Hiszpański pies dowodny – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Często słyszymy, że „pies to najlepszy przyjaciel człowieka”. Ale jak to jest, kiedy twój najlepszy przyjaciel to Hiszpański pies dowodny, rasa o wyjątkowych zdolnościach i niepowtarzalnym charakterze? Czy jest to idealny pies dla każdego, niezależnie od doświadczenia czy stylu życia? W tym artykule przekonamy się o tym, badając każdy aspekt tej unikalnej rasy, od jej historii i cech charakterystycznych, po zdrowie i pielęgnację.

Hiszpański pies dowodny – opis i wygląd rasy

Hiszpański pies dowodny, znany też jako Perro de Agua Español, to średniej wielkości pies o muskularnej budowie ciała. Ich sierść jest charakterystyczna – gęsta, kędzierzawa lub falista, tworząca trudne do zauważenia 'lokówki’. Rasa ta występuje w różnych kolorach, od jednolitego bieli, czerni czy brązu, po różne kombinacje tych kolorów.

<> on August 2, 2010 in Washington, DC.

Charakter psa rasy Hiszpański pies dowodny

Hiszpański pies dowodny to rasa wyjątkowo inteligentna, wesoła, a przy tym bardzo lojalna wobec swojego właściciela.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Hiszpański pies dowodny jest niezwykle wszechstronny. Oryginalnie hodowany jako pies pasterski, jest wyjątkowo dobry w pracy z owcami i innymi zwierzętami hodowlanymi. Jego naturalna inteligencja i zdolność do szybkiego uczenia się czyni go doskonałym psem do zadań takich jak poszukiwanie i ratownictwo, agility czy posłuszeństwo. Dodatkowo, dzięki swojej niezwykłej zdolności do nurkowania i pływania, rasa ta jest często wykorzystywana do pracy z wodą.

Jaką ma osobowość?

Hiszpański pies dowodny to rasa o wyjątkowo zrównoważonym charakterze. Są to psy energiczne, wesołe i pełne życia, ale równocześnie lojalne i oddane swojej rodzinie. Mimo swojego silnego instynktu stróżującego, są one z natury przyjazne i otwarte. Mają naturalną skłonność do pracy w zespole i doskonale dogadują się z innymi psami.

Hiszpański pies dowodny – jak wyszkolić i wychować?

Ze względu na swoją inteligencję i skłonność do pracy, Hiszpański pies dowodny reaguje bardzo dobrze na trening oparty na pozytywnym wzmocnieniu. Zaczynając od szczeniaka, najlepiej jest konsekwentnie i regularnie trenować podstawowe komendy, takie jak „siad”, „leżeć” czy „do mnie”. Ważne jest również nauczenie psa spokojnego zachowania w domu i na zewnątrz, co można osiągnąć poprzez regularne ćwiczenia i socjalizację. Psy tej rasy są z natury bardzo aktywne, więc warto zapewnić im codzienną dawkę ruchu i zabawy.

Dla kogo nadaje się Hiszpański pies dowodny?

Ze względu na swoją aktywność i chęć do pracy, Hiszpański pies dowodny najbardziej nadaje się dla osób aktywnych, które chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Dzięki swojej inteligencji i zdolności do pracy w zespole, doskonale sprawdza się jako pies dla rodziny, szczególnie jeśli są w niej dzieci. Ważne jest jednak, aby dzieci były nauczone odpowiedniego obchodzenia się z psami. Hiszpański pies dowodny będzie również dobrym wyborem dla osób szukających psa do różnego rodzaju sportów czy pracy, np. agility czy poszukiwanie i ratownictwo.

Hiszpański pies dowodny – cena

Cena Hiszpańskiego psa dowodnego może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, linia genetyczna czy dostępność. W hodowlach zarejestrowanych i cenionych za wysoką jakość, cena szczeniaka Hiszpańskiego psa dowodnego może wynosić od 3000 do 6000 złotych. Oczywiście, wyższa cena często wiąże się z gwarancją zdrowia szczeniaka i dostępem do wsparcia hodowcy w razie pytań czy problemów. Pamiętaj jednak, że zakup psa to nie jedyny koszt – do tego należy doliczyć wydatki na wyposażenie, żywienie, opiekę weterynaryjną, szkolenia itp.

Wady i zalety

Wady

 1. Potrzeba aktywności: Hiszpański pies dowodny to rasa wyjątkowo energiczna. Potrzebują one codziennego intensywnego wysiłku, który zaspokoi ich naturalną chęć do pracy. Dla osób prowadzących siedzący tryb życia, pies tej rasy może być zbyt wymagający.
 2. Ciągła potrzeba towarzystwa: Psy tej rasy nie radzą sobie dobrze, gdy są zostawiane same na długi czas. Hiszpański pies dowodny jest bardzo towarzyski i potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem.
 3. Wysokie wymagania dotyczące pielęgnacji: Sierść Hiszpańskiego psa dowodnego wymaga regularnego czesania i strzyżenia, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Rasa ta jest również podatna na niektóre choroby skóry, co może wymagać specjalistycznej pielęgnacji.

Zalety

 1. Inteligencja: Hiszpański pies dowodny jest bardzo inteligentną rasą. Szybko się uczą, łatwo przyswajają nowe komendy i potrafią doskonale zrozumieć swojego opiekuna.
 2. Wszechstronność: Psy tej rasy doskonale radzą sobie w różnych rolach – mogą być psem stróżującym, psem terapeutą, psem pasterskim lub towarzyszyć w różnych dyscyplinach sportowych.
 3. Oddanie i lojalność: Hiszpański pies dowodny to rasa bardzo oddana swojemu opiekunowi. Z natury są przyjazne, łatwo nawiązują więzi z człowiekiem i są gotowe na wiele poświęceń dla swojej rodziny.
 4. Zdolności pływackie: Hiszpański pies dowodny jest jednym z nielicznych psów, które mają naturalne zdolności do nurkowania i pływania. Są one często wykorzystywane w pracach związanych z wodą, takich jak ratownictwo morskie.

Hiszpański pies dowodny – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Hiszpańskiego psa dowodnego powinno być zrównoważone i pełnowartościowe. Psy tej rasy są aktywne, dlatego potrzebują diety bogatej w białko, które dostarczy im energii na cały dzień. Żywienie może być oparte na suchych karmach wysokiej jakości lub diecie BARF, czyli karmieniu surowym mięsem i kośćmi, z dodatkiem warzyw, owoców oraz suplementów. Ważne jest, aby dostosować ilość i rodzaj pokarmu do wieku, masy ciała i poziomu aktywności psa. Zawsze też należy pamiętać o dostępie do świeżej wody.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Hiszpańskiego psa dowodnego jest dość wymagająca. Ich sierść jest kędzierzawa lub falista, gęsta i skłonna do kołtunienia. Regularne strzyżenie (co najmniej raz na 3-4 miesiące) oraz szczotkowanie (przynajmniej raz w tygodniu) jest kluczowe do utrzymania sierści w dobrym stanie. Psy te nie mają typowego psiego zapachu i nie linieją zbytnio, co jest zdecydowaną zaletą. Hiszpański pies dowodny dobrze znosi kąpiele, które możemy przeprowadzać raz na kilka miesięcy, lub gdy jest to konieczne.

Choroby

Hiszpański pies dowodny to generalnie zdrowa rasa, ale jak każda inna, ma pewne predyspozycje do określonych schorzeń. Wśród najczęściej spotykanych można wymienić dysplazję stawu biodrowego, która jest typowa dla wielu dużych ras, czy problemy z oczami, takie jak zaćma czy dysplazja siatkówki. Niekiedy mogą występować także choroby skóry. Wszystkie te schorzenia mogą być jednak wykrywane na etapie badań weterynaryjnych, stąd też tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia naszego pupila.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Hiszpańskiego psa dowodnego do swojego domu, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów. Wśród nich powinna znaleźć się wygodna smycz i obroża, legowisko, miseczki na jedzenie i wodę, zabawki do gryzienia i do interaktywnej zabawy oraz szczotka do pielęgnacji sierści. Ze względu na aktywność i skłonności pływackie rasy, warto zainwestować w bezpieczny dla psa kamizelkę ratunkową. Jeśli planujesz korzystać z usług groomera, warto zorientować się w cennikach i dostępności takich usług w swojej okolicy.

Historia psa rasy Hiszpański pies dowodny

Historia Hiszpańskiego psa dowodnego, choć nie do końca wyjaśniona, jest pełna ciekawych faktów i przygód. Psy te towarzyszą ludziom od setek lat, odgrywając kluczowe role w wielu aspektach ich życia.

Początki

Początki rasy Hiszpański pies dowodny sięgają głęboko w historię Hiszpanii, prawdopodobnie nawet do czasów starożytnych. Wzmianki o psach przypominających dzisiejsze Hiszpańskie psy dowodne pojawiają się już w dokumentach z XII wieku. Widać tam wyraźne odniesienia do psów wodnych, które pomagały rybakom w ich codziennej pracy, przede wszystkim w wyławianiu utopionych sieci czy przeganiając ryby do sieci.

Rozwój rasy

Przez wieki, Hiszpański pies dowodny był ceniony za swoje umiejętności pracownicze. Poza pracą z rybakami, psy te wykorzystywane były do pędzenia i pilnowania stad, a także jako psy ratownicze. Różnorodność zadań, jakie pełniły, świadczy o ich inteligencji, wszechstronności i niezawodności.

Przełom w historii rasy nastąpił w latach 70-tych XX wieku, kiedy to zaczęto doceniać nie tylko praktyczne zastosowanie tych psów, ale również ich unikalne piękno i wyjątkowy charakter. W 1975 roku Antonio Garcia Perez i Santiago Montesinos zaczęli pracować nad standardem rasy, który został oficjalnie zaakceptowany przez FCI w 1985 roku.

Obecnie

Dziś Hiszpański pies dowodny to popularna rasa, która znalazła swoje miejsce zarówno jako pies rodzinny, jak i pracujący w wielu różnych dziedzinach – od ratownictwa, przez agiliti, po dogoterapię. Choć ich popularność na świecie rośnie, najwięcej przedstawicieli tej rasy można spotkać nadal w Hiszpanii. Cieszą się one tam szczególnym uznaniem, będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli narodowych.

Wzorzec psa rasy Hiszpański pies dowodny

Hiszpański pies dowodny to rasa psów średniej wielkości, o mocnej i zrównoważonej budowie ciała. Jest to pies bardzo dobrze umięśniony, ale zarazem harmonijnie zbudowany, co nadaje mu wygląd zwinnego i lekkiego.

Wymiary i waga

Samce tej rasy osiągają wysokość w kłębie od 44 do 50 cm, a suki od 40 do 46 cm. Waga Hiszpańskiego psa dowodnego waha się od 14 do 22 kg, w zależności od płci i indywidualnych cech danego osobnika.

Głowa

Głowa jest mocna, ale proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnym stopem. Oczy są lekko skośne, o migdałowym kształcie, zawsze w odcieniach brązu. Uszy są średniej wielkości i zawsze naturalne, nie poddaje się ich korekcjom. Kiedy pies jest skupiony, uszy są lekko uniesione, tworząc charakterystyczny kształt „różyczki”.

Ciało

Tułów jest mocny, o dobrze rozwiniętej klatce piersiowej i lekko podciągniętym brzuchu. Linia grzbietu jest prosta i poziomy, a lędźwie krótkie i dobrze umięśnione.

Ogon

Ogon jest naturalnie długi, choć często spotyka się psy z naturalnie krótkim ogonem. W stanie spoczynku, ogon jest opuszczony, natomiast w ruchu – uniesiony do linii grzbietu, ale nie powinien się zaginać nad nim.

Sierść

Charakterystyczną cechą Hiszpańskiego psa dowodnego jest jego sierść. Jest ona kręcona lub falowana, z włosami tworzącymi luźne loki. Może przybierać różne kolory, w tym biały, czarny, beżowy, brązowy, a także różne kombinacje tych kolorów.

Charakter

Hiszpański pies dowodny to pies inteligentny, lojalny i bardzo aktywny. Lubi pracować i ma naturalne zdolności do nauki, co sprawia, że doskonale radzi sobie w różnego rodzaju dyscyplinach psiego sportu. Mimo swojego pracowitego charakteru, jest to pies bardzo przyjazny i oddany swojej rodzinie.

Hiszpański pies dowodny – ciekawostki o rasie

Hiszpański pies dowodny to niezwykle interesująca rasa, pełna tajemnic i ciekawych faktów. Oto kilka z nich, które mogą zainteresować potencjalnych właścicieli, ale również miłośników psów wszelkich ras.

 1. Naturalne zdolności pływackie: Hiszpański pies dowodny to doskonały pływak. Woda jest dla niego naturalnym środowiskiem, które uwielbia, a jego gęsta, oleista sierść doskonale chroni go przed zimnem.
 2. Nie ma typowego psiego zapachu: Hiszpański pies dowodny to jedna z niewielu ras, która nie ma typowego psiego zapachu. To plus dla osób, które nie przepadają za specyficznym aromatem, jaki wydzielają niektóre rasy.
 3. Wysoka zdolność do uczenia się: Psy tej rasy są niezwykle inteligentne i zdolne do szybkiego uczenia się nowych rzeczy. Dobrze sprawdzają się w różnych dziedzinach psiego sportu, takich jak agility, obedience czy poszukiwawczo-ratownicze.
 4. Żywiołowa i pełna energii: Hiszpański pies dowodny to rasa pełna energii, która uwielbia być aktywna. Dla nich idealnym dniem jest taki, w którym mogą biegać, pływać i bawić się do woli.
 5. Zmienna sierść: Sierść Hiszpańskiego psa dowodnego jest nie tylko piękna, ale i zmienna. U młodych szczeniąt sierść jest zwykle gładka i zmienia się w trakcie dorastania. Po około roku życia zaczynają pojawiać się charakterystyczne loki.
 6. Wzorzec rasy: Hiszpański pies dowodny jest jedną z niewielu ras, w której standardzie nie ma mowy o dyskwalifikujących błędach. FCI akceptuje wszystkie kolory sierści i nie podaje konkretnej wagi czy wzrostu dla tej rasy.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *