Bouvier des Flandres – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Jeśli poszukujesz informacji na temat atrakcyjnej, ale nieco nieznanej rasy psów, która łączy w sobie cechy doskonałego towarzysza i wytrzymałego pracownika, to zachęcam Cię do zapoznania się z charakterystyką rasy Bouvier des Flandres. Być może to właśnie ta rasa stanie się Twoim idealnym partnerem.

Bouvier des Flandres – opis i wygląd rasy

Bouvier des Flandres to psy o muskularnej budowie i potężnej sylwetce, co wynika z ich historii jako psów hodowlanych i pociągowych. Samce mogą osiągać wzrost do 70 cm w kłębie, podczas gdy suki są nieco mniejsze, osiągające do 65 cm. Waga tych psów wynosi od 35 do 50 kg.

Mają krępe ciało, szeroką klatkę piersiową i mocne kończyny. Ta rasa charakteryzuje się również charakterystyczną głową z okrągłymi, ciemnymi oczami i silnymi żuchwami. Wzrok tych psów jest życzliwy i inteligentny, a ich uszy są naturalnie stojące lub obcięte.

Jedną z najbardziej wyróżniających cech Bouvier des Flandres jest ich gęsta, wodoodporna sierść. Mają podwójną szatę składającą się z gęstej, miękkiej podszerstki i długiego, szorstkiego włosa okrywowego.

Charakter psa rasy Bouvier des Flandres

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

W jakimkolwiek zadaniu, którego podejmie się Bouvier des Flandres, z pewnością oczekujesz od niego pełnej determinacji i zaangażowania. Ta rasa jest inteligentna, co połączone z ich siłą i wytrwałością sprawia, że są to niezrównane psy robocze. Są równie dobre w zwierzynie, wypasie, jak i obrońcach, a niektóre z nich nawet sprawdzają się jako psy ratownicze czy policyjne.

Jaką ma osobowość?

Bouvier des Flandres to stabilne, spokojne i stateczne psy. Są odporne na stres, lojalne wobec swoich właścicieli i ostrożne wobec obcych. Są ostrożne, ale nie agresywne. Te psy są zdecydowane i pewne siebie, ale nie dominują.

Bouvier des Flandres – jak wyszkolić i wychować?

Bouvier des Flandres jest psiem, który wymaga konsekwencji i twardych reguł. Ważne jest, aby od początku zaznaczyć, kto jest liderem stada. Konieczne jest zastosowanie metody pozytywnego wzmocnienia, która pozwoli na osiągnięcie bardzo dobrych wyników.

Dla kogo nadaje się Bouvier des Flandres?

Bouvier des Flandres jest idealny dla osób aktywnych, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Nadaje się dla rodzin z dziećmi, a także dla osób samotnych. Ważne jest, aby potencjalny właściciel miał czas dla psa i stworzył mu odpowiednie warunki do życia i rozwoju.

Bouvier des Flandres – cena

Cena szczeniaka zależy od hodowli i miotu, ale średnio wynosi od 2500 do 4000 PLN.

Wady i zalety

Wady

Jedną z najczęstszych wad podnoszonych przez właścicieli Bouvier des Flandres jest ich duże rozmiary, które mogą utrudniać ich utrzymanie w niewielkim mieszkaniu. Ponadto, te psy są skłonne do różnych problemów zdrowotnych, takich jak dysplazja stawu biodrowego i choroby oczu. A ich gęsta sierść wymaga regularnej, skrupulatnej pielęgnacji.

Zalety

Zalety tej rasy to przede wszystkim ich niezwykle zrównoważony charakter. Bouvier des Flandres są spokojne, zrównoważone, niezbyt hałaśliwe, a przez to są dobrymi towarzyszami. Są roztropne i inteligentne, co czyni je łatwymi do szkolenia. Ochrona domu lub gospodarstwa przed obcymi to dla nich naturalne zadanie. Ich gęsta sierść czyni je odpornymi na zmienne warunki atmosferyczne.

Bouvier des flandres – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Rasa Bouvier des flandres, choć nie jest szczególnie podatna na konkretne choroby, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i troski ze strony opiekuna. Poniżej znajdują się kluczowe aspekty zdrowia i pielęgnacji tych niezwykle silnych, ale jednocześnie niezwykle wrażliwych psów.

Żywienie

Bouvier des flandres są psami aktywnymi i potrzebują zbilansowanej, pełnej diety, dostosowanej do ich wieku, wielkości i poziomu aktywności. Są skłonne do tycia, dlatego ważne jest, aby monitorować ilość jedzenia i regularność posiłków. Dieta psa tej rasy powinna zawierać wysokiej jakości białko (z mięsa lub ryb), zdrowe tłuszcze i odpowiednią ilość błonnika. Konieczne jest także regularne dostarczanie vitamin i składników mineralnych.

Pielęgnacja

Ta rasa wymaga regularnej pielęgnacji. Ich gruba, gęsta sierść wymaga szczotkowania przynajmniej raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zapobiec kołtunieniu się. Należy też regularnie sprawdzać stan uszu, zębów i pazurów psa. W okresie linienia, który zazwyczaj występuje raz lub dwa razy w roku, wymagane może być częstsze czesanie.

Choroby

Bouvier des flandres zalicza się do ras umiarkowanie zdrowych. Mogą cierpieć na typowe dla dużej rasy choroby, takie jak dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, choroby oczu, a także na choroby serca. Regularne kontrole weterynaryjne i odpowiednia opieka medyczna są kluczowe dla utrzymania zdrowia tych psów.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Jako duże i aktywne psy, Bouvier des flandres potrzebują dużo przestrzeni do biegania i zabawy. Psu tej rasy należy zapewnić solidne, wytrzymałe akcesoria, takie jak mocny szelki, bieżnia i zabawki do żucia. Bouviers uwielbiają też wszelkiego rodzaju aktywności umysłowe, dlatego dobrym pomysłem mogą być zabawki interaktywne, które będą stymulować ich inteligencję.

Historia psa rasy Bouvier des flandres

Początki

Rasa Bouvier des flandres ma swoje korzenie w Belgii. Początkowo psy te były wykorzystywane do pędzenia bydła i innych zwierząt gospodarskich. Były cenione za swoje mocne budowanie, zdolności do pracy i niezwykłą inteligencję.

Rozwój rasy

Na początku XX wieku, rasa Bouvier des flandres rozwinęła się znacznie, a psy te zyskały popularność nie tylko jako psy pasterskie, ale także jako psy stróżujące i rodzinne. Wielu hodowców pracowało nad poprawą rasy, co doprowadziło do uznania Bouvier des flandres jako pełnoprawnej rasy przez wiele organizacji kynologicznych.

Obecnie

Dziś, Bouvier des flandres są cenione za swoją niezależność, lojalność i zdolności obronne. Psy te są często wykorzystywane jako psy stróżujące, policyjne czy do poszukiwań i ratownictwa. Mimo swojej siły i wytrzymałości, są również doskonałymi psami rodzinnymi, o łagodnym i cierpliwym usposobieniu.

Wzorzec psa rasy Bouvier des flandres

  • Mocne, krępe ciało o silnym kośćcu i dobrze umięśnionych kończynach.
  • Sierść – kręcona lub falista, twarda i gęsta. Umaszczenie może być czarne, szare lub pręgowane.
  • Głowa – długa z dobrze zaznaczonym stopem. Ubrana w długą, szorstką siersć, dającą efekt „brody” i „brwi”.
  • Oczy – ciemne, owalne. Wyraz bystry, rozważny.
  • Pysk – silny, dobrze wykształcony. Zęby duże, zgryz nożycowy.
  • Uszy – trójkątne, noszone wysoko, choć anatomicznie są ustawione dość nisko. Mogą być przycinane.

Bouvier des flandres – ciekawostki o rasie

  1. Na początku XX wieku, w wyniku I Wojny światowej, populacja Bouvier des flandres dramatycznie spadła. Hodowla została uratowana dzięki pasjonatom rasy, którzy gromadzili psy z terenów bitewnych.
  2. Mimo swojego potężnego i groźnego wyglądu, Bouvier des flandres to znakomite psy rodzinne, które przede wszystkim pragną towarzystwa swoich ludzi. Są spokojne, cierpliwe i łagodne dla dzieci.
  3. Pies tej rasy został uwieczniony w filmie „Do szaleństwa” z 1986 roku.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *