Appenzeller – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Psy są nie tylko naszymi wiernymi towarzyszami, ale również skarbnicą różnorodności, zarówno pod względem wyglądu, jak i osobowości. Jednym z najciekawszych i niezwykle wytrzymałych psów, które zasługują na uwagę, jest Appenzeller, rasa pochodząca ze Szwajcarii, która zdecydowanie zasługuje na większe uznanie. Zapraszamy do podróży przez świat Appenzellera, psa o niezłomnym duchu i niezwykłej wytrzymałości.

Appenzeller – opis i wygląd rasy

Appenzeller, nazywany również Appenzeller Sennenhundem, to jeden z czterech szwajcarskich psów pasterskich. To średniej wielkości pies o potężnej, muskularnej budowie. Wysokość w kłębie wynosi średnio 50-58 cm dla suki i 52-60 cm dla psa. Pies waży zazwyczaj od 22 do 32 kg.

Appenzeller ma krótką, gęstą sierść o trójkolorowym wzorze – czarnym, białym i rudym. Głowa jest dobrze proporcjonalna, z wyrazistymi, ciemnymi oczami i średniej długości uszami, które zwisają u nasady. Ogony Appenzellera są charakterystyczne, ponieważ są zwijane w kształt obroży.

Charakter psa rasy Appenzeller

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Appenzeller to rasa o wielu talentach. Pochodzi z linii psów pasterskich, co oznacza, że posiada instynkt prowadzenia i ochraniania stada. Są to psy energiczne, które lubią być aktywne i angażować się w różne zadania.

Są inteligentne i szybko uczą się nowych rzeczy, co czyni je doskonałymi do różnych form szkolenia, w tym posłuszeństwa, agiliti, a nawet ratownictwa. Appenzellery mają naturalny instynkt obronny i są doskonałymi stróżami.

Jaką ma osobowość?

Appenzellery są z natury lojalne, odważne i pełne energii. Są to psy, które wymagają stałego zaangażowania, zarówno fizycznego, jak i umysłowego, aby być szczęśliwymi i zadowolonymi.

Chociaż są to psy energiczne, mają również łagodną stronę. Appenzellery są wiernymi towarzyszami, które chcą być blisko swojego człowieka. Są czułe, kochają zabawy i dobrze dogadują się z dziećmi.

Appenzeller – jak wyszkolić i wychować?

Ze względu na swoją inteligencję, Appenzellerzy są stosunkowo łatwe do szkolenia, ale wymagają konsekwencji i stałości. Ważne jest, aby zacząć szkolenie i socjalizację jak najwcześniej, aby zapewnić, że dorosły Appenzeller będzie dobrze zrównoważonym psem.

Szkolenie powinno być oparte na pozytywnych metodach wzmocnienia, nagradzając psa za dobre zachowanie. Appenzellery są inteligentne i mogą być uparte, dlatego wymagają cierpliwości i konsekwencji.

Dla kogo nadaje się Appenzeller?

Appenzeller to pies dla aktywnych osób, które są w stanie zaspokoić jego potrzeby energetyczne i umysłowe. Mogą być doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi, ale mogą również dobrze sprawdzić się jako psy pracujące na farmie lub jako psy stróżujące.

Appenzeller – cena

Cena Appenzellera może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, linia rodowodowa psa czy wiek szczeniaka. Średnia cena szczeniaka Appenzellera w Polsce wynosi około 2500-3500 PLN.

Wady i zalety

Wady

Appenzeller to rasa, która nie jest dla każdego. Ich wysoka energia, której nie można zignorować, może być wyzwaniem dla osób, które prowadzą spokojny styl życia lub nie są w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu na codzienną aktywność fizyczną. Psy te mają potrzebę ciągłego ruchu i angażowania się w różnego rodzaju zadania, co może być problematyczne dla właścicieli, którzy oczekują psa o spokojnym temperamencie.

Appenzeller to rasa inteligentna i niezależna, co oznacza, że mogą być uparte i wymagają stałego, konsekwentnego szkolenia. Właściciele powinni być przygotowani na to, że mogą potrzebować więcej czasu na osiągnięcie zamierzonych rezultatów w procesie szkolenia.

Zalety

Mimo pewnych wyzwań, jakie niesie ze sobą posiadanie psa rasy Appenzeller, te psy mają wiele zalet, które sprawiają, że są niezastąpione dla właściwych właścicieli.

Po pierwsze, Appenzeller to psy o wielkim sercu i niezłomnym duchu. Są lojalne i odważne, co czyni je niezastąpionymi towarzyszami dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Ich wrodzona chęć do pracy i niezmordowana energia są idealne dla tych, którzy cenią długie wędrówki, bieganie, a nawet wspinaczkę górską.

Po drugie, Appenzeller to psy niezwykle inteligentne. Szybko się uczą i potrafią zrozumieć wiele poleceń, co czyni je doskonałymi do różnych form szkolenia, w tym posłuszeństwa, agiliti, a nawet ratownictwa. Są to psy, które nie tylko wykonują polecenia, ale są w stanie myśleć samodzielnie i podejmować decyzje, co jest nieocenione w wielu sytuacjach, szczególnie podczas pracy z owcami.

Po trzecie, Appenzeller to doskonałe psy stróżujące. Ich wrodzony instynkt obronny oraz naturalna nieufność wobec obcych sprawiają, że są niezastąpione w strzeżeniu domu i rodziny. Pomimo swojego przyjacielskiego i czułego nastawienia do członków rodziny, są zawsze czujne i gotowe bronić swoich bliskich przed potencjalnym zagrożeniem.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym atutem Appenzellera jest jego krótkie, gęste futro. O ile wymaga ono regularnej pielęgnacji, o tyle jest stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości, nie gubi się zbyt dużo, cojest korzystne dla osób cierpiących na alergie.

Appenzeller – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Appenzeller, jak każdy pies, wymaga zbilansowanej diety dostosowanej do jego wieku, wielkości, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Jako rasa aktywna, potrzebują diety bogatej w białko, które jest niezbędne do budowy i naprawy tkanek mięśniowych. Właściciele powinni zwracać uwagę na jakość karmy, starając się wybierać te, które zawierają wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego.

Ważnym składnikiem diety Appenzellera są również tłuszcze, które dostarczają energii i pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry i sierści. Węglowodany są również niezbędne, ale powinny pochodzić z dobrze przyswajalnych źródeł, takich jak ryż czy warzywa.

Ponadto dieta Appenzellera powinna zawierać odpowiednie ilości witamin i minerałów, które są niezbędne do utrzymania ogólnego stanu zdrowia. Właściciele powinni regularnie konsultować dietę swojego psa z weterynarzem, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia i zrównoważona.

Pielęgnacja

Appenzeller to rasa o krótkiej, gęstej sierści, która wymaga regularnej, ale nie skomplikowanej pielęgnacji. Właściciele powinni regularnie szczotkować sierść swojego psa, aby usunąć martwe włosy i zapobiec kołtunieniu. Regularne szczotkowanie pomaga również rozprowadzić naturalne olejki skóry, co przyczynia się do zdrowego wyglądu i kondycji sierści.

Ponadto, właściciele powinni regularnie sprawdzać uszy swojego psa, aby zapobiec infekcjom. Zęby Appenzellera również wymagają regularnej pielęgnacji – zaleca się codzienne czyszczenie, aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego i chorób dziąseł.

Choroby

Appenzeller to rasa generalnie zdrowa, ale jak każda rasa, ma pewne predyspozycje do konkretnych problemów zdrowotnych. Właściciele powinni być świadomi potencjalnego ryzyka wystąpienia dysplazji stawu biodrowego i łokciowego – chorób, które mogą prowadzić do bólu i ograniczenia ruchów. Regularne badania weterynaryjne i odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc w zarządzaniu tymi chorobami.

Ponadto, Appenzeller może być narażony na różne problemy z oczami, takie jak katarakta czy atrofia siatkówki. Regularne kontrole oczu i odpowiednia opieka mogą pomóc w wczesnymwykryciu i leczeniu tych problemów.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Jeżeli zastanawiasz się nad adopcją psa rasy Appenzeller, powinieneś odpowiednio przygotować się na jego przybycie. Potrzebne będą podstawowe akcesoria, takie jak smycz, obroża, miska na jedzenie i wodę, legowisko oraz zabawki.

Ze względu na dużą aktywność Appenzellera, zaleca się wybór mocnej, wytrzymałej smyczy i obroży. Miska na jedzenie powinna być odpowiednio duża, aby pomieścić porcje jedzenia adekwatne do rozmiarów i potrzeb energetycznych psa.

Legowisko powinno być wygodne i dostosowane do rozmiarów psa. Ważne jest, aby pies miał swoje miejsce, gdzie może odpocząć i czuć się bezpiecznie.

Zabawki są niezbędne dla Appenzellera – jako rasa inteligentna i aktywna, potrzebują one różnorodnych bodźców do gry i uczenia się. Zabawki edukacyjne, które stymulują umysł psa, jak puzzle czy zabawki z jedzeniem, są doskonałym wyborem.

Przyda się również zestaw do pielęgnacji sierści, składający się z odpowiedniej szczotki i grzebienia. Appenzeller ma krótką, gęstą sierść, która wymaga regularnego czesania.

Wreszcie, zaleca się zakup specjalistycznej karmy dla psów rasy Appenzeller lub innej karmy wysokiej jakości, dostosowanej do potrzeb psów aktywnych. Pamiętaj, że zdrowa dieta to podstawa dobrego zdrowia i długiego, szczęśliwego życia Twojego psa.

Historia psa rasy Appenzeller

Początki

Appenzeller Sennenhund, jak wynika z jego nazwy, pochodzi z regionu Appenzell w Szwajcarii. Jego korzenie sięgają prawdopodobnie co najmniej XV wieku, co czyni go jedną z najstarszych ras psów pasterskich. Appenzeller, jako pies pasterski, był nieocenionym towarzyszem alpejskich pasterzy, pomagając im w codziennych obowiązkach związanych z hodowlą owiec.

Rozwój rasy

Chociaż historia rasy Appenzeller jest dość długa, jej rozwój nie był zawsze prosty. Na początku XX wieku rasa ta była na skraju wyginięcia. Na szczęście, w 1906 roku, Albert Heim, znany kynolog i miłośnik szwajcarskich psów pasterskich, podjął starania mające na celu zachowanie rasy. Udało mu się zorganizować pierwszą wystawę psów rasy Appenzeller i w ten sposób przyczynił się do zwiększenia zainteresowania tą rasą.

Dzięki staraniom Heima i wielu innych entuzjastów tej rasy, Appenzeller zyskał na popularności nie tylko jako pies pasterski, ale także jako pies rodzinny i pracujący. W 1914 roku powstał pierwszy klub rasy, a w 1989 roku Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie uznała rasę.

Obecnie

Dziś Appenzeller jest ceniony za swoje umiejętności pasterskie, ale także za swoje cechy jako psa domowego. Jest to rasa lubiana za swoją lojalność, odwagę i inteligencję. Mimo że nie jest tak rozpowszechniony jak inne szwajcarskie rasy pasterskie, jak Bernese Mountain Dog czy Swiss Mountain Dog, Appenzeller nadal jest ceniony przez miłośników psów na całym świecie. Rasa ta nadal jest używana w roli psa pasterskiego, ale jest też coraz częściej wybierana jako pies rodzinny.

Wzorzec psa rasy Appenzeller

Appenzeller to psy o mocnej budowie, średniej wielkości, o długości ciała przekraczającej nieco wysokość w kłębie. Rasa ta charakteryzuje się harmonijną budową, z wyraźnym umięśnieniem i silnym kośćcem.

Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, o średniej długości. Czoło jest płaskie, a stop (przejście od czoła do pyska) wyraźnie zaznaczony. Pysk jest mocny, z dobrze rozwiniętymi wargami i kompletem mocnych zębów. Oczy są małe i ciemne, o żywym i bystrym wyrazie. Uszy są wysoko osadzone, średniej wielkości, opadające i dobrze przylegające do głowy.

Szyja jest mocna i muskularna, bez skórzastego podgardla. Klatka piersiowa jest głęboka i dobrze rozwinięta, z wyraźnie wysklepionymi żebrami. Grzbiet jest prosty i mocny, a lędźwiowe są krótkie i szerokie.

Ogon jest wysoko osadzony i często noszony skręcony nad grzbietem. Nogi są proste i mocne, z dobrze rozwiniętymi mięśniami i mocnymi, okrągłymi łapami.

Sierść Appenzellera jest krótka, gęsta, błyszcząca i przylegająca do ciała. Kolor sierści to czarny lub ciemnobrązowy, z czerwonawo-brązowymi i białymi znaczeniami.

Temperament Appenzellera jest opisany jako żywy, pewny siebie, niezależny i nieustraszony. Rasa ta jest znana z lojalności wobec swojego właściciela i naturalnej ostrożności wobec obcych. Wzorzec podkreśla również, że Appenzeller jest bardzo bystry i łatwy do szkolenia.

Appenzeller – ciekawostki o rasie

  1. Nazwa rasy: Appenzeller zwany jest również Appenzeller Sennenhund, co dosłownie oznacza „pies pasterski z Appenzell”. Nazwa rasy pochodzi od regionu Appenzell w Szwajcarii, skąd pochodzi rasa.
  2. Wielofunkcyjność: Pomimo swojego pochodzenia jako psa pasterskiego, Appenzeller jest wszechstronny i sprawdza się w wielu rolach – od psa terapeutycznego po psa ratowniczego. Są one również często używane w takich sportach, jak agility czy obedience.
  3. Rzadka rasa: Na całym świecie Appenzeller jest stosunkowo rzadko spotykany, szczególnie poza Szwajcarią. Mimo to, jest bardzo ceniony przez swoich właścicieli za swoją inteligencję, lojalność i wielostronność.
  4. Psy z „dwoma sercami”: Appenzeller są znane z niezwykle dużego zapędu do pracy i niezmordowanej energii, dlatego często mówi się o nich, że mają „dwa serca”.
  5. Niezwykle silne poczucie terytorium: Appenzeller są znane z silnego poczucia terytorium i naturalnej nieufności wobec obcych. Właśnie dlatego często są wykorzystywane jako psy stróżujące.
  6. Lubią rozmawiać: Appenzeller są raczej gadatliwą rasą i lubią „rozmawiać” z właścicielami, szczególnie gdy są zaniepokojone lub podekscytowane.
  7. Niebieskie szczenięta: Choć dorośli Appenzeller mają zwykle ciemne oczy, wiele szczeniąt tej rasy rodzi się z niebieskimi oczami, które z czasem ciemnieją.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *