Australian Kelpie – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

W świecie czworonożnych przyjaciół, kilka ras wyróżnia się niepowtarzalnym charakterem i unikalnymi cechami. Jednym z nich jest Kelpie, australijski pies pasterski, który zasłynął jako niezrównany pasterz stada i wierny towarzysz człowieka. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się rasie Kelpie – jej wyglądowi, charakterowi, historii oraz wielu innym aspektom. Odkryjmy razem fascynujący świat Kelpie!

Kelpie – opis i wygląd rasy

Kelpie to średniej wielkości pies, o smukłym i muskularnym ciele, które sprawia wrażenie zarówno eleganckiego, jak i wytrzymałego. Pies tej rasy może osiągnąć wagę od 14 do 20 kg, a wysokość w kłębie to zazwyczaj między 41 a 51 cm. Szata jest krótka i twarda, odporna na wszelkie warunki pogodowe, najczęściej spotykane są kolory czarny, czekoladowy, niebieski, czerwony lub płowy.

Głowa Kelpie jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyrazistymi oczami, które zawsze wydają się być pełne inteligencji i czujności. Uszy są stojące, co dodaje psu wyglądu gotowości do działania.

Charakter psa rasy Kelpie

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Kelpie to psy pracujące, które w swojej genetyce noszą zamiłowanie do pasterstwa. Są niesamowicie inteligentne, zdolne do samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji, co czyni je doskonałymi do pracy z dużymi stadami owiec. Kelpie są również znanymi i cenionymi uczestnikami konkurencji agility, dzięki swoim umiejętnościom skoczności i szybkości.

Jaką ma osobowość?

Osobowość Kelpie jest tak wyjątkowa jak rasa sama w sobie. Są to psy lojalne, odważne i niezwykle zdecydowane. Choć mogą być nieco niezależne, zawsze są gotowe do pracy i bardzo skoncentrowane na zadaniu, które mają do wykonania. Kelpie to psy, które lubią być w centrum uwagi i są szczególnie wrażliwe na potrzeby swojego opiekuna.

Kelpie – jak wyszkolić i wychować?

Trening Kelpie to wyzwanie, ale również przyjemność. Są to psy, które chcą pracować i uczyć się nowych rzeczy. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja i cierpliwość. Kelpie reagują najlepiej na pozytywne metody treningowe. Ze względu na ich inteligencję, trening powinien być urozmaicony i stymulujący mentalnie.

Dla kogo nadaje się Kelpie?

Kelpie najlepiej sprawdza się u osób aktywnych, które mogą zaoferować psu dużo ruchu i stymulacji mentalnej. To nie są psy dla osób, które spędzają większość czasu na kanapie. Kelpie potrzebują zajęcia, pracy i wyzwań. Dobrze sprawdzą się jako psy rodzinne, pod warunkiem że dzieci są nauczone szacunku do zwierząt.

Kelpie – cena

Cena Kelpie może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, zdrowie rodziców czy renoma hodowli. Średnio, za szczeniaka Kelpie trzeba zapłacić od 1500 do 3000 PLN.

Wady i zalety

Wady

Wśród potencjalnych wad rasy Kelpie można wymienić ich niezależny charakter, który może sprawiać problemy podczas szkolenia, jeżeli nie jest ono prowadzone konsekwentnie. Ponadto, ze względu na ich pasterzowskie instynkty, Kelpie mogą próbować 'pasować’ dzieci lub inne zwierzęta. Są też rasą energiczną, która wymaga dużo ruchu i aktywności.

Zalety

Z drugiej strony, Kelpie to psy inteligentne, zdolne do samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla aktywnych, sportowych osób. Są również lojalne i odważne, z silnym instynktem ochronnym. Kelpie to psy, które chętnie uczą się nowych rzeczy i łatwo adaptują się do różnych sytuacji.

Kelpie – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Kelpie powinno być zrównoważone i dostosowane do ich poziomu aktywności. Najlepszą opcją jest karmienie psa wysokiej jakości karmą, zawierającą dużo białka i tłuszczów.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Kelpie jest stosunkowo prosta – ich krótka szata nie wymaga regularnego strzyżenia, wystarczy regularne szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy i utrzymać sierść w dobrym stanie.

Choroby

Kelpie to generalnie zdrowa rasa, ale jak każdy pies, mogą cierpieć na pewne choroby genetyczne, takie jak dysplazja stawu biodrowego czy stawu łokciowego. Regularne wizyty u weterynarza i odpowiednie badania mogą pomóc w wczesnym wykryciu i leczeniu potencjalnych problemów.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Kelpie do domu, warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria takie jak smycz, obrożę, misy na jedzenie i wodę, a także zabawki do aktywności fizycznej i mentalnej. Kelpie są rasą energiczną, dlatego warto mieć na uwadze akcesoria do gier i treningu.

Historia psa rasy Kelpie

Rasa Kelpie, znana również jako Australian Kelpie lub Australian Sheepdog, ma fascynującą historię, która rozpoczęła się w XIX wieku. Na łamach tej części artykułu przyjrzymy się bliżej początkom tej rasy, jej rozwoju i obecnej pozycji w świecie psów.

Początki

Rasa Kelpie powstała w Australii w XIX wieku, kiedy to europejscy osadnicy zaczęli przywozić na kontynent psy pasterskie, głównie z Wielkiej Brytanii, aby pomóc w hodowli owiec. Psy te zostały skrzyżowane z dzikimi psami dingo, co dało początek psom Kelpie.

Pierwszy zanotowany Kelpie nazywał się… Kelpie! Została ona urodzona w latach 70. XIX wieku na farmie w Warrock koło Casterton, która była własnością George’a Robertsona. Była ona mieszańcem psa dingo i Border Collie, przywiezionego do Australii z Szkocji. Ten Kelpie to pies, który stał się protoplastą dzisiejszych psów tej rasy.

Rozwój rasy

Początki rasy Kelpie były ściśle związane z hodowlą owiec, gdzie ich wyjątkowe umiejętności pasterskie szybko przysporzyły im popularności. Psy te, dzięki swojej inteligencji i wytrzymałości, były w stanie pracować przez długie godziny w trudnych warunkach, co było niezwykle cenne w ogromnych australijskich gospodarstwach owiec.

Na przestrzeni lat, Kelpie zostały wyselekcjonowane do różnych zadań związanych z pracą na farmie. Różne linie hodowlane zaczęły się specjalizować w specyficznych umiejętnościach – od pasterstwa owiec przez pracę z bydłem po wykonywanie różnych zadań na farmie.

Obecnie

Dziś Kelpie są znanymi na całym świecie psami pasterskimi, a także coraz bardziej popularnymi psami rodzinymi. Są cenione za swoją inteligencję, lojalność i zdolność do pracy. Chociaż wciąż są wykorzystywane w hodowli owiec, szczególnie w Australii, coraz częściej spotyka się je także w roli psów sportowych, biorących udział w takich dyscyplinach jak agility, flyball czy obedience.

Historia Kelpie to niezwykłe świadectwo jak z połączenia europejskich psów pasterskich i dzikiego dingo, mogła powstać rasa, która do dziś jest niezastąpiona w pracy na australijskich farmach, a jej popularność na świecie rośnie z każdym rokiem.

Wzorzec psa rasy Kelpie

Wzorzec rasy Kelpie, jak został określony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), skupia się na aspektach związanych z wyglądem, budową ciała oraz cechami, które są kluczowe dla wydajności pracy tej rasy. Poniżej dokładnie przyjrzymy się standardowi Kelpie, który obejmuje ich wygląd, wielkość, budowę ciała, kolorystykę i ogólny wygląd.

Kelpie są psami średniej wielkości o proporcjonalnej budowie ciała, co odzwierciedla ich siłę, wytrzymałość i zdolność do wykonywania wymagającej pracy. Są to psy o silnej, aczkolwiek nie ciężkiej budowie, co sprawia, że są bardzo zwrotne i zwinne.

Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, wyraźnie zarysowana, lecz niezbyt ciężka. Czoło jest lekko zaokrąglone, a kufa zwęża się ku nosowi. Oczy są wyraziste, o średniej wielkości, mogą mieć kolor od brązowego do czarnego, w zależności od koloru sierści. Uszy są średniej wielkości, stojące, u nasady szeroko rozstawione.

Kark jest mocny i lekko wysklepiony, przechodząc w dobrze zarysowane, szerokie łopatki. Klatka piersiowa jest głęboka, a żebra dobrze wysklepione. Linia grzbietu jest prosta i mocna, a lędźwi są krótkie, szerokie i mocne. Ogon jest średniej długości, mocny u nasady, zwężający się ku końcowi, noszony nisko.

Szata jest jednym z najważniejszych aspektów tej rasy. Jest ona podwójna z miękkim, krótkim podszerstkiem i gęstym, twardym włosem okrywowym. Włos okrywowy jest nieco dłuższy na szyi, piersi i zadzie. Kolorystyka jest różnorodna i może obejmować odcienie czarnego, czekoladowego, niebieskiego, czerwonego, płowego, a także czarnego czy niebieskiego z podpaleniami.

Kelpie – ciekawostki o rasie

Rasa Kelpie, choć nie tak rozpoznawalna jak niektóre inne rasy, jest niewątpliwie jednym z najciekawszych psów, którymi można się zainteresować. Cechuje ją nie tylko unikalny wygląd i imponujące zdolności pracy, ale także wiele innych fascynujących aspektów. Poniżej przedstawiam kilka ciekawostek na temat tej niezwykłej rasy.

  1. Nazwa „Kelpie” pochodzi od mitycznej istoty z folkloru szkockiego. Kelpie, znane także jako „water kelpie”, to duchy wodne, które według legend mogły przybrać postać konia lub człowieka. Choć australijski Kelpie nie ma bezpośredniego związku z tymi mitycznymi istotami, nazwa rasy nawiązuje do ich niezwykłych umiejętności i wytrzymałości.
  2. Kelpie są tak wytrzymałe, że potrafią pracować w najbardziej ekstremalnych warunkach, od gorącego australijskiego lata po mroźną zimę. Ich zdolność do pracy w różnych warunkach jest jednym z czynników, które przyczyniły się do ich popularności jako psów pasterzy.
  3. Kelpie, mimo że są rasą stworzoną do pracy, są także doskonałymi psami rodzinnymi. Są inteligentne, lojalne i bardzo oddane swoim właścicielom.
  4. Kelpie są jednymi z najbardziej popularnych psów pasterskich w Australii. Ich unikalne umiejętności i wytrzymałość sprawiają, że są nieocenione w pracy z owcami.
  5. Rasa ta jest też ceniona za swoje zdolności sportowe. Kelpie często biorą udział w zawodach agility, flyball czy frisbee, gdzie mogą wykorzystać swoją zręczność, szybkość i inteligencję.
  6. Kelpie są rasą o różnorodnej kolorystyce. Możemy spotkać przedstawicieli tej rasy w odcieniach czarnym, czekoladowym, niebieskim, czerwonym, a nawet płowym.
  7. Mimo że Kelpie są stosunkowo popularną rasą w Australii, na świecie są mniej znane. Jednak dzięki swoim niezwykłym zdolnościom i uroku, ich popularność na świecie rośnie.
  8. Choć mogłoby się wydawać, że Kelpie to psy tylko dla doświadczonych właścicieli, z odpowiednim treningiem i socjalizacją mogą one stać się wspaniałymi towarzyszami dla każdej rodziny.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *