Coton de Tulear – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Coton de Tulear to mała, urocza rasa psa, która swoją nazwę zawdzięcza unikalnemu, bawełnianemu włosowi i miejsce pochodzenia – Tulear, miasto na Madagaskarze. Wyróżnia się niezwykłą inteligencją, wesołością oraz doskonałym charakterem, co czyni go idealnym towarzyszem dla osób w każdym wieku.

Coton de Tulear – opis i wygląd rasy

Coton de Tulear jest niewielkim psem o wyglądzie bawiącej się chmurki. Długość jego ciała jest nieco większa niż wysokość, a masa wynosi zwykle od 4 do 6 kilogramów. Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu Coton de Tulear jest gęste, puszyste futro, które przypomina bawełnę – stąd jego nazwa. Włosy są zazwyczaj białe, choć mogą występować elementy szarości i kremu. Jego oczy są wyraźne i jasne, a uszy długie i wiszące.

Charakter psa rasy Coton de Tulear

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Coton de Tulear jest znanym zrównoważonym psem, który jest niezwykle przyjazny dla ludzi. Jest inteligentny, łatwo się uczy i ma zdolność do zapamiętywania dużej ilości komend. Często uczestniczy w psich sportach, takich jak agility, freestyle czy dog dancing, i dobrze sobie radzi.

Jaką ma osobowość?

Rasa ta jest znana ze swojego pogodnego usposobienia, energii i radości życia. Coton de Tulear to psy towarzyskie, które doskonale dogadują się z innymi psami, a nawet kotami. Cenione są za swoją lojalność i oddanie dla właścicieli. Często to psy, które potrzebują dużo uwagi i towarzystwa.

Coton de Tulear – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie Coton de Tulear nie powinno sprawiać większych problemów. Są one z natury łagodne i inteligentne, co ułatwia szkolenie. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja, cierpliwość i pozytywne wzmocnienie. Należy pamiętać, że rasa ta jest bardzo wrażliwa na niesprawiedliwość czy zbyt surowe metody.

Dla kogo nadaje się Coton de Tulear?

Coton de Tulear jest idealny dla rodzin z dziećmi, seniorów, a także dla osób samotnych. Ze względu na swój mały rozmiar, jest doskonałym wyborem dla osób mieszkających w apartamentach lub domach bez ogrodu.

Coton de Tulear – cena

Cena szczeniaka rasy Coton de Tulear może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, linia genetyczna czy płeć szczeniaka. Na ogół ceny wahają się od 3000 do 5000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Coton de Tulear, mimo swojej urody i uroku, ma też swoje wady. Przede wszystkim, psy te wymagają dość intensywnej pielęgnacji sierści. Ich piękne, białe futro łatwo się kołtuni, co wymaga regularnego czesania, przynajmniej kilka razy w tygodniu. W niektórych przypadkach, zaleca się także regularne strzyżenie.

Rasa ta jest również dość aktywna i wymaga codziennego ruchu. Choć nie są to psy energiczne jak border collie, to jednak potrzebują swojego codziennego czasu na zabawę i spacer.

Ważną rzeczą, na którą powinni zwrócić uwagę przyszli właściciele, jest skłonność Coton de Tulear do lęku separacyjnego. Psy te są silnie przywiązane do swojego właściciela i mogą źle znosić rozłąkę. Długotrwałe pozostawianie ich samego może prowadzić do niepożądanego zachowania, takiego jak narzekanie, wydawanie głośnych dźwięków czy destrukcja.

Zalety

Mimo wymienionych wad, zalety posiadania Coton de Tulear znacznie przewyższają ewentualne niedogodności. Przede wszystkim, są to psy niezwykle przyjazne i towarzyskie. Doskonale dogadują się zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi, a także z innymi zwierzętami.

Cotons są także inteligentne i łatwo się uczą, co sprawia, że szkolenie z nimi jest prawdziwą przyjemnością. Odpowiednio zmotywowane, są w stanie nauczyć się wielu komend i trików, a także poradzić sobie w psich sportach, takich jak agility czy dog dancing.

Ponadto, Coton de Tulear jest raczej zdrową rasą. Choć, jak każde psy, mogą cierpieć na niektóre choroby genetyczne, są to zazwyczaj psy długowieczne, które z odpowiednią opieką mogą towarzyszyć swoim właścicielom przez wiele lat.

Coton de Tulear jest też znany ze swojej lojalności. Psy te są niezwykle oddane swoim właścicielom i zawsze gotowe do wspólnej zabawy czy po prostu do spędzania czasu w ich towarzystwie. Dzięki swojemu przyjaznemu i otwartemu charakterowi, szybko stają się prawdziwymi członkami rodziny.

Coton de Tulear – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Prawidłowe żywienie jest kluczowe dla zdrowia każdego psa, a Coton de Tulear nie jest wyjątkiem. Psy tej rasy najlepiej rozwijają się na zbilansowanej diecie, która dostarcza im odpowiednich składników odżywczych. Ważne jest, aby pokarm był wysokiej jakości i odpowiednio dostosowany do wieku, wielkości i poziomu aktywności psa.

W zależności od preferencji właściciela, dieta Coton de Tulear może opierać się na suchym pokarmie, mokrej karmie, domowym gotowaniu czy diecie BARF. Niezależnie od wybranej opcji, ważne jest, aby dieta była zróżnicowana i zawierała odpowiednie ilości białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Przy wyborze karmy, warto zwrócić uwagę na jej skład i unikać produktów zawierających sztuczne dodatki, konserwanty czy nadmiar zbóż.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Coton de Tulear może być dość wymagająca. Najważniejszym aspektem jest regularne czesanie futra, które powinno odbywać się przynajmniej kilka razy w tygodniu, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Częstotliwość kąpieli zależy od stylu życia psa i indywidualnych preferencji właściciela, ale zazwyczaj zaleca się kąpiel raz na miesiąc.

Ponadto, ważne jest regularne sprawdzanie i czyszczenie uszu, szczególnie jeśli pies często przebywa na zewnątrz. Zęby Coton de Tulear powinny być myte przynajmniej raz na tydzień, aby zapobiec problemom z higieną jamy ustnej.

Choroby

Coton de Tulear to generalnie zdrowa rasa, ale jak każde psy, może być podatny na niektóre schorzenia. Do najczęściej występujących należą problemy z oczami, takie jak katarakta, oraz dysplazja stawu biodrowego. Mniej często, ale jednak, mogą występować problemy z sercem czy alergie. Regularne kontrole weterynaryjne i odpowiednia opieka zdrowotna mogą pomóc w wykryciu i leczeniu tych problemów na wczesnym etapie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Coton de Tulear do domu, ważne jest, aby zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i wyposażenie. Podstawowe rzeczy to smycz, obroża lub uprząż, miska na jedzenie i wodę, legowisko oraz zabawki dostosowane do rozmiaru i preferencji psa.

Jeśli chodzi o pielęgnację, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości szczotkę i grzebień do sierści, a także szampon dla psów o delikatnej skórze. Jeżeli planujesz strzyc psa w domu, przyda się też maszynka do strzyżenia.

W zależności od wybranej diety, może być potrzebne również specjalistyczne wyposażenie do przygotowywania posiłków, takie jak miski do mieszania, blender czy maszynka do mielenia mięsa.

Historia psa rasy Coton de Tulear

Początki

Historia rasy Coton de Tulear jest niezwykle fascynująca i pełna niejasności. Psy te pochodzą z Madagaskaru, gdzie według niektórych przypuszczeń znalazły się dzięki europejskim podróżnikom i handlarzom, którzy przyprowadzili je na wyspę jako towarzyszy podróży. Według innej teorii, Coton de Tulear jest potomkiem psów, które przeżyły katastrofę morską u wybrzeży Madagaskaru.

Psy te szybko zyskały popularność na wyspie, a w szczególności w porcie Tulear, skąd wzięła się ich nazwa. Były cenione za swoje umiejętności łowieckie, zwłaszcza w polowaniach na szczury, a także za swój urok i przyjazny charakter.

Rozwój rasy

Choć Coton de Tulear był już dobrze znany na Madagaskarze, na szeroką skalę został rozpoznany dopiero w XX wieku. W 1970 roku rasa została oficjalnie uznana przez Fédération Cynologique Internationale (FCI), międzynarodową organizację kynologiczną. W tym samym czasie, dr Robert Jay Russell, amerykański biolog, odkrył rasę podczas swojej podróży na Madagaskar i zdecydował się przyprowadzić kilka sztuk do USA.

Obecnie

Od tamtej pory, Coton de Tulear stał się popularny na całym świecie, zarówno jako pies rodzinny, jak i wystawowy. Pomimo rosnącej popularności, rasa ta nadal jest dość rzadka i ceniona za swoją niepowtarzalną urodę i charakter. W Polsce, Coton de Tulear zyskuje coraz większą popularność, a hodowle tych uroczych psów można znaleźć w różnych częściach kraju.

Wzorzec psa rasy Coton de Tulear

Coton de Tulear to rasa małych psów o niezwykle atrakcyjnym wyglądzie. Według standardów FCI, psy te powinny mieć harmonijną budowę, z ciałem nieco dłuższym niż wyższym. Ich waga może wynosić od 4 do 6 kilogramów, a wysokość w kłębie od 22 do 28 cm, z preferowaną wysokością od 25 do 27 cm dla samców i od 22 do 25 cm dla samic.

Głowa Coton de Tulear jest proporcjonalna do ciała, z lekko zaokrąglonym czaszkiem i wyraźnym przełomem czołowym. Nos jest czarny lub ciemnobrązowy, a oczy, umieszczone na linii nosa, są okrągłe, jasne i pełne życia. Ucho jest trójkątne, średniej długości, a jego końcówka lekko zaokrąglona.

Co najbardziej wyróżnia Coton de Tulear to jednak jego sierść. Włos jest długi, miękki i puszysty, przypominający bawełnę, od której rasa wzięła swoją nazwę. Kolor sierści powinien być czysto biały, choć dopuszczalne są nieliczne plamki w kolorze szarym lub pieprz i sól.

Ogon Coton de Tulear jest dobrze owłosiony i noszony wysoko, często opada na bok, tworząc charakterystyczną łukowatą linię.

Wzorzec rasy określa również charakter Coton de Tulear. Psy te powinny być żywe, wesołe, bardzo przywiązane do swojego właściciela i rodziny, przyjazne wobec obcych i innych zwierząt. Przy tym są bardzo inteligentne i łatwo przyswajają nowe umiejętności.

Coton de Tulear – ciekawostki o rasie

  1. Nazwa: Nazwa „Coton de Tulear” oznacza dosłownie „bawełniany z Tulear”. „Coton” odnosi się do białej, puszystej sierści psa, która jest miękka i puszysta jak bawełna, a „Tulear” to nazwa miasta na Madagaskarze, które było domem dla tych psów.
  2. „Królewscy” psy: Na Madagaskarze, Coton de Tulear były uważane za „królewskie” psy i były hodowane wyłącznie przez arystokrację. Zabronione było posiadanie tych psów przez ludzi spoza królewskiego kręgu.
  3. Rasa „antyalergiczna”: Chociaż żadna rasa nie jest w 100% hipoalergiczna, Coton de Tulear jest często zalecany dla osób z alergią na psy, ponieważ wywołuje mniej reakcji alergicznych niż wiele innych ras.
  4. Urokliwy „uśmiech”: Coton de Tulear jest znany z charakterystycznego „uśmiechu”, który pokazuje, gdy jest szczęśliwy lub podekscytowany. Jest to jedna z cech, które przyciągają wielu ludzi do tej rasy.
  5. Znakomite zdrowie: Coton de Tulear jest jedną z najzdrowszych ras psów, z potencjałem do długiego życia. Dzięki odpowiedniej opiece, dieta i regularnym ćwiczeniom, psy tej rasy mogą żyć nawet 15-19 lat.
  6. Mistrzowie agility: Pomimo swojego małego rozmiaru, Coton de Tulear to doskonali sportowcy. Są zwinne, szybkie i bardzo inteligentne, co czyni je doskonałymi kandydatami do sportów takich jak agility.
  7. Bardzo przywiązane do właściciela: Coton de Tulear są bardzo przywiązane do swoich właścicieli i rodziny. Są to psy, które najszczęśliwsze są, gdy mogą spędzać czas ze swoją rodziną, czy to bawiąc się, spacerując, czy po prostu leżąc na kanapie.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *