Pinczer małpi – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Pinczer małpi, to niewielki, pełen energii pies, który stał się ulubieńcem wielu miłośników psów na całym świecie. Przyjrzyjmy się bliżej tej fascynującej rasie, zrozumiejmy jej cechy, temperament, zdrowie, historię i wiele innych aspektów.

Pinczer małpi – opis i wygląd rasy

Pinczer małpi to niewielki, ale solidnie zbudowany pies, który mierzy od 25 do 30 cm w kłębie i waży średnio od 3 do 6 kg. Jego wygląd jest elegancki, z delikatnymi liniami i silnym, muskularnym ciałem. Ma ciemne, błyszczące oczy i charakterystyczne uszy, które mogą być albo stojące, albo skierowane do przodu. Jego szorstka, gładka sierść może przybierać różne odcienie, od czarnego, przez różne odcienie czerwieni, aż do czekoladowego. Ta rasa jest znana ze swojego odważnego, ale równocześnie eleganckiego wyglądu.

Charakter psa rasy Pinczer małpi

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Pinczer małpi jest inteligentnym, żywiołowym i niezwykle ciekawym świata psem. Pomimo małego rozmiaru, jest pełen energii i uwielbia zabawy ruchowe. Jego inteligencja sprawia, że ​​jest zdolny do szybkiego uczenia się nowych umiejętności i trików. Jest to rasa, która bardzo dobrze sprawdza się w różnego rodzaju sportach kynologicznych, takich jak agility czy obedience.

Jaką ma osobowość?

Mimo małych rozmiarów, Pinczer małpi ma duże serce i odważne podejście do życia. Jest to pies pełen energii, który uwielbia być w centrum uwagi. Jest również bardzo oddany swojej rodzinie i często przywiązuje się do jednej osoby. Choć potrafi być uparty, jest to zazwyczaj lojalny i oddany towarzysz.

Pinczer małpi – jak wyszkolić i wychować?

Pinczer małpi jest rasą inteligentną, co oznacza, że jest zdolny do szybkiego uczenia się. Jednakże, jego upór może stawiać pewne wyzwania w procesie szkolenia. Właściciele tej rasy muszą być cierpliwi i konsekwentni w swoim podejściu do szkolenia. Metody pozytywne, oparte na nagrodach, są zazwyczaj najskuteczniejsze.

Dla kogo nadaje się Pinczer małpi?

Pinczer małpi to wspaniały towarzysz dla aktywnych osób, które cenią sobie inteligencję i niezależność w charakterze psa. Z powodu swojego wysokiego poziomu energii, jest idealny dla rodzin z dziećmi, które mogą zapewnić mu dużo czasu na zabawę i ćwiczenia.

Pinczer małpi – cena

Cena Pinczera małpiego zależy od wielu czynników, takich jak reputacja hodowcy, pochodzenie rodziców czy jakość szczeniaka. Na ogół ceny wahają się od 2 000 do 4 000 złotych.

Wady i zalety

Pinczer małpi, jak każda rasa psa, ma swoje plusy i minusy. Oto niektóre z nich, które powinieneś rozważyć, zanim zdecydujesz się na adopcję psa tej rasy.

Wady

 1. Upór: Pinczer małpi jest zdecydowany i niezależny. Ta cecha, choć może być postrzegana jako zaleta, może również utrudniać szkolenie. Upartość tego psa może wymagać od właściciela dodatkowej cierpliwości i konsekwencji.
 2. Potrzeba uwagi: Pinczer małpi to pies, który potrzebuje dużo uwagi i interakcji z ludźmi. Nie jest to rasa, która dobrze radzi sobie z samotnością, co oznacza, że może nie być najlepszym wyborem dla osób, które spędzają wiele godzin poza domem.
 3. Wysoka energia: Pinczer małpi jest psem pełnym energii, który potrzebuje regularnych ćwiczeń i mentalnej stymulacji. Może to być problem dla osób, które nie są w stanie poświęcić wystarczającej ilości czasu na zabawę i ćwiczenia z psem.

Zalety

 1. Inteligencja: Pinczer małpi to jedna z najinteligentniejszych ras psów. Są zdolne do szybkiego uczenia się i mogą być bardzo skuteczne w różnego rodzaju zadaniach, od trików po bardziej skomplikowane zadania.
 2. Wierność: Pinczer małpi jest bardzo lojalny wobec swojej rodziny. Często przywiązują się do jednej osoby i są niezwykle oddane.
 3. Zdrowie: Pinczer małpi jest generalnie zdrową rasą, która nie jest podatna na wiele chorób genetycznych, które dotykają niektóre inne rasy psów. Oczywiście, jak każde zwierzę, wymaga regularnych kontroli weterynaryjnych.
 4. Wielkość: Pinczer małpi to mały pies, co czyni go idealnym towarzyszem dla tych, którzy mieszkają w mniejszych domach lub mieszkaniach. Jego małe rozmiary sprawiają, że łatwiej jest z nim podróżować i łatwiej go utrzymać.
 5. Długowieczność: Pinczer małpi to rasa, która jest znana z długowieczności. Przy odpowiedniej opiece, Pinczer małpi może żyć nawet 15 lat lub dłużej.

Pinczer małpi – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Pinczer małpi, jak każda rasa, ma swoje unikalne wymagania żywieniowe. Ważne jest, aby dostarczyć mu dobrze zbilansowanej diety, która spełnia jego potrzeby energetyczne i odżywcze. Dieta powinna składać się z wysokiej jakości białka pochodzenia zwierzęcego, zdrowych tłuszczów, owoców i warzyw, które dostarczą niezbędnych witamin i minerałów.

Porcje jedzenia powinny być dostosowane do wieku, wagi i poziomu aktywności psa. Młode, aktywne psy potrzebują więcej kalorii, podczas gdy starsze psy lub te, które są mniej aktywne, mogą wymagać mniej. Wielkość porcji i częstotliwość karmienia mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb psa, dlatego zawsze warto skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą ds. żywienia.

Pielęgnacja

Pinczer małpi ma krótkie, gładkie futro, które wymaga minimalnej pielęgnacji. Regularne szczotkowanie raz w tygodniu jest zazwyczaj wystarczające, aby utrzymać futro psa w dobrym stanie i zmniejszyć linienie.

Pomimo niewielkiego linienia, Pinczer małpi może być podatny na problemy skórne, więc ważne jest regularne sprawdzanie skóry podczas szczotkowania. Regularne kąpiele mogą również pomóc utrzymać skórę i sierść psa w zdrowiu, choć nie powinny być przeprowadzane zbyt często, aby nie wysuszyć skóry.

Choroby

Pinczer małpi jest generalnie zdrową rasą, ale jak każdy pies, może być podatny na pewne choroby. Do problemów zdrowotnych, które mogą dotknąć Pinczer małpi, należą m.in. dysplazja stawu biodrowego, choroby serca, choroby oczu, jak zaćma, oraz różne alergie.

Aby zapewnić psu jak najdłuższe i najzdrowsze życie, regularne kontrole weterynaryjne są niezbędne. Weterynarz może zidentyfować potencjalne problemy zdrowotne na wczesnym etapie i zaproponować odpowiednie leczenie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Pinczer małpi, mimo swojego małego rozmiaru, to energiczny i aktywny pies, dlatego ważne jest, aby miał dostęp do różnych akcesoriów i zabawek, które pomogą mu spalić energię. Zabawki do żucia, piłki, frisbee, a nawet tunel agility mogą być dobrym wyborem.

Jako mały pies, Pinczer małpi będzie potrzebował mniejszych misek na jedzenie i wodę. Małe, wygodne legowisko, na które pies może się zwinąć, to również dobry pomysł.

Mimo krótkiej sierści, Pinczer małpi może być wrażliwy na zimno, dlatego warto zainwestować w ciepły sweter lub kurtkę dla psa na chłodniejsze miesiące.

Oczywiście, niezbędne będą także podstawowe akcesoria do pielęgnacji, takie jak szczotka, szampon dla psów, smycz i obroża. Pamiętaj też o zapasie zdrowych przysmaków do nagradzania psa podczas treningów.

Historia psa rasy Pinczer małpi

Historia rasy Pinczer małpi jest równie fascynująca, co ich unikalny charakter i wygląd. Jak wskazuje ich nazwa, Pinczer małpi pochodzi z Niemiec, gdzie był wykorzystywany jako efektywny łowca gryzoni. Jego rola polegała nie tylko na łapaniu szkodników, ale także na straży gospodarstw i towarów przed nimi.

Początki

W przeszłości, Pinczer małpi był znanym szkodnikiem – wykorzystywany był do polowania na gryzonie. Przypuszcza się, że jego przodkowie mogli być mieszanką małych terierów i psów gończych. Wielu historyków psów wierzy, że Pinczer małpi mógł być również wykorzystany do tworzenia innych ras, takich jak Pinczer średni.

Chociaż dokładne początki Pinczera małpiego są niejasne, istnieją dowody w postaci rycin i rysunków, które sugerują, że rasa istniała już w XV wieku. Przedstawienia psów przypominających Pinczera małpiego można znaleźć w literaturze i sztuce z tego okresu.

Rozwój rasy

Mimo że Pinczer małpi był ceniony za swoje umiejętności łowieckie, z czasem zaczęto go doceniać także za jego urok i inteligencję. W XIX wieku, Pinczer małpi zaczął pojawiać się na wystawach psów i zyskiwał na popularności jako pies towarzyszący.

W 1880 roku, Pinczer małpi został oficjalnie uznany jako odrębna rasa w Niemczech. Pierwsze standardy rasy zostały ustalone w 1888 roku, a pierwszy klub rasy powstał w 1895 roku.

Obecnie

Obecnie Pinczer małpi jest popularnym wyborem zarówno jako pies rodzinny, jak i wystawowy. Jest również ceniony za swoje umiejętności w różnych sportach kynologicznych. Pomimo swojego małego rozmiaru, Pinczer małpi jest znanym „szkodnikiem” – potrafi sprostać wielu wyzwaniom, a jego odwaga i determinacja często zaskakują.

Jest to rasa, która zasługuje na docenienie, zarówno za jej historię, jak i za jej unikalne cechy. Dzięki swojej inteligencji, zdecydowanemu charakterowi i niezłomnej lojalności, Pinczer małpi zasługuje na miano prawdziwego, choć małego, bohatera.

Wzorzec psa rasy Pinczer małpi

Pinczer małpi to mały, ale bardzo elegancki i proporcjonalny pies, którego wygląd jest w dużej mierze zgodny z pierwotnym wzorcem rasy. Charakteryzuje go smukła sylwetka, wysmukła szyja i muskularne, dobrze zarysowane ciało.

Pinczer małpi ma charakterystyczny profil z „stopem” – czyli przegięciem między czołem a nosem – i długim, smukłym pyskiem. Oczy są ciemne, migdałowe, a uszy stojące, u niektórych osobników mogą być przycinane, co nadaje im wygląd „małpich uszu”. Jednakże, przycinanie uszu jest coraz mniej popularne i w wielu krajach jest to zabieg nielegalny.

Sierść Pinczera małpiego jest krótka, gęsta i lśniąca, zwykle w kolorze czarnym z czerwonobrązowymi znaczeniami, choć akceptowane są również inne kolory, takie jak czekoladowy. Często wygląda jakby był ubrany w elegancki „smoking”, co podkreśla jego dystyngowany wygląd.

Wielkość Pinczera małpiego to zazwyczaj od 25 do 35 cm w kłębie, a waga waha się między 4 a 6 kg, co czyni go idealnym towarzyszem dla osób, które cenią małe psy.

Co ważne, w przypadku Pinczera małpiego, podobnie jak u innych ras, wzorzec rasy nie dotyczy tylko wyglądu. Wzorzec rasy obejmuje również zachowanie i temperament. Pinczer małpi powinien być pewny siebie, energiczny i wesoły, ale też inteligentny i czujny. Jest to rasa, która łączy w sobie elegancję i klasę z niezmordowanym temperamentem i nieugiętą odwagą.

Pinczer małpi – ciekawostki o rasie

Pinczer małpi to niezwykle urocza i fascynująca rasa. Ich unikalne cechy i historia skrywają wiele ciekawych faktów. Oto kilka z nich:

 1. Pochodzenie nazwy: Nazwa „Pinczer małpi” ma swoje korzenie w języku niemieckim. Słowo „Pinczer” oznacza teriera, natomiast „małpi” odnosi się do ich wyglądu, który przypomina nieco małpy, zwłaszcza w przypadku psów z niewyciętymi uszami.
 2. Sztuczki i sport: Pinczery małpi to niesamowicie inteligentne psy, które doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju sztuczkach i sportach. Są często widywane w konkurencjach agility, obedience, a nawet flyball.
 3. Rasa „dwóch twarzy”: Pinczer małpi jest znaną rasą „dwóch twarzy”. To znaczy, że pomimo swojego małego rozmiaru i uroczego wyglądu, są to psy o silnym charakterze, które nie boją się stanąć oko w oko z wyzwaniem.
 4. Długowieczność: Pinczery małpi to jedne z najdłużej żyjących psów. Średnia długość życia tej rasy to około 15 lat, ale niektóre psy żyją nawet do 18 lat.
 5. Związki z innymi rasami: Mimo że Pinczer małpi to odrębna rasa, wiele osób myli je z Miniaturowymi Pinczerami. Mimo podobieństwa nazw, są to dwie zupełnie różne rasy. Pinczer małpi jest starszy i ma bardziej „małpich” wygląd, podczas gdy Miniaturowy Pinczer ma bardziej „terierowy” charakter.
 6. Uwielbiają towarzystwo: Pinczer małpi to psy bardzo towarzyskie, które uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami. Mają silne więzi z ludźmi i nie lubią być same na długi czas.
 7. Nie są to psy dla każdego: Mimo swojego uroczego wyglądu, Pinczer małpi to nie psy dla każdego. Ich żywiołowy charakter i niezależność sprawiają, że najlepiej czują się w domach, gdzie mogą liczyć na regularną aktywność i mentalne wyzwania. Bez odpowiedniego treningu i socjalizacji mogą stać się niepokorne i trudne do opanowania.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *