Dog z Majorki – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Rasę Dog z Majorki z łatwością rozpoznać na ulicach, pierwszy raz spotkany nie pozostaje anonimowy. Twórca tej rasy, nie miał wątpliwości co do celów, które chciał osiągnąć. Główne cechy tej rasy? Onieśmielający wygląd i silne detekcyjne instynkty. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tej wyjątkowej rasy.

Dog z Majorki – opis i wygląd rasy

Dog z Majorki, znany również jako Ca de Bou, to średniej wielkości pies o potężnej budowie ciała. Mimo swojej masy, jest to pies pełen elegancji i stoickiego spokoju. Jego futro jest krótkie i sztywne, najczęstsze kolory to pręgowany, czarny, czekoladowy, i żółciutki. Głowa tej rasy jest kwadratowa, z szerokim pyskiem i mocno rozwiniętą żuchwą. Wyraźnie zaznaczone u podstawy uszy są małe i zawsze opadające. Decydujące elementy wyglądu to również mocno umięśnione nogi i długi ogon.

Charakter psa rasy Dog z Majorki

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Dog z Majorki, pomimo swojego potężnego wyglądu, to pies o spokojnym i zrównoważonym temperamencie. Był specjalnie hodowany do pracy z bydłem, więc jest niezwykle silny i zdeterminowany. Posiada naturalne zdolności obronne i ochronne, które z sukcesem wykorzystuje jako pies stróżujący. Jednak jego cechą charakterystyczną jest również niezwykła cierpliwość i delikatność w stosunku do dzieci.

Jaką ma osobowość?

Osobowość Dog z Majorki to połączenie siły, determinacji i delikatności. Są niezwykle wiernymi i oddanymi kompanami, z ogromnym poczuciem lojalności wobec swojej rodziny. W stosunku do obcych mogą być początkowo nieufni, ale z czasem są w stanie zaakceptować nowe osoby w ich otoczeniu. Wobec innych psów mogą wykazywać dominację, dlatego ważne jest odpowiednie szkolenie i socjalizacja od najmłodszych lat.

Dog z Majorki – jak wyszkolić i wychować?

Pies tej rasy, choć silny i niezależny, jest również inteligentny i zdolny do nauki. Ważne jest jednak, aby przestrzegać konsekwencji i ujędrności w treningu, zachowując jednocześnie delikatne podejście. Dog z Majorki bardzo dobrze reaguje na trening oparty na nagrodach i pochwałach. Pamiętaj, że ta rasa potrzebuje regularnej stymulacji zarówno fizycznej, jak i mentalnej, aby pozostać szczęśliwym i zrównoważonym psem.

Dla kogo nadaje się Dog z Majorki?

Dog z Majorki to pies dla osób o silnej osobowości, które potrafią zapewnić mu odpowiednie szkolenie i socjalizację. Jest idealny dla osób prowadzących aktywny tryb życia, które mogą zapewnić mu regularne ćwiczenia. Dog z Majorki sprawdzi się również jako pies stróżujący dla osób, które szukają psa o silnym instynkcie ochronnym.

Dog z Majorki – cena

Średnia cena szczeniaka rasy Dog z Majorki to około 2500-4000 złotych, jednak wzrasta w zależności od rodowodu, renomy hodowli czy sukcesów wystawowych rodziców. Przy zakupie należy też uwzględnić koszty pierwszych szczepień, karmy, akcesoriów oraz ewentualne przyszłe wydatki związane z opieką weterynaryjną.

Wady i zalety

Wady

Wady tej rasy obejmują przede wszystkim skłonność do dominacji i agresji wobec innych psów, jeżeli nie zostaną odpowiednio i wcześnie zsocjalizowane. Mimo że są lojalne dla swoich rodzin, mogą być nieufne wobec obcych, co może prowadzić do problemów, jeśli nie są odpowiednio kontrolowane. Wymagają też dużo aktywności fizycznej, co może być przeciążeniem dla nieaktywnych właścicieli.

Zalety

Zalety Dog z Majorki obejmują ich niezwykłą lojalność, determinację i siłę. Są doskonałymi psami stróżującymi, ale również wspaniałymi towarzyszami dla całej rodziny. Są zdrowe, długowieczne i łatwe w pielęgnacji. Ich krótkie, sztywne futro nie wymaga dużo troski, co stanowi duże ułatwienie dla wielu właścicieli.

Dog z Majorki – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

W diecie Dog z Majorki niezbędne są białka, które dostarczają mu energii i budują jego potężne mięśnie. Dlatego dobrej jakości karmy z dużą zawartością mięsa są najlepsze dla tej rasy. Dodatkowo, jedzenie powinno być dopełnione owoce i warzywa zajmują państwa miejsce na „drugim planie”. Woda musi być dostępna przez cały czas, a rygorystyczne, regularne pory posiłków pozwalają utrzymać psa w dobrej kondycji i zadowoleniu.

Pielęgnacja

Dog z Majorki ma krótkie i sztywne włosy, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wystarcza regularne szczotkowanie, aby utrzymać skórę i sierść w dobrej kondycji. Ważne jest również regularne czyszczenie uszu, pazurów i zębów, aby zapobiec ewentualnym problemom zdrowotnym.

Choroby

Jako rasa hodowana, Dog z Majorki jest generalnie zdrowy, ale jak każdy pies, może być podatny na pewne warunki zdrowotne. Do chorób, na które mogą być narażone psy tej rasy, należą dysplazja stawu biodrowego, problemy z trawieniem i choroby skóry. Regularne czekanie i dbałość o psa pozwoli na wykrycie ewentualnych objawów wcześnie i skuteczne leczenie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Dog z Majorki do domu, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Pierwsze co przychodzi na myśl to solidna smycz i obroża, które wytrzymają nawet najbardziej zapalczywe i energiczne szarże. Kolejna rzecz to legowisko, które zapewni psy wygodne miejsce do spania. Poprzedniomu punktowi towarzyszyć powinna miska do jedzenia i picia, najlepiej ze stali nierdzewnej. Nie zapominajmy o zabawkach do gryzienia, które pomogą zaradzić problemowi ząbkowania podczas wzrostu.

Historia psa rasy Dog z Majorki

Początki

Dog z Majorki, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Majorki, największej wyspy archipelagu Balearów na Morzu Śródziemnym. Rasa została stworzona przez hodowców w XIX wieku, którzy skrzyżowali lokalnego mastifa z innymi rasami w celu stworzenia silnego i wytrzymałego psa do pracy z bydłem. Owocem ich wysiłków był Dog z Majorki, pies o wyjątkowej sile, determinacji i zdolności do pracy.

Rozwój rasy

Mimo że Dog z Majorki był ceniony na Balearach, przez długi czas nie był znany poza tymi wyspami. Zmieniło się to na początku XX wieku, kiedy to rasa zyskała popularność na kontynencie. Dog z Majorki stał się popularny nie tylko jako pies roboczy, ale także jako wspaniały towarzysz dla całej rodziny. Rasa została oficjalnie uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) w 1933 roku.

Obecnie

Dzisiaj Dog z Majorki jest ceniony na całym świecie za swoją silną osobowość, determinację i towarzyskość. Rasa ta nadal jest popularna na Balearach, ale obecnie znajduje się również na całym świecie jako sowity towarzysz i fenomenalny pies stróż.

Wzorzec psa rasy Dog z Majorki

Dog z Majorki, znany również jako Perro de Presa Mallorquin, to rasa psów pasterackich, która pochodzi z Balearów. Jest to rasa o wyjątkowo intensywnym i imponującym wyglądzie.

  • Wygląd ogólny: Dog z Majorki to mocno zbudowany, silny i muskularny pies. Pomimo swojej imponującej budowy jest zwinnym i zręcznym psem, co jest stanowczo nietypowe dla dużych ras.
  • Wysokość w kłębie: Samce wzoru tej rasy mierzą od 52 do 58 cm, podczas gdy samice mierzą od 50 do 56 cm.
  • Waga ciała: Wskaźnik wagi dorosłych osobników może wynosić od 30 do 40 kg, w zależności od płci i indywidualnej budowy ciała.
  • Umaszczenie: Skóra może przybierać różne odcienie od czarnego, przechodząc przez wszelkie odcienie brązu, do płowego. Na pysku mogą pojawiać się różne plamy i znaki.
  • Charakter: Dog z Majorki jest waleczny, aktywny, dobry dla dzieci i niezwykle lojalny wobec swojej rodziny. Nie jest jednak zalecany dla początkujących właścicieli, wymaga doświadczenia i stabilnej ręki.

Dog z Majorki – ciekawostki o rasie

Rasa Dog z Majorki ma wiele fascynujących aspektów, które warto poznać. Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek związanych z tą unikalną rasą:

  • Historia: Dog z Majorki pochodzi z Balearów i od wieków był używany jako pies pasterski, pies obronny i pies walki. Chociaż walki psów są teraz zakazane, rasa nadal jest używana do pracy w zabezpieczeniu gospodarstw i jako psi stróże.
  • Popularność: Mimo swojego niezaprzeczalnego uroku, Dog z Majorki nie jest zbyt popularną rasą poza swoją ojczyzną, prawdopodobnie ze względu na jego intensywne wymagania dotyczące szkolenia i socjalizacji.
  • Umaszczenie: Ciekawostką jest to, że na wyspie Majorka, skąd pochodzi ta rasa, psy o umaszczeniu czarnym były niegdyś uważane za mniej wartościowe. Obecnie, niezależnie od koloru sierści, wszystkie Dogi z Majorki są traktowane równo.
  • Temperament: Mimo swojej historii jako pies bojowy, Dog z Majorki jest zazwyczaj łagodny i spokojny, o ile jest odpowiednio szkolony i socjalizowany.
  • Zdolność pracy: Dog z Majorki to nie tylko pies stróże, ale także wyjątkowy pies pracujący. Wielu właścicieli stosuje tę rasę do prac związanych z ochroną i obroną, a także do towarzyszenia im podczas różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *