Yorkshire terrier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Yorkshire terrier to jedna z najbardziej popularnych ras psów na świecie. Znani z uroku, inteligencji i przyjacielskiego charakteru, Yorkshire terriery są idealnymi towarzyszami dla osób, które chcą mieć w domu małego i przyjacielskiego psa. W tym artykule omówimy szczegółowo wygląd, charakter, umiejętności, cenę, wady i zalety, zdrowie, choroby, pielęgnację, historię, wzorzec i ciekawostki dotyczące psów tej rasy.

Yorkshire terrier – opis i wygląd rasy

Yorkshire terrier to mały pies o umaszczeniu ciemnobrązowym lub czarnym z jasnymi oznaczeniami na klatce piersiowej, łapach i pysku. Ich futro jest długie, jedwabiste i nie linieje, co czyni go idealnym psem dla alergików. Yorkshire terrier ma długą, prostą sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji. Są to psiaki o zgrabnej budowie, ważące od 1,5 do 3,5 kg i osiągające wysokość w kłębie od 15 do 23 cm.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Yorkshire terrier

Yorkshire terrier to pies o żywym charakterze i niezwykle przyjacielskim usposobieniu. Są to psy towarzyskie, które uwielbiają spędzać czas z ludźmi. Ich temperament jest żywy i energiczny, ale jednocześnie są one łagodne i lojalne wobec swoich właścicieli. Yorkshire terriery to inteligentne psy, które szybko uczą się nowych rzeczy. Są to także bardzo ciekawskie i badawcze psiaki, które uwielbiają odkrywać nowe rzeczy i zaspokajać swoją ciekawość.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Yorkshire terrier to pies, który może być łatwo wyszkolony. Są one bardzo inteligentne i chętnie uczą się nowych rzeczy. Są to także psy, które uwielbiają być w centrum uwagi i spędzać czas z ludźmi. Yorkshire terrier może być wyszkolony do wykonywania różnych zadań, takich jak aportowanie, posłuszeństwo, agility czy szukanie śladów.

Jaką ma osobowość?

Osobowość psa rasy Yorkshire terrier jest bardzo przyjacielska i miła. Są to psy, które uwielbiają być w centrum uwagi i spędzać czas z ludźmi. Są one także bardzo łagodne i lojalne wobec swoich właścicieli. Yorkshire terriery są bardzo aktywne i ciekawskie, uwielbiają odkrywać nowe rzeczy i bawić się. Są to także psy bardzo odważne i nie boją się wyzwań.

Yorkshire terrier – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie i wychowanie psa rasy Yorkshire terrier wymaga cierpliwości i konsekwencji. Te psy są bardzo inteligentne i chętnie uczą się nowych rzeczy, ale wymagają także odpowiedniej ilości uwagi i interakcji z właścicielem. Najlepiej zacząć od szkolenia podstawowych komend, takich jak „siedź”, „stój” czy „aportuj”. Ważne jest, aby nagradzać psa za jego postępy i zawsze stosować pozytywną motywację.

Podczas wychowania Yorkshira terriera ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i zabawy. Te psy są bardzo aktywne i potrzebują regularnej aktywności fizycznej. Dobrze sprawdzają się spacery, bieganie i zabawa na świeżym powietrzu. Ważne jest również, aby zapewnić psu odpowiednie warunki bytowe i dbać o jego zdrowie.

Dla kogo nadaje się Yorkshire terrier?

Yorkshire terrier to idealny pies dla osób, które chcą mieć w domu małego, przyjacielskiego i aktywnego psa. Są to psy, które świetnie nadają się do mieszkań i domów, ponieważ nie potrzebują dużo miejsca do życia. Yorkshire terrier to także dobre psy dla rodzin z dziećmi, ponieważ są one bardzo łagodne i przyjacielskie.

Yorkshire terrier – cena

Cena psa rasy Yorkshire terrier zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie, wiek, stan zdrowia czy umaszczenie. Średnia cena za szczeniaka Yorkshira terriera wynosi od 2000 do 5000 złotych. Warto jednak pamiętać, że cena psa to nie tylko koszt zakupu, ale również koszty związane z jego utrzymaniem, takie jak karmienie, wizyty u weterynarza czy akcesoria.

Wady i zalety

Wady

 • Yorkshir terrier jest rasą, która ma skłonność do nadwagi, dlatego ważna jest dieta i regularna aktywność fizyczna.
 • Yorkshire terrier to także psy, które mogą cierpieć z powodu chorób genetycznych, takich jak choroba Legg-Calve-Perthesa czy schorzenia układu oddechowego.

Zalety

 • Yorkshir terrier to psy, które świetnie nadają się do mieszkań i domów.
 • Są to psy bardzo przyjacielskie i łatwo przywiązujące się do swoich właścicieli.
 • Yorkshire terrier to także inteligentne i chętnie uczące się psy, które świetnie nadają się do szkolenia.

Yorkshire terrier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

W przypadku Yorkshira terriera ważna jest dieta bogata w białko, tłuszcz i węglowodany. Ważne jest również, aby psu zapewnić odpowiednią ilość witamin i minerałów. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie przekarmiać psa, ponieważ mają skłonność do nadwagi. Ważne jest również, aby podawać psu wysokiej jakości karmę, najlepiej specjalnie dostosowaną do potrzeb Yorkshira terriera.

Pielęgnacja

Yorkshire terrier to pies, który wymaga regularnej pielęgnacji. Ich sierść jest długa i gęsta, dlatego ważne jest, aby regularnie ją czesać, aby uniknąć plątania się włosów. Można również decydować się na strzyżenie sierści, co ułatwia pielęgnację. W przypadku Yorkshira terriera ważne jest również dbanie o higienę zębów i uszu. Zęby psa należy myć regularnie, a uszy przemywać specjalnymi preparatami, aby uniknąć infekcji.

Choroby

Yorkshire terrier to rasa, która może cierpieć na pewne choroby genetyczne. Jedną z nich jest choroba Legg-Calve-Perthesa, która dotyczy stawu biodrowego i powoduje zwyrodnienie kości. Yorkshiry terriery mają także skłonność do chorób układu oddechowego, takich jak np. dusznica oskrzelowa. Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania i monitorować stan zdrowia psa.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie Yorkshira terriera do domu wymaga odpowiedniego wyposażenia. Na początek warto zaopatrzyć się w legowisko, miski na wodę i karmę oraz zabawki. Ważne jest również, aby zapewnić psu odpowiednie akcesoria, takie jak obroża, smycz i transporter. W przypadku Yorkshira terriera warto również zaopatrzyć się w preparaty do pielęgnacji sierści, szczotki i grzebienie.

Historia psa rasy Yorkshire terrier

Yorkshire terrier to rasa psów, której początki sięgają XIX wieku. Początkowo psy te były hodowane przez robotników z Yorkshire, którzy potrzebowali małych, zwartych i sprytnych psów, zdolnych do polowania na gryzonie, w szczególności na szczury. Początkowo, Yorkshiry terriery były znane jako Broken-haired Scotch Terrier lub Toy Terrier, ale z czasem zaczęto nazywać je Yorkshire terrierami, ponieważ wiele z nich zostało hodowanych w hrabstwie Yorkshire w Anglii.

Jednym z najważniejszych hodowców Yorkshirów był Huddersfield Ben, który uchodził za psa o wyjątkowych umiejętnościach myśliwskich. Huddersfield Ben był tak ceniony, że jego hodowcy zdecydowali się skrzyżować go z innymi psami, aby utrzymać jego linie krwi. Jednym z wyników tych skojarzeń był psień zwany Little Wonder, który uważany jest za jednego z najważniejszych psów w historii rasy.

W 1861 roku Yorkshire terrier został pokazany na wystawie psów w Anglii, a w 1872 roku powstał pierwszy klub hodowców Yorkshirów. Wkrótce potem rasa zyskała popularność wśród arystokracji, którzy zaczęli hodować psy tej rasy jako towarzysze.

Podczas I wojny światowej Yorkshiry terriery były używane jako psy bojowe, ponieważ ich małe rozmiary umożliwiały przenoszenie ich przez żołnierzy na froncie. W latach 20. i 30. XX wieku rasa zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych, a w 1945 roku powstał Amerykański Klub Yorkshire Terrierów.

Dzisiaj, Yorkshiry terriery są hodowane na całym świecie i są jednymi z najbardziej popularnych ras psów towarzyszących. Ze względu na swoją uroczą sierść i przyjazny charakter, są cenione zarówno przez ludzi mieszkających w miastach, jak i na wsiach. Rasa ta ma fascynującą historię i jest uważana za jedną z najważniejszych ras psów w historii.

Wzorzec psa rasy Yorkshire terrier

Według standardu rasy Yorkshire terrier, psi tej rasy powinni mieć zwarty i proporcjonalny korpus oraz umiarkowanie długi kufał. Głowa powinna być mała i płaska, z prostą kufą, która jest idealnie symetryczna. Uszy powinny być małe, trójkątne i stojące, z końcówkami skierowanymi do przodu.

Yorkshiry terriery powinny być niskie i muskularne, z mocnymi kośćmi i dobrym poziomem aktywności fizycznej. Ich kończyny powinny być krótkie, proste i muskularne, z dobrze zdefiniowanymi stawami. Ogon powinien być klasycznie przycięty do połowy jego pierwotnej długości i noszony do góry.

Sierść Yorkshirów terrierów składa się z długiego, jedwabistego i prostego włosa, który jest ciemnoszary na głowie i kończynach, a ciemniejszy na grzbiecie. Rasa ta jest bardzo dbająca o swoją sierść i wymaga regularnego czesania i pielęgnacji, aby utrzymać ją w dobrym stanie.

Yorkshiry terriery powinny mieć pewny i zdecydowany krok, z lekkim przodem, który pozwala na łatwe manewrowanie. Ich ruchy powinny być energiczne i zwinne, z wyraźnym przodem i tyłem.

Waga Yorkshirów terrierów powinna wynosić od 1,4 do 3,2 kg, a ich wysokość w kłębie powinna wynosić od 17 do 23 cm. Ogólnie rzecz biorąc, Yorkshiry terriery są małymi, ale mocnymi psami, które wyróżniają się swoją elegancją, energią i charakterystycznym wyglądem.

Yorkshire terrier – ciekawostki o rasie

Yorkshire terrier to rasa psów, która wzbudza wiele zainteresowania ze względu na swoje niewielkie rozmiary, piękne futro i żywiołowy charakter. Oto kilka ciekawostek dotyczących tej rasy:

 • Yorkshire terrier to jedna z najmniejszych ras psów na świecie, która została stworzona w Wielkiej Brytanii w XIX wieku do polowania na szczury i gryzonie w kopalniach.
 • Początkowo, Yorkshiry terriery były znacznie większe niż obecnie i nazywane były „Broken-Haired Scotch Terriers”. Dopiero w latach 60. XIX wieku zaczęto je krzyżować z innymi rasami, takimi jak Paisley Terrier i Clydesdale Terrier, co przyczyniło się do obniżenia ich wagi i zwiększenia eleganckiego wyglądu.
 • Yorkshiry terriery są bardzo inteligentne i mają dobrze rozwinięty zmysł obserwacji. Są towarzyskie i lubią towarzystwo ludzi, ale mogą czasem być nieufne wobec obcych.
 • W roku 1945, podczas II wojny światowej, Yorkshire terrier o imieniu Smoky służył w armii amerykańskiej, pomagając w układaniu kabli telefonicznych w czasie walk. Uznana za bohatera wojennego, Smoky została uhonorowana nagrodami i stała się inspiracją dla wielu ludzi.
 • Yorkshiry terriery są bardzo aktywne i potrzebują regularnej aktywności fizycznej. Mogą dobrze radzić sobie w warunkach miejskich, jeśli mają odpowiednio dużo ruchu i zabawy.
 • Z powodu swojego długiego i jedwabistego futra, Yorkshiry terriery są jedną z ras psów, które wymagają regularnej pielęgnacji. Ich sierść musi być codziennie czesana, aby uniknąć plątów i matowienia.
 • W 2008 roku, w Wielkiej Brytanii, Yorkshire terrier o imieniu Jack stał się pierwszym psem, który został sklonowany komercyjnie. Właściciel Jacka zapłacił 60 000 funtów za sklonowanie swojego pupila, który umarł na raka.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *