Portugalski pies dowodny – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Portugalski pies dowodny to rasa psa, która cieszy się coraz większym uznaniem wśród miłośników czworonogów. Jej niepowtarzalny wygląd i charakter sprawiają, że jest idealnym towarzyszem zarówno dla rodzin, jak i dla pojedynczych osób. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej wyjątkowej rasie.

Portugalski pies dowodny – opis i wygląd rasy

Portugalski pies dowodny jest średniej wielkości psem o mocnej, ale zarazem harmonijnej budowie ciała. Posiada gęstą i falującą sierść, która chroni go przed różnymi warunkami pogodowymi. Głównie występuje w kolorze brązowym, czarnym lub białym. Oczy są zwykle w kolorze ciemnobrązowym, a uszy mają kształt trójkąta i są osadzone na wysokości oczu.

Charakter psa rasy Portugalski pies dowodny

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Portugalski pies dowodny jest uważany za jednego z najbardziej wszechstronnych psów, jeśli chodzi o umiejętności. Jego przeszłość jako psa rybackiego sprawia, że jest świetnym pływakiem i nurkiem. Te umiejętności są wynikiem wielu lat pracy na łodziach rybackich w Portugalii, gdzie pomagał rybakom w sieciach, a także przynosząc sprzęt z wody. Co więcej, dzięki swojej inteligencji jest zdolny do nauki wielu trików i komend w krótkim czasie. Jego zdolności adaptacyjne sprawiają, że jest świetnym wyborem dla wielu dyscyplin, takich jak agility, poszukiwanie i ratownictwo.

Jaką ma osobowość?

Charakter Portugalskiego psa dowodnego jest pełen sprzeczności. Z jednej strony jest to pies pełen energii, uwielbiający zabawę i aktywność. Z drugiej jest niezwykle wierny i przywiązany do swojej rodziny. Jest to rasa, która jest bardzo wrażliwa na nastrój swojego właściciela i potrafi dostosować się do jego potrzeb. Lubi być blisko ludzi i często szuka ich towarzystwa. Jest także bardzo cierpliwy, co czyni go doskonałym towarzyszem dla dzieci. Jego czujność i ostrożność czynią go również skutecznym stróżem.

Portugalski pies dowodny – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie Portugalskiego psa dowodnego wymaga konsekwencji, cierpliwości oraz pozytywnego podejścia. Ze względu na jego inteligencję i chęć do pracy, jest w stanie szybko przyswajać nowe komendy. Ważne jest, aby zacząć szkolenie już w młodym wieku, kiedy pies jest najbardziej podatny na naukę. Pozytywne wzmacnianie, takie jak nagrody czy pochwały, jest kluczem do sukcesu. Trzeba pamiętać, że ten pies nie reaguje dobrze na surowe metody wychowawcze. Regularne sesje treningowe, które są krótkie, ale intensywne, są najbardziej skuteczne.

Dla kogo nadaje się Portugalski pies dowodny?

Portugalski pies dowodny jest wszechstronny i potrafi dostosować się do wielu różnych sytuacji domowych. Jest idealny dla aktywnych rodzin, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, biorąc udział w różnych aktywnościach z psem. Jednak jego łagodny charakter sprawia, że jest również odpowiedni dla osób starszych lub rodzin z małymi dziećmi. Ważne jest jednak, aby zapewnić mu regularne ćwiczenia i aktywność. Jego wrażliwa natura sprawia, że najlepiej czuje się w otoczeniu, które oferuje mu dużo uwagi i miłości.

Portugalski pies dowodny – cena

Cena Portugalskiego psa dowodnego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, linia rodowodowa czy też osiągnięcia wystawowe rodziców. Ogólnie, ceny zaczynają się od około 2000 złotych i mogą sięgać nawet do 5000 złotych lub więcej za szczenię z wybitnej linii rodowodowej. Ważne jest, aby dokładnie zbadać hodowlę przed zakupem, zapewniając, że pies pochodzi z odpowiedzialnego źródła, które dba o zdrowie i dobrostan zwierząt.

Wady i zalety

Wady

Mimo że Portugalski pies dowodny ma wiele wspaniałych cech, posiada również pewne wady, o których przyszli właściciele powinni wiedzieć:

 1. Potrzeba aktywności: Jako były pies rybacki, posiada wysoką energię, która musi być regularnie spalana. Jeśli nie zostanie dostatecznie sfizyczniony, może stać się niespokojny i destrukcyjny w domu.
 2. Pielęgnacja sierści: Ich gęsta sierść wymaga regularnego czesania, by unikać kołtunienia. Może także wymagać specjalistycznej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli jest używany do wystaw.
 3. Możliwa upartość: Chociaż są inteligentne, czasem mogą być uparte, co może stanowić wyzwanie podczas szkolenia.

Zalety

Z drugiej strony, Portugalski pies dowodny oferuje wiele zalet, które przyciągają wielu miłośników tej rasy:

 1. Wierność i oddanie: Są niezwykle lojalne wobec swoich właścicieli, co czyni je doskonałym towarzyszem dla całej rodziny.
 2. Inteligencja: Są bardzo inteligentne i zdolne do szybkiego uczenia się, co ułatwia ich szkolenie w różnych dziedzinach, od podstawowych komend po bardziej zaawansowane triki.
 3. Wszechstronność: Dzięki swojej historii jako psa rybackiego są zdolne do wielu zadań, od pływania po poszukiwaniu i ratownictwo.
 4. Dobrze dogadują się z dziećmi: Ich łagodny i cierpliwy charakter sprawia, że doskonale dogadują się z dziećmi, co czyni je idealnym wyborem dla rodzin.

Portugalski pies dowodny – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Kiedy chodzi o żywienie Portugalskiego psa dowodnego, kluczem jest zbilansowana i pełnowartościowa dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ta rasa ma tendencję do utrzymania zdrowej wagi, ale warto zwrócić uwagę na kaloryczność podawanej karmy i dostosować ją do poziomu aktywności psa. Dla szczeniąt rasy poleca się karmę dla szczeniąt dużych ras, której składniki wspierają prawidłowy rozwój kośćca i mięśni. U dorosłych psów warto inwestować w karmę premium, bogatą w białko i tłuszcze omega-3, które wspierają zdrową sierść i ogólną kondycję psa.

Pielęgnacja

Sierść Portugalskiego psa dowodnego jest gęsta i wymaga regularnego czesania, by zapobiegać kołtunieniu i utrzymać ją w dobrym stanie. Warto również regularnie sprawdzać uszy psa, czy są czyste i wolne od infekcji. Kąpiele są zalecane w miarę potrzeb, ale dzięki ich wodoodpornej sierści, nie trzeba tego robić zbyt często. Regularne przycinanie pazurów i kontrola stanu zębów to kolejne ważne elementy pielęgnacji.

Choroby

Jak każda rasa, Portugalski pies dowodny może być podatny na pewne choroby dziedziczne. Warto regularnie odwiedzać weterynarza i prowadzić odpowiednie badania profilaktyczne. Do najczęstszych problemów zdrowotnych tej rasy zalicza się dysplazję stawu biodrowego, choroby oczu oraz pewne schorzenia skóry. Odpowiednia opieka i regularne kontrole mogą pomóc w wczesnym wykrywaniu i leczeniu tych problemów.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Portugalskiego psa dowodnego do domu, warto zaopatrzyć się w kilka kluczowych akcesoriów. Po pierwsze, solidna smycz i obroża są niezbędne dla bezpiecznych spacerów. Ze względu na ich miłość do wody, warto rozważyć zakup specjalistycznej zabawki do aportowania z wody. Dobrej jakości misa na karmę i wodę, komfortowe legowisko oraz zestaw do pielęgnacji sierści (szczotki, grzebienie) to kolejne must-have. Dla psów tej rasy warto również zaopatrzyć się w zabawki interaktywne, które pomogą im spalać energię i zachować bystre umysły.

Historia psa rasy Portugalski pies dowodny

Historia Portugalskiego psa dowodnego jest ściśle związana z tradycją morską Portugalii. Jako kraj położony na półwyspie Iberyjskim, Portugalia od wieków była mocarstwem morskim, a jej mieszkańcy wykorzystywali umiejętności tych psów w trudnych warunkach oceanicznych.

Początki

Legenda głosi, że pierwsze psy tej rasy towarzyszyły mnichom żyjącym na terenach dzisiejszej Rosji. Psy te miały ratować tonących i pomagać w innych pracach związanych z wodą. Z czasem, wędrując na zachód, mnisi wraz z tymi psami dotarli do Portugalii, gdzie psy stały się nieocenionym narzędziem pracy dla lokalnych rybaków. Pomagały one nie tylko w związanych z wodą pracach, ale także w pilnowaniu łodzi i sprzętu rybackiego.

Rozwój rasy

Z biegiem lat Portugalski pies dowodny zyskiwał na popularności. W średniowieczu był nieodłącznym towarzyszem portugalskich rybaków, pomagając w wyciąganiu sieci, aportowaniu przedmiotów z wody oraz byciu wiernym stróżem na statkach. W XIX wieku psy te były powszechnie używane na statkach rybackich wzdłuż wybrzeży Portugalii. Dzięki swoim umiejętnościom pływackim i silnej budowie ciała, stały się niezastąpione w trudnych warunkach atlantyckiego wybrzeża.

Obecnie

Mimo że technologia znacząco zmieniła tradycyjne metody rybołówstwa, Portugalski pies dowodny pozostał symbolem narodowym Portugalii. Współcześnie jest ceniony przede wszystkim jako pies rodzinny, ale nie stracił swoich naturalnych umiejętności i w dalszym ciągu świetnie czuje się w wodzie. W wielu miejscach na świecie te psy są także używane w ratownictwie wodnym, podkreślając ich historyczną rolę jako psów ratunkowych.

Wzorzec psa rasy Portugalski pies dowodny

Budowa ciała: Portugalski pies dowodny ma mocno zbudowane ciało o prostym grzbiecie i głębokiej klatce piersiowej, która zapewnia mu niezbędną wytrzymałość podczas pływania. Jego nogi są mocne i muskularne, a łapy dobrze osadzone, z palcami połączonymi błoną pławną, co czyni go doskonałym pływakiem.

Głowa: Głowa jest dobrze proporcjonalna do ciała, z szerokim czołem i wyraźnie zaznaczonym stopem. Oczy są średniej wielkości, zazwyczaj w kolorze brązowym lub czarnym, a wyraz twarzy jest bystry i inteligentny. Uszy są zawieszone, o średniej wielkości, i mają kształt serca.

Sierść: Charakterystyczną cechą tej rasy jest jej sierść, która może być długa i falista lub krótka i gęsta. Oba typy sierści mają włosy podszycia, które pomagają chronić psa przed niskimi temperaturami wody. Kolor sierści może wahać się od czarnego, brązowego do białego, często w różnych kombinacjach.

Temperament: Wzorzec rasy podkreśla również temperament psa. Portugalski pies dowodny jest inteligentny, lojalny i oddany swojemu właścicielowi. Jest również odważny i nieustraszony, co czyni go doskonałym towarzyszem pracy w trudnych warunkach morskich.

Wielkość: Dorosłe samce tej rasy osiągają wysokość w kłębie od 50 do 57 cm, a samice od 43 do 52 cm. Masa ciała waha się między 16 a 27 kg, w zależności od płci i indywidualnych cech psa.

Portugalski pies dowodny – ciekawostki o rasie

 1. Prezydencka rasa: Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli rasy Portugalski pies dowodny jest Bo, pies byłego prezydenta USA Baracka Obamy. Bo był prezentem dla rodziny Obamy od senatora Edwarda Kennedy’ego i szybko stał się ulubieńcem Białego Domu.
 2. Mistrzowie pływania: Dzięki swoim błonom pławnym między palcami, Portugalskie psy dowodne to prawdziwi specjaliści od pływania. Są one często używane w zawodach pływackich i jako psy ratownicze.
 3. Włosy, nie sierść: Charakterystyczna sierść Portugalskiego psa dowodnego jest tak naprawdę włosem, podobnym do ludzkiego. Dlatego też są często rekomendowane dla alergików, ponieważ mniej linieją i produkują mniej alergenów niż wiele innych ras.
 4. Wodne korzenie: W przeszłości Portugalskie psy dowodne były używane do aportowania sprzętu rybackiego, przynosiły zgubione sieci i nawet pomagały w pędzeniu ryb do sieci.
 5. Nie tylko woda: Choć są znane przede wszystkim jako psy wodne, Portugalskie psy dowodne są także doskonałymi psami pasterskimi i stróżującymi. Ich wszechstronność czyni je idealnymi towarzyszami w wielu różnych sytuacjach.
 6. Inteligencja na medal: Rasa ta jest nie tylko pracowita, ale także niezwykle inteligentna. Szybko uczą się nowych komend i trików, co czyni je doskonałymi kandydatami do szkoleń posłuszeństwa i innych dyscyplin psich sportów.
 7. Różnorodność kolorów: Choć czarno-białe kombinacje sierści są najbardziej rozpowszechnione, Portugalskie psy dowodne występują w wielu różnych kolorach i wzorach, w tym brązowym, żółtym i wielu innych.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *