Wyżeł weimarski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Wyżeł weimarski to pies, który może być doskonałym towarzyszem zarówno dla rodziny, jak i myśliwego. Rasa ta charakteryzuje się silnym instynktem łowieckim, a jednocześnie jest lojalna i przyjacielska w stosunku do ludzi. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o tym wyjątkowym psie, począwszy od opisu rasy i charakterystyki, a kończąc na pielęgnacji, zdrowiu i historii rasy.

Wyżeł weimarski – opis i wygląd rasy

Wyżeł weimarski to pies o harmonijnej budowie, wysokości w kłębie od 59 do 70 cm i wadze od 25 do 40 kg. Ma smukłą szyję, głęboką klatkę piersiową, a jego ciało pokrywa krótka, lśniąca sierść o srebrzysto-szarawym kolorze. Również oczy, nos i pazury psa tej rasy są srebrzyste. Wyżeł weimarski charakteryzuje się wyjątkowo eleganckim wyglądem i wysokim poziomem energii.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy wyżeł weimarski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Wyżeł weimarski to rasa myśliwska, która w naturalny sposób ma doskonały instynkt łowiecki. Pies ten doskonale nadaje się do polowania na ptactwo, zające i inne drobne zwierzęta. Ponadto wyżeł weimarski jest wyjątkowo zwinny i szybki, dzięki czemu może być również doskonałym psem do agilitu lub flyballu.

Jaką ma osobowość?

Charakter wyżła weimarskiego jest bardzo złożony. To pies o niezwykłej inteligencji, lojalny i oddany swojemu właścicielowi, który potrzebuje bliskości człowieka. Pies tej rasy jest z natury niezwykle energiczny i pełen wigoru, co może być zarówno zaletą, jak i wadą – wymaga regularnej aktywności i ruchu. Ważne jest również, aby zapewnić mu odpowiednie szkolenie i ćwiczenia, aby zminimalizować negatywne zachowania związane z nadmiarem energii.

Wyżeł weimarski – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie wyżła weimarskiego nie jest łatwe, ale zdecydowanie opłaca się włożyć w to czas i wysiłek. Pies tej rasy jest inteligentny i chętnie się uczy, ale jednocześnie potrzebuje konsekwencji i dobrego przywództwa ze strony swojego właściciela. Pies tej rasy jest wrażliwy, dlatego metody szkoleniowe powinny być pozytywne i oparte na nagradzaniu pożądanych zachowań, a nie na karaniu.

W przypadku szkolenia myśliwskiego warto zwrócić uwagę na to, aby pies był odpowiednio socjalizowany i miał doświadczenie z różnymi gatunkami zwierząt, w tym także z ptakami. Wskazane jest, aby szkolenie odbywało się z wykwalifikowanym trenerem, który zna specyfikę tej rasy.

Dla kogo nadaje się wyżeł weimarski?

Wyżeł weimarski to pies dla osób aktywnych, które chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu i uprawiają sporty. Rasa ta nadaje się dla rodzin z dziećmi, ale należy pamiętać, że wyżeł weimarski wymaga dużej ilości ruchu i aktywności. Pies tej rasy może również być dobrym wyborem dla myśliwych lub osób zainteresowanych sportami myśliwskimi.

Wyżeł weimarski – cena

Cena wyżła weimarskiego zależy od wielu czynników, takich jak pochodzenie, wiek, zdrowie, wykształcenie i wykształcenie rodziców. Szacunkowa cena szczeniąt tej rasy w Polsce wynosi od 2000 do 5000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Jedną z największych wad wyżła weimarskiego jest jego potrzeba dużej ilości ruchu i aktywności. Pies tej rasy może stać się nieszczęśliwy, jeśli nie będzie miał wystarczającej ilości ćwiczeń i stymulacji umysłowej. Inną wadą może być skłonność do nadwrażliwości lub niepokoju, co wymaga od właściciela odpowiedniego podejścia i szkolenia.

Zalety

Zaletą wyżła weimarskiego jest jego wysoki poziom energii i inteligencji, co czyni go doskonałym towarzyszem dla osób aktywnych. Pies tej rasy jest również lojalny i przyjacielski w stosunku do ludzi, w tym dzieci. Wyżeł weimarski to także doskonały pies myśliwski, który ma silny instynkt łowiecki i jest bardzo zwinny.

Wyżeł weimarski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Wyżeł weimarski to pies o wysokiej aktywności fizycznej, dlatego też potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych w swojej diecie. Pamiętajmy, że zbyt obfite karmienie może prowadzić do otyłości, co z kolei wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi. Pies tej rasy powinien mieć dostęp do świeżej wody w ciągu całego dnia, a jego dieta powinna być zbilansowana i dostosowana do jego wieku oraz poziomu aktywności fizycznej.

Pielęgnacja

Pielęgnacja wyżła weimarskiego nie jest skomplikowana, ale wymaga regularności. Ich sierść jest krótka i gładka, co ułatwia pielęgnację. Co kilka dni warto psa wyczesywać, aby usunąć martwe włosy i zapobiec tworzeniu się kołtunów. Podobnie jak w przypadku innych ras psów, wyżły weimarskie potrzebują okresowego kąpania, ale zbyt częste mycie może przesuszać skórę i prowadzić do chorób skórnych.

Choroby

Podobnie jak w przypadku innych ras, wyżły weimarskie są podatne na pewne choroby genetyczne i problemy zdrowotne. Do najczęstszych chorób u wyżłów weimarskich należą: dysplazja stawów biodrowych, choroby serca, alergie skórne oraz padaczka. Dlatego ważne jest, aby wybierać psa od odpowiedzialnych hodowców, którzy stosują testy genetyczne i starają się minimalizować ryzyko wystąpienia tych chorób.

Akcesoria i wyposażenie dla wyżła weimarskiego

Wyżły weimarskie są psami aktywnymi, które potrzebują dużo ruchu i zabawy. Dlatego ważne jest, aby posiadały odpowiednie akcesoria i wyposażenie. Przede wszystkim potrzebują wysokiej jakości smyczy i obroży, które zapewnią im bezpieczeństwo podczas spacerów. Dobrym wyborem dla wyżłów weimarskich są również różnego rodzaju zabawki, w tym interaktywne zabawki, które pozwolą psu spędzić czas na zabawie i jednocześnie stymulować jego umysł.

Historia psa rasy wyżeł weimarski

Początki

Historia psa rasy Wyżeł weimarski sięga XIX wieku. Początkowo był hodowany jako pies myśliwski, szczególnie do polowań na dziki i jelenie. Rasa wywodzi się z Niemiec, a nazwa pochodzi od miasta Weimar. Pierwsze wzmianki o rasie pojawiły się w latach 20. XIX wieku, jednak dokładna historia powstania rasy jest trudna do ustalenia.

Rozwój rasy

Wyżeł weimarski zyskał popularność w Niemczech, gdzie służył jako pies myśliwski i towarzysz człowieka. Podczas II wojny światowej niemal całkowicie wyginął, ale po wojnie został odtworzony dzięki hodowcom, którzy zachowali kilka egzemplarzy rasy.

Obecnie

Dzisiaj rasa ta jest popularna na całym świecie, szczególnie w USA i Wielkiej Brytanii. W Polsce również cieszy się sporym zainteresowaniem, zarówno wśród myśliwych, jak i osób szukających psa towarzyszącego.

Ze względu na swoje umiejętności i charakter, Wyżeł weimarski nadal jest hodowany jako pies myśliwski, ale jest również często wykorzystywany do różnych form pracy i sportów, takich jak agilita czy posłuszeństwo.

Wzorzec psa rasy wyżeł weimarski

Wzorzec psa rasy Wyżeł weimarski jest bardzo precyzyjnie określony i opisany przez międzynarodowe organizacje kynologiczne. Psy tej rasy są średniej wielkości, silnie zbudowane, z eleganckim wyglądem. Charakteryzują się oni mocnymi kośćmi i muskularnymi, ale proporcjonalnymi ciałami.

Ich sierść jest krótka, gładka i lśniąca, zwykle w kolorze srebrnoszarym, choć czasami można spotkać także psy w kolorze szarym lub niebieskim. Oczy mają barwę bursztynową lub niebieską, co dodaje im wyjątkowej urody. Uszy są szerokie, lekko zaokrąglone i osadzone wysoko na głowie.

Wzrost psów rasy Wyżeł weimarski mieści się zazwyczaj w przedziale od 59 do 70 cm, zaś waga wynosi od 25 do 40 kg. Psy tej rasy są bardzo eleganckie, zrównoważone i harmonijne, a ich sylwetka sprawia, że wyróżniają się na tle innych psów.

Wzorzec rasy precyzuje również cechy charakterystyczne dla psów tej rasy. Wyżeł weimarski to pies o pełnym temperamentu, pełen energii i entuzjazmu. Charakteryzuje się inteligencją, odwagą i pozytywnym nastawieniem do ludzi. Bardzo szybko się uczą i chętnie wykonują zadania, dzięki czemu często wykorzystywani są w roli psów tropiących, myśliwskich czy policyjnych.

Wyżeł weimarski – ciekawostki o rasie

Wyżeł weimarski to rasa psa o bardzo interesującej historii i wielu ciekawych faktach. Oto kilka z nich:

  • Wyżeł weimarski to jedna z najstarszych ras psów myśliwskich, która wywodzi się z Niemiec. Już w XVIII wieku byli hodowani jako psy myśliwskie przez arystokrację, a w XIX wieku zyskali popularność wśród myśliwych na całym świecie.
  • W czasie II wojny światowej rasa wyżeł weimarski była bliska wyginięcia. Hodowcy byli zmuszeni ukrywać swoje psy, aby ocalić je przed wygładzeniem przez hitlerowców.
  • Wyżeł weimarski jest jednym z niewielu psów, które nie mają wyczuwalnego zapachu. To sprawia, że są one bardzo przyjazne dla osób z alergiami lub dla tych, którzy po prostu nie lubią zapachu psów.
  • Psy tej rasy są niezwykle czyste i dbają o swoją higienę. Często potrafią wycierać swoje łapy przed wejściem do domu, a także polerować swoje sierści, aby były błyszczące i czyste.
  • Wyżeł weimarski to rasa bardzo aktywna i potrzebująca dużo ruchu. Są idealne dla osób lub rodzin, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i prowadzić aktywny tryb życia.
  • Psy rasy Wyżeł weimarski są znane ze swojego wyjątkowego umiejętności wskazywania zwierzyny, co czyni je doskonałymi psami myśliwskimi. Ich inteligencja i chęć do pracy sprawiają, że z łatwością uczą się nowych umiejętności.
  • Znane są przypadki, gdy psy rasy Wyżeł weimarski uratowały swoich właścicieli z opresji. W jednym z takich przypadków pies rasy Wyżeł weimarski zaprowadził swojego właściciela na bezpieczną drogę w czasie burzy śnieżnej.
  • W 2008 roku wyżeł weimarski o imieniu „Oscar” zyskał sławę, pokonując 90-metrową przeszkodę w biegu przez tunel w programie „Britain’s Got Talent”. Od tamtej pory psy tej rasy zyskały na popularności w Wielkiej Brytanii.

Podsumowanie

Wyżeł weimarski to wspaniały pies, który łączy w sobie piękny wygląd z inteligencją i umiejętnościami myśliwskimi. Towarzyski i lojalny, będzie doskonałym towarzyszem dla aktywnych ludzi, którzy cenią sobie aktywny styl życia i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jednak ze względu na swoją wrażliwość i potrzebę bliskiego kontaktu z rodziną, wyżeł weimarski nie jesact odpowiedni dla osób, które nie będą mu poświęcać wystarczająco dużo czasu i uwagi.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *