Boerboel – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Boerboel, potężny i muskularny pies pochodzący z Afryki Południowej, jest jednym z najbardziej cenionych psów obronnych i stróżujących na świecie. Jego niezwykła siła, niezłomny charakter i oddanie rodzinie sprawiają, że jest niezastąpiony dla tych, którzy szukają psa, który nie tylko będzie wiernym towarzyszem, ale też niezawodnym stróżem. Zapraszamy do przyjrzenia się tej niezwykłej rasie bliżej.

Boerboel – opis i wygląd rasy

Boerboel jest dużym psem o masywnej i muskularnej budowie ciała. Wzrost psów tej rasy waha się od 60 do 70 cm, a ich waga może wynosić od 50 do 70 kg. Sierść Boerboela jest krótka, gęsta i mocna, z kolorami od jasnego brązu do ciemnego brązu. Mocne szczęki, dobrze rozwinięte klatki piersiowe i szerokie, silne łapy nadają tym psom wygląd prawdziwych wojowników.

Charakter psa rasy Boerboel

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Boerboel jest psem obronnym z natury, ale z odpowiednim szkoleniem może być także doskonałym psem towarzyszącym. Mają naturalną zdolność do ochrony swojego terytorium i rodziny. Boerboele są również bardzo inteligentne, co sprawia, że łatwo się uczą i są gotowe na różne wyzwania.

Jaką ma osobowość?

Pomimo swojej potężnej budowy i reputacji psa obronnego, Boerboele są zwykle łagodne, spokojne i bardzo oddane swoim rodzinom. Są lojalne, pełne miłości i mają silne więzi emocjonalne z właścicielami.

Boerboel – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Boerboela powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Te psy są bardzo inteligentne, ale mogą być również uparte, więc konsekwencja i cierpliwość są kluczowe podczas szkolenia.

Dla kogo nadaje się Boerboel?

Z uwagi na swoje wymagania, rasa ta jest odpowiednia dla osób, które mają doświadczenie z dużymi, dominującymi psami. Boerboele wymagają dużo aktywności fizycznej, regularnej pracy z umysłem i stabilnego, konsekwentnego szkolenia.

Boerboel – cena

Cena Boerboela może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, pochodzenie, zdrowie czy reputacja hodowli. Ogólnie rzecz biorąc, cena za szczeniaka tej rasy z dobrej hodowli w Polsce może sięgać od 3000 do 5000 PLN.

Wady i zalety

Wady

Mimo wielu zalet, Boerboele mają również pewne wady. Ze względu na ich wielkość, wymagają dużo miejsca i nie są odpowiednie do mieszkania w małych domach lub apartamentach. Mogą być również dominujące i uparte, co wymaga od właściciela doświadczenia i konsekwencji w szkoleniu.

Zalety

Zalety Boerboela to przede wszystkim ich niezłomny charakter, inteligencja i lojalność. Są to psy bardzo oddane swoim rodzinom, które zawsze będą bronić swojego terytorium i bliskich. Są także zdrowymi psami, które rzadko chorują.

Boerboel – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Boerboele są dużymi psami, które wymagają specjalistycznego żywienia. Ich dieta powinna być bogata w białko, zdrowe tłuszcze i kompleksowe węglowodany, które dostarczą im niezbędnej energii.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Boerboela jest stosunkowo prosta, ze względu na krótką, gęstą sierść. Regularne szczotkowanie jest zalecane, aby utrzymać sierść w dobrym stanie.

Choroby

Boerboele są zasadniczo zdrowymi psami, ale jak każda rasa, są podatne na pewne choroby, takie jak dysplazja stawu biodrowego, choroby serca czy problemy z oczami.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Boerboela do domu, warto zaopatrzyć się w duże, wygodne posłanie, mocne zabawki do gryzienia, szeroką obrożę i smycz oraz duże miski na jedzenie i wodę.

Historia psa rasy Boerboel

Początki

Początki rasy Boerboel sięgają aż XVII wieku, kiedy to pierwsze osadnictwo europejskie rozpoczęło się w Afryce Południowej. Holendrzy, Brytyjczycy i Francuzi, którzy zdecydowali się na nowe życie w tym nieznanym lądzie, przyprowadzili ze sobą swoje psy. Wielu z nich to były duże, mocne rasy, takie jak Mastify czy Dogi. Psy te były wykorzystywane do ochrony nowo utworzonych osad i pól przed dzikimi zwierzętami.

Kiedy koloniści zaczęli rozszerzać swoje osiedla, zaczęli krzyżować swoje psy z miejscowymi psami afrykańskimi. Celem było stworzenie psa, który mógłby lepiej przetrwać w surowym klimacie Afryki Południowej, będąc jednocześnie silnym i niezawodnym stróżem. Rezultatem tych krzyżówek był Boerboel – potężny, wytrzymały i niezwykle lojalny pies, który mógł sprostać wyzwaniom, jakie stawiało mu otoczenie.

Rozwój rasy

W kolejnych latach Boerboele zasłynęły jako niezastąpione psy stróżujące, a ich reputacja rosła. Wykazywały niezwykłą odwagę i determinację w obronie gospodarstw i rodzin, nawet w obliczu tak potężnych przeciwników jak lwy czy hieny.

W okresie apartheidu w Afryce Południowej, hodowla psów nie była regulowana, co doprowadziło do zaniku wielu linii genetycznych Boerboela. Jednak dzięki staraniom miłośników rasy, udało się zachować jej czystość.

Obecnie

Dziś Boerboel jest uznawany na całym świecie za jedną z najlepszych ras obronnych. Jest ceniony za swoją siłę, odwagę i niezłomny charakter, ale także za lojalność i oddanie rodzinie. W 1983 roku powstał pierwszy klub rasy Boerboel, a w 1990 roku opracowano pierwszy oficjalny wzorzec.

Boerboel jest obecnie jedną z najbardziej popularnych ras w Afryce Południowej, a jego popularność rośnie także w innych częściach świata. Mimo swojej potężnej budowy i reputacji psa obronnego, Boerboele są zwykle łagodne, spokojne i bardzo oddane swoim rodzinom. Zdobywają coraz większą popularność jako psy rodzinne, ze względu na swoje zaufanie i lojalność wobec domowników.

Wzorzec psa rasy Boerboel

Boerboel jest psem o masywnej, mocnej budowie, a jednocześnie wykazuje duże proporcje i równowagę, co nadaje mu wygląd harmonijnego i skoordynowanego psa. Według wzorca rasy, wymagany wzrost w kłębie dla samców to od 60 do 70 cm, natomiast dla samic od 55 do 65 cm. Waga dla dorosłych psów tej rasy wynosi od 50 do 90 kg.

Głowa Boerboela jest imponująca, proporcjonalna do reszty ciała, z mocno rozwiniętymi mięśniami żuchwy. Oczy są umieszczone szeroko, o kształcie migdałowym, o barwie harmonizującej z umaszczeniem. Wzorzec rasy dopuszcza różne odcienie od brązowego do czarnego.

Uszy Boerboela są średniej wielkości, o kształcie litery V, wysoko osadzone i zwisające wzdłuż głowy. Szyja jest mocna i muskularna, proporcjonalna do reszty ciała.

Korpus Boerboela jest solidny i mocny, z dobrze zaznaczonymi mięśniami. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka. Linia grzbietu jest prosta i równa, z lekko zaokrąglonym zadem.

Ogon Boerboela jest wysoko osadzony, gruby u nasady i zwęża się ku końcowi. W zależności od wzorca rasy, ogon może być całkowicie obcięty lub pozostawiony naturalny.

Kończyny Boerboela są proste, mocne i dobrze umięśnione. Łapy są duże i okrągłe, z twardymi, dobrze wygiętymi pazurami.

Sierść Boerboela jest krótka, gęsta, gładka i dobrze przylegająca. Wzorzec rasy dopuszcza różne odcienie od kremowego do brązowego, z możliwością występowania czarnej maski na pysku.

Zachowanie Boerboela powinno być odważne, spokojne i zdecydowane. Jest to pies pewny siebie, lojalny i skłonny do ochrony swojego terytorium i rodziny. Jednocześnie powinien wykazywać łagodność i przyjaźń wobec domowników.

Boerboel – ciekawostki o rasie

  1. Nazwa rasy: Nazwa „Boerboel” pochodzi od afrykanerskich słów „boer”, co oznacza „rolnik”, oraz „boel”, co można przetłumaczyć jako „byk”. Wyrażenie to idealnie oddaje rolę, jaką te psy pełniły na farmach – były one „bykami” wśród psów, niezłomnie strzegącymi gospodarstw przed dzikimi zwierzętami.
  2. Wielofunkcyjność: Boerboele od wieków były nie tylko strażnikami, ale także pracownikami na farmach. Pomagały w pędzeniu bydła, strzeżeniu upraw, a także jako psy myśliwskie. Dzięki temu są to psy o wielu talentach i niezwykle wszechstronne.
  3. Pierwszy standard rasy: Chociaż rasa Boerboel ma długą historię, jej pierwszy oficjalny standard został opracowany dopiero w 1990 roku. To właśnie wtedy zaczęto oficjalnie zwracać uwagę na zachowanie spójności rasy, zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru.
  4. Cenione w Afryce: Boerboele są jedną z najbardziej cenionych ras w Afryce Południowej. Są powszechnie znane i szanowane za swoją siłę, odwagę i lojalność. Wiele osób uważa je za symbol narodowy.
  5. Mocne szczęki: Boerboel posiada jedne z najsilniejszych szczęk w świecie psów. Ich siła nacisku wynosi około 800 psi (pounds per square inch), co jest porównywalne do siły nacisku szczęk rottweilera czy owczarka niemieckiego.
  6. Wzorzec kolorystyczny: Choć Boerboele mogą występować w różnych odcieniach od kremowego do brązowego, według standardów FCI najbardziej pożądane jest umaszczenie „jasnej słoniowej kości” z charakterystyczną czarną maską na pysku.
  7. Rola w popkulturze: Boerboel zyskał pewną popularność w popkulturze. Psy tej rasy pojawiły się w kilku filmach i serialach telewizyjnych, m.in. w popularnym filmie „District 9” z 2009 roku.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *