Lhasa Apso – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Lhasa Apso, tybetańska rasa psów o niezwykle długiej i fascynującej historii, dziś jest ceniona jako uroczy towarzysz. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej unikalnej rasie, badając jej charakter, zdrowie, potrzeby oraz historię. Przygotujemy czytelnika na to, co oznacza posiadanie psa rasy Lhasa Apso i na co zwrócić uwagę, planując przyjąć takiego psa do rodziny. Zadbamy również o to, aby poruszyć temat hodowli, opieki i ciekawostek związanych z tą rasą.

Lhasa Apso – opis i wygląd rasy

Lhasa Apso to mały, ale solidny pies. Wygląda jak miniaturkowy lew z długą, przepiękną szatą. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, wykazuje niesamowitą wytrzymałość i siłę. Ich oczy są ciemne, a uszy porośnięte są długimi włosami, tworzącymi efekt „chust”.

Charakter psa rasy Lhasa Apso

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Lhasa Apso to nie tylko uroczy towarzysz, ale także doskonały stróż. Są inteligentne i bystre, a ich wrodzona ostrożność czyni je idealnymi psami alarmowymi. Mimo swojej małej postury, są w stanie skutecznie ostrzegać właścicieli o obecności obcych.

Jaką ma osobowość?

Lhasa Apso to urodzony dowcipnis. Jest to pies o silnej osobowości, który potrafi być niezależny, ale jednocześnie lojalny wobec swojego właściciela. Są to psy, które bardzo dobrze radzą sobie samotnie, ale które również lubią być w centrum uwagi.

Lhasa Apso – Jak wyszkolić i wychować?

Pies Lhasa Apso jest inteligentny, ale może być nieco uparty. Wymaga cierpliwości i konsekwencji w procesie szkolenia. Najlepszym sposobem na nauczenie Lhasa Apso nowych rzeczy jest pozytywne wzmocnienie.

Dla kogo nadaje się Lhasa Apso?

Te psy są idealne dla osób, które szukają małego, ale niezależnego towarzysza. Mogą dobrze dogadywać się z innymi zwierzętami, jeśli zostaną odpowiednio zsocjalizowane. Lhasa Apso dobrze nadaje się dla rodzin z dziećmi, ale zawsze należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre mogą być niezbyt tolerancyjne dla głośnych i energicznych dzieci.

Lhasa Apso – cena

Cena Lhasa Apso zależy od wielu czynników, w tym od reputacji hodowcy i jakości rodowodu. W Polsce, cena za szczeniaka Lhasa Apso może oscylować w granicach 2000-4000 PLN.

Wady i zalety

Wady

 1. Trudności w treningu: Lhasa Apso są znane ze swojej niezależności, co może oznaczać, że nie zawsze są chętne do nauki. Wymagają cierpliwości i konsekwencji w treningu.
 2. Niezależny charakter: Choć to może być także zaleta, niezależność Lhasa Apso może być problematyczna dla osób szukających psa, który jest zawsze chętny do zabawy i aktywności.
 3. Konieczność pielęgnacji sierści: Długa, gęsta sierść Lhasa Apso wymaga regularnej pielęgnacji. Jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana, może się plątać i stawać matową.
 4. Tendencyjność do szczekania: Lhasa Apso są dobrymi stróżami i często używają swojego szczekania, aby ostrzegać o obcych. To może być problematyczne w mieszkaniach czy w bliskiej odległości od sąsiadów.

Zalety

 1. Długowieczność: Lhasa Apso są znane z długiego życia. Często dożywają 15 lat, a niektóre nawet 20.
 2. Mały rozmiar: Ich niewielki rozmiar czyni je idealnymi psami dla osób mieszkających w mieszkaniach czy małych domach.
 3. Silny instynkt stróżujący: Pomimo swojego małego rozmiaru, Lhasa Apso są doskonałymi stróżami i szybko zauważą obcych.
 4. Loyalty: Lhasa Apso są bardzo lojalne wobec swoich rodzin. Raz, gdy się z nimi zwiążą, są przyjaciółmi na całe życie.

Lhasa Apso – zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Lhasa Apso, jak każda rasa, wymaga odpowiedniej diety. Najlepsza dieta dla Lhasa Apso powinna być dobrze zbilansowana i dostosowana do ich wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Lhasa Apso może być wymagająca ze względu na ich długie włosy. Włosy powinny być szczotkowane codziennie, aby zapobiec matowieniu i zaplątaniu.

Choroby

Lhasa Apso są generalnie zdrowymi psami, ale, jak każda rasa, są narażone na pewne problemy zdrowotne. Do najczęściej spotykanych należą problemy z oczami, jak np. atrofia siatkówki, i choroby skóry.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na Lhasa Apso wymaga zakupu odpowiednich akcesoriów, takich jak dobrej jakości karmnik, miski na wodę, zabawki, smycz, obroża, a przede wszystkim dobry zestaw do pielęgnacji sierści.

Historia psa rasy Lhasa Apso

Początki

Lhasa Apso to rasa o głębokich korzeniach, której początki sięgają tysiącleci wstecz. Pierwotnie pochodzą z Tybetu, gdzie były uważane za święte psy i często trzymane w klasztorach jako strażnicy. Ich nazwa pochodzi od tybetańskiej stolicy, Lhasy, i słowa „apso”, co w tybetańskim oznacza „kozła”, nawiązując do charakterystycznej, długiej i szorstkiej sierści tych psów.

Rozwój rasy

Na przestrzeni wieków, Lhasa Apso były hodowane i szanowane za swoje niezwykłe zdolności stróżujące. Uważano, że mają zdolność wykrywania przybyszów jeszcze zanim ci się pojawią, co czyniło je niezastąpionymi strażnikami tybetańskich klasztorów i pałaców. Wierzenia buddyjskie mówią również, że po śmierci duchy dobrych mnichów przechodzą do ciał tych psów, co dodawało im jeszcze większej świętości.

Lhasa Apso dotarły do Europy dopiero na początku XX wieku. W 1928 roku miało miejsce ich pierwsze oficjalne wystawienie na pokazie w Wielkiej Brytanii. Zasłynęły wtedy jako psy o niezwykle silnym charakterze, bystrości umysłu i niewielkim, ale mocnym ciele.

Obecnie

Obecnie Lhasa Apso jest popularnym psem domowym na całym świecie. Ich urokliwy wygląd i niezależny charakter przyciąga wielu miłośników psów. Mimo że nie są już wykorzystywane jako psy stróżujące, wiele z nich nadal wykazuje te instynkty, co jest dowodem na ich długą i fascynującą historię.

Wzorzec psa rasy Lhasa Apso

Lhasa Apso to rasa wywodząca się z Tybetu, których wzorzec jest szczegółowo opisany przez FCI (Federation Cynologique Internationale).

Według tego wzorca, Lhasa Apso to małe, ale solidnie zbudowane psy o długiej i bogatej szacie. Ich sylwetka jest nieco wydłużona, proporcje między wysokością w kłębie a długością ciała powinny wynosić 10 do 11.

Głowa tych psów jest dość ciężka i dobrze owłosiona, z głęboko osadzonymi, ciemnymi oczami, które dodają im wyrazu. Uszy Lhasa Apso są ciężkie, opadające, porośnięte długimi włosami. Nosi je na boki, tworząc efekt „chust”. Nos tych psów jest zawsze czarny.

Ciało Lhasa Apso jest mocne i kompaktowe, z dobrze rozwiniętą klatką piersiową. Ogon jest wysoko osadzony i noszony dumnie na plecach, owinięty wokół ciała.

Szata tych psów jest jednym z ich najbardziej charakterystycznych atrybutów. Jest bogata, gęsta, ale niezbyt miękka, przypominająca teksturą wełnę kozą. Włosy na głowie są często przyciągane do góry w kokardę, aby nie przeszkadzały psu.

Pod względem koloru, Lhasa Apso może przyjąć wiele odcieni. Dozwolone są wszystkie kolory i plamy, od czarnego, poprzez różne odcienie złota, szarości, piaskowe, aż po miodowy.

Lhasa Apso – ciekawostki o rasie

Lhasa Apso to rasa pełna niespodzianek i ciekawostek. Poniżej przedstawiamy kilka faktów, które mogą Cię zaskoczyć.

 1. Pochodzenie nazwy: Nazwa „Lhasa Apso” ma ciekawe pochodzenie. „Lhasa” to nazwa stolicy Tybetu, skąd pochodzi ta rasa. „Apso” to tybetańskie słowo, które oznacza „kozła”, co odnosi się do charakterystycznej, szorstkiej sierści tych psów.
 2. Psy święte: Lhasa Apso były uważane za święte psy w Tybecie. Wierzono, że po śmierci mnicha, jego dusza przechodziła do ciała psa tej rasy. Dlatego były one często trzymane w klasztorach jako strażnicy.
 3. Rzadkość rasy: Lhasa Apso były przez długi czas rzadko spotykane poza Tybetem. Dopiero w XX wieku trafiły na Zachód, kiedy to zostały podarowane jako prezenty dyplomatycznymi. Dzięki temu, rasa zyskała popularność na całym świecie.
 4. Długowieczność: Lhasa Apso są znanymi długowiecznikami w świecie psów. Nie jest rzadkością, że dożywają 15, a nawet 20 lat. Długowieczność ta często jest przypisywana ich tybetańskiemu pochodzeniu i surowemu klimatowi, do którego przystosowały się przez wieki.
 5. Czy Lhasa Apso są łysiejące? Odpowiedź brzmi nie, ale to nie znaczy, że nie mają problemów z sierścią. Tak jak inne rasy o długim włosie, Lhasa Apso muszą być regularnie szczotkowane, aby zapobiec zaplątaniu się i matowieniu ich pięknej szaty.
 6. Głos Lhasa Apso: Te małe psy mają zaskakująco donośny głos. Są doskonałymi stróżami i nie wahają się użyć swojego silnego szczekania, aby ostrzec właścicieli o obcych.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *