersiową i mocnymi, prostymi nogami. Ogony Landseerów są długie i mocne, często noszone nisko, gdy pies jest w spoczynku.

Charakter psa rasy Landseer

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Landseery są znanymi pływakami, z natury mają predyspozycje do pracy w wodzie. Są wykorzystywane jako psy ratownicze, wykazują się dużą odwagą i determinacją. Wymagają regularnej aktywności, zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Ich umiejętności obejmują także doskonały węch i naturalne zdolności do nauki i szkolenia.

Jaką ma osobowość?

Landseery są psami o łagodnym i przyjacielskim usposobieniu. Są zazwyczaj spokojne, cierpliwe i miłe, co czyni je idealnymi towarzyszami dla dzieci. Są zazwyczaj dobrze zrównoważone, opanowane i nie wykazują agresji bez powodu. Landseery są bardzo oddane swoim rodzinom i są znane z tego, że są lojalne i opiekuńcze.

Landseer – jak wyszkolić i wychować?

Pies rasy Landseer jest inteligentny i chętny do nauki, co czyni go łatwym do szkolenia. Podczas szkolenia ważne jest, aby zachować cierpliwość i konsekwencję, ponieważ te psy najlepiej reagują na pozytywne wzmocnienia. Ponieważ są to psy duże i silne, odpowiednie szkolenie w zakresie posłuszeństwa jest niezbędne już od wczesnego wieku.

Dla kogo nadaje się Landseer?

Landseer jest idealnym psem dla aktywnych osób lub rodzin, które mają wystarczająco dużo miejsca do zapewnienia mu odpowiedniej ilości ćwiczeń. Są to psy towarzyskie, które dobrze czują się w środowisku rodzin, gdzie mogą być blisko swoich właścicieli.

Landseer – cena

Cena szczeniaka rasy Landseer może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, linia genetyczna i dostępność. Generalnie, można oczekiwać, że cena za szczeniaka tej rasy będzie się wahać w granicach od 2000 do 4000 PLN.

Wady i zalety

Wady

Każda rasa ma swoje wady, a Landseer nie jest wyjątkiem. Ze względu na swoją wielkość, Landseer może być nieco nieporęczny w mniejszych pomieszczeniach. Z powodu swojej siły i wielkości, wymaga też odpowiedniego szkolenia. Ponadto, te psy są skłonne do niektórych problemów zdrowotnych, o których będziemy mówić później.

Zalety

Landseer jest psem o wielu zaletach. Jego łagodne usposobienie czyni go idealnym towarzyszem dla dzieci, a jego lojalność i ochronny instynkt sprawiają, że jest wspaniałym stróżem domowym. Landseer jest też znanym pływakiem, co czyni go idealnym psem dla tych, którzy cenią aktywny tryb życia.

Landseer – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Landseery są dużymi psami i jak można się domyślać, mają duże zapotrzebowanie na pożywienie. Ważne jest jednak, aby nie przekarmiać psa, ponieważ mogą być skłonne do tycia. Najlepiej jest karmić Landseera specjalistyczną karmą dla dużych ras, która zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Landseera jest stosunkowo prosta, ale wymaga regularnego szczotkowania, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji. Ponieważ mają wodoodporną sierść, nie wymagają częstych kąpieli, chyba że są szczególnie brudne.

Choroby

Landseery, jak wiele dużych ras, są podatne na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Warto więc regularnie sprawdzać stan zdrowia swojego psa i zapewnić mu odpowiednią opiekę weterynaryjną.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Z powodu rozmiarów Landseera, potrzebuje on dużego legowiska oraz solidnej miski do jedzenia i picia. Ważne są też zabawki dla psów, które pomogą zaspokoić jego naturalną potrzebę gryzienia i zająć go kiedy jest sam w domu. Właściciel Landseera powinien również zainwestować w mocne szelki lub obrożę oraz solidną smycz, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas spacerów.

Historia psa rasy Landseer

Początki

Historia Landseera zaczyna się na początku XIX wieku w Kanadzie, gdzie psy o podobnym typie budowy, jak nowofundlandy czy landseery, były wykorzystywane do ciężkich prac w wodzie. Początkowo nie były one rozróżniane jako oddzielne rasy. Landseery pomagały rybakom, ciągnąc sieci, a także były znane jako wyśmienite psy ratownicze – potrafiły wyciągać z wody tonących ludzi czy odzyskiwać przedmioty.

Rozwój rasy

Rozwój rasy Landseer jako odrębnej od nowofundlanda, zaczyna się w drugiej połowie XIX wieku. W 1863 roku na wystawie w Paryżu został zaprezentowany pies o nazwie „Lion”, który uważany jest za protoplastę rasy Landseer. Właśnie ten pies, swoim wyglądem i zachowaniem, zainspirował brytyjskiego malarza Edwina Landseera, który uwiecznił psa na swoich obrazach. Artysta przedstawiał te psy jako niezwykle odważne, pełne godności i majestatu, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania tą rasą.

Dopiero w 1880 roku, Fédération Cynologique Internationale (FCI) oficjalnie uznała Landseera jako odrębną rasę. Na Wyspach Brytyjskich do dzisiaj Landseer jest uznawany za odmianę nowofundlanda, ale w innych częściach świata, w tym w Polsce, uchodzi za odrębną rasę.

Obecnie

Obecnie Landseer jest rasą cenioną zarówno za swoje walory użytkowe, jak i towarzyskie. Jego wytrzymałość i umiejętność pływania są nadal wykorzystywane w pracy ratowniczej. Przyjazne usposobienie, cierpliwość i oddanie dla rodziny sprawiają, że jest również chętnie wybierany jako pies rodzinny. Mimo to, Landseer nie jest rasą bardzo popularną, co wynika prawdopodobnie z jego dużych rozmiarów i specyficznych wymagań dotyczących opieki i wychowania. W Polsce pierwszy zarejestrowany miot tej rasy pojawił się dopiero w 1992 roku.

Wzorzec psa rasy Landseer

Landseer jest dużym, mocnym i harmonijnie zbudowanym psem. Cechy zewnętrzne tej rasy są dokładnie opisane w oficjalnym wzorcu FCI.

Głowa Landseera jest masywna, ale niezbyt ciężka. Kufa jest szeroka i głęboka, z dobrze rozwiniętymi nozdrzami. Nos powinien być czarny, z wyjątkiem białych i kremowych psów, gdzie jest dopuszczalny nos o kolorze ciemnego kremu lub brązowym. Oczy są średniej wielkości, kształtu migdałowego, barwy brązowej, z wyrazem dobroci i inteligencji. Uszy są średniej wielkości, o zaokrąglonych końcach, przylegające do głowy.

Sylwetka Landseera jest mocna i dobrze zrównoważona. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka, co zapewnia dużą pojemność płuc, niezbędną do wytrzymałości pływackiej. Grzbiet jest prosty i mocny, a lędźwie krótkie i silne.

Ogon Landseera jest długi i dobrze oznaczony. Kiedy pies jest zrelaksowany, ogon zwisa swobodnie, ale kiedy jest podekscytowany lub w ruchu, nosi go z gracją, tworząc lekkie łuk.

Szata Landseera jest gęsta, z twardym włosem osłonowym i miękkim podszerstkiem, który zapewnia izolację termiczną. Sierść jest zazwyczaj biała z czarnymi plamami.

Wzorzec rasy określa także temperament Landseera. Psy te powinny wykazywać się dobrym usposobieniem, inteligencją i chęcią do pracy. Muszą być odważne, ale nie agresywne, oraz pokazać naturalną skłonność do pracy z ludźmi.

Ruch Landseera powinien być płynny i harmonijny, z silnym pędem od tyłu. Chociaż są to duże psy, nie powinny wykazywać żadnej ociężałości.

Landseer – ciekawostki o rasie

  1. Landseer to naturalny pływak. Dzięki swoim dużym łapom, które działają jak wiosła, i gęstej, wodoodpornej sierści, jest doskonałym ratownikiem wodnym. Ta rasa jest nawet wykorzystywana do pracy z wodnych służb ratowniczych w niektórych krajach.
  2. Rasa ta jest nazywana na cześć Edwina Landseera, brytyjskiego malarza, który często przedstawiał te psy na swoich obrazach. Najbardziej znanym z nich jest „Biały bokser”, który przedstawia psa o wyglądzie bardzo podobnym do dzisiejszych landseerów.
  3. Landseer, mimo swojej wielkości, jest bardzo delikatnym i spokojnym psem, co czyni go idealnym towarzyszem dla dzieci. Są znane z wyjątkowej cierpliwości i dobroci, co sprawia, że świetnie dogadują się z młodszymi członkami rodziny.
  4. Ciekawostką jest fakt, że landseery to psy o „dwóch prędkościach”. Są zdolne do spokojnego i leniwego odpoczynku w domu, ale jak tylko nadarzy się okazja do aktywności, np. spaceru czy pływania, potrafią wykazać się dużą energią i wytrzymałością.
  5. Landseery są jednymi z nielicznych ras psów, które posiadają „szósty palec” na tylnych łapach. Jest to resztkowy palec, który nie pełni funkcji, ale jest charakterystycznym elementem tej rasy.
  6. Pomimo faktu, iż są rasą dużą, Landseery nie są zaliczane do grupy molosów. FCI klasyfikuje je jako psy w typie pinczera i sznaucera, molosów, ras szwajcarskich i innych ras.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *