Alaskan malamute – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Alaskan malamute to rasa psa, która wyróżnia się swoim wspaniałym wyglądem, potężną budową i niesamowitym charakterem. Są to psy pociągowe, które zostały wyhodowane pierwotnie do ciągnięcia zaprzęgu na terenach arktycznych. W dzisiejszych czasach Alaskan malamute towarzyszy swoim właścicielom w domu i na spacerach, ale nie zapomina o swoim pierwotnym przeznaczeniu. W tym artykule omówimy szczegółowo wygląd, charakter, umiejętności, wady i zalety, zdrowie, pielęgnację i historię rasy Alaskan malamute.

Alaskan malamute – opis i wygląd rasy

Alaskan malamute jest dużym i muskularnym psem o sierści o długości średniej lub długiej, która chroni go przed zimnem. Mają one charakterystyczne, ostre uszy, a ich oczy są ciemne i wyraziste. Rasa ta występuje w różnych kolorach, w tym w szarym, czarnym, białym i płowym, a ich sierść zazwyczaj posiada białe lub szare znaczenia.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Alaskan malamute

Alaskan malamute to pies, który jest niezwykle przyjacielski, czuły i lojalny wobec swojej rodziny. Potrafią one nawiązywać silne więzi z właścicielem i potrzebują dużo uwagi i bliskości. Są one bardzo energiczne i uwielbiają biegać, co czyni je idealnymi towarzyszami dla osób, które lubią aktywny tryb życia. Alaskan malamute to również psy, które potrzebują sporo miejsca, ponieważ mają silny instynkt terytorialny i potrzebują przestrzeni do biegania i zabawy.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Alaskan malamute jest bardzo silnym psem, który posiada wiele umiejętności. Zostały one wyhodowane pierwotnie do ciągnięcia zaprzęgu, a ich umiejętności obejmują transport ciężarów, ratowanie ludzi i psów z obszarów górskich oraz pomoc w polowaniach na zwierzęta dzikie. Alaskan malamute to także psy, które są bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych rzeczy, co sprawia, że są idealnymi psami do szkolenia.

Jaką ma osobowość?

Alaskan malamute to psy o bardzo mocnej osobowości, które są niezależne i uparte. Potrafią one działać samodzielnie i nie potrzebują ciągłego nadzoru właściciela. Są to również psy bardzo wrażliwe, które potrzebują spokoju i harmonii w swoim otoczeniu. Alaskan malamute to psy, które lubią swoją wolność i są niezwykle lojalne wobec swojego właściciela i rodziny. Często określa się je mianem „psiaków na całe życie”, ponieważ raz nawiązana więź między psem a właścicielem jest bardzo trwała i głęboka.

Alaskan malamute – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie Alaskan malamute wymaga cierpliwości, spokoju i konsekwencji. Są to psy o silnym charakterze, więc właściciele powinni być stanowczy i konsekwentni w swoich decyzjach. W przypadku Alaskan malamute, pozytywne wzmocnienie jest kluczem do sukcesu.

Wychowanie Alaskan malamute wymaga czasu i zaangażowania. Są to psy, które potrzebują dużo ruchu i zabawy, więc właściciele powinni zapewnić im odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Właściciele powinni także dbać o to, by ich psy były dobrze społeczne i potrafiły odnajdywać się w różnych sytuacjach. Wcześniejsza socjalizacja psa jest bardzo ważna, aby uniknąć problemów z agresywnością i niepokojem.

Dla kogo nadaje się Alaskan malamute?

Alaskan malamute to psy, które najlepiej nadają się dla osób, które mają dużo czasu i energii, by zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu i zabawy. Są to psy, które świetnie odnajdują się w rodzinach z dziećmi, ale należy pamiętać, że ze względu na swoją siłę i rozmiar, Alaskan malamute powinien być zawsze pod opieką dorosłych. Są to także psy, które świetnie sprawdzą się jako towarzysze dla osób aktywnych i lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu.

Alaskan malamute – cena

Cena Alaskan malamute waha się od około 4 000 zł do nawet 15 000 zł, w zależności od pochodzenia psa i jego umiejętności. Należy pamiętać, że koszty utrzymania takiego psa są również dość wysokie, ze względu na potrzebę dużej ilości jedzenia, akcesoriów i opieki weterynaryjnej.

Wady i zalety

Wady

Alaskan malamute to psy, które potrzebują dużo uwagi i ruchu, co może stanowić wyzwanie dla osób, które nie mają dużo czasu. Są to także psy, które mają silny instynkt terytorialny i mogą być agresywne wobec innych psów. Należy również pamiętać, że Alaskan malamute ma tendencję do niszczenia mienia, co może być problematyczne dla osób mieszkających w mieszkaniach.

Zalety

Alaskan malamute to psy, które są bardzo przyjacielskie i lubią spędzać czas z ludźmi. Są to także psy, które doskonale odnajdują się w trudnych warunkach, co czyni je idealnymi do pracy jako psy zaprzęgowe lub psy ratownicze. Alaskan malamute to także psy, które są bardzo odporne na niskie temperatury i mogą pracować w ekstremalnych warunkach.

Alaskan malamute – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Alaskan malamute to psy, które potrzebują odpowiedniej ilości białka, tłuszczu i węglowodanów w swojej diecie. Powinny otrzymywać specjalne karmy dla psów dużych ras, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Należy pamiętać, że Alaskan malamute może mieć skłonność do nadwagi, więc należy uważać na ilość spożywanego jedzenia.

Pielęgnacja

Alaskan malamute ma gęstą i długą sierść, dlatego wymaga regularnego szczotkowania. Należy także regularnie sprawdzać i czyścić uszy psa, aby uniknąć infekcji. Warto także dbać o higienę jamy ustnej psa, regularnie szczotkując mu zęby.

Choroby

Alaskan malamute to rasa psów, która jest dość odporna na choroby, jednak mogą być podatne na pewne schorzenia, takie jak dysplazja stawów czy choroby oczu. Należy regularnie badać swojego psa u weterynarza, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Alaskan malamute potrzebuje dużo miejsca i ruchu, dlatego warto zainwestować w wygodną legowisko i miejsce do zabawy. Właściciele powinni także zaopatrzyć się w specjalne smycze i obroże, które pomogą w kontroli psa podczas spacerów. Należy także pamiętać o odpowiednim wyposażeniu samochodu, jeśli planujemy wyjazd z psem.

Historia psa rasy Alaskan malamute

Początki

Pierwotnie psy tej rasy były hodowane przez Eskimosów, którzy zamieszkiwali Alaskę. Psy te były używane jako psy zaprzęgowe do przewożenia ładunków i jako psy myśliwskie do polowań na duże zwierzęta. Alaskan malamute był kluczowym elementem życia Eskimosów i pomagał im przetrwać w surowych warunkach północnej Alaski.

Rozwój rasy

W 1909 roku, podczas gorączki złota w Alasce, Alaskan malamute zyskał popularność jako pies zaprzęgowy i pracował dla poszukiwaczy złota. W tym czasie psy te krzyżowano z innymi rasami, takimi jak psy rosyjskie, aby zwiększyć ich wytrzymałość i siłę. Niestety, takie krzyżówki doprowadziły do zmiany wyglądu i cech rasy, co było nie do zaakceptowania dla miłośników rasy.

W 1925 roku, podczas epidemii dyfterii w miasteczku Nome w Alasce, psy zaprzęgowe, w tym Alaskan malamute, odegrały kluczową rolę w ratowaniu ludzi. Zespół psów zaprzęgowych, który przetransportował lekarstwa na odległość ponad 1000 km, stał się legendą. Ta historia przyczyniła się do wzrostu popularności rasy na całym świecie.

Obecnie

Dzisiaj Alaskan malamute to rasa psów, która cieszy się popularnością na całym świecie, zarówno jako pies zaprzęgowy, jak i jako pies rodzinny. Psy te są nadal używane do pracy w trudnych warunkach, ale są także chętnie adoptowane jako zwierzęta domowe. Hodowcy rasy dbają o to, aby zachować oryginalne cechy rasy i unikać krzyżówek z innymi rasami.

Wzorzec psa rasy Alaskan malamute

Alaskan malamute to rasa dużych, silnych i muskularnych psów. Według wzorca rasy, psy powinny mieć wysokość w kłębie między 63-65 cm dla samców i 58-60 cm dla samic, a ich waga powinna oscylować między 34 a 38 kg. Psy tej rasy charakteryzują się gęstą, długą i szorstką sierścią, która chroni je przed zimnem i wilgocią.

Głowa Alaskan malamute powinna być szeroka, a uszy małe i trójkątne, postawione na wysokości. Oczy powinny być brązowe, o kształcie migdałów i wyrażać inteligencję oraz wrodzoną odwagę. Charakterystyczne dla tej rasy jest tzw. „uśmiech malamuta” – czyli podwinięte wargi, które ujawniają zęby.

Alaskan malamute ma silne kończyny, które są dobrze umięśnione i mają łokcie umieszczone blisko ciała. Łapy powinny być owłosione, co zapewnia ochronę przed mrozem i śniegiem. Ruch psa jest zwinny, gładki i efektywny, a każdy krok jest silny i pewny.

Wzorzec rasy określa również temperament Alaskan malamute. Psy tej rasy są przyjacielskie, ciekawskie i odważne. Są bardzo energiczne i wymagają regularnej aktywności fizycznej. Alaskan malamute jest bardzo przywiązany do swojego właściciela i potrzebuje dużo uwagi. Psy te są zazwyczaj spokojne, ale potrafią wykazywać upór i niezależność, co wymaga pewnej konsekwencji ze strony właściciela.

Alaskan malamute – ciekawostki o rasie

Alaskan malamute to rasa psa, która cieszy się dużą popularnością na całym świecie ze względu na swoje wyjątkowe cechy. Oto kilka ciekawostek na temat tej rasy:

  • Początkowo psy te były używane do transportowania ludzi i ciężarów w trudnych warunkach klimatycznych na Alasce. Wykorzystywane były również do polowań na foki i lisy, a także jako psy ratownicze.
  • Alaskan malamute to jedna z najstarszych ras psów, które nadal są hodowane. Badania DNA wykazały, że pierwotna populacja Alaskan malamutów zamieszkująca Alaskę pochodzi z czasów sprzed 4 tysięcy lat.
  • Podczas II wojny światowej psy te były wykorzystywane przez armię amerykańską do przewożenia zaopatrzenia w trudno dostępnych terenach Alaski i innych rejonów arktycznych.
  • Psy te są bardzo przyjazne i lubią towarzystwo ludzi. Są przyjacielskie wobec dzieci i innych zwierząt, w tym kotów.
  • Alaskan malamute to jedna z nielicznych ras psów, które nie szczekają, zamiast tego wydają dźwięki podobne do skowronków. Ich dźwięki przypominają melodie, a ich wyjątkowe dźwięki są znane na całym świecie.
  • Alaskan malamute jest jednym z najmocniejszych i najwytrzymalszych psów na świecie. W 1985 roku jedna para Alaskan malamutów przewiozła saniami na odległość 1700 km ciężar o wadze ponad 1500 kg w ciągu 17 dni.
  • Psy te lubią chłodne temperatury i dobrze czują się w zimnych warunkach. Ich gęsta sierść zapewnia ochronę przed mrozem i wilgocią, a także reguluje temperaturę ciała.
  • Alaskan malamute jest uważany za rasę psa z niskim poziomem lęku. Są bardzo odważne i pewne siebie, co czyni je dobrymi psami stróżującymi.

Podsumowanie

Alaskan malamute to rasa psów, która jest idealna dla osób aktywnych i lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Są to psy, które potrzebują dużo ruchu i przestrzeni, dlatego nie są zalecane dla osób mieszkających w małych mieszkaniach. Alaskan malamute to także psy, które wymagają regularnej pielęgnacji i szkolenia, ale nagrodą za to są przyjaźń i oddanie psa. To rasa psów, która jest doskonała do pracy jako pies zaprzęgowy, ale także jako zwierzę domowe dla aktywnych rodzin.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *