Spaniel tybetański – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Spaniel tybetański to rasa psa, która pomimo swojej niewielkiej wielkości jest pełna energii, inteligencji i uroku. Znane ze swojego spokojnego i życzliwego charakteru, te psy są doskonałym towarzyszem dla rodziny. Zapraszamy do odkrywania tej fascynującej rasy.

Spaniel tybetański – opis i wygląd rasy

Spaniel tybetański to mały pies o szorstkiej sierści, małych, ciemnych oczach i długich uszach, które elegancko opadają na boki głowy. Wzrost tej rasy waha się między 25 a 28 cm, a waga to zazwyczaj około 4-7 kg. Posiadają długą, gęstą i miękką sierść, która najczęściej występuje w odcieniach czarnym, białym, złotym, kremowym, a także wielokolorowych.

Charakter psa rasy Spaniel tybetański

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Te psy są znane ze swojej inteligencji i zdolności do uczenia się. Są świetne w rozwiązywaniu problemów i łatwo przyswajają nowe polecenia. Ich naturalne zdolności obejmują aportowanie, podążanie za zapachem i bycie towarzyskim.

Jaką ma osobowość?

Osobowość Spaniela tybetańskiego jest urocza i życzliwa. Są to psy, które uwielbiają być w centrum uwagi i cieszyć się towarzystwem swoich ludzi. Mimo swojej małej wielkości są dość odważne i niezależne, ale jednocześnie delikatne i troskliwe.

Spaniel tybetański – jak wyszkolić i wychować?

Dzięki swojej inteligencji, Spaniele tybetańskie są stosunkowo łatwe do szkolenia. Ważne jest, aby używać pozytywnych metod wychowania, takich jak nagrody i pochwały. Te psy dobrze reagują na spójne i delikatne metody szkolenia.

Dla kogo nadaje się Spaniel tybetański?

Spaniel tybetański jest doskonałym wyborem dla osób szukających małego, ale energicznego psa. Są doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, par i singli. Cenią sobie towarzystwo ludzi i dobrze radzą sobie z innymi zwierzętami domowymi.

Spaniel tybetański – cena

Cena szczeniaka Spaniela tybetańskiego zazwyczaj waha się od 2 500 do 4 500 zł. Cena zależy od wielu czynników, takich jak renoma hodowcy, pochodzenie rodowodowe, a także cechy konkretnego szczeniaka.

Wady i zalety

Wady

Jedną z wad Spaniela tybetańskiego może być jego duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Te psy są pełne energii i zwykle wymagają regularnego, codziennego wysiłku fizycznego, aby pozbyć się nadmiaru energii i pozostać szczęśliwymi. Mogą być też nieco uparte, co może stanowić wyzwanie dla niektórych właścicieli, szczególnie tych, którzy nie mają doświadczenia w szkoleniu psów.

Dodatkowo, ich długa, gęsta sierść może wymagać dużej ilości pielęgnacji, co obejmuje regularne czesanie i trymowanie, aby zapobiec matowaniu sierści. Może to być czasochłonne i wymagać inwestycji w profesjonalne narzędzia do pielęgnacji.

Zalety

Z drugiej strony, zalety posiadania Spaniela tybetańskiego są liczne. Są to psy niezwykle inteligentne, które szybko uczą się nowych poleceń i trików. Ich zdolność do adaptacji i rozwiązywania problemów czyni je świetnymi towarzyszami dla osób ceniących aktywność umysłową psa.

Spaniele tybetańskie są również znane z ich lojalności i oddania dla swojej rodziny. Cenią sobie bliskość z ludźmi i są doskonałymi psami dla rodzin z dziećmi, ponieważ są cierpliwe i łagodne.

Te psy są również dobrze przystosowane do życia w różnych środowiskach, czy to w mieszkaniu w mieście, czy na wiejskiej posiadłości. Są wystarczająco małe, aby czuć się komfortowo w mniejszych przestrzeniach, ale mają wystarczająco dużo energii, aby cieszyć się długimi spacerami na świeżym powietrzu.

Kolejną zaletą jest ich zdolność do zrozumienia i komunikowania swoich emocji. Są doskonale przystosowane do wyrażania swoich potrzeb i uczuć, co czyni je doskonałymi psami dla tych, którzy cenią bliską i emocjonalną więź ze swoim zwierzęciem.

Spaniel tybetański – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Ważne jest, aby Spaniel tybetański otrzymywał zbilansowaną dietę, która zawiera odpowiednią ilość białka, tłuszczów i węglowodanów. Przez swoją aktywność, mogą potrzebować więcej kalorii niż inne psy ich wielkości.

Pielęgnacja

Długa, gęsta sierść Spaniela tybetańskiego wymaga regularnego czesania, aby uniknąć matowania i utrzymania jej w dobrej kondycji. Regularne mycie, przycinanie pazurów i kontrola uszu to również ważne elementy pielęgnacji.

Choroby

Jak każda rasa, Spaniel tybetański jest narażony na pewne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami i choroby serca. Regularne kontrole weterynaryjne są kluczowe dla utrzymania zdrowia tych psów.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Właściciele Spanieli tybetańskich powinni zainwestować w dobrej jakości smycz i obrożę, misy na jedzenie i wodę, wygodne legowisko, a także różne zabawki do gry. Dodatkowo, ze względu na długą sierść, konieczne będą szczotki do czesania.

Historia psa rasy Spaniel tybetański

Początki

Początki Spaniela tybetańskiego sięgają tysiącleci wstecz, do starożytnego Tybetu. Zgodnie z przekazami historycznymi, rasa ta była hodowana w klasztorach buddyjskich i pełniła funkcje stróżów i towarzyszy mnichów. Ich mały rozmiar, a zarazem odważne usposobienie, umożliwiły im efektywne pilnowanie i ostrzeganie o nieproszonych gościach.

Rozwój rasy

Pod koniec XIX wieku, te malutkie, urokliwe psy zostały zauważone przez europejską arystokrację i podróżników, którzy przemierzali Himalaje. Spaniele tybetańskie szybko zyskały na popularności jako psy domowe i towarzyszące. W 1934 roku rasa ta została oficjalnie uznana przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii, a nieco później przez American Kennel Club w 1960 roku.

Obecnie

Dzisiaj, Spaniel tybetański jest doceniany na całym świecie za swoją ujmującą osobowość, inteligencję i wytrzymałość. Wielu właścicieli ceni sobie te psy za ich wspaniałe umiejętności towarzyskie, zdolności do nauki oraz łagodne usposobienie.

Rasa ta nadal odgrywa ważną rolę jako pies rodzinny, ale również jako pies wystawowy. Spaniele tybetańskie są często widziane na międzynarodowych wystawach psów, gdzie zachwycają swoim urokiem i elegancją. Ich piękno i wdzięk, a także umiejętność do łatwego uczenia się i adaptacji, sprawiają, że Spaniel tybetański jest ulubieńcem zarówno sędziów, jak i publiczności.

Wzorzec psa rasy Spaniel tybetański

Wzorzec Spaniela tybetańskiego to zbiór cech, które są charakterystyczne dla tej rasy i które są oceniane podczas wystaw psów. Cechy te obejmują zarówno aspekty fizyczne, jak i temperament psa. Poniżej omówimy szczegółowo, jak wygląda idealny Spaniel tybetański według standardów rasy.

Podstawowym aspektem wzorca jest wielkość i masa psa. Spaniel tybetański to rasa mała, o mocnej, dobrze umięśnionej budowie. Psy te mierzą od 25 do 28 cm w kłębie i ważą zwykle od 4 do 7 kg.

Kolejnym istotnym aspektem jest głowa. Głowa Spaniela tybetańskiego powinna być proporcjonalna do reszty ciała. Pysk jest średniej długości, dobrze wypełniony, a nos jest czarny.

Oczy te są okrągłe, średniej wielkości, z ciemnymi tęczówkami, które kontrastują z białem oczu. Wyrażają one ciepło i inteligencję.

Uszy Spaniela tybetańskiego są średniej wielkości, wiszące i pokryte długą, falującą sierścią. Są one wysoko osadzone i zwisają po bokach głowy.

Sierść Spaniela tybetańskiego jest gęsta, długa i jedwabista. Może występować w różnych kolorach, w tym czarnym, czekoladowym, czerwonym, złotym, kremowym, białym lub dowolnej kombinacji tych kolorów. Długa sierść na głowie często tworzy charakterystyczną „grzywkę”, która dodaje uroku tej rasie.

Pod względem temperamentu, wzorzec rasy opisuje Spaniela tybetańskiego jako psa aktywnego, czujnego, ale jednocześnie łagodnego i towarzyskiego. Są to psy lojalne wobec swoich właścicieli, ale również mogą być nieco niezależne.

Spaniel tybetański – ciekawostki o rasie

Spaniel tybetański, choć niewielki, kryje w sobie wiele niezwykłych cech, które czynią go wyjątkowym. Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na temat tej uroczej rasy.

  1. Psy święte: W starożytnym Tybecie, spaniele tybetańskie były traktowane jako psy święte i były ważnym elementem klasztornego życia. Często towarzyszyły mnichom w ich codziennych obowiązkach, pełniąc funkcje stróżów klasztorów.
  2. Znakomici stróże: Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, spaniele tybetańskie są doskonałymi stróżami. Są bardzo czujne i nie boją się zwrócić na siebie uwagę, gdy zauważą coś niepokojącego.
  3. Długa historia: Spaniel tybetański jest jednym z najstarszych ras, której historia sięga tysiącleci wstecz. Ich obecność w kulturze i historii Tybetu jest dobrze udokumentowana.
  4. Szczekanie bez powodu: Spaniele tybetańskie są znane z tego, że potrafią szczekać bez powodu. Często robią to, aby zwrócić na siebie uwagę lub z nudów. To szczekanie może być również formą komunikacji z właścicielem.
  5. Znakomite psy dla rodzin: Spaniele tybetańskie są doskonałymi psami dla rodzin. Są cierpliwe, łagodne i uwielbiają towarzystwo ludzi, szczególnie dzieci.
  6. Małe psy, duże serca: Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, spaniele tybetańskie mają duże serca. Są niezwykle oddane swoim właścicielom i są zawsze gotowe do zabawy czy długich spacerów.
  7. Piękne futro: Spaniel tybetański ma długie, gęste futro, które może przyjmować różne kolory. Długie włosy na głowie często tworzą charakterystyczną „grzywkę”, która dodaje uroku tej rasie.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

1 komentarz do “Spaniel tybetański – charakter, usposobienie, cena

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *