Rosyjski toy – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Rosyjski toy, znany również jako Russkiy Toy, to mały, ale odważny pies domowy, którego charakterystyczny wygląd i urocza osobowość sprawiają, że jest coraz bardziej popularny na całym świecie. Ten artykuł ma na celu dostarczenie szczegółowych informacji na temat rasy, w tym jej charakteru, pielęgnacji, zdrowia, historii, a także niezbędnych akcesoriów i wyposażenia. Zapraszamy do lektury!

Rosyjski toy – opis i wygląd rasy

Rosyjski toy to pies małego wzrostu, zwykle ważący od 2 do 3 kilogramów i osiągający wysokość od 20 do 28 cm w kłębie. Mimo małych rozmiarów, jest to pies bardzo odważny, energiczny i czujny. Wygląd tej rasy jest elegancki i szlachetny, z długimi, prostymi uszami stojącymi na czujności. Istnieją dwie odmiany tej rasy: krótkowłosa i długowłosa. Oba typy mają gęste, błyszczące futro, które jest jednym z charakterystycznych cech tej rasy.

Charakter psa rasy Rosyjski toy

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Mimo że Rosyjski toy jest małym psem, jest też niezwykle inteligentny i sprytny. Łatwo przyswaja nowe umiejętności i zasady, dzięki czemu łatwo go wyszkolić. Jest zdecydowanie zdolny do nauki wielu trików i jest często używany jako pies wystawowy.

Jaką ma osobowość?

Rosyjski toy to pies o niezwykle silnym charakterze. Jest towarzyski, wesoły i pełen życia, co czyni go idealnym towarzyszem dla osób w każdym wieku. Jest lojalny wobec swojego właściciela i bardzo oddany swojej rodzinie.

Rosyjski toy – jak wyszkolić i wychować?

Podobnie jak wiele małych ras, Rosyjski toy może być nieco uparty, ale zwykle jest chętny do nauki. Wczesna socjalizacja i konsekwentne szkolenie są kluczowe dla osiągnięcia najlepszych wyników.

Dla kogo nadaje się Rosyjski toy?

Ze względu na mały rozmiar i towarzyską osobowość, Rosyjski toy doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, par i osób starszych. Jest idealny dla osób mieszkających w mieszkaniach, ale wymaga codziennego ruchu i aktywności, aby utrzymać go szczęśliwym i zdrowym.

Rosyjski toy – cena

Cena Rosyjskiego toya zależy od wielu czynników, takich jak wiek, pochodzenie i jakość rodowodu. Przykładowo, szczenię Rosyjskiego toya od renomowanego hodowcy może kosztować od 2000 do 4000 zł. Pamiętaj jednak, że koszty utrzymania psa to nie tylko cena zakupu, ale również koszty związane z karmieniem, pielęgnacją, szkoleniem i opieką weterynaryjną.

Wady i zalety

Wady

Pomimo swojego uroku, Rosyjski toy ma kilka wad. Może być nieco uparty, co może utrudniać trening. Wymaga także dużo uwagi i interakcji ze swoim właścicielem, co może być trudne dla bardzo zajętych osób.

Zalety

Z drugiej strony, Rosyjski toy ma wiele zalet. Jest inteligentny, łatwy do trenowania i bardzo lojalny. Jego mały rozmiar sprawia, że jest łatwy do transportowania i nie wymaga dużo miejsca. Jest również zazwyczaj zdrowy i ma długą średnią długość życia.

Rosyjski toy – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

W przypadku żywienia Rosyjskiego toya, jak każdego psa, ważne jest dostarczenie mu zrównoważonej diety, która zaspokoi wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Ze względu na niewielki rozmiar tego psa, jego żołądek nie jest w stanie pomieścić dużych porcji jedzenia na raz. Dlatego właściciele powinni podawać mu małe, częste posiłki – zwykle 3-4 razy dziennie. Jakość karmy jest niezwykle ważna – powinna być wysokiej jakości, zawierać odpowiednie proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów, a także witaminy i minerały niezbędne dla zdrowia psa. Pamiętaj, że szczeniaki potrzebują innego typu karmy niż dorośli psy, dlatego zawsze zwracaj uwagę na etykietę produktu. Dodatkowo, Rosyjski toy, jak wiele małych ras, może być podatny na otyłość, więc kontrola wagi jest kluczowa.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Rosyjskiego toya zależy od typu futra. Psy krótkowłose potrzebują minimalnej pielęgnacji – wystarczy regularne szczotkowanie, aby utrzymać sierść w dobrym stanie. Psy długowłose natomiast wymagają więcej uwagi – powinny być szczotkowane codziennie, aby zapobiec plątaniu się sierści. Oba typy wymagają regularnych kąpieli – zwykle co 4-6 tygodni, chyba że pies się ubrudził. Regularne sprawdzanie i czyszczenie uszu, a także utrzymanie higieny zębów, są również ważne. Warto też pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów.

Choroby

Rosyjski toy jest generalnie zdrową rasą, ale, jak każdy pies, jest narażony na pewne problemy zdrowotne. Do najczęstszych należą choroby serca – zwłaszcza zwężenie zastawki mitralnej, co może prowadzić do niewydolności serca. Inne problemy zdrowotne, które mogą dotknąć tę rasę, to patella luxation (luźna rzepka), które może prowadzić do problemów z chodzeniem, oraz różne problemy stomatologiczne, związane z małym rozmiarem pyska psa. Regularne wizyty u weterynarza i odpowiednie badania mogą pomóc w wykryciu tych problemów na wczesnym etapie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Rosyjskiego toya do domu, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Po pierwsze, potrzebujemy małych, wygodnych miski na jedzenie i wodę. Ze względu na mały rozmiar psa, zaleca się podniesienie miski na pewną wysokość, aby uniknąć problemów z jedzeniem. Po drugie, Rosyjski toy to aktywny pies, który potrzebuje codziennego ruchu. Dlatego ważne jest, aby mieć odpowiednie zabawki, które zainteresują go i pozwolą mu spalić energię. Dobre będą małe piłki, sznurki do ciągnięcia, a także zabawki do żucia, które pomogą utrzymać zdrowe zęby. Ponadto, potrzebujemy smyczy i uprzęży odpowiedniej wielkości do spacerów i ćwiczeń na świeżym powietrzu. Na koniec, Rosyjski toy będzie potrzebował wygodnego legowiska, gdzie będzie mógł odpocząć i zrelaksować się po dniu pełnym przygód.

Historia psa rasy Rosyjski toy

Historia Rosyjskiego toya zaczyna się w Rosji w połowie XIX wieku. Te malutkie psy szybko zyskały popularność wśród arystokracji za swoje urokliwe wygląd i zdolność do dostarczania towarzystwa. Cieszyły się szczególnym uznaniem dam dworu, które nosiły je pod szalami czy w torebkach, co jeszcze bardziej podkreślało ich status jako symbolu luksusu i bogactwa.

W tamtym czasie nie istniały jeszcze żadne precyzyjne standardy rasy dla tych malutkich psów. Były one po prostu nazywane „małymi psami”. Z czasem, w miarę jak rozwijał się rosyjski przemysł hodowlany, te „małe psy” zaczęto selektywnie hodować, kierując się określonymi cechami, takimi jak mała wielkość i charakterystyczna aparycja. To doprowadziło do powstania ras, które znamy dzisiaj jako „Rosyjski toy terier” i „Moskiewski toy terier”.

W 1920 roku, po rewolucji bolszewickiej, nastąpił dramatyczny spadek popularności tych psów. Arystokracja została obalona, a z nią zanikł cały styl życia, do którego Rosyjski toy był tak ściśle związany. Rasa ta prawie wymarła.

W latach 50. XX wieku, hodowcy zaczęli odradzać rasę, koncentrując się na wyhodowaniu małego, lekkiego psa, który byłby łatwy do utrzymania w warunkach miejskich. W wyniku tych wysiłków, Rosyjski toy powoli wracał do łask, choć różnił się od swoich arystokratycznych przodków.

W latach 90. XX wieku Rosyjski toy zaczyna zdobywać międzynarodową popularność. Rasa ta jest obecnie uznawana przez wiele międzynarodowych organizacji kynologicznych, w tym przez Federation Cynologique Internationale (FCI), największą międzynarodową organizację kynologiczną. W 2006 roku FCI oficjalnie uznało Rosyjskiego toya jako oddzielną rasę.

Dzisiaj Rosyjski toy jest ceniony na całym świecie za swój urok, inteligencję i lojalność. Chociaż jest nadal stosunkowo rzadko spotykany poza swoją ojczyzną, liczba miłośników tej uroczej rasy rośnie z każdym rokiem.

Wzorzec psa rasy Rosyjski toy

Rosyjski toy to rasa psa, którą charakteryzuje niewielki rozmiar i elegancka, lekka budowa. Według standardów FCI (Fédération Cynologique Internationale), psy tej rasy powinny mierzyć nie więcej niż 28 cm w kłębie, a ich waga zazwyczaj nie przekracza 3 kg. Wzorzec rasy określa Rosyjskiego toya jako psa o zgrabnej, proporcjonalnej sylwetce z lekką, prawie kwadratową budową ciała.

Głowa Rosyjskiego toya jest mała, proporcjonalna do reszty ciała. Charakterystycznym elementem są duże, okrągłe oczy, które są zwykle ciemnobrązowe i wyrażają czujność i inteligencję. Uszy są duże, stojące i szeroko rozstawione.

Sierść Rosyjskiego toya może być gładka lub długa. W przypadku psów gładkowłosych, sierść jest krótka, przylegająca i lśniąca. Dla wersji długowłosej, sierść jest dłuższa i tworzy piękne frędzle na uszach, nogach i ogonie. Wszystkie kolory są dozwolone, choć najczęściej spotykane są różne odcienie rudego, czekoladowego i niebieskiego.

Rosyjski toy to rasa o silnej, muskularnej budowie, mimo niewielkiego rozmiaru. Jego ruchy są harmonijne i pełne gracji. Wykazuje zdecydowanie i pewność siebie, a jego aparycja i postawa wyrażają dumę i arystokrację.

Rosyjski toy – ciekawostki o rasie

  1. Nazwa rasy: Rosyjski toy to rasa, która przez wiele lat nie miała swojej oficjalnej nazwy. Wcześniej bywał nazywany „Rosyjskim toy terierem”, jednak po ostatecznym rozdzieleniu od terierów, nazwa została skrócona do „Rosyjski toy”.
  2. Popularność w Rosji: Rosyjski toy jest jedną z najpopularniejszych ras psów w swoim rodzimym kraju, a jego popularność stale rośnie również na arenie międzynarodowej. Jego mały rozmiar, przyjazne usposobienie i łatwość w utrzymaniu czynią go idealnym wyborem dla miłośników psów w mieszkaniach miejskich.
  3. Dwa rodzaje sierści: W tej rasie występują dwie odmiany sierści – gładkowłosa i długowłosa. Odmiana długowłosa jest wynikiem mutacji genetycznej, która pojawiła się w latach 50. XX wieku. Na początku była to niepożądana cecha, ale z czasem hodowcy zaczęli celowo hodować psy z długą sierścią, tworząc drugą odmianę tej rasy.
  4. Arystokratyczne korzenie: Pomimo swojego skromnego rozmiaru, Rosyjski toy ma arystokratyczne korzenie. W XIX wieku były to psy, które towarzyszyły rosyjskiej arystokracji i były uważane za symbol statusu społecznego.
  5. Znakomite towarzysze: Rosyjski toy jest znanym psem do towarzystwa, który uwielbia spędzać czas ze swoim właścicielem. Są to psy bardzo oddane, które tworzą silne więzi z członkami swojej rodziny.
  6. Małe, ale odważne: Pomimo małego rozmiaru, Rosyjski toy to rasa o dużym sercu. Są to psy odważne, które nie boją się stanąć w obronie swojego terytorium lub swoich ludzi. Ta cecha sprawia, że są zaskakująco dobrymi psami stróżującymi.
  7. Długowieczność: Rosyjski toy to rasa o dość długiej średniej długości życia. Psy tej rasy często dożywają 14-15 lat, a niektóre mogą żyć nawet dłużej, jeżeli są dobrze utrzymane i mają dostęp do odpowiedniej opieki weterynaryjnej.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *