Sznaucer miniaturowy – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Sznaucer miniaturowy to rasa psa, która swoją popularność zdobyła na całym świecie. Znany z charakterystycznego wyglądu i inteligentnego charakteru, jest jednym z najchętniej wybieranych psów do towarzystwa. W artykule tym przedstawimy opis i wygląd tej rasy, charakter, umiejętności oraz wskazówki dotyczące wychowania i szkolenia, kosztów zakupu, zalet i wad, a także zdrowia, chorób i pielęgnacji. Dowiesz się również o historii rasy oraz wzorcu psa Sznaucera miniaturowego. Na końcu zaprezentujemy ciekawostki na temat tej popularnej rasy psów.

Sznaucer miniaturowy – opis i wygląd rasy

Sznaucer miniaturowy jest rasą psów o średniej wielkości, charakterystycznym wyglądzie i zadziornym charakterze. Dorosły osobnik osiąga od 30 do 36 cm wysokości w kłębie, a jego waga wynosi od 4 do 8 kg. Głowa jest wydłużona, a uszy stojące. Oczy są ciemne, a pysk wyraźnie zarysowany. Sznaucer ma prosty i silny grzbiet oraz krótki ogon, który jest przycięty.

Sierść Sznaucera miniaturowego jest szorstka, gęsta i przylegająca do ciała. Charakterystyczne dla tej rasy są także owłosione brewki, broda i uszy. Sznaucer może występować w różnych kolorach, takich jak czarny, srebrny, pieprz i sól, a także czarno-srebrny i czarno-pieprzowy.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Sznaucer miniaturowy

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Sznaucer miniaturowy to pies bardzo inteligentny i energiczny. Bardzo dobrze nadaje się do treningu i szkolenia, w szczególności do pracy na terenie, na polowaniach, a także jako pies stróżujący. Z uwagi na swoje instynkty obronne, Sznaucer potrafi doskonale bronić domu i swojej rodziny. Należy jednak pamiętać, że jest to pies o silnym charakterze, który wymaga odpowiedniego szkolenia i wychowania.

Jaką ma osobowość?

Sznaucer miniaturowy to pies zdecydowany, zadziorny, ale jednocześnie bardzo lojalny i przywiązany do swojego właściciela. Bardzo dobrze sprawdza się w roli psa towarzyszącego, szczególnie w rodzinach z dziećmi. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, uwielbia bawić się i biegać. Sznaucer jest psem, który potrafi doskonale rozpoznawać emocje swojego właściciela  i reagować na nie. Jest to pies, który szybko nawiązuje kontakt z ludźmi i inicjuje interakcje.

Sznaucer miniaturowy – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie Sznaucera miniaturowego wymaga cierpliwości i konsekwencji. Ze względu na silny charakter tej rasy, należy poświęcić wiele czasu na szkolenie psa, aby nauczył się podstawowych komend i zachowań. Polecane jest szkolenie pozytywne, oparte na nagrodach i pochwałach, które motywują psa do nauki.

Wskazane jest również socjalizowanie psa od wczesnego wieku, aby nauczył się od dzieciństwa, jak zachowywać się wobec innych ludzi i zwierząt. Sznaucer miniaturowy wymaga dużo ruchu i aktywności fizycznej, dlatego należy zapewnić mu regularne spacery i zabawy.

Dla kogo nadaje się Sznaucer miniaturowy?

Sznaucer miniaturowy to pies, który doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi oraz dla osób starszych. Jest to pies, który bardzo dobrze odnajduje się w mieszkaniach, ale również w domach z ogrodem. Ze względu na swoje instynkty obronne, Sznaucer może pełnić funkcję psa stróżującego. Należy jednak pamiętać, że jest to pies wymagający, który potrzebuje dużej uwagi i aktywności.

Sznaucer miniaturowy – cena

Cena Sznaucera miniaturowego zależy od wielu czynników, takich jak wiek psa, pochodzenie, rodzaj sierści oraz cechy charakteru. Ceny szczeniąt z rodowodem zaczynają się od około 2500 złotych, a dorosłych psów można kupić za około 2000-3000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Jedną z wad Sznaucera miniaturowego jest jego silny charakter, który wymaga konsekwentnego wychowania i szkolenia. Sznaucer może również cierpieć na choroby oczu, skóry i układu moczowo-płciowego, dlatego należy regularnie przeprowadzać badania kontrolne u weterynarza.

Zalety

Sznaucer miniaturowy to pies bardzo lojalny i przywiązany do swojego właściciela. Jest to pies inteligentny, który szybko się uczy i jest bardzo energiczny. Potrafi doskonale bronić swojego terytorium i rodziny, dlatego może pełnić funkcję psa stróżującego. Ze względu na swoją niewielką wielkość, łatwo można go transportować, co czyni go idealnym psem do towarzystwa.

Sznaucer miniaturowy – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Sznaucer miniaturowy jest rasą, która cieszy się dobrą kondycją zdrowotną. Jednak, jak każdy pies, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnych wizyt u weterynarza. Należy regularnie przeprowadzać badania kontrolne oraz szczepienia przeciw chorobom zakaźnym.

Żywienie

Sznaucer miniaturowy wymaga zbilansowanej i zdrowej diety, dostosowanej do jego wieku, wagi i aktywności fizycznej. Należy unikać nadwagi, która może prowadzić do chorób układu krążenia i skutkować obniżeniem jakości życia psa.

Pielęgnacja

Sznaucer miniaturowy wymaga regularnego czesania i pielęgnacji sierści, ponieważ jest to rasa, która ma skłonność do tworzenia kołtunów i mat. Należy regularnie przycinać włosy w okolicach uszu, brzucha i łap, aby uniknąć zabrudzeń i infekcji.

Choroby

Sznaucer miniaturowy to rasa, która może cierpieć na wiele chorób, takich jak dysplazja stawów, choroby serca, cukrzyca, choroby oczu oraz problemy z tarczycą. Dlatego też, regularne badania kontrolne i wizyty u weterynarza są kluczowe dla utrzymania zdrowia psa.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie na przyjście Sznaucera miniaturowego do domu wymaga kilku akcesoriów i wyposażenia. Należy zapewnić mu wygodne i bezpieczne legowisko, miseczki na jedzenie i wodę, smycze i obroże, a także zabawki i kości do gryzienia. Ważne jest również, aby zapewnić psu dostęp do wody pitnej i regularnie zmieniać ją.

Historia psa rasy Sznaucer miniaturowy

Początki historii sznaucera miniaturowego sięgają XIX wieku, kiedy to hodowcy niemieccy poszukiwali rasy, która połączyłaby w sobie cechy teriera i przypominającego stróża. Sznaucery pierwotnie hodowano jako psy do pracy na farmach i w stadninach koni, gdzie pilnowały i tępiły gryzonie oraz chroniły inwentarz.

Według różnych źródeł, przodkami sznaucerów były m.in. teriery, pinscherowie i schnauzer olbrzymi. W 1888 roku odbył się pierwszy pokaz tej rasy w Monachium, a w 1895 roku sznaucer miniaturowy został uznany przez Niemiecki Klub Kynologiczny (VDH) za rasę psa.

W latach 20. XX wieku sznaucer miniaturowy zyskał popularność jako pies towarzyszący, a także jako pies wystawowy. W 1926 roku powstał pierwszy klub hodowców sznaucerów miniaturowych w Niemczech, a w 1933 roku powstał Międzynarodowy Klub Sznaucerów.

Podczas II wojny światowej hodowla sznaucerów miniaturowych w Niemczech niemalże zamarła, ale po wojnie, dzięki niemieckim hodowcom, rasa zaczęła odradzać się. Wkrótce sznaucery miniaturowe zaczęły zdobywać popularność w innych krajach Europy, w tym w Polsce.

Obecnie sznaucer miniaturowy to popularny pies towarzyszący, cieszący się sympatią właścicieli na całym świecie. Wciąż hodowane są również sznaucery miniaturowe do pracy, szczególnie w roli psów stróżujących i ratowniczych.

Wzorzec psa rasy Sznaucer miniaturowy

Wzorzec psa rasy Sznaucer miniaturowy określa, jak powinien wyglądać idealny przedstawiciel tej rasy. Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), sznaucer miniaturowy powinien mieć charakterystyczne cechy, które wyróżniają go spośród innych psów.

Sznaucer miniaturowy to pies średniej wielkości, o harmonijnej budowie ciała, mocnej i zwartej konstrukcji. Jego sierść jest twarda i szorstka, z podwłosiem. Według wzorca rasy, sznaucer miniaturowy może mieć jednolitą sierść w kolorze czarnym, białym, srebrnym lub piebald (biało-czarnym), lub też występującą w kolorze pieprz i sól, co oznacza, że włosy są połączone w różnych proporcjach z ciemnymi i jasnymi pasmami.

Głowa sznaucera miniaturowego jest wydłużona, kanciasta i elegancka. Ma owalne oczy o ciemnym kolorze, uszy przylegające do głowy, które są przycięte na trójkąt. Sznaucer miniaturowy ma prosty grzbiet i krótki ogon, który jest przycięty na trzeci lub czwarty kręg ogonowy.

Wysokość w kłębie u samców wynosi od 30 do 36 cm, a u samic od 28 do 34 cm. Waga sznaucera miniaturowego wynosi zwykle od 4 do 8 kg.

Wzorzec rasy określa również charakter sznaucera miniaturowego. Według opisu, powinien być to pies o wyjątkowej odwadze, energii, a jednocześnie opanowaniu i lojalności wobec swojego właściciela. Wymaga on także konsekwentnego szkolenia, aby zapewnić mu odpowiednią wychowanie i umożliwić mu rozwój jego naturalnych instynktów.

Sznaucer miniaturowy – ciekawostki o rasie

Sznaucer miniaturowy to niezwykle interesująca rasa psów, która fascynuje miłośników zwierząt na całym świecie. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o tej rasie:

  • Sznaucer miniaturowy jest wyjątkowo inteligentnym psem. Potrafi szybko uczyć się nowych komend i wykonywać różne zadania. Ze względu na swoją inteligencję, łatwo się nudzi, dlatego wymaga stymulacji umysłowej w postaci zabawek interaktywnych i treningów.
  • Rasa ta posiada charakterystyczną brodę, która stanowi odróżniający element ich wyglądu. Zazwyczaj broda jest czarna lub pieprz i sól.
  • Sznaucer miniaturowy z powodzeniem może żyć w mieszkaniu, ale wymaga codziennych spacerów i aktywności fizycznej. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na tę rasę, musisz zapewnić swojemu psu odpowiednią dawkę ruchu.
  • Sznaucer miniaturowy jest bardzo wrażliwy na zimno i powinien mieć kurtkę lub sweter w chłodniejsze dni. Z kolei latem należy dbać o odpowiednie nawodnienie i unikać zbyt długiego wystawiania na słońce.
  • Wśród ras psów, sznaucery miniaturowe są znane ze swojego wyjątkowego talentu do węszenia. Dlatego też wykorzystywane są często jako psy tropiące lub do poszukiwania zaginionych osób.
  • Sznaucery miniaturowe są bardzo lojalne i przywiązują się do swojego właściciela. Są to psy, które chętnie towarzyszą swoim opiekunom w różnych aktywnościach, np. bieganiu czy jeździe na rowerze.
  • Wśród znanych właścicieli sznaucerów miniaturowych można wymienić m.in. Charlize Theron, Jodie Foster i Sharon Osbourne.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *