Bearded collie – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Zachwycający swoją wyjątkową urodą, Bearded collie, jest psem o energicznym temperamencie i ogromnym sercu. Ten artykuł daje wgląd w naturę, cechy charakterystyczne, historię, a także potencjalne problemy zdrowotne rasy. Po przeczytaniu go, będziesz lepiej zrozumieć, czy Bearded collie jest odpowiednim psem dla ciebie i twojej rodziny.

Bearded collie – opis i wygląd rasy

Bearded collie, nazywany również „Beardie”, to rasa psów, które charakteryzują się długimi, gęstymi włosami, zwisającymi uszami i radosnymi oczami. Wzrost dorosłych psów tej rasy wynosi zazwyczaj między 51 a 56 cm, a ich waga wynosi między 18 a 27 kg. Włosy Bearded collie są gęste i długie, mogą mieć różne odcienie szarości, czerni, niebieskiego, brązu i sable. Mimo długiej sierści, jest to rasa niezwykle wytrzymała i zdolna do ciężkiej pracy.

Charakter psa rasy Bearded collie

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Bearded collie to psy zrównoważone, inteligentne i szybko uczące się. Początkowo były używane jako psy pasterskie, co wymagało od nich dużej samodzielności, szybkiego uczenia się i umiejętności podejmowania decyzji. Te cechy przekładają się na ich obecne umiejętności, które obejmują wszechstronność w treningach, sportach, takich jak agility, posłuszeństwo, a nawet ratownictwo.

Jaką ma osobowość?

Beardie są niezwykle przyjazne i pełne entuzjazmu. Są z natury bardzo społeczne, uwielbiają towarzystwo ludzi i innych zwierząt. Beardie to psy radosne, zawsze gotowe do zabawy i aktywności. Również są bardzo wiernymi i oddanymi psami, które tworzą silne więzi z członkami rodziny.

Bearded collie – jak wyszkolić i wychować?

Beardie są psami inteligentnymi i chętnymi do nauki, ale mogą również wykazywać pewną niezależność. Klucz do skutecznego szkolenia Beardie polega na użyciu pozytywnych metod wzmocnienia, takich jak nagrody za dobrze wykonane zadania. Zdecydowanie powinno się unikać kar, ponieważ mogą one wpłynąć na ich entuzjazm do nauki i postrzegania treningu jako czegoś pozytywnego.

Dla kogo nadaje się Bearded collie?

Bearded collie to doskonały wybór dla osób aktywnych, które cenią długie spacery czy jogging. Są wspaniałymi towarzyszami dla dzieci, ze względu na swoją energię, cierpliwość i umiłowanie zabawy. Z drugiej strony, mogą być wyzwaniem dla osób starszych lub tych, które preferują spokojny styl życia.

Bearded collie – cena

Cena szczeniąt Bearded collie różni się w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowcy, linia rodowodowa, czy też status szampiona rodziców. Średnio, cena Bearded collie może wynosić od 2000 do 4000 PLN. Pamiętaj jednak, że koszty utrzymania psa są znacznie wyższe niż jednorazowy koszt zakupu szczeniaka.

Wady i zalety

Właścicielstwo Bearded collie wiąże się z wieloma zaletami i wadami, które są istotne do rozważenia przed podjęciem decyzji o przyjęciu takiego psa do domu.

Wady

 1. Wysoki poziom energii: Jako psy o dużym poziomie energii, Bearded collie wymagają regularnej aktywności fizycznej. Bez odpowiedniego wysiłku mogą stać się zestresowane lub niepokojne. Wymaga to od właścicieli zaangażowania i czasu na długie spacery, zabawy czy treningi.
 2. Pielęgnacja sierści: Bearded collie charakteryzują się długą i gęstą sierścią, która wymaga regularnej pielęgnacji. Muszą być przynajmniej raz w tygodniu dokładnie szczotkowane, aby uniknąć matowania sierści. Podczas sezonu linienia potrzebna jest nawet codzienna pielęgnacja.
 3. Potrzeba towarzystwa: Bearded collie są psami towarzyskimi, które potrzebują dużo interakcji z ludźmi. Nie radzą sobie dobrze, gdy są pozostawiane same na długi czas. To może być problemem dla osób, które spędzają dużo czasu poza domem.

Zalety

 1. Inteligencja i zdolność uczenia się: Bearded collie są psami inteligentnymi i chętnymi do nauki. Są zdolne do opanowania wielu komend i trików, co czyni je doskonałymi uczestnikami sportów psich, takich jak agility czy posłuszeństwo.
 2. Towarzyskość: Są bardzo przyjacielskie i miłe, co czyni je idealnymi towarzyszami dla osób w każdym wieku. Bardzo dobrze radzą sobie z innymi zwierzętami, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla domów z innymi zwierzętami.
 3. Wszechstronność: Bearded collie są psami wszechstronnymi, które mogą sprostać wielu różnym zadaniom. Począwszy od ich tradycyjnej roli jako psów pasterskich, poprzez różne dyscypliny sportowe, aż po role terapeutyczne, są w stanie dostosować się do wielu różnych sytuacji i wymagań.
 4. Zdrowie: Bearded collie to generalnie zdrowa rasa, która cieszy się długim życiem. Odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia mogą przyczynić się do ich długowieczności.
 5. Wesoła natura: Bearded collie to psy o radosnym usposobieniu, które potrafią poprawić nastrój swoim entuzjazmem do życia. Ich miłość do zabawy sprawia, że są doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi.

Bearded collie – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Bearded collie powinno być dobrze zbilansowane i dostosowane do wieku, poziomu aktywności oraz stanu zdrowia psa. Szczególnie istotne jest dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Białko jest szczególnie ważne dla utrzymania zdrowej masy mięśniowej, a tłuszcze dostarczają energii. Węglowodany powinny pochodzić z dobrych źródeł, takich jak ryż czy ziemniaki.

Wielu właścicieli decyduje się na karmienie suchą karmą premium, która jest specjalnie formułowana dla potrzeb psów tej rasy. Ważne jest jednak, aby regularnie monitorować kondycję psa i dostosowywać dietę w razie potrzeby, konsultując zmiany z weterynarzem. Pamiętaj, że Bearded collie są psami aktywnymi, które potrzebują więcej kalorii niż mniej aktywne rasy. Jednocześnie, należy zwracać uwagę, aby pies nie przybierał na wadze, co mogłoby prowadzić do problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Bearded collie są psami o długiej i gęstej sierści, która wymaga regularnej pielęgnacji. Należy je szczotkować przynajmniej raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zapobiec matowieniu. Podczas sezonu linienia, który zwykle występuje dwa razy w roku, codzienne szczotkowanie może być konieczne.

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać uszy psa, czy nie ma w nich zanieczyszczeń czy oznak infekcji. Oczy psa również powinny być regularnie kontrolowane, a ewentualne zabrudzenia delikatnie usuwane wilgotnym wacikiem. Zęby Bearded collie powinny być czyszczone regularnie, aby zapobiec problemom z zębami i dziąsłami. Kąpiel jest zalecana tylko w razie potrzeby, ponieważ częste kąpiele mogą usunąć naturalne oleje, które chronią skórę i sierść psa.

Choroby

Bearded collie są ogólnie zdrową rasą, ale jak wszystkie rasy, są narażone na pewne specyficzne problemy zdrowotne. Do najczęstszych należą choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry, które powoduje swędzenie i podrażnienie. Są również narażone na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego, co jest dość powszechne u dużych ras psów. Inne potencjalne problemy zdrowotne to choroby oczu, takie jak zaćma i postępujący zanik siatkówki.

Pomimo tych potencjalnych problemów zdrowotnych, regularne wizyty u weterynarza i odpowiednia opieka mogą pomóc zapewnić, że Bearded collie będzie zdrowy i szczęśliwy.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie Bearded collie do domu wymaga zakupu pewnych akcesoriów i wyposażenia. Będziesz potrzebować klatki dla psa, która będzie służyła jako jego bezpieczne miejsce, smyczy i obroży do spacerów, a także odpowiedniej miski na jedzenie i wodę.

Ponieważ Bearded collie są psami o dużej energii, warto zaopatrzyć się w różne zabawki, które pomogą im spalić nadmiar energii i utrzymają je zajęte, gdy nie są w stanie przebywać na zewnątrz.

Co do pielęgnacji, niezbędne będą szczotki i grzebienie do utrzymania ich sierści w dobrym stanie. Możesz również potrzebować specjalistycznych szamponów i odżywek dla psów o długiej sierści.

Przed przyjęciem Bearded collie warto również zorientować się, gdzie znajduje się najbliższy weterynarz i salon groomerski. W razie potrzeby, dobrze jest też znać lokalne szkoły psów, które mogą pomóc w szkoleniu i socjalizacji psa.

Historia psa rasy Bearded collie

Początki

Bearded collie, nazywany również „Beardie”, to rasa psa, która pochodzi z Szkocji i jest jedną z najstarszych ras pasterskich na Wyspach Brytyjskich. Początki tej rasy sięgają czasów przed naszą erą, kiedy to psy przypominające dzisiejszego Bearded collie pomagały pasterzom w codziennej pracy. Beardie, znane wtedy jako „pasy Highland Collie”, były niezastąpione w trudnych warunkach górskich i stały się nieocenionymi pomocnikami.

Rozwój rasy

Rasa ta przetrwała stulecia dzięki swoim niezrównanym umiejętnościom pasterskim. W XIX wieku, kiedy rolnictwo zaczęło się modernizować, a rola psów pasterskich zaczęła zanikać, Bearded collie zaczęły zyskiwać popularność jako psy domowe. Ich urok, inteligencja i towarzyskość przyciągały coraz więcej miłośników.

Jednak prawdziwy rozwój rasy zaczął się dopiero po II wojnie światowej. W tym czasie Bearded collie były na skraju wyginięcia, ale dzięki wysiłkom entuzjastów rasy, takich jak pani G.O. Willison, która utworzyła hodowlę Bothkennar, rasa odzyskała swoją dawną popularność. Jej pies, Jeannie of Bothkennar, jest uważany za matkę dzisiejszych Bearded collie.

Obecnie

Dzisiaj Bearded collie są znane i cenione na całym świecie. Choć ich liczba nie jest tak duża jak innych popularnych ras, mają wierną grupę miłośników. Bearded collie są teraz często spotykane nie tylko jako psy domowe, ale także w różnych dyscyplinach sportowych, takich jak agility, obedience, czy flyball. Ta wszechstronna i inteligentna rasa wciąż przyciąga nowych entuzjastów swoim urokiem i wyjątkowymi umiejętnościami.

Wzorzec psa rasy Bearded collie

Bearded collie to rasa psa o charakterystycznym, atrakcyjnym wyglądzie. Według wzorca rasy, który został zatwierdzony przez Fédération Cynologique Internationale (FCI), Bearded collie to psy średniej wielkości, z proporcjonalnym ciałem i wyraźnie zaznaczonymi konturami.

Bearded collie mają długą, prostą i szorstką sierść, która składa się z dwóch warstw: gęstego podszerstka oraz dłuższej, szorstkiej warstwy zewnętrznej. Ich sierść jest doskonale przystosowana do szkockiego klimatu, chroniąc psa zarówno przed deszczem, jak i chłodem. Sierść Bearded collie występuje w kilku kolorach, w tym czarnym, niebieskim, brązowym i jasnoszarym, często z białymi znaczeniami.

Głowa Bearded collie jest proporcjonalna do ciała, z płaskim czołem i wyraźnym stopem. Oczy są duże i owalne, zwykle ciemnobrązowe, a uszy są średniej wielkości i noszone nisko. Bearded collie mają silne szczęki z idealnym zgryzem nożycowym.

Korpus Bearded collie jest lekko dłuższy niż wysoki, z głęboką klatką piersiową i dobrze wysklepionymi żebrami. Ogon jest długi i noszony nisko, ale podnosi się, gdy pies jest podekscytowany.

W ruchu, Bearded collie prezentują płynny, swobodny chód, który odzwierciedla ich elastyczność i wytrzymałość. Często mają bardzo energiczne i radosne podejście do życia, co jest wyraźnie widoczne w ich postawie i ruchu.

Wielkość Bearded collie może różnić się między psami i sukami. Zgodnie z wzorcem, psy osiągają wysokość w kłębie od 53 do 56 cm, a suki od 51 do 53 cm.

Bearded collie – ciekawostki o rasie

Bearded collie to rasa, która ma wiele fascynujących cech i historii, które zasługują na wzmiankę. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych faktów na temat tej wyjątkowej rasy.

 1. Nazwa: Słowo „collie” jest szkockim określeniem dla psów, które były wykorzystywane do pilnowania owiec. „Bearded” pochodzi od angielskiego słowa „broda” i odnosi się do charakterystycznej sierści, która rośnie na brodzie i dolnej części pyska psa, nadając mu unikalny wygląd.
 2. Multitalent: Bearded collie to prawdziwi multitaskerzy. Oprócz bycia wspaniałymi psami pasterzskimi, są także doskonałymi psami rodzinymi, zwłaszcza dla aktywnych rodzin, które mogą im zapewnić wystarczającą ilość ruchu. Są także dobrze znane w świecie psich sportów, takich jak agility, flyball i obedience.
 3. Hollywoodzki debiut: Bearded collie były gwiazdami wielu filmów i programów telewizyjnych. Najbardziej znanym jest prawdopodobnie film „The Shaggy Dog” z 1959 roku, w którym Bearded collie został przemieniony w owłosionego mężczyznę.
 4. Sierść: Sierść Bearded collie wymaga regularnej pielęgnacji, ale jest doskonała do czesania, ponieważ nie jest skłonna do kołtunienia. Bearded collie są znane z „swojego” uśmiechu – kiedy są szczęśliwe, często wykrzywiają wargi, pokazując swoje zęby w charakterystycznym „uśmiechu Beardie”.
 5. Długowieczność: Bearded collie są stosunkowo zdrową rasą i często dożywają późnej starości. Przeciętna długość życia dla Bearded collie to około 12-14 lat, ale niektóre psy mogą dożyć nawet 17 lat.
 6. Rasa narodowa: Bearded collie jest uznawany za jedną z narodowych ras Szkocji. Jest jednym z sześciu szkockich typów collie, obok Rough collie (długowłosy collie), Smooth collie (krótkowłosy collie), Border collie, Shetland Sheepdog i Old English Sheepdog (bobo).

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *