Staffordshire Bull Terrier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Staffordshire Bull Terrier, znany również jako „Staffy” to popularna rasa psa o silnym i muskularnym wyglądzie. Jednak za tą twardą powierzchnią kryje się przyjazny, oddany i energiczny pies, który cieszy się ogromną popularnością jako towarzysz i pies rodzinny. W tym artykule zgłębimy szczegóły związane z wyglądem, charakterem, szkoleniem, zdrowiem i historią rasy Staffordshire Bull Terrier.

Staffordshire Bull Terrier – opis i wygląd rasy

Staffordshire Bull Terrier to pies średniej wielkości o mocnej budowie. Jego proporcje ciała są dobrze zharmonizowane, a mięśnie są wyraźnie widoczne. Głowa jest szeroka, z charakterystycznym kształtem czaszki i silnym zgryzem. Uszy są przeważnie stojące lub półstojące, a oczy mają wyrazisty i życzliwy wygląd. Staffordshire Bull Terrier ma krótką, gładką sierść, która może występować w różnych kolorach, takich jak czerń, błękit, brąz, czerwień i białe plamy.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier jest znanym ze swojego przyjaznego i kochającego charakteru. To pies, który uwielbia być w centrum uwagi i jest doskonałym towarzyszem dla ludzi. Jest oddany swojej rodzinie i łatwo nawiązuje więzi. Pomimo swojej siły, jest zazwyczaj przyjazny wobec innych psów i dzieci. Jest to rasa, która potrzebuje dużo aktywności fizycznej i umysłowej, dlatego regularne spacery i zabawy są niezbędne.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Staffordshire Bull Terrier ma wiele umiejętności, które sprawiają, że jest wszechstronnym psem. Są to psy atletyczne i silne, co czyni je doskonałymi do różnych sportów, takich jak agility, obedience czy frisbee. Mają również wrodzoną chęć do pracy, co oznacza, że ​​mogą być doskonałymi psami terapeutycznymi lub poszukiwaczami zaginionych osób.

Jaką ma osobowość?

Staffordshire Bull Terrier jest pewnym siebie i odważnym psem. Są bardzo lojalne wobec swoich właścicieli i mogą być doskonałymi psami stróżującymi. Mimo to są przyjazne wobec obcych, dlatego nie są zazwyczaj odpowiednie jako psy strażnicze. Są też niezwykle towarzyscy i uwielbiają być w centrum uwagi.

Staffordshire Bull Terrier – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie Staffordshire Bull Terriera wymaga konsekwencji i cierpliwości. Ze względu na ich inteligencję i chęć współpracy, te psy są podatne na naukę i mogą osiągnąć doskonałe rezultaty podczas treningu. Ważne jest rozpoczęcie szkolenia od najmłodszych lat, aby zapewnić prawidłowe zachowanie i społeczne umiejętności. Pozytywne wzmocnienie i nagrody są skutecznymi metodami szkolenia Staffy’ego.

Dla kogo nadaje się Staffordshire Bull Terrier?

Staffordshire Bull Terrier jest rasy, która nadaje się do różnych rodzin i stylów życia. Jednak ze względu na ich energię i potrzebę aktywności, najlepiej sprawdzą się w domach z aktywnymi właścicielami. Są przyjazne wobec dzieci, ale jak zawsze, należy pamiętać o nadzorowaniu interakcji między psem a dziećmi. Właściciel powinien mieć również pewne doświadczenie w prowadzeniu i szkoleniu psów, aby dobrze sprostać potrzebom tej rasy.

Staffordshire Bull Terrier – cena

Cena Staffordshire Bull Terriera może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak renoma hodowcy, pochodzenie szczeniąt, jakość linii krwi oraz lokalizacja geograficzna. Średnia cena za szczeniaka Staffordshire Bull Terriera w renomowanym hodowli może wynosić od 2000 do 5000 złotych.

Wady i zalety

Wady

 • Staffordshire Bull Terrier może wykazywać dominujące zachowania, dlatego wymaga właściciela, który potrafi konsekwentnie ustalać zasady i granice.
 • Mogą mieć skłonności do niezgodności z innymi psami, zwłaszcza tej samej płci.
 • Ze względu na swoją siłę, niektóre Staffordshire Bull Terriery mogą być nadmiernie energiczne i wymagać dużo aktywności fizycznej.

Zalety

 • Są to przyjazne i oddane psy rodzinne, które uwielbiają spędzać czas z właścicielami.
 • Są inteligentne i chętnie uczą się nowych rzeczy.
 • Staffordshire Bull Terrier ma krótką sierść, co ułatwia pielęgnację.

Staffordshire Bull Terrier – zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Staffordshire Bull Terrier powinien być karmiony wysokiej jakości karmą suchą lub mokrą, dostosowaną do jego wieku, rozmiaru i aktywności fizycznej. Ważne jest kontrolowanie wagi, aby uniknąć nadwagi, która może prowadzić do problemów zdrowotnych. Pamiętaj o regularnym podawaniu świeżej wody i unikaj nadmiernego dokarmiania psa.

Pielęgnacja

Staffordshire Bull Terrier ma krótką sierść, która nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Regularne szczotkowanie psa za pomocą miękkiej szczotki lub rękawicy do wyczesywania usuwa martwe włosy i pomaga utrzymać jego sierść w dobrym stanie. Warto również regularnie sprawdzać uszy, oczy i zęby psa oraz regularnie obcinać mu pazury.

Choroby

Podobnie jak wiele ras, Staffordshire Bull Terrier może być podatny na pewne problemy zdrowotne. Należą do nich między innymi dysplazja stawów biodrowych, choroby skóry, problemy z oczami, alergie i skłonność do nadwagi. Regularne wizyty u weterynarza, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna oraz monitorowanie ogólnego stanu zdrowia psa mogą pomóc w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu potencjalnych chorób.

Akcesoria i wyposażenie, czyli jak przygotować się na tę rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie Staffordshire Bull Terriera do domu wymaga kilku niezbędnych akcesoriów. Warto zaopatrzyć się w solidną obrożę lub szelki, smycz, miski na wodę i jedzenie, wygodne legowisko, zabawki dla psa, szczotkę do pielęgnacji sierści, zestaw do czyszczenia uszu i odpowiednie kosmetyki dla psów. Dodatkowo, warto również zabezpieczyć dom przed ewentualnymi niebezpieczeństwami, zapewniając bezpieczne i zabezpieczone otoczenie dla psa.

Historia psa rasy Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier to rasa psa o fascynującej historii, sięgającej korzeniami do XIX wieku. Jej początki wiążą się z Wielką Brytanią, gdzie była hodowana pierwotnie do walk byków i niedźwiedzi. Ta brutalna forma rozrywki była popularna w tamtych czasach, ale z biegiem lat społeczne podejście do takich praktyk ewoluowało i Staffordshire Bull Terrier przekształcił się w przyjaznego i oddanego psa towarzyszącego.

Początkowo znany jako „Bull and Terrier”, rasa ta powstała poprzez krzyżowanie buldogów z terierami. Przez selekcję hodowlaną uzyskano psy o pożądanych cechach, takich jak siła, wytrzymałość i determinacja w walce. Jednak z czasem Staffordshire Bull Terrier przekształcił się w bardziej ucywilizowaną i przyjazną rasę.

Wraz z zaostrzeniem przepisów dotyczących walk psów i zakazaniem tych okrutnych praktyk, Staffordshire Bull Terrier został wykorzystany w innych dziedzinach, takich jak praca w górnictwie. Był ceniony przez górników za swoją odwagę, siłę i zdolność do przetrwania w trudnych warunkach. Stał się również powszechnie obecny w fabrykach, gdzie pełnił rolę psa stróżującego i kompana robotników.

W 1935 roku Staffordshire Bull Terrier został oficjalnie uznany przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii jako odrębna rasa. W tym czasie ustanowiono również wzorzec rasy, który określał pożądane cechy budowy i charakteru.

Obecnie Staffordshire Bull Terrier jest ceniony na całym świecie jako lojalny, oddany i przyjazny pies rodziny. Pomimo niezasłużonego stigmatyzowania jako agresywna rasa, Staffy jest znany ze swojego wspaniałego charakteru i zdolności do nawiązywania silkich więzi emocjonalnych z właścicielami.

Współcześnie Staffordshire Bull Terrier jest również wykorzystywany w sportach psich, takich jak dog agility, obedience czy flyball, gdzie pokazuje swoją zręczność, inteligencję i entuzjazm. Jest również często wykorzystywany w programach terapeutycznych, pomagając ludziom w poprawie samopoczucia i jako wsparcie emocjonalne.

Wzorzec psa rasy Staffordshire Bull Terrier

Według wzorca rasy Staffordshire Bull Terrier, określonego przez organizacje kynologiczne, takie jak Kennel Club w Wielkiej Brytanii czy American Kennel Club w Stanach Zjednoczonych, pies tej rasy powinien posiadać charakterystyczne cechy zarówno pod względem budowy, jak i wyglądu.

Budowa ciała Stafforda powinna być mocna, muskularna i dobrze zrównoważona. Pies powinien być średniej wielkości, osiągając wysokość w kłębie od 35,5 cm do 40,5 cm, przy proporcjonalnej wadze. Całkowita budowa powinna sugerować siłę i sprawność, bez jakiejkolwiek nadmiernej masy ciała.

Głowa Staffordshire Bull Terriera jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów rasy. Powinna być szeroka, głęboka i proporcjonalna do reszty ciała. Mocne mięśnie policzkowe nadają jej wyrazistość, a wyraźnie zaznaczony stop dodaje jej charakteru. Psy tej rasy mają szerokie czaszki i krótkie, kwadratowe pyski. Usta są zazwyczaj zwarte, z mocnym zgryzem typu nożycowego.

Uszy Staffordshire Bull Terriera są średniej wielkości, a ich pozycja jest umiarkowanie wysoka. Uszy mają zaokrąglone końce i mogą być noszone stojące lub opadające.

Oczy są kolejnym ważnym elementem wzorca rasy. Powinny być średniej wielkości i mają okrągły kształt. Wyrażenie oczu powinno być pewne, inteligentne i zdecydowane. Kolor oczu może być różny, w zależności od koloru sierści psa.

Sierść Staffordshire Bull Terriera jest krótka, gładka i przylegająca do ciała. Dopuszczalne są różne kolory i wzory, takie jak: biały, czarny, brązowy, płowy, a także kombinacje tych kolorów.

Wzorzec rasy określa również inne szczegóły, takie jak szyja, tułów, kończyny i ogon. Szyja powinna być krótka, silna i dobrze wysklepiona. Tułów powinien być zwarty, z dobrze zarysowaną klatką piersiową i mocnym grzbietem. Kończyny powinny być dobrze umięśnione i proste, umożliwiając psu płynny ruch. Ogon powinien być średniej długości, nisko osadzony i niezwinięty.

Staffordshire Bull Terrier – ciekawostki o rasie

 1. Rasa ta ma wiele przydomków, takich jak „Staffy” czy „Stafford”. Te zwyczajowe określenia są popularne wśród miłośników tej rasy i często używane w nieformalnych rozmowach.
 2. Staffordshire Bull Terrier jest często wykorzystywany w reklamach i jako maskotka sportowych drużyn. Ich silna i charakterystyczna prezencja przyciąga uwagę i stanowi idealne przedstawienie siły i determinacji.
 3. W Wielkiej Brytanii Staffordshire Bull Terrier jest uważany za rasę narodową. Jest symbolem siły, odwagi i lojalności, a jego wizerunek jest często używany w różnych dziedzinach kultury brytyjskiej.
 4. Staffordshire Bull Terrier jest znany z niezwykłej odporności na ból i wytrzymałości fizycznej. Pomimo ich twardości, są bardzo wytrzymałe i mogą zaskakiwać swoją siłą.
 5. Rasa ta ma tendencję do śnorkania, co oznacza, że często wydają różnego rodzaju śmieszne dźwięki. To może być urocze i rozbawiające dla właścicieli.
 6. Wielu Staffordshire Bull Terrierów jest zaangażowanych w terapeutyczną pracę z ludźmi. Dzięki swojej przyjaznej naturze i empatii, są w stanie poprawić samopoczucie i stan emocjonalny ludzi, służąc jako wsparcie i towarzysz.

Podsumowanie

Staffordshire Bull Terrier to rasa psa o wyjątkowym charakterze i silnym wyglądzie. Są to przyjazne, oddane psy rodzinne, które wymagają odpowiedniego szkolenia, aktywności fizycznej i umysłowej. Są inteligentne, łatwo uczą się i mogą być wszechstronnymi partnerami w różnych dziedzinach, od sportów po terapię. Prawidłowa opieka zdrowotna, właściwe żywienie i regularna pielęgnacja są niezbędne dla utrzymania ich w dobrym stanie. Staffordshire Bull Terrier jest rasa o bogatej historii i fascynującej osobowości, która zasługuje na uwagę miłośników psów na całym świecie.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *