Owczarek szkocki krótkowłosy – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Owczarek szkocki krótkowłosy, niewłaściwie określany jako Australian cattle dog, jest rasą psa wyjątkowo energiczną, inteligentną i lojalną. Ten przewodnik poświęcony jest przedstawieniu tej niezwykłej rasy w szerokim spektrum tematów.

Owczarek szkocki krótkowłosy – opis i wygląd rasy

Ten średniej wielkości pies jest doskonale zbudowany, silny i zwarty, co pozwala mu na pracę jako owczarek przez wiele godzin bez zmęczenia. Mają krótką, gęstą sierść, która jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Kolorystyka może być różna, ale najczęściej występują w odcieniach merle i tricolor.

Charakter psa rasy Owczarek szkocki krótkowłosy

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Owczarek szkocki krótkowłosy to rasa o wyjątkowych zdolnościach i umiejętnościach. Są znane przede wszystkim ze swojego talentu do pilnowania i pędzenia owiec. Dzięki swojej inteligencji, są w stanie rozumieć i wykonywać skomplikowane polecenia po krótkim czasie treningu. Nie tylko sprawdzają się w pracy na farmie, ale też w różnorodnych dyscyplinach sportowych dla psów, takich jak agility, obedience czy flyball. Jeśli chcesz psa, który będzie nie tylko towarzyszem, ale też partnerem w aktywności fizycznej, Owczarek szkocki krótkowłosy jest idealnym wyborem.

Jaką ma osobowość?

Charakter Owczarka szkockiego krótkowłosego to kombinacja inteligencji, czujności i lojalności. Są to psy bardzo oddane swoim właścicielom, często tworzą silne więzi z jednym członkiem rodziny, choć kochają wszystkich domowników. Są też bardzo czujne i ostrożne w stosunku do obcych, co czyni je doskonałymi psami stróżującymi. Wymagają stałego zainteresowania i stymulacji, co sprawia, że najlepiej czują się w aktywnych domach, gdzie mogą być regularnie angażowane w różnorodne aktywności.

Owczarek szkocki krótkowłosy – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Owczarka szkockiego krótkowłosego wymaga cierpliwości, konsekwencji i spójności. Są to psy bardzo inteligentne, które szybko się uczą, ale mogą też być nieco uparte. Kluczem jest wczesna socjalizacja, która pozwoli im na nawiązanie pozytywnych relacji z ludźmi, innymi psami oraz różnorodnymi sytuacjami. Używanie pozytywnych metod szkoleniowych, takich jak nagrody i chwała, przynosi najlepsze efekty. Ważne jest też, aby zapewnić im regularne ćwiczenia umysłowe, takie jak puzzle dla psów czy zabawy w poszukiwanie.

Dla kogo nadaje się Owczarek szkocki krótkowłosy?

Owczarek szkocki krótkowłosy nadaje się dla osób aktywnych, które chcą spędzać czas na świeżym powietrzu i angażować się w różnorodne aktywności z psem. Ponieważ są to psy pasterskie, potrzebują regularnej aktywności fizycznej i mentalnej. Nie są najlepszym wyborem dla rodzin, które spędzają dużo czasu poza domem czy dla osób starszych, które nie mogą zapewnić im odpowiedniej ilości ruchu. Idealne dla rodzin z dziećmi, które rozumieją potrzeby i granice psa.

Owczarek szkocki krótkowłosy – cena

Cena Owczarka szkockiego krótkowłosego może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Pies z renomowanej hodowli, mający rodowód i pochodzący z linii mistrzowskiej, będzie kosztować znacznie więcej niż pies bez konkretnego pochodzenia. Średnio ceny wahają się od 2 000 do 7 000 złotych, ale w przypadku psów o wyjątkowych osiągnięciach czy z określonych linii rodowodowych, cena może być znacznie wyższa. Przed zakupem warto zastanowić się, czego dokładnie szukasz w psie i jakie są Twoje oczekiwania, a następnie dokładnie przeanalizować dostępne oferty.

Wady i zalety

Zalety:

 1. Lojalność i oddanie: Owczarki szkockie krótkowłose są niezwykle przywiązane do swojej rodziny. Tworzą silne więzi z właścicielami i są zawsze gotowe bronić swojego domu i domowników.
 2. Inteligencja: Uznawane są za jedne z najbardziej inteligentnych ras psów na świecie. Ich zdolność do szybkiego uczenia się czyni je idealnymi partnerami do różnych form szkolenia i aktywności.
 3. Wszechstronność: Dzięki swojej energii i zdolnościom adaptacyjnym, świetnie sprawdzają się w różnorodnych dyscyplinach – od sportów kynologicznych, przez pracę pasterską, po bycie towarzyskim psem rodzinnym.
 4. Wytrzymałość: Jako rasa pasterska, posiadają naturalną wytrzymałość i zdolność do pracy przez długie godziny bez oznak zmęczenia.

Wady:

 1. Wysokie potrzeby aktywności: Owczarek szkocki krótkowłosy to rasa o dużej energii. Wymagają regularnych ćwiczeń i aktywności, co może być problematyczne dla osób o bardziej spokojnym trybie życia.
 2. Upór: Ich inteligencja często idzie w parze z pewnym stopniem uporu. Mogą próbować dominować, jeśli nie są odpowiednio szkolone.
 3. Nieufność wobec obcych: Chociaż są lojalne wobec swoich właścicieli, mogą być nieufne lub ostrożne w stosunku do nieznajomych.
 4. Potrzeba wczesnej socjalizacji: Aby zapobiec problemom z zachowaniem w przyszłości, Owczarki szkockie krótkowłose muszą być odpowiednio socjalizowane już jako szczenięta.

Owczarek szkocki krótkowłosy – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Owczarek szkocki krótkowłosy, ze względu na swoją aktywność i energię, potrzebuje zbilansowanej i wysokobiałkowej diety. Warto wybierać karmę premium, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto, w związku z ich predyspozycją do niektórych problemów zdrowotnych, warto zwrócić uwagę na karmy z dodatkiem glukozaminy i chondroityny dla zdrowia stawów. Oczywiście, warto też pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i konsultacjach dotyczących diety.

Pielęgnacja

Sierść Owczarka szkockiego krótkowłosego wymaga regularnej pielęgnacji. Choć ich włos nie jest długi, to gęsta i podwójna sierść może się kołtunić. Regularne szczotkowanie, przynajmniej kilka razy w tygodniu, pomoże usunąć martwe włosy i zapobiegnie kołtunieniu się. Ponadto, warto dbać o regularne przycinanie pazurów, sprawdzanie uszu i oczu oraz kąpiele w razie potrzeby.

Choroby

Podobnie jak wiele ras psów, Owczarki szkockie krótkowłose mają pewne predyspozycje do konkretnych problemów zdrowotnych. Do najczęstszych należą: dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami, a także pewne schorzenia skórne. Regularne kontrole weterynaryjne oraz badania profilaktyczne mogą pomóc w wykrywaniu potencjalnych problemów na wczesnym etapie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Jeśli myślisz o przyjęciu do rodziny Owczarka szkockiego krótkowłosego, warto zaopatrzyć się w kilka kluczowych akcesoriów. Przede wszystkim solidna smycz i obroża dla spacerów, oraz zabawki do gryzienia i interaktywne zabawki, które pomogą w stymulacji umysłowej psa. Warto też zainwestować w dobrej jakości legowisko, szczotki i grzebienie do pielęgnacji sierści oraz misek do karmienia. Ze względu na ich aktywny charakter, warto rozważyć zakup zabawek do aportowania czy tuneli do agility, które pozwolą na wykorzystanie ich naturalnych predyspozycji ruchowych.

Historia psa rasy Owczarek szkocki krótkowłosy

Początki

Historia Owczarka szkockiego krótkowłosego (Collie Smooth) jest głęboko zakorzeniona w tradycjach pasterskich Wysp Brytyjskich. Te psy były od wieków cenione za swoje umiejętności jako psy pasterskie w trudnym, górskim terenie Szkocji. Początki tej rasy sięgają daleko wstecz i nie są dokładnie znane. Wiadomo jednak, że psy przypominające Collie Smooth były używane przez pasterzy już w czasach rzymskich. Ich głównym zadaniem było pilnowanie i prowadzenie stad owiec na trudnym i kamienistym terenie szkockich gór. Istnieją różne teorie dotyczące pochodzenia nazwy „collie”. Jedna z nich mówi, że pochodzi od słowa „colley”, co oznaczało czarne owce, które te psy pilnowały.

Rozwój rasy

W XIX wieku rasa zyskała na popularności dzięki Królowej Wiktorii, która zakochała się w tych psach podczas wizyty w Szkocji. Dzięki jej fascynacji Owczarki szkockie krótkowłose stały się bardziej znane i rozpoczęły się ich występy na wystawach psów. W tym samym stuleciu zaczęto selektywnie hodować te psy, kierując się nie tylko ich umiejętnościami pasterskimi, ale także wyglądem. Prowadziło to do wyraźniejszego wyodrębnienia się Collie Smooth od innych psów pasterskich. Choć to Owczarek szkocki długowłosy zyskał ogromną sławę dzięki filmom i książkom o Lassie, jego krótkowłosa odmiana również miała swoje pięć minut sławy w mediach.

Obecnie

Współcześnie Owczarek szkocki krótkowłosy jest ceniony przede wszystkim jako pies rodzinny, choć w wielu miejscach na świecie nadal pracuje jako pies pasterski. Jego inteligencja, lojalność i przyjazne usposobienie czynią go idealnym towarzyszem dla rodziny, a także kompetentnym pracownikiem na farmie. Dzisiejsza historia Owczarka szkockiego krótkowłosego (Collie Smooth) jest fascynującym świadectwem ewolucji rasy od praktycznego psa pasterskiego do ukochanego członka wielu rodzin na całym świecie. Jego długa historia i nierozerwalne więzi z kulturą Wysp Brytyjskich czynią go jednym z najbardziej ikonicznych psów tej części świata.

Wzorzec psa rasy Owczarek szkocki krótkowłosy

 • Budowa ciała: Collie Smooth to pies o proporcjonalnej budowie, o harmonijnej sylwetce i wyraźnej muskulaturze. Jego postawa jest dumna i pewna siebie.
 • Głowa: Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, o lekko zaokrąglonym czaszce i wyraźnie zarysowanym stopie. Nos jest zawsze czarny.
 • Oczy: Są średniej wielkości, migdałowego kształtu, ciemnobrązowe, choć u psów o umaszczeniu blue merle mogą być niebieskie. Wyraz oczu jest bystry i inteligentny.
 • Uszy: Są średniej wielkości, nośne w stanie czujności, lecz nie sterczące. Są szeroko rozstawione.
 • Sierść: Jak sama nazwa wskazuje, Collie Smooth ma krótką, gładką sierść, która przylega do ciała. Sierść jest gęsta z miękkim podszerstkiem. Umaszczenie może być różnorodne, w tym tricolor, sable oraz blue merle.
 • Ogon: Ogon jest nisko osadzony, dość długi, sięgający przynajmniej do skoków, ale nie jest noszony nad linią grzbietu.
 • Charakter: Collie Smooth to inteligentny, czujny, a jednocześnie przyjazny pies. Jest lojalny wobec swojego właściciela, a także wobec innych członków rodziny. Dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami. Ma wrodzone instynkty pasterskie.
 • Ruch: Ruchy Owczarka szkockiego krótkowłosego są płynne i harmonijne. Pies porusza się z łatwością, z widoczną elegancją.
 • Wielkość: Samce osiągają wysokość w kłębie od 56 do 61 cm, podczas gdy samice są nieco mniejsze, mierząc od 51 do 56 cm.

Owczarek szkocki krótkowłosy – ciekawostki o rasie

Owczarek szkocki krótkowłosy, czyli Collie Smooth, to elegancki i szykowny pies o wyjątkowej historii i charakterze. Chociaż jest mniej znany niż jego długowłosy krewniak, rasa ta skrywa wiele fascynujących sekretów:

 1. Związek z Królową Wiktorią: Królowa Wiktoria po raz pierwszy zakochała się w rasie Collie podczas wizyty w Szkocji w 1860 roku. Jej fascynacja tymi psami przyczyniła się do wzrostu ich popularności.
 2. Lassie, ale nie ta, którą znamy: Kiedy myślimy o Lassie, często mamy na myśli długowłosego collie. Jednak rasa Collie Smooth też miała swoje momenty w świetle reflektorów.
 3. Herbaciarnia: Owczarek szkocki krótkowłosy był tradycyjnie używany jako pies pasterski w Szkocji. Pomagał pasterzom pilnować owiec na rozległych terenach.
 4. Budowa ciała: Collie Smooth ma gładką, błyszczącą sierść, która jest łatwa do pielęgnacji w porównaniu z długowłosym krewniakiem. Mają też elegancką sylwetkę i wyraziste cechy.
 5. Znakomite zdolności pracy: Chociaż są znane jako psy domowe, mają doskonałe instynkty pasterskie i są zdolne do pracy w różnych warunkach.
 6. Znakomite towarzystwo: Collie Smooth są z natury przyjazne, lojalne i oddane swoim właścicielom. Są także znane z bycia doskonałymi psami rodzinymi, szczególnie dobrze dogadując się z dziećmi.
 7. Historyczne wykorzystanie: W przeszłości Owczarki szkockie krótkowłose były używane nie tylko do pilnowania owiec, ale także jako psy kurierskie podczas obu wojen światowych.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *