Tosa inu – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Tosa inu to rasa psa, która wywodzi się z Japonii, a jej nazwa pochodzi od regionu Tosa, gdzie została wyhodowana. Ta majestatyczna i imponująca rasa, najczęściej kojarzona z zawodami typu Sumo, jest pełna siły i determinacji, ale również łagodności i uległości. Ale co tak naprawdę warto wiedzieć o Tosa inu? Przeanalizujemy to dogłębnie, poznając ich charakter, wygląd oraz potencjalne zalety i wady.

Tosa inu – opis i wygląd rasy

Tosa inu jest rasą dużą, czasami klasyfikowaną jako molos. Samce mogą osiągnąć wzrost do 82 cm w kłębie i wagę nawet 100 kg, natomiast samice są nieco mniejsze. Ich sylwetka jest harmonijnie zbudowana, a zarazem szlachetna i potężna. Sierść Tosa inu jest krótka, gęsta i błyszcząca. Najczęściej spotykane są umaszczenia czerwone, apricot (morelowe), czarne, pręgowane lub przechodzące w odcienie brązu. Głowa tej rasy jest szeroka i mocna, ma duże, okrągłe oczy o ciemnym kolorze oraz nisko osadzone uszy, które są zwisające.

Charakter psa rasy Tosa inu

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Tosa inu to rasa o wielu talentach. Są doskonałymi psami pracy, specjalizują się w poszukiwaniu, a także są dobrymi stróżami. Są one niezwykle inteligentne, dociekliwe i odważne. Równie dobrze sprawdzają się w roli psa rodzinnego, który jest lojalny i oddany swojemu stworzicielowi.

Jaką ma osobowość?

Tosa inu jest spokojnym i zrównoważonym psem. Ceni sobie spokój i ciszę, nie jest nadmiernie energetycznym ani nachalnym. Jest też bardzo cierpliwy i uparty. W relacjach z innymi psami może być dominujący, co sprawia, że nie zawsze dogaduje się z innymi psami, szczególnie tymi o tej samej płci.

Tosa inu – jak wyszkolić i wychować?

Doświadczony właściciel z pewnością poradzi sobie z wychowaniem i szkoleniem Tosa inu. Wymaga ona bowiem konsekwencji i jasno określonych granic. Zdecydowanie poleca się szkolenie oparte na pozytywnych metodach, które skupiają się na nagradzaniu za dobre zachowanie.

Dla kogo nadaje się Tosa inu?

Tosa inu najlepiej sprawdzi się u doświadczonego opiekuna, który zna specyfikę ras molosowatych i potrafi dostosować swoje metody do charakteru psa. Rasa ta nie jest polecana dla rodzin z małymi dziećmi ze względu na swoją dużą wagę i potężne ciało, które może niechcący zranić małe dziecko.

Tosa inu – cena

Cena za szczeniaka Tosa inu zaczyna się od około 3000 zł, ale może wzrosnąć w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, cechy szczeniąt i ich linie genetyczne.

Wady i zalety

Wady

Do wad rasy Tosa inu zaliczamy m.in. tendencję do dominacji nad innymi psami, możliwość wykazania agresji wobec nich, a także dość duże wymagania co do przestrzeni do ćwiczeń i aktywności fizycznej. Jest to rasa dość wymagająca jeśli chodzi o wychowanie i szkolenie, ze względu na swoje tendencje dominujące.

Zalety

Zaletami rasy Tosa inu są m.in. ich lojalność, oddanie i miłość do swojego właściciela, zdolność do pracy, a także ich imponująca sylwetka i umaszczenie. Są to psy bardzo inteligentne, zdolne do nauki i wykonania wielu zadań.

Tosa inu – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Tosa Inu jest rasą psów wyjątkowo solidną pod względem zdrowia. Jednak jak każde stworzenie, wymaga odpowiedniej troski oraz obserwacji ze strony opiekuna, aby żyło długo i zdrowo. Ważne są tu kwestie dotyczące żywienia, pielęgnacji ale też ewentualnych chorób, które mogą dotknąć tę rasę.

Żywienie

Tosa Inu to duży pies, który potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety ze względu na swoją dużą masę ciała i intensywną budowę mięśni. Zalecane jest stosowanie karm premium, które dostarczą psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W przypadku stosowania gotowych karm, powinniśmy wybierać te o najwyższej jakości, z dużą zawartością białka i niskim poziomem zbóż.

Pielęgnacja

Skóra Tosa Inu jest używana do silnych zmian temperatury, dlatego ważna jest regularna kontrola stanu skóry za pomocą specjalistycznych szamponów dla psów. Sierść tych zwierząt jest krótka, nie wymaga więc skomplikowanej pielęgnacji, ale regularne kąpiele i szczotkowanie są niezbędne.

Choroby

Tosa Inu, mimo swojej solidnej budowy, może być predysponowany do niektórych chorób, takich jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, choroby oczu, choroby skóry, czy różnego rodzaju alergie. Wagi jest regularne kontrolowanie zdrowia psa przez weterynarza.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przede wszystkim warto zainwestować w solidne, a przede wszystkim bezpieczne zabawki dla tych silnych psów. Dobra jest również miska na poziomie psa, smycz i obroża umożliwiające kontrolę nad psem podczas spacerów, odpowiednio duże legowisko, oraz kosz dla psa zapewniający mu komfortowy sen.

Historia psa rasy Tosa inu

Początki

Rasa Tosa Inu, nazywana też tosa ken, tosa dog czy japońskim mastifem, pochodzi z regionu Tosa (obecnie prefektura Kōchi), na wyspie Shikoku w Japonii. Rasa ta została wyhodowana pod koniec XIX wieku poprzez skrzyżowanie rodzimych japońskich ras psów z imponującymi zachodnimi rasami takimi jak mastif angielski, dog niemiecki, pointer czy buldog, celem uzyskania psa do walk zlokalizowanych na przewodnikach.

Rozwój rasy

Począwszy od lat 20. XX wieku, Tosa Inu zaczęła pojawiać się na zachodzie, potwierdzając swoją reputację jako niezwykle lojalnego i odważnego psa. Rasę oficjalnie uznano w 1940 r., ale jej rozpowszechnienie na świecie zaczęło się naprawdę dopiero po II wojnie światowej.

Obecnie

Dzisiaj Tosa Inu jest uważana za narodowy skarb Japonii, ale równocześnie jest doceniana na całym świecie. Szczególnie w USA, są to popularne, choć niezbyt liczne psy.

Wzorzec psa rasy Tosa inu

  • Ciała: Budowa Tosa Inu jest silna i muskularna, ale zarazem zgrabna i niezwykle doskonała. Wzrost samców waha się od 60 do 65 cm, a suk od 55 do 60 cm.
  • Głowa: Głowa Tosa Inu jest duża, ale doskonale proporcjonalna do reszty ciała. Twarz jest długa i ma szerokie czoło. Wyraziste, dobrze rozwinięte policzki nadają głowie wyrazistości.
  • Oczy: Oczy Tosa Inu są dość małe, o kształcie migdałowym i ciemnobrązowej barwie.
  • Umaszczenie: Umaszczenie Tosa Inu może być różnicowane: od intensywnie czerwonego, przez bursztynowe i brązowe, aż po czarne.

Tosa inu – ciekawostki o rasie

  1. Tosa Inu to jedna z nielicznych ras psów, które w swoim kraju pochodzenia (Japonia) są uważane za żyjący Narodowy Pomnik Przyrody.
  2. Tosa Inu to bardzo silny pies, ciężar psa może wynosić nawet do 90 kg, a wysokość dochodzić do 80 cm.
  3. Tosa Inu to psy niezwykle odważne, ale także cierpliwe i spokojne.
  4. Tosa Inu z natury są psami walczącymi, ale dobrze socjalizowana Tosa jest psał lojalnym, oddanym swojemu właścicielowi, i łagodnym dla dzieci.
  5. Tosa Inu nie jest rasą polecana dla osób o niskiej aktywności fizycznej. Wymagają one bowiem regularnej, intensywnej aktywności fizycznej.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *