Bulterier miniaturowy – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Prawdziwy duch w małym ciele – to jest Bulterier miniaturowy. Ta rasa, choć mała, jest niezwykle odważna i pełna energii. W tej artykule omówimy wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat tej wyjątkowej rasy.

Bulterier miniaturowy – opis i wygląd rasy

Bulterier miniaturowy, choć znacznie mniejszy od swojego większego kuzyna, nie ustępuje mu pod względem muskulatury i siły. Jest to pies o krępej, atletycznej budowie ciała, ze zdecydowanym wyglądem. Głowa tej rasy jest charakterystyczna – owalna, z gładkim profilem od czubka nosa do karku. Oczy są ciemne i blisko siebie, a uszy są małe i stojące. Sierść jest krótka, gładka i błyszcząca, występująca w wielu różnych kolorach, w tym białym, czarnym, czerwonym i pręgowanym.

Charakter psa rasy Bulterier miniaturowy

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Bulterier miniaturowy to pies pełen energii, który wymaga regularnego wysiłku i stymulacji umysłowej. Jest niezwykle inteligentny i zdolny do uczenia się wielu komend i sztuczek, ale jego upór może stanowić wyzwanie podczas treningu. Te psy są również doskonałymi kopaczami i lubią gryzienie, więc warto dostarczyć im odpowiednich zabawek.

Jaką ma osobowość?

Bulterier miniaturowy jest z natury bardzo przyjazny, towarzyski i kochający zabawę pies. Jest odważny i niezależny, ale także bardzo lojalny wobec swojej rodziny. Chociaż może być nieco nieufny wobec obcych, zwykle dobrze dogaduje się z innymi psami i zwierzętami domowymi.

Bulterier miniaturowy – jak wyszkolić i wychować?

Ze względu na swoją inteligencję i upór, trening Bulteriera miniaturowego może być wyzwaniem, ale jest to również okazja do zbudowania silnej więzi z psem. Najważniejsze jest zastosowanie metody pozytywnej motywacji, nagradzanie psa za dobre zachowanie, a nie karanie za złe. Konsekwencja i cierpliwość są kluczowe.

Dla kogo nadaje się Bulterier miniaturowy?

Ta rasa nadaje się dla aktywnych osób lub rodzin, które mają czas i energię na regularne ćwiczenia i interakcje z psem. Ze względu na ich przyjazną naturę, mogą być dobrymi psami dla rodzin z dziećmi. Jednak ze względu na ich siłę i energię, najlepiej jest, aby dzieci były starsze i potrafiły odpowiednio obchodzić się z psem.

Bulterier miniaturowy – cena

Cena Bulteriera miniaturowego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, linia genetyczna psa, jego kolor i wiek. Generalnie, ceny mogą wahać się od 2 000 do 4 500 złotych. Pamiętaj, że dodatkowe koszty związane z opieką nad psem, takie jak jedzenie, szczepienia, zabiegi weterynaryjne, zabawki i szkolenie, mogą znacznie zwiększyć te koszty.

Wady i zalety

Wady

Bulterier miniaturowy, jak każda rasa, ma swoje wady. Można do nich zaliczyć ich upór, który może stanowić wyzwanie podczas treningu. Są to również psy, które nie znoszą samotności i mogą stać się niespokojne, jeśli zostaną same na zbyt długo. Ze względu na ich silny instynkt drapieżnika, mogą również polować na mniejsze zwierzęta.

Zalety

Bulterier miniaturowy jest psiem o wielu zaletach. Jest inteligentny, lojalny, odważny i przyjazny. Ta rasa jest również niezwykle zdrowa i ma niewiele problemów zdrowotnych. Bulterier miniaturowy jest również znany z tego, że jest psiem, który bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi.

Bulterier miniaturowy – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Bulterier miniaturowy potrzebuje zbilansowanej diety, aby utrzymać zdrową wagę i kondycję. Ich dieta powinna składać się głównie z białka, ale powinna także zawierać odpowiednie ilości tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Nadmierne karmienie tych psów może prowadzić do otyłości, co zwiększa ryzyko wielu problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Te psy mają krótką, gładką sierść, która wymaga minimalnej pielęgnacji. Regularne szczotkowanie pomaga usunąć martwe włosy i utrzymać skórę psa zdrową. Zaleca się również regularne czyszczenie uszu, szczotkowanie zębów i przycinanie pazurów.

Choroby

Bulteriery miniaturowe są ogólnie zdrową rasą, ale, jak każdy pies, mogą cierpieć na pewne problemy zdrowotne. Do typowych problemów zdrowotnych tej rasy należą dysplazja biodrowa, problemy z sercem, alergie skórne i choroby oczu.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Do podstawowego wyposażenia dla Bulteriera miniaturowego należą smycz i obroża lub uprząż, miska na jedzenie i wodę, legowisko, zabawki do gryzienia i zabawy oraz szczotka do pielęgnacji sierści.

Historia psa rasy Bulterier miniaturowy

Początki

Historia Bulteriera miniaturowego jest ściśle związana z historią jego większego kuzyna, Bulteriera. Początki tej rasy sięgają XIX wieku, kiedy to w Wielkiej Brytanii poszukiwano psa zdolnego do walki w ringu, a jednocześnie mogącego pełnić funkcję psa do towarzystwa. Twórcą rasy Bulterier jest James Hinks, który krzyżował różne rasy, takie jak teriery i buldogi, aby uzyskać psa o idealnej budowie i temperamentu. Pierwszy biały bulterier, „Lord Gladiator”, był uznawany za wzorzec dla całej rasy.

Bulterier miniaturowy to wynik dalszych prac hodowlanych nad bulterierem, z zamiarem stworzenia mniejszej wersji tego psa. Pierwsze Bulteriery miniaturowe pojawiły się na wystawach w Anglii w połowie XIX wieku. Ich celem było posiadanie wszystkich zalet bulteriera, ale w kompaktowym rozmiarze.

Rozwój rasy

Bulteriery miniaturowe były początkowo hodowane głównie do walk w ringu, ale kiedy te zostały zakazane, zaczęto je hodować jako psy do towarzystwa. Mimo to, ich popularność początkowo nie była duża, zwłaszcza w porównaniu do ich większych krewnych.

Rasa ta była bliska wyginięcia w latach 30. XX wieku. Dopiero po II Wojnie Światowej, dzięki wysiłkom entuzjastów rasy, Bulteriery miniaturowe zaczęły odzyskiwać swoją popularność. W 1943 roku The Miniature Bull Terrier Club (MBTC) został założony w Wielkiej Brytanii, co pomogło w promowaniu rasy i zwiększyło jej rozpoznawalność.

Obecnie

Dziś Bulterier miniaturowy jest uznawany za wyjątkowego psa towarzyszącego, cenionego za swoją odwagę, inteligencję i oddanie. Ta rasa jest popularna zarówno w swojej ojczyźnie, jak i na całym świecie, chociaż nadal nie jest tak powszechna jak jej większy kuzyn. W Polsce Bulterier miniaturowy zyskuje coraz więcej zwolenników, ciesząc się uznaniem ze względu na swój oryginalny wygląd i niewielki rozmiar. W ostatnich latach rośnie liczba hodowli tej rasy w naszym kraju.

Wzorzec psa rasy Bulterier miniaturowy

Bulterier miniaturowy to rasa, której wzorzec został dobrze określony przez organizacje kynologiczne. Zgodnie ze standardami Federacji Cynologicznej Internationale (FCI), Bulterier miniaturowy powinien być zdecydowanie zbudowany, silny, ale kompaktowy, z harmonijną sylwetką, co nadaje mu wyraz pełen energii.

Bulterier miniaturowy powinien posiadać charakterystyczną, owalną głowę, która jest pełna, zaokrąglona i o gładkim profilu od czubka nosa do kufy. Linia czoła jest lekko opadająca, zaś pysk jest krótki i silny. Nozdrza powinny być dobrze rozwinięte, a oczy powinny być jak najciemniejsze, małe, blisko siebie osadzone i głęboko wsadzone, co tworzy charakterystyczny przenikliwy wzrok.

Uszy są małe, cienkie i blisko siebie osadzone, stojące prosto, tworząc tzw. „uszy nietoperza”. Szyja jest bardzo muskularna, długa, lekko się łukowato wygięta, przechodząc płynnie w dobrze wykształcone ramiona.

Korpus powinien być krótki i kwadratowy, z głęboką, szeroką klatką piersiową i dobrze wykształconymi żebrami. Linia grzbietu jest pozioma, a lędźwie krótkie i silne. Ogon, osadzony nisko, jest krótki, cienki u nasady i zwęża się ku końcowi.

Kończyny są proste z dobrze zaznaczonymi stawami. Łapy są okrągłe i mocne, z twardymi, czarnymi pazurami.

Sierść jest krótka, gładka, błyszcząca i twarda na dotyk. Może być w dowolnym kolorze, czystym, pręgowanym, cętkowanym lub dowolnym z tych kolorów z białym, a także w czystym białym.

Wysokość Bulteriera miniaturowego powinna wynosić nie więcej niż 35,5 cm (14 cali) w kłębie, a jego waga powinna być proporcjonalna do jego wielkości, zapewniając mu jednocześnie efekt silnej, zdecydowanej budowy ciała.

Bulterier miniaturowy – ciekawostki o rasie

  1. Owalna głowa: Bulterier miniaturowy posiada bardzo charakterystyczną owalną głowę, nazywaną „głową jajowatą”. To właśnie ta unikalna cecha odróżnia go od wielu innych ras.
  2. Pies z kreskówek: Bulterier miniaturowy jest często kojarzony z kreskówkami, głównie ze względu na swoją niepowtarzalną głowę i wyraziste oczy, które przypominają postaci z animacji.
  3. Pochodzenie nazwy: Nazwa „Bulterier” pochodzi od słów „Bull” (byk) i „Terrier”, co odzwierciedla historię tej rasy, która została stworzona przez krzyżowanie buldogów i terierów.
  4. Pies z reklam: Bulterier miniaturowy, ze względu na swoje unikalne cechy i wygląd, często występuje w reklamach. Na przykład, w latach 80. jedna z firm używała tego psa jako swojego maskotka w reklamach telewizyjnych.
  5. Mistrz ucieczek: Bulterier miniaturowy jest znany ze swojej zdolności do ucieczki. Często wymyśla różne sztuczki, aby dostać się tam, gdzie chce. Dlatego ważne jest, aby właściciele tej rasy zapewnili swoim psom odpowiednio zabezpieczone podwórko.
  6. Pies sportowy: Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, Bulterier miniaturowy to prawdziwy atleta. Te psy są niezwykle silne i wytrzymałe, co sprawia, że świetnie radzą sobie w różnego rodzaju psich sportach, takich jak agility czy flyball.
  7. Białe Bulteriery miniaturowe: Czysto białe Bulteriery miniaturowe mogą cierpieć na genetycznie uwarunkowaną głuchotę. Wynika to z faktu, że gen odpowiedzialny za białe umaszczenie jest powiązany z rozwojem słuchu. Właściciele powinni zwrócić uwagę na wszelkie oznaki problemów ze słuchem u swoich pupili.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *