Mudi – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Mudi to wszechstronna i dynamiczna rasa psów pochodząca z Węgier. Ta niezwykła rasa zasługuje na szczególną uwagę – mimo że jest mało rozpoznawalna poza granicami swojego kraju, charakterystyka Mudiego uczyniła go ulubieńcem wielu pasjonatów psów na całym świecie. Zapraszam do zgłębienia wiedzy na temat Mudi, który zaskoczy Cię swoją ekspresją, inteligencją i wytrzymałością.

Mudi – opis i wygląd rasy

Rasa Mudi to psy średniej wielkości, ich masa wynosi zazwyczaj od 18 do 29 kilogramów. Mają mocną, dobrze zbudowaną sylwetkę i atletyczną budowę ciała. Sierść Mudiego jest falista, tworząca naturalne kędziory- w kolorach od białego do czarnego, z przewagą kolorów płowych i szarych. Wyróżniają się wysoko położonymi, stojącymi uszami, które wydają się zawsze na baczności. Z pełnym zaangażowaniem i inteligencją patrzą na świat poprzez skoncentrowane, jasne oczy, narzucając swoją obecność.

Charakter psa rasy Mudi

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Mudi to genialni pasterze, co jest zasługą ich ostrych zmysłów, doskonałych umiejętności organizacyjnych i niestrudzonej siły. Do dziś są powszechnie używane do pilnowania stad na Węgrzech. Są także znakomitymi psi atleci, często biorą udział w konkursach agility, obedience i flyball. To psy bardzo inteligentne i zdolne do nauczenia się wielu komend i sztuczek.

Jaką ma osobowość?

Mudi jest zrównoważonym i łagodnym psem, który bardzo szybko tworzy silne więzi z członkami rodziny. Są bardzo lojalne, a jednocześnie samodzielne i pewne siebie. Mimo że są nieco niezależne, potrzebują dużo kontaktu z ludźmi i nie czują się dobrze, będąc zaniedbane.

Mudi – jak wyszkolić i wychować?

Te psy szybko uczą się nowych rzeczy i uwielbiają wyzwania, co sprawia, że ​​są łatwe do wyszkolenia. Ważne jest jednak, aby szkolenie było różnorodne, ponieważ Mudi szybko się nudzi. Wymagają również konsekwencji i pewności od właściciela.

Dla kogo nadaje się Mudi?

Mudi, ze względu na swoją energię i inteligencję, najbardziej nadają się dla aktywnych ludzi, którzy mogą zapewnić swojemu psu wystarczająco dużo wysiłku fizycznego i umysłowego. Mudi świetnie sprawdza się w rodzinach z dziećmi, jak również jako towarzysze dla aktywnych singli lub par.

Mudi – cena

Cena Mudi waha się zależnie od hodowcy i wieku psa, ale przeważnie wynosi około 3000-4000 złotych.

Wady i zalety

Wady

 • Wysokie wymagania energetyczne: Mudi to pies o ogromnej energii, który wymaga codziennych, intensywnych ćwiczeń i aktywności. Bez nich może stawać się niespokojny i bardziej podatny na rozwijanie niezdrowych zachowań.
 • Tendencja do samodzielności: Mudi to rasa znana ze swej niezależności, która może czasem skutkować trudnościami w treningu. Wymaga właściciela, który pokaże swojemu psiakowi, kto jest liderem.
 • Nagłość: Mudi mogą wydawać wiele różnych dźwięków, aby wyrazić swoje emocje, niedogodności lub po prostu, że chcą się pobawić. Dla niektórych osób może to być uciążliwe.

Zalety

 • Inteligencja: Mudi są niezwykle inteligentnymi psami, co sprawia, że zdolnymi są do nauki wielu komend i sztuczek.
 • Wielofunkcyjność: Mudi to psy pracujące, które świetnie sprawdzają się w różnych dziedzinach, takich jak agility, posłuszeństwo, pasterstwo, szukanie i ratownictwo.
 • Wierność i oddanie: Mudi są zazwyczaj bardzo silnie związane ze swoimi właścicielami i rodziną, co sprawia, że są niesamowicie wiernymi i oddanymi zwierzętami domowymi.

Mudi – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Mudi najlepiej karmić odpowiednio zbilansowaną, wysokiej jakości karmą przystosowaną do jego wieku, wielkości i aktywności. Powinny otrzymywać odpowiednie ilości białka, tłuszczów i węglowodanów, a także niezbędne witaminy i minerały.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Mudiego jest stosunkowo prosta. Sierść tych psów nie wymaga częstego trymowania i jest naturalnie czysta. Regularne szczotkowanie kilka razy w tygodniu usuwa martwe włosy, zmniejsza linienie i utrzymuje sierść w dobrym stanie.

Choroby

Mudi są generalnie zdrową rasą, ale podobnie jak wszystkie rasy, są narażone na pewne problemy zdrowotne. Do najczęstszych należą dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami i skórą. Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać kontrolne wizyty u weterynarza i przestrzegać zaleceń dotyczących badań profilaktycznych.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Mudi to energiczne psy, które potrzebują dużo zabawek do żucia i gier interaktywnych, które uczynią ich życie bardziej zabawne i interesujące. Właściciele powinni zapewnić psu wygodną, przestronną budę oraz smycz i uprząż do codziennych spacerów. Regularne przeglądy pielęgnacyjne, takie jak szczoteczki do zębów dla psów, szczoteczki do sierści i nożyczki do paznokci, także są niezbędne.

Historia psa rasy Mudi

Mudi, pomimo że nie jest jedną z najbardziej popularnych ras, ma bogatą i interesującą historię, która wyraźnie wpłynęła na jej dzisiejszy charakter.

Początki

Mudi, jako rasa, została uznana dość późno, bo dopiero w XX wieku na Węgrzech. Te psy były jednak hodowane i używane przez wiele wieków przez węgierskich pasterzy do hodowania owiec i bydła. Są one wynikiem naturalnej selekcji i krzyżowania się różnych pasterzy na Węgrzech.

Rozwój rasy

Pierwszy standard rasy Mudi został zaakceptowany w 1936 roku przez FCI. Wówczas Mudi byli bardzo cenionymi psami pasterkimi i byli używani do pilnowania stad na węgierskich pastwiskach. Po II wojnie światowej liczba Mudis drastycznie zmalała, a rasa prawie wyginęła.

Obecnie

Dzisiaj rasa Mudi, choć nadal nie jest liczna, jest coraz bardziej znana i ceniona na całym świecie. Psy te są nie tylko używane w charakterze pracujących psów pasterkich, ale także jako psy sportowe oraz psy rodzinne. Ich inteligencja, wszechstronność i oddanie dla właściciela sprawiają, że są jedną z najbardziej unikalnych i fascynujących ras psów, jakie można spotkać.

Wzorzec psa rasy Mudi

 • Kraj pochodzenia: Węgry
 • Charakter: Inteligentny, wnikliwy, pewny siebie
 • Wielkość: Średnia
 • Waga: 10-15 kg
 • Szata: Krótka, falista
 • Maść: Czarna, biała, szara, brązowa, niebieska, żółta
 • Długość życia: 12-14 lat
 • Aktywność: Wysoka

Mudi – ciekawostki o rasie

Jednym z najciekawszych faktów o tej rasie jest to, że została pierwotnie stworzona do zapędzania stad bydła, nie owiec, jak mogłoby się wydawać.

Mimo swojego „psiego” pochodzenia, Mudi są zaskakująco dobre w zajęciach tak różnych, jak ratownictwo, poszukiwanie i ratownictwo, agility i flyball.

Niezwykła umiejętność Mudi do zmiany wyglądu swojej sierści, potrafiącej przechodzić od gładkiego do skręconego i falistego, sprawia, że są one niezwykle trudne do zauważenia dla drapieżników.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *