Gończy polski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Gończy polski to rasa psa z grupy psów gończych, wyhodowana na terenie Polski. Od wieków towarzyszyła myśliwym podczas polowań, ale w dzisiejszych czasach coraz częściej można ją spotkać jako psa towarzyszącego. Gończy polski to pies o niesamowitym zapachu i wyczuciu, który świetnie radzi sobie w terenie.

Gończy polski – opis i wygląd rasy

Gończy polski to pies o średniej wielkości, o silnym i zgrabnym ciele. Jego sierść jest krótka i gęsta, w kolorze czarnym z brązowymi lub białymi znaczeniami. Charakterystycznym elementem wyglądu gończego polskiego są jego duże, wiszące uszy, które są pokryte miękkim, falującym włosem.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy Gończy polski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Gończy polski to pies o niezwykłym wyczuciu zapachu, dzięki któremu świetnie radzi sobie w pracy myśliwskiej. Potrafi doskonale tropić i namierzać zwierzynę, a także dzięki swojemu charakterowi i inteligencji, szybko dostosowuje się do różnych warunków terenowych.

Jaką ma osobowość?

Gończy polski to pies o charakterze zdecydowanym, energicznym i radosnym. Jest bardzo towarzyski i lojalny wobec swojego właściciela, ale może być nieufny wobec obcych osób. Potrzebuje aktywności fizycznej oraz mentalnej, by być zadowolonym i szczęśliwym.

Gończy polski – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie gończego polskiego może być wyzwaniem, ale to pies bardzo inteligentny i chętnie uczący się nowych rzeczy. Warto zacząć od szkolenia podstawowych komend i później stopniowo rozbudowywać trening. W trakcie szkolenia należy pamiętać, że gończy polski jest psem pracującym i potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu.

Dla kogo nadaje się Gończy polski?

Gończy polski to pies dla osób, które lubią spędzać czas na zewnątrz, uprawiać sporty oraz aktywnie spędzać czas z psem. Potrzebuje on właściciela, który będzie w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności oraz który potrafi zaoferować mu odpowiednie warunki do życia.

Gończy polski – cena

Cena gończego polskiego wynosi przeciętnie od 2000 do 4000 złotych. Wysoka cena wynika z faktu, że rasa ta jest dość rzadka w Polsce, a także z jej walorów użytkowych. Przed zakupem psa zawsze warto zwrócić uwagę na jego rodowód oraz sprawdzić, czy jest on wolny od chorób genetycznych.

Wady i zalety

Wady

Jedną z wad gończego polskiego może być jego silny instynkt łowiecki. Jeśli pies nie zostanie odpowiednio wyszkolony i ułożony, może być to problematyczne podczas spacerów w terenie. Ponadto, pies ten może wymagać sporej dawki aktywności, co może być trudne dla mniej aktywnych osób.

Zalety

Gończy polski to pies o wspaniałym charakterze i inteligencji. Jest bardzo lojalny wobec swojego właściciela i chętnie pracuje na jego rzecz. Dodatkowo, to pies, który świetnie radzi sobie w terenie, dzięki swojemu niesamowitemu wyczuciu zapachu. Jest to także pies, który jest stosunkowo zdrowy i ma małą skłonność do chorób genetycznych.

Gończy polski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Gończy polski to pies o dużej aktywności fizycznej, dlatego ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednio zbilansowaną dietę, dostosowaną do jego potrzeb. Najlepiej jest karmić go naturalną karmą, ale trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów.

Pielęgnacja

Sierść gończego polskiego nie wymaga zbyt dużo pielęgnacji, ponieważ jest krótka i gęsta. Wystarczy regularne szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy. Należy również regularnie sprawdzać stan uszu i pazurów psa.

Choroby

Gończy polski to rasa psa, która jest stosunkowo zdrowa i ma małą skłonność do chorób genetycznych. Jednak, jak każdy pies, może być podatny na niektóre choroby, takie jak choroby oczu, alergie czy choroby układu kostno-stawowego.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjście do domu gończego polskiego wymaga odpowiedniego wyposażenia. Warto zadbać o odpowiednie legowisko, kaganiec, smycz oraz obrożę. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w zabawki i gryzaki, które pomogą psu w zabawie i rozwoju.

Historia psa rasy Gończy polski

Gończy polski to jedna z najstarszych polskich ras psów. Początki tej rasy sięgają średniowiecza, kiedy to psy myśliwskie były niezbędne dla polskich królów do polowań na dzikie zwierzęta, w tym na niedźwiedzie i jelenie. Gończy polski został wyhodowany w Polsce i wykorzystywany przez polskich arystokratów do polowań na dziki, lisy i zające. W XIX wieku, po raz pierwszy pojawił się wzorzec rasy, który był oparty na psach z Kujaw i Wielkopolski.

Podczas I i II wojny światowej gończy polski był bliski wyginięcia, ale nieliczni hodowcy pracowali nad odtworzeniem rasy. Po wojnie hodowla gończych polskich została przejęta przez państwo, a rasa stopniowo doskonalona w celu poprawienia jego cech łowieckich.

Obecnie gończy polski jest nadal wykorzystywany jako pies myśliwski, ale jest także popularny jako pies towarzyszący. Mimo że w Polsce jest bardzo popularny, to rzadko spotyka się go poza granicami kraju. W 1963 roku gończy polski został uznany przez FCI i od tamtego czasu stał się jedną z najważniejszych polskich ras psów. W 2019 roku gończy polski został wybrany przez Polski Związek Kynologiczny na rasę roku.

Wzorzec psa rasy Gończy polski

Wzorzec rasy Gończy polski został ustanowiony przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) i określa szczegółowo cechy, jakie powinien posiadać pies tej rasy. Gończy polski to pies średniej wielkości, o zwartej i proporcjonalnej budowie ciała. Jego sierść jest gładka i przylegająca do ciała, zwykle czarna z płowymi znakami na twarzy, uszach i kończynach.

Głowa gończych polskich jest wyraźna i mocna, o umiarkowanie szerokim czołem i silnym kufie. Uszy są średniej długości i zwisające, a oczy ciemne i żywe. Sylwetka gończych polskich powinna być harmonijna, z mocnymi i umięśnionymi kończynami, dzięki czemu są one wytrzymałe i szybkie.

Wzorzec rasy określa również temperament gończych polskich. Psy te powinny być zrównoważone i pewne siebie, ale jednocześnie przyjazne i łagodne wobec ludzi. Gończy polski to pies łatwy do szkolenia, ale wymaga konsekwentnego i zdecydowanego podejścia ze strony właściciela.

Wysokość w kłębie dla psów wynosi 52–59 cm, a dla suczek 50–57 cm. Waga gończych polskich zwykle wynosi od 20 do 32 kg.

Warto pamiętać, że nawet jeśli pies nie spełnia w pełni wymagań wzorca rasy, to wciąż może być wspaniałym towarzyszem dla swojego właściciela. Rasa ta charakteryzuje się bowiem bardzo przyjaznym usposobieniem i inteligencją, dzięki czemu jest ceniona zarówno przez myśliwych, jak i osoby szukające wiernego i oddanego psiego towarzysza.

Gończy polski – ciekawostki o rasie

  1. Gończy polski jest jedną z najstarszych ras psów myśliwskich w Polsce. Jego początki sięgają XIV wieku.
  2. Gończy polski to rasa psa, która została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) dopiero w 1963 roku.
  3. Wśród znanych miłośników rasy byli m.in. król Jan III Sobieski, który posiadał kilka egzemplarzy, oraz pisarz Henryk Sienkiewicz, który w swojej książce „Quo Vadis” opisał polowanie z udziałem gończych polskich.
  4. Gończy polski był jednym z psów, które pomagały ratować rannych w czasie II wojny światowej. Z racji swojej siły i wytrzymałości, byli oni wykorzystywani do transportu rannych żołnierzy z pola walki.
  5. Gończy polski to jedna z nielicznych ras psów, które mają swoje muzeum. Znajduje się ono w miejscowości Pszczyna i zawiera m.in. zbiory dokumentów, fotografii oraz rzeźb i obrazów przedstawiających psy tej rasy.
  6. W 2006 roku gończy polski został wybrany oficjalnym psem województwa łódzkiego.
  7. Gończy polski jest psem, który uwielbia biegać i aktywnie spędzać czas. Z tego powodu świetnie nadaje się dla osób aktywnych i lubiących uprawiać sporty na świeżym powietrzu.
  8. Z uwagi na swoje łagodne usposobienie, gończy polski świetnie sprawdza się jako pies towarzyszący. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i są gotowi do oddania im całego swojego serca.
  9. Gończy polski jest jedną z ras psów, która niestety zalicza się do grupy psów zagrożonych wyginięciem. W 2020 roku liczba urodzeń tej rasy wyniosła tylko 15 szczeniąt.
  10. Gończy polski to pies, który wymaga dużo ruchu i aktywności fizycznej, a także odpowiedniej ilości treningu i stymulacji umysłowej. Jeśli chcesz adoptować gończych polskiego, pamiętaj, że wymaga on dużo uwagi i zaangażowania ze strony swojego właściciela.

Podsumowanie

Gończy polski to rasa psa o wspaniałym charakterze i niesamowitym instynkcie łowieckim. Jest to pies, który świetnie radzi sobie w terenie, a jednocześnie jest lojalny i przyjacielski w stosunku do swojego właściciela. Gończy polski wymaga jednak odpowiedniego wyszkolenia i aktywności fizycznej, aby pozostać zrównoważonym i zadowolonym. Jeśli jesteś miłośnikiem psów i szukasz towarzysza do aktywnych spacerów w terenie, gończy polski może być doskonałym wyborem.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *