Billy – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Billy to wyjątkowa rasa psa, która wyróżnia się swoją niezwykłą elegancją i szlachetnością. W pełni zasługuje na to, abyśmy przyjrzeli się jej bliżej. W tym artykule przybliżymy Ci jej charakter, zdrowie, historię i wiele więcej.

Billy – opis i wygląd rasy

Billy to rasa psów gończych, które są znane ze swojej niezwykłej energii i wytrzymałości. Wyróżniają się smukłą, muskularną sylwetką, która doskonale obrazuje ich gotowość do długotrwałych polowań. Mają elegancką głowę z wyraźnie zaznaczonymi oczami i długimi, zwisającymi uszami. Ich sierść jest krótka, gęsta i biała z różowymi i jasnobrązowymi plamami.

Charakter psa rasy Billy

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Billy to niesamowicie zdolny pies, który jest znany z umiejętności śledzenia zwierząt. Są one niezwykle energiczne i potrzebują regularnego wysiłku fizycznego. Dzięki swojej wytrzymałości, są one doskonałymi towarzyszami biegania czy długich spacerów.

Jaką ma osobowość?

Billy są powszechnie uważane za psy lojalne, przyjazne i inteligentne. Są one bardzo skoncentrowane na swoich zadaniach, co może czynić je nieco niezależnymi. Wobec swojej rodziny są jednak zawsze czułe i oddane.

Billy – jak wyszkolić i wychować?

Billy są inteligentne i chętne do nauki, ale mogą być nieco uparte. Klucz do sukcesu w szkoleniu Billy polega na konsekwencji, cierpliwości i pozytywnym wzmocnieniu.

Dla kogo nadaje się Billy?

Billy nadaje się dla aktywnych osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Ze względu na swoją energię i inteligencję, są one także doskonałymi psami dla myśliwych.

Billy – cena

Cena Billy może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, jakość rodowodu czy płeć szczeniaka. Średnia cena Billy wynosi około 3000-4000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Billy są psami o ogromnej energii, które potrzebują codziennych długich spacerów lub biegów, aby zaspokoić swoje potrzeby fizyczne. Ta rasa jest również znana z upartości, co może stanowić wyzwanie dla mniej doświadczonych właścicieli. Billy są również skłonne do niezależnego myślenia, co jest typowe dla ras myśliwskich, co może oznaczać, że nie zawsze słuchają poleceń.

Zalety

Billy są niezwykle inteligentne, co oznacza, że są w stanie szybko uczyć się nowych poleceń i zadań. Są także bardzo lojalne wobec swoich właścicieli i rodziny, co czyni je doskonałymi towarzyszami. Mają niezwykle silny instynkt myśliwski, co sprawia, że są one doskonałymi psami myśliwymi. Ponadto, mimo iż są rasą myśliwską, są zwykle łagodne i przyjazne dla dzieci i innych zwierząt.

Billy – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Billy są psami o wysokiej energii, co oznacza, że potrzebują diety wysokoenergetycznej, bogatej w białko. Dieta powinna składać się z wysokiej jakości karmy dla psów, z dodatkiem świeżego mięsa i warzyw.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Billy jest stosunkowo prosta dzięki ich krótkiej sierści. Jednak regularne szczotkowanie jest zalecane, aby utrzymać sierść czystą i zdrową. W związku z ich aktywnością na świeżym powietrzu, konieczne mogą być także regularne kąpiele.

Choroby

Billy są generalnie zdrową rasą, ale jak każdy pies, są podatne na pewne problemy zdrowotne. Mogą występować typowe dla dużych psów problemy z stawami, takie jak dysplazja stawu biodrowego. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan zdrowia swojego psa i przeprowadzać regularne wizyty u weterynarza.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Billy to rasa pełna energii i zasobów, dlatego przygotowanie odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów dla tej rasy jest kluczowe. Oto kilka rzeczy, które powinniśmy mieć, przygotowując się na przyjęcie Billy do naszego domu:

 1. Smycz i obroża: Billy to psy o dużych rozmiarach i dużym zapasie energii. Dlatego ważne jest, aby smycz była mocna i wytrzymała, a obroża dobrze dopasowana do rozmiaru psa. Pamiętajmy, że Billy to psy gończe, które mogą gonić za dzikimi zwierzętami. Dlatego smycz jest niezbędna podczas spacerów w miejscach, gdzie może dojść do kontaktu z dziką fauną.
 2. Legowisko: Psy rasy Billy lubią komfort, dlatego powinniśmy zapewnić im miękkie i wygodne legowisko. Ważne jest, aby legowisko było dostosowane do rozmiaru psa, aby mógł na nim wygodnie leżeć i spać.
 3. Miski do jedzenia i picia: Billy są psami o dużej energii, które potrzebują dużo jedzenia i wody. Powinniśmy zatem zapewnić im duże miski, które pomieszczą odpowiednią ilość pokarmu i wody.
 4. Zabawki: Psy rasy Billy są bardzo aktywne i potrzebują wiele stymulacji, dlatego powinniśmy zapewnić im różne zabawki do gry. Zabawki do żucia, piłki do aportowania, a także interaktywne zabawki, które stymulują umysł psa, będą świetnym wyborem.
 5. Akcesoria do pielęgnacji: Sierść Billy jest krótka, ale gęsta, dlatego regularna pielęgnacja jest ważna. Będziemy potrzebować szczotki do sierści, a także specjalnych szamponów dla psów, aby utrzymać sierść w dobrym stanie.
 6. Klatka transportowa: Jeżeli planujemy podróżować z naszym Billy, dobrą inwestycją będzie klatka transportowa. Klatka powinna być dostosowana do rozmiaru psa, a jednocześnie zapewniać mu komfort podczas podróży.

Historia psa rasy Billy

Początki

Rasa Billy ma swoje korzenie we Francji, a konkretnie w regionie Poitou. Jest to rasa o długiej i bogatej historii. Jej początki sięgają XVIII wieku, kiedy to zostały stworzone poprzez skrzyżowanie trzech wygasłych już francuskich ras psów gończych: Ceris, Montaimboeuf i Larrye. Te psy były znane ze swojej niezwykłej wytrzymałości i zdolności do polowania na duże zwierzęta, takie jak jelenie i dziki.

Rozwój rasy

Billy zostały formalnie uznane jako rasa w XIX wieku. Zasłużony dla tego jest francuski hodowca Gaston Hublot du Rivault, który zdecydował się stworzyć idealnego psa gończego, łączącego w sobie wytrzymałość, szybkość i inteligencję. Wykorzystując psy z okolicznych gospodarstw, Rivault przeprowadził wieloletni program hodowlany na swoim majątku w Château de Billy – stąd wzięła się nazwa rasy.

Na początku XX wieku Billy były jednymi z najpopularniejszych psów gończych we Francji. Jednak dwie wojny światowe niemal doprowadziły do wyginięcia rasy. Wielu psów zginęło, a hodowla została poważnie zakłócona.

Odrodzenie rasy

Po II wojnie światowej, miłośnicy rasy podjęli działania mające na celu ocalenie Billy. Dzięki ich wysiłkom udało się odbudować populację tych psów. Jednak pomimo tych wysiłków, Billy nadal jest rzadko spotykany poza granicami Francji.

Obecnie

Dzisiaj, Billy są cenione zarówno za swoje umiejętności myśliwskie, jak i za ich wyjątkowy temperament. Są to psy o dużej energii, inteligentne, lojalne i niezależne. Mimo iż nie są one zbyt powszechne poza granicami swojego kraju ojczystego, ich reputacja jako wytrzymałych, niezawodnych psów gończych jest niepodważalna.

Wzorzec psa rasy Billy

Billy to rasa psów o dużej budowie ciała, eleganckiej i smukłej sylwetce. Osobniki dorosłe osiągają wysokość w kłębie od 60 do 70 cm, przy czym samce są zazwyczaj nieco większe od samic. Waga Billy może wahać się od 25 do 40 kg.

Psy te charakteryzują się silnym, ale nie ciężkim kośćcem. Mają długą i prostą linię grzbietu, a klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta i głęboka, co świadczy o ich wytrzymałości. Brzuch jest lekko podciągnięty, a ogon, noszony elegancko w górę, jest długi i smukły, co dodaje psom tej rasy gracji.

Głowa Billy jest długa i wąska, z wyrazistym stopem i dobrze zarysowanym kufrem. Nos jest zawsze czarny, z szeroko otwartymi nozdrzami. Oczy są duże i okrągłe, o żywym i inteligentnym wyrazie, zwykle w kolorze ciemnobrązowym.

Uszy Billy są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej rasy. Są one długie i zwisające, osadzone nisko, z delikatnie zaokrąglonymi końcówkami. Kiedy pies jest w stanie czujności, uszy mogą opadać po obu stronach głowy, co nadaje mu poważny i skoncentrowany wygląd.

Sierść Billy jest krótka, ale gęsta, co zapewnia im ochronę w każdych warunkach pogodowych. Typowym kolorem dla tej rasy jest biały z żółtymi lub pomarańczowymi plamami. Każda kombinacja tych barw jest akceptowana.

Billy są psami o dużej energii i sile, które są widoczne zarówno w ich budowie ciała, jak i postawie. Ich ruchy są płynne i eleganckie, a ich wygląd odzwierciedla ich szlachetne pochodzenie.

Billy – ciekawostki o rasie

 1. Nazwa rasy: Nazwa rasy Billy pochodzi od Château de Billy, miejscu, w którym Gaston Hublot du Rivault zaczął hodować te niezwykłe psy. Château de Billy to zamek położony w centralnej części Francji.
 2. Trzy zaginione rasy: Rasa Billy powstała z trzech innych ras, które już nie istnieją: Ceris, Montaimboeuf i Larrye. Te psy były znane ze swojej wytrzymałości i zdolności do polowania na duże zwierzęta, a dzięki skrzyżowaniu tych ras udało się stworzyć Billy, które dziedziczą te same cechy.
 3. Niemożliwość przetrwania II Wojny Światowej: W trakcie II Wojny Światowej rasa Billy prawie wyginęła. Wiele psów zginęło, a hodowla została poważnie zakłócona. Na szczęście, po wojnie miłośnicy rasy podjęli działania mające na celu ocalenie Billy.
 4. Egzotyczna rasa: Billy są rzadko spotykane poza granicami Francji, a na świecie istnieje tylko kilka hodowli specjalizujących się w tej rasie. Mimo to są cenione za swoje umiejętności myśliwskie, wytrzymałość oraz elegancję.
 5. Pies myśliwski: Billy to jedna z najlepszych ras psów gończych. Dzięki swojej wytrzymałości, szybkości i inteligencji są niezastąpione podczas polowań na duże zwierzęta.
 6. Wierny towarzysz: Pomimo swojego instynktu myśliwskiego, Billy są niezwykle wiernymi i lojalnymi towarzyszami. Są także inteligentne i łatwo uczą się nowych poleceń, co sprawia, że są przyjemne w szkoleniu.
 7. Długowieczność: Psy rasy Billy są znane ze swojej długowieczności. Przy odpowiedniej opiece i zdrowej diecie, mogą żyć nawet do 15 lat.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *