Puli – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Bez wątpienia, nie ma drugiego psa, który by tak zdecydowanie przyciągał wszystkie spojrzenia na ulicy. Puli, znany również jako węgierski owczarek, to prawdziwa ciekawostka w świecie psów. Charakterystyczne, skręcone na kształt sznurków sierść, stosunkowo niewielki rozmiar oraz niezwykłe zdolności czynią go wyjątkowym czworonogiem. Dlatego też, jeśli interesują Cię oryginalne rasy, a psy typu do strzyżenia są Ci obce, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego wszystkiego o psie rasy Puli.

Puli – opis i wygląd rasy

Puli to niewielki pies o mocnej, ale lekko zwinnej budowie. Dorosłe samce osiągają wysokość 39-45 cm w kłębie, a samice 37-41 cm. Charakterystycznym elementem wyglądu Pulików, bo tak nazywa się mnogi od tej rasy, jest ich sierść. Wyglądem przypomina kłęby wełny, paski czy sznurki. Początkowo jest miękka i puszysta, ale z wiekiem zaczyna się skręcać, tworząc unikalne dla puli dredy. Kolory sierści to najczęściej różne odcienie czarnego, choć mogą występować również szare, białe i kremowe.

Charakter psa rasy Puli

Puli to zdecydowanie pies dla aktywnych. Są żywiołowe, radosne, a do tego bardzo inteligentne. Doskonale nadają się do treningów, często biorą udział w różnorodnych zawodach agility czy obedience. Są to psy bardzo oddane swoim właścicielom, którzy troskliwie strzegą swojego terytorium.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Puli jest rasą o wrodzonych umiejętnościach pasterskich, dlatego będzie świetnym towarzyszem na długich spacerach i biegach. Dobrze radzi sobie również w treningach posłuszeństwa, agility czy frisbee. Niezmiernie lubi pracować z człowiekiem, a swoje zadowolenie okazuje merdając ogonem.

Jaką ma osobowość?

Psiaki tej rasy są to zdecydowanie psy z charakterem. Wesołe, pełne życia i bardzo spostrzegawcze. Choć mogą być nieco uparte, biorą z właścicielem maksymalną ilość radości a podczas zabawy nie mają sobie równych.

Puli – jak wyszkolić i wychować?

Psy rasy Puli nie są trudne do wychowania, jednak by zdobyć ich pełne zaufanie, trzeba wykazać się konsekwencją. W procesie przyzwyczajania jest ważne, by zachować cierpliwość i zrozumienie. Zdecydowanie należy nagradzać ich za dobrze wykonane polecenia, bo to psa zmotywuje do dalszej nauki.

Dla kogo nadaje się Puli?

Puli to idealna rasa dla osób aktywnych, które pragną spędzać mnóstwo czasu na powietrzu. Puli będzie świetnym kompanem do joggingu, jazdy na rowerze czy długich spacerów. Jest też dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, choć wymaga stworzenia odpowiednich warunków do wybiegania się.

Puli – cena

Puli to rasa dość rzadka, więc cena za szczeniaka może być wyższa niż w przypadku popularnych ras. Cena za szczeniaka z hodowli zaczyna się od około 2000 PLN, ale za odpowiedni rodowód lub osiągnięcia wystawowe przodków może być znacznie wyższa.

Różnice między rasą psa Puli a rasą psa Komandor

Choć zarówno Puli, jak i Komandor są węgierskimi psami pasterskimi znanych z ich unikalnych „warkoczowych” sierści, istnieją między nimi wyraźne różnice. Po pierwsze, jeśli chodzi o wielkość, Komandor jest znacznie większy i potężniejszy – dorosłe osobniki tej rasy mogą ważyć nawet powyżej 50 kg, podczas gdy Puli zwykle waży około 10-15 kg. Puli jest bardziej zwinny i energiczny, często używany do pędzenia stada, podczas gdy Komandor jest naturalnym stróżem, który chroni stado przed drapieżnikami. Co więcej, chociaż obie rasy mają skłonność do formowania się warkoczowatych sierści, sierść Komandora jest zazwyczaj bardziej matowa i gęsta, co jest adaptacją do surowych zim węgierskich równin. W osobowości obie rasy również różnią się od siebie: Puli jest bardziej niezależny i czasem uparty, podczas gdy Komandor jest bardziej powściągliwy i ostrożny w obecności obcych.

Wady i zalety Puli

Wady

Do wad psa rasy Puli zalicza się jednoznacznie pielęgnację. Włosy Pulika wymagają bowiem regularnego, aczkolwiek niezbyt skomplikowanego pielęgnowania. W przeciwnym razie mogą ulec kołtunieniu. Równie ważne jest odpowiednie zaspokojenie ich potrzeby ruchu.

Zalety

Ale Puliki mają zdecydowanie więcej zalet. Są to psy niezwykle wierne i oddane swoim właścicielom. Są mądre i zrównoważone, co sprawia, że doskonale nadają się do zabaw z dziećmi. Są towarzyskie, łatwo też nawiązują kontakty z innymi psami. Łatwość w szkoleniu to kolejna ich zaleta, która przemawia za wyborem tej rasy.

Puli – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Puli, znane również jako owczarki węgierskie, to porażka rzadko spotykanej rasy psów afekcyjnych o wyjątkowych zdrowotnych potrzebach. Te psy, wyróżniające się niesłychanie charakterystyczną, pęczkowatą sierścią, wymagają specyficznego podejścia do pielęgnacji.

Żywienie

Karmienie puli bywa wyzwaniem. Psy te potrzebują zbalansowanej diety, bogatej w białko, tłuszcze i minerały. Białko jest niezbędne dla rozwoju i regeneracji mięśni, a odpowiednia ilość tłuszczów jest kluczowa dla zachowania zdrowego i lśniącego futra. Jest również ważne, aby kontrolować ilość pożywienia, którą się podaje – puli są małymi psami i mają tendencje do tycia.

Pielęgnacja

Pielęgnacja puli wymaga szczególnego czasu i uwagi. Najważniejszym aspektem pielęgnacji jest pielęgnacja ich długich, skręconych włosów. Włosy te można pielęgnować na dwa sposoby: pozostawiając je do swobodnego skręcania lub przeplatania je w loczki. W każdym przypadku konieczne jest regularne czesanie, mycie i kontrola sierści, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów.

Choroby

Co do chorób, puli są stosunkowo zdrową rasą. Jak jednak każda rasa, mogą być podatne na pewne choroby genetyczne. Wśród nich dysplazję stawu biodrowego, problemy z oczami (katarakta, atrofia siatkówki) oraz różne alergie skórne. Dobra genetyka, odpowiednia dieta i regularne kontrole weterynaryjne mogą pomóc zapobiec lub zminimalizować ryzyko pojawienia się tych problemów.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Pulki wymagają specyficznych akcesoriów, które ułatwiają zarówno pielęgnację, jak i codzienną opiekę nad nimi. Wśród nich warto wyróżnić szeroki grzebień do sierści, szczotkę do masażu skóry, a także specjalistyczne szampony dla psów z długą sierścią. Ważne jest także zapewnienie puli odpowiednich zabawek na rozbudowanie umiejętności psa, smycze, miseczki do jedzenia i picia.

Historia psa rasy Puli

Rasa puli, jest jedną z najstarszych ras pochodzących z Węgier. Są one znane przede wszystkim z unikalnej, loczkowanej struktury sierści.

Początki

Historia Pulików rozpoczyna się za czasów Węgier przedinwazyjnych, kiedy to były wykorzystywane przede wszystkim jako psy pasterskie. Puli pochodzą od psów brought brought herding wywiezionych na Półwysep Azjatycki około 2000 lat przed Chrystusem. W X wieku, przybycie Madjarów na tereny dzisiejszej Węgier, przyspieszyło rozwój rasy.

Rozwój rasy

Przez wieki puli służyły jako owczarki, stróżując stada owiec na rozległych pastwiskach. Miały doskonały zmysł orientacji i mogły samodzielnie wracać na pastwiska ze stadem. W XIX wieku, kiedy pastwiska zaczęły ustępować miejsca polom uprawnym, znaczenie puli jako psów pasterskich zmniejszało się. Rozpoczął się proces przemiany puli w psa stróżującego i towarzyszącego.

Obecnie

Obecnie puli jest kojarzony przede wszystkim jako pies towarzyszący, ale jego zdolności pasterskie są nadal cenione. Na Węgrzech puli jest uważany za skarb narodowy i jest często używany jako symbol kraju. Pomimo tego, puli nadal nie jest rasą dobrze znaną poza granicami Węgier.

Wzorzec psa rasy Puli

  • Rozmiar: Puli to psy małe do średniej wielkości, z wysokością w kłębie wynoszącą od 37 do 44 cm u samców i od 34 do 39 cm u samic.
  • Waga: Ich waga oscyluje wokół 10–15 kg, chociaż puliki mogą być zarówno lżejsze, jak i cięższe niż ten przedział wagowy.
  • Sierść: Najbardziej uderzającą cechą puli jest jego pęczkowata, skręcona sierść. Pojedynczy włosy są cienkie, ale ze względu na swoje skrętne charakterystyki, formują się w grube pukle.
  • Kolor: Puli występują w kilku kolorach: czarnym, białym i różnych odcieniach szarości i fuksji.
  • Uszy: Uszy Pulików są płaskie, w kształcie litery „V”, i są średnio długie.
  • Ogon: Ogon Pulików jest zwykle zwinięty na grzbiet.

Puli – ciekawostki o rasie

  • Puli jest zwany potocznie „mop dog” z powodu unikatowego, pęczkowatego wyglądu jego futra.
  • W eleganckim języku węgierskim „puli” oznacza „owczarka”, co odzwierciedla pradawną rolę tych psów jako strażników stad.
  • Miały swój udział w Hollywood. Puli pojawił się w filmie „Hotel dla psów”.
  • Z powodu unikalnego futra, nie strzępią go rzucając go wszędzie po domu, tak jak inne rasy. Jest to jednak zasłona dwóch ostrzy, ponieważ futro puli wymaga regularnej pielęgnacji, aby zapobiec powstawaniu kołtunów.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *