Płochacz niemiecki – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Płochacz niemiecki, znany także jako Niemiecki Pinczer Miniaturka, to rasa o niezwykle unikalnym charakterze i wyglądzie. Te małe psy są pełne energii i życia, niezwykle zrównoważone i zdecydowane. To niewielki pies o silnej osobowości i pełnej odwagi. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat tej fascynującej rasy.

Płochacz niemiecki – opis i wygląd rasy

Płochacz niemiecki to niewielki pies o kwadratowej sylwetce i muskularnej budowie ciała. Wzrost tych psów waha się od 25 do 30 cm, a masa ciała wynosi od 4 do 6 kg. Charakterystyczne dla tej rasy są małe, ostro zakończone uszy, które zazwyczaj stoją prosto. Ich sierść jest krótka, gęsta i błyszcząca, najczęściej w kolorze czarnym z rudymi znaczeniami.

Zwierzęta te charakteryzują się eleganckim i pewnym siebie wyglądem. Są aktywne, energiczne, ale także niezwykle eleganckie. Ich oczy są ciemne, pełne ognia i inteligencji.

Charakter psa rasy Płochacz niemiecki

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Płochacze niemieckie są inteligentne, bystre i szybko uczą się nowych rzeczy. Są bardzo sprawne fizycznie, zwinne i energiczne. Dzięki swojemu rozwojowi umysłowemu i fizycznemu, te psy mogą być z powodzeniem szkolone w różnych dyscyplinach, takich jak posłuszeństwo, agility czy szkolenie ratownicze.

Jaką ma osobowość?

Płochacze niemieckie to psy pełne życia i entuzjazmu. Są niezwykle oddane swoim właścicielom i chcą zawsze być w centrum uwagi. To psy ciekawskie, które lubią eksplorować otoczenie i są zawsze gotowe do zabawy. Jednocześnie, są też psami terytorialnymi i mogą być nieco nieufne wobec obcych.

Płochacz niemiecki – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Płochacza niemieckiego powinno być konsekwentne i zdecydowane, ale nigdy nie agresywne. Te psy są inteligentne i łatwo się uczą, ale mogą być również nieco uparte. Dlatego ważne jest, aby szkolenie było zróżnicowane i interesujące, aby utrzymać ich uwagę. Szkolenie powinno zaczynać się już od młodego wieku.

Dla kogo nadaje się Płochacz niemiecki?

Płochacz niemiecki to pies idealny dla aktywnych osób, które chcą mieć przy sobie energicznego, wesołego i oddanego towarzysza. Dzięki swojej inteligencji i zwinności, doskonale sprawdzają się jako psy rodzinne, ale także jako psy sportowe.

Płochacz niemiecki – cena

Cena Płochacza niemieckiego zależy od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, linia rodowodowa, a także wiek i zdrowie psa. Średnio, cena szczeniaka tej rasy waha się od 2500 do 4000 zł.

Wady i zalety

Wady

Płochacz niemiecki, jak każda rasa, ma swoje wady. Mogą być nieco uparte i niezależne, co może stanowić wyzwanie podczas szkolenia. Ponadto, mogą wykazywać tendencję do terytorialności i mogą być nieufne wobec obcych.

Zalety

Ale zalety tej rasy zdecydowanie przewyższają jej wady. Płochacze niemieckie są energiczne, inteligentne i bardzo oddane swoim właścicielom. Są wspaniałymi towarzyszami, które dodają radości i energii do każdego domu. Są również zdrowe i odporne, z długim średnim czasem życia.

Płochacz niemiecki – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Płochacz niemiecki jest psem aktywnym, który potrzebuje zrównoważonej diety bogatej w białko i tłuszcze. Dobre żywienie jest kluczowe dla utrzymania ich zdrowia i energii.

Pielęgnacja

Ich krótka sierść wymaga regularnej pielęgnacji – zwykle wystarczy przeczesać ją raz na tydzień. Płochacze niemieckie są psami czystymi i nie mają silnego zapachu, co jest dodatkowym atutem.

Choroby

Płochacze niemieckie są generalnie zdrową rasą, ale mogą być podatne na niektóre schorzenia genetyczne, takie jak dysplazja stawów czy problemy z sercem. Regularne badania u weterynarza są kluczowe do wczesnego wykrywania i leczenia tych problemów.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przed przyniesieniem do domu Płochacza niemieckiego, powinniśmy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria – miski na jedzenie i wodę, legowisko, zabawki, smycz i szelki. Ze względu na ich aktywny charakter, warto zainwestować w różnorodne zabawki stymulujące ich umysł i ciało.

Historia psa rasy Płochacz niemiecki

Początki

Płochacz niemiecki, zwany także miniaturowym pinczerem, ma swoje korzenie w Niemczech. Historia rasy sięga aż do XVIII wieku, kiedy to psy, które przypominały dzisiejsze Płochacze niemieckie, pełniły rolę psów pracujących. Ich głównym zadaniem było wyławianie szczurów i innych gryzoni z magazynów i spichlerzy, dzięki czemu zyskały reputację efektywnych szkodnikobójców.

Rozwój rasy

Płochacz niemiecki został oficjalnie uznany jako rasa przez Niemiecki Klub Pinczer-Schnauzer (PSK) w 1895 roku. Wtedy to po raz pierwszy przedstawiono wzorzec rasy, który zdecydowanie wpłynął na jej dalszy rozwój. Po II Wojnie Światowej, rasa była bliska wymarcia, ale dzięki staraniom miłośników i hodowców udało się ją ocalić. W późniejszym czasie, Płochacz niemiecki zaczął zdobywać popularność nie tylko jako pies pracujący, ale także jako towarzysz człowieka.

Obecnie

Współcześnie Płochacze niemieckie są cenione za swoją inteligencję, zwinność i niezależność. Są popularne zarówno jako psy rodzinne, jak i psy do różnych form aktywności, takich jak agility czy posłuszeństwo. Wielu hodowców na całym świecie kontynuuje pracę nad doskonaleniem rasy, dążąc do utrzymania jej unikalnych cech i poprawy zdrowia.

Choć Płochacz niemiecki nie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych psów, jego popularność nadal rośnie, a miłośnicy tej rasy cenią ją za jej niepowtarzalny charakter i wyjątkowy wygląd. Bez względu na to, czy jest wykorzystywany jako pies pracujący, czy towarzysz, Płochacz niemiecki zawsze wyróżnia się swoją odwagą, determinacją i niezależnością.

Wzorzec psa rasy Płochacz niemiecki

Płochacz niemiecki jest psem małym, ale proporcjonalnym i dobrze umięśnionym, o silnej budowie. Jego ciało jest kwadratowe, co oznacza, że wysokość w kłębie jest zbliżona do długości ciała.

Głowa tej rasy jest wydłużona z wyraźnie zarysowanym stopem. Nos jest zawsze czarny, a oczy są ciemne, okrągłe i nie wystają poza kontur głowy. Uszy Płochacza niemieckiego są stojące, o wysokiej insercji, a ich kształt przypomina litere „V”.

U Płochacza niemieckiego zwraca uwagę gęsta, krótka i błyszcząca sierść, która jest przylegająca do ciała. Kolorystyka jest charakterystyczna – czarna z czerwonymi znaczeniami, które znajdują się na pysku, policzkach, brwiach, w okolicach klatki piersiowej i łap.

Zgodnie z wzorcem rasy, wysokość psa w kłębie powinna wynosić od 25 do 30 cm, a waga od 4 do 6 kg. Psy tej rasy są zrównoważone i dobrze zbudowane, a ich sylwetka zdradza energię i siłę, mimo małych rozmiarów.

Ogon Płochacza niemieckiego jest wysoko osadzony i często jest kopiowany. Charakterystycznym elementem rasy jest także pewny, energiczny chód i bieg, który zdradza siłę i wytrzymałość tych małych psów.

Ogólnie, wzorzec rasy Płochacz niemiecki podkreśla, że pomimo małych rozmiarów, są to psy silne, wytrzymałe i bardzo aktywne. Każdy element ich budowy, od głowy po ogon, świadczy o ich zdolnościach do pracy i aktywnego trybu życia.

Płochacz niemiecki – ciekawostki o rasie

  1. Mała rasa, duża energia: Płochacz niemiecki, mimo że należy do ras małych, to jedna z najbardziej energicznych i zdecydowanych.
  2. Długa historia: Pierwsze wzmianki o psach przypominających Płochacza niemieckiego pochodzą z XVIII wieku. Rasa została oficjalnie uznana w XIX wieku przez Niemiecki Klub Pinczer-Schnauzer.
  3. Silny i wytrzymały: Pomimo swojej małej wielkości, Płochacz niemiecki to silny i wytrzymały pies, który z łatwością może znieść długie spacery czy intensywne ćwiczenia.
  4. Brak skłonności do nadwagi: Płochacz niemiecki jest jednym z nielicznych psów, które nie mają skłonności do nadwagi. Zwykle utrzymują zdrową wagę przez całe życie.
  5. Wyjątkowy charakter: Płochacze niemieckie są niezależne, zdecydowane i bystre.
  6. Niepłochliwy „Płochacz”: Pomimo swojego imienia, Płochacz niemiecki nie jest psem płochliwym. Wręcz przeciwnie, to odważny i zdecydowany pies.
  7. Inteligencja i zdolności: Płochacze niemieckie są cenione za swoją inteligencję. Są łatwe do szkolenia i często biorą udział w różnych konkurencjach i sportach kynologicznych.
  8. Towarzyski natura: Płochacze niemieckie są bardzo towarzyskie i uwielbiają spędzać czas z ludźmi. Ich niewielka wielkość sprawia, że łatwo można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie.
  9. Doskonały stróż: Mimo małej wielkości, Płochacz niemiecki jest wyjątkowo głośny i pełen energii, co sprawia, że jest doskonałym psem stróżującym.
  10. Mały, ale silny: Pomimo swojej wielkości, Płochacz niemiecki jest psem wyjątkowo silnym i wytrzymałym, radzącym sobie z długimi spacerami i intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *