Zęby u psów. Jak o nie dbać?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Białe i zadbane zęby u psów są oznaką zdrowia. Jednak psie uzębienie, dokładnie tak samo, jak ludzkie, narażone jest na wiele schorzeń i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Według badań, aż 60-80% małych psów ma problemy z dziąsłami oraz zębami. Jak dbać o uzębienie naszego pupila?

Choroby zębów u psów

O uzębienia naszego pupila powinniśmy dbać już od momentu, gdy pojawią mu się stałe zęby. Jednak szczególną troską należy otoczyć czworonogów po 2-3 roku życia, ponieważ to wtedy pies jest narażony na odkładanie się płytki nazębnej, który przekształca się w kłopotliwy kamień. Skłonność do chorób dziąseł i zębów mają szczególnie małe rasy, takie jak Yorkshire Terrier czy Chihuahua. Dużą rolę odgrywają też predyspozycje genetyczne, na przykład skład śliny, nieprawidłowy zgryz oraz podawana karma dla psa. Gdy płytka nazębna pod wpływem bakterii oraz śliny stwardnieje i utworzy kamień nazębny, dochodzi do zapalenia dziąseł, co bywa przyczyną poważnych problemów zdrowotnych – nawet chorób serca, nerek i wątroby.

Znaczenie profilaktyki

O zdrowe uzębienie naszego małego przyjaciela powinniśmy dbać na co dzień, co pozwoli uniknąć zaawansowanych chorób przyzębia, oszczędzając przykrych dolegliwości. Najważniejszy aspekt odgrywają tutaj karmy dla psów. Polecana jest szczególnie sucha karma dla psa, gdyż podczas jej gryzienia zwierzę mechanicznie ściera nagromadzoną płytkę nazębną. Wiele firm oferuje specjalne produkty dedykowane małym rasom, które narażone są na występowanie chorób przyzębia. Karmy te posiadają specjalne krokiety oraz związki wiążące wapń, który obecny jest w ślinie czworonogów. Przykładem może być karma Brit ze spiruliną, która czyści zęby, pielęgnuje jamę ustną oraz odświeża oddech naszego czworonoga. Dostępne są również różnego rodzaju suplementy dla psów, które możemy dodawać do wody lub pokarmu. Osadzają się one na zębach działając odkażająco i rozmiękczają kamień.

Postaw na starannie dobrane przysmaki dla psa

Doskonałym rozwiązaniem są przysmaki dentystyczne dla psa, które nie tylko służą czyszczeniu zębów, ale też wzmacniają dziąsła. Dlaczego warto podawać je naszym pupilom regularnie? Zęby psów stworzone są do jedzenia kości. Jednak chętnie wybierana karma mokra dla psa jest bardzo przetworzona i w ogóle nie przyczynia się do ścierania płytki nazębnej. Natomiast twardy przysmak dentystyczny dla psa jest tak zaprojektowany, aby przyczyniać się do pracy całej szczęki i żuchwy. W ten sposób nalot jest regularnie ścierany, co zapobiega powstawaniu chorób. Wysokiej jakości gryzak dentystyczny posiada strukturę odpowiedniej wielkości i grubości, która umożliwia bezpieczne gryzienie, bez obawy o złamanie zęba. Może zawierać też takie składniki jak polifosforan, który niszczy płytkę nazębną oraz dodatki mięty i chlorofilu.

Odpowiednia pielęgnacja

Pielęgnacja jamy ustnej naszego czworonoga obejmuje też regularne szczotkowanie zębów. Według zaleceń powinno się to robić co najmniej raz dziennie. Należy jednak stosować specjalne pasty do zębów dla psa, gdyż te przeznaczone dla ludzi mogą przynieść więcej szkód niż pożytku ze względu na niebezpieczny fluor oraz inne substancje. Pasty dedykowane czworonogom są w pełni dla nich bezpieczne oraz wykazują działanie enzymatyczne, dzięki czemu nie wymagają mocnego szczotkowania. Dużą rolę odgrywa też odpowiednio wyprofilowana szczotka do zębów dla psa, która ułatwia codzienną pielęgnację. Taki zabieg trwa zaledwie kilka minut, więc warto go wykonywać regularnie. Pielęgnacje można też urozmaicić dając czworonogom dość twarde paski dentystyczne Francodex. Przeznaczone są do regularnego używania i skutecznie oczyszczają powierzchnię zębów, eliminując nieprzyjemny zapach.

Pielęgnacja połączona z zabawą

Zabawki dla psa również mogą nam pomóc w pielęgnacji jamy ustnej zwierzęcia, a w dodatku sprawiają czworonogom dużo radości. Na rynku znajdziemy wiele gumowych modeli, które zostały tak zaprojektowane, aby usuwać kamień nazębny. Psy, które aktywnie żują, mają dużo mniejszą ilość osadu. Starannie dobrane akcesoria dla psów mogą zmniejszać kamień o prawie 70%, gdyż jest on mechanicznie ścierany podczas zabawy. Takie zabawki zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia u psów, odwracając ich uwagę od wyposażenia naszego domu. Podczas gryzienia specjalnie przystosowanych gryzaków psy nie tylko usuwają osad z zębów, ale też masują swoje dziąsła.

Czasami niezbędna pomoc specjalisty

Gdy u naszego psa zauważalna jest duża ilość kamienia nazębnego, być może powyższe metody nie okażą się wystarczające. Należy wtedy udać się do zaufanego lekarza weterynarii, w celu przeprowadzenia zabiegu pod narkozą, który nazywa się sanacją. Polega on na usunięciu zalegającej płytki nazębnej za pomocą ultradźwięków. Podczas zabiegu można oczyścić kieszonki zębodołowe, czy też usunąć zakażone i ruszające się zęby. Na koniec następuje odkażenie całej jamy ustnej oraz polerowanie zębów specjalną pastą. Jednak w większości przypadków, jest to ostatecznością, gdyż narkoza zawsze jest sporym obciążeniem dla organizmu małego czworonoga.

Utrzymanie uzębienia naszego czworonoga w dobrym stanie jest bardzo istotne dla jego ogólnego stanu zdrowia. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli regularne szczotkowanie zębów z użyciem specjalnych past oraz gryzaków dentystycznych, które łączą zabawę z pielęgnacją.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *